Nowa ulica nad metrem powstanie później

14
Share

Urzędnicy kolejny raz próbują znaleźć wykonawcę zupełnie nowej drogi na Zaciszu. Przy okazji powstanie cały nowy ciąg komunikacyjny.

 

Uważni czytelnicy targowek.info mogą mieć uczucie déjà vu. 9 miesięcy temu pisaliśmy już, że właśnie ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i budowę nowej drogi, będącej przedłużeniem ul. Figara, które łagodnym łukiem, biegnącym nad przyszłym tunelem metra, połączy tę uliczkę z ul. Krośniewicką oraz mostem nad kanałkiem Bródnowskim.

 

Planowana nowa ulica, mapka orientacyjna – rys. UM Warszawa/targowek.info

 

Lecz tamten przetag nie udał się. Zgłosił się tylko jeden chętny, który zażądał na całość prac ponad 2 mln zł, czyli niemal dwa razy więcej, niż chciały na to przeznaczyć władze dzielnicy. Przetarg więc unieważniono – a cały projekt został poważnie zmodyfikowany.

Teraz urzędnicy znów rozpoczęli przetarg na zaprojektowanie i budowę tej samej drogi na przyszłym tunelem metra. Jednak sprawą nie zajmuje się już urząd dzielnicy, ale Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych. Urzędnicy nie chcą też wyłącznie budowować przedłużenia ul. Figara, ale zrobić kompleksową przebudowę całego ciągu ulic – od ul. Młodzieńczej aż za stację metra na ul. Trockiej.

Celem obecnej inwestycji jest poprawa warunków ruchu drogowego w dużej części Zacisza.

Aktualnie planowana jest budowa i przebudowa ciągu ulic obejmująca m.in.: przebudowę ul. Codziennej (na odcinku od ul. Młodzieńczej do ul. Figara) przebudowę ul. Figara, realizację wspomnianego nowego odcinka ul. Figara, budowę skrzyżowania ulic Łokietka/Samarytanka/Krośniewicka, zmianę organizacji ruchu na odcinku od ul. Gilarskiej do ul. Jórskiego, przebudowę ul. Władysława Łokietka i ul. Pratulińskiej. Sama nowa ulica będzie miała ok. 300 metrów, a łączna długość obecnej inwestycji to ok. 2,4 km.

Elementem przyszłej trasy będzie obecnie remontowany (w zasadzie zburzony i budowany od nowa) most nad kanałkiem przy ul. Krośniewickiej-Łokietka. Wyłączone z projektu jest za to skrzyżowanie Łokietka z przyszłą ul. Nowotrocką – które ma zostać opracowane w ramach budowy tej ulicy w bliżej nieokreślonym czasie.

Jak podaje ZMID, w ramach przedsięwzięcia przewiduje się budowę jednojezdniowej drogi klasy zbiorczej z dwoma pasami ruchu, po jednym w każdym kierunku (1×2). Liczba pasów ruchu w rejonie skrzyżowań dostosowana będzie do przewidywanych potrzeb. Powstaną też obustronne chodniki dla pieszych oraz dwukierunkowe ścieżki rowerowe. Ciekawostka: w ul. Łokietka na odcinku od ul. Gilarskiej do ul. Jórskiego przeanalizowana zostanie możliwość wprowadzenia ruchu jednokierunkowego.

Nieudany przetarg na budowę samego przedłużenia ul. Figara – i związana z nim zmiana planów – ma jeszcze jedną konsekwencję. Rok temu urzędnicy planowali zakończenie budowy nowej drogi na Zaciszu na lipiec 2019 r., czyli bezpośrednio w okolicach planowanego otwarcia metra na Targówku. Teraz ZMID przewiduje zakończenie przebudowy całego ciągu ulic dużo później – już w roku 2020.

 

zdjęcie na górze: ZDM

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx