Nowa ulica nad metrem powstanie później | targowek.info

Nowa ulica nad metrem powstanie później

Urzędnicy kolejny raz próbują znaleźć wykonawcę zupełnie nowej drogi na Zaciszu. Przy okazji powstanie cały nowy ciąg komunikacyjny.

 

Uważni czytelnicy targowek.info mogą mieć uczucie déjà vu. 9 miesięcy temu pisaliśmy już, że właśnie ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i budowę nowej drogi, będącej przedłużeniem ul. Figara, które łagodnym łukiem, biegnącym nad przyszłym tunelem metra, połączy tę uliczkę z ul. Krośniewicką oraz mostem nad kanałkiem Bródnowskim.

 

Planowana nowa ulica, mapka orientacyjna – rys. UM Warszawa/targowek.info

 

Lecz tamten przetag nie udał się. Zgłosił się tylko jeden chętny, który zażądał na całość prac ponad 2 mln zł, czyli niemal dwa razy więcej, niż chciały na to przeznaczyć władze dzielnicy. Przetarg więc unieważniono – a cały projekt został poważnie zmodyfikowany.

Teraz urzędnicy znów rozpoczęli przetarg na zaprojektowanie i budowę tej samej drogi na przyszłym tunelem metra. Jednak sprawą nie zajmuje się już urząd dzielnicy, ale Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych. Urzędnicy nie chcą też wyłącznie budowować przedłużenia ul. Figara, ale zrobić kompleksową przebudowę całego ciągu ulic – od ul. Młodzieńczej aż za stację metra na ul. Trockiej.

Celem obecnej inwestycji jest poprawa warunków ruchu drogowego w dużej części Zacisza.

Aktualnie planowana jest budowa i przebudowa ciągu ulic obejmująca m.in.: przebudowę ul. Codziennej (na odcinku od ul. Młodzieńczej do ul. Figara) przebudowę ul. Figara, realizację wspomnianego nowego odcinka ul. Figara, budowę skrzyżowania ulic Łokietka/Samarytanka/Krośniewicka, zmianę organizacji ruchu na odcinku od ul. Gilarskiej do ul. Jórskiego, przebudowę ul. Władysława Łokietka i ul. Pratulińskiej. Sama nowa ulica będzie miała ok. 300 metrów, a łączna długość obecnej inwestycji to ok. 2,4 km.

Elementem przyszłej trasy będzie obecnie remontowany (w zasadzie zburzony i budowany od nowa) most nad kanałkiem przy ul. Krośniewickiej-Łokietka. Wyłączone z projektu jest za to skrzyżowanie Łokietka z przyszłą ul. Nowotrocką – które ma zostać opracowane w ramach budowy tej ulicy w bliżej nieokreślonym czasie.

Jak podaje ZMID, w ramach przedsięwzięcia przewiduje się budowę jednojezdniowej drogi klasy zbiorczej z dwoma pasami ruchu, po jednym w każdym kierunku (1×2). Liczba pasów ruchu w rejonie skrzyżowań dostosowana będzie do przewidywanych potrzeb. Powstaną też obustronne chodniki dla pieszych oraz dwukierunkowe ścieżki rowerowe. Ciekawostka: w ul. Łokietka na odcinku od ul. Gilarskiej do ul. Jórskiego przeanalizowana zostanie możliwość wprowadzenia ruchu jednokierunkowego.

Nieudany przetarg na budowę samego przedłużenia ul. Figara – i związana z nim zmiana planów – ma jeszcze jedną konsekwencję. Rok temu urzędnicy planowali zakończenie budowy nowej drogi na Zaciszu na lipiec 2019 r., czyli bezpośrednio w okolicach planowanego otwarcia metra na Targówku. Teraz ZMID przewiduje zakończenie przebudowy całego ciągu ulic dużo później – już w roku 2020.

 

zdjęcie na górze: ZDM

PRZECZYTAJ TEŻ:

13 komentarzy na temat “Nowa ulica nad metrem powstanie później

 • 18 kwietnia 2018 o godz. 14:11

  w jakim celu robią trasę przelotową przez środek Zacisza?

 • 18 kwietnia 2018 o godz. 15:02

  Mam nadzieję, że nie zrobią! Teoretycznie ma to być dojazd do stacji metra, ale tak naprawdę Zacisze przestanie być zaciszem jak się puści metro i ww przelotówkę :(

 • 18 kwietnia 2018 o godz. 15:04

  Zamiast Nowotrockiej kombinują z ciągiem Codzienna, Łokietka.
  Zasmrodzą nam Zacisze autami omijającymi zatkane arterie TARGÓWKA.
  Zamiast Młodzieńczą i Radzymińską auta będą przepychać się Codzienną Łokietka,Jórskiego.

 • 18 kwietnia 2018 o godz. 15:12

  „i” Zacisze samo się zasmradza paląc byleczym w piecach i kominkach. Tak więc to zacisze zasmradza resztę dzielnicy a nie odwrotnie. Może teraz będzie większa równowaga.

 • 18 kwietnia 2018 o godz. 16:08

  @ i
  dokładnie, ciąg codzienna, łokietka może być ZAMIAST Nowotrockiej!!!

 • 18 kwietnia 2018 o godz. 16:52

  w ratuszu siedzą ludzie o intelekcie burmistrza Antonika. Nie oczekujmy zbyt wiele.

 • 18 kwietnia 2018 o godz. 17:33

  Czyli zbudują przed budową metra, zburzą, zbudują metro i odbudują drogę? A podobno cena razy dwa to było za drogo…

  Pomijam że sam pomysł idiotyczny

 • 18 kwietnia 2018 o godz. 18:02

  Już dzisiaj dzieci do szkoły na Samarytanka ze wschodniej części dzielnicy grają w ruletkę na Kościeliska/Krośniewicka oraz Krośniewicka/Łokietka/Samarytanka. Po przebudowie ich szanse w starciu z pojazdami zmaleją.

 • 19 kwietnia 2018 o godz. 13:14

  Mam nadzieję, że te ciąg zostanie podciągnięty aż do ul. Stalowej na Pradze. Co do problemu tranzytu, to jego rozwiązaniem nie jest brak ulic. To absurd. Wystarczy wprowadzić ograniczenia prędkości, zbudować spowalniacze no i, przede wszystkim, zbudować wreszcie Nowotrocką i poszerzyć św Wincentego.

 • 19 kwietnia 2018 o godz. 17:57

  A gdzie tu spowolnienie ruchu? Będą chociaż drogi rowerowe po obu stronach Codziennej?

 • 20 kwietnia 2018 o godz. 11:12

  Sk… syny z ratusza, nie widzące rzeczywistości z wypasionej fury (a poza tym 0 życia wewnętrznego i zainteresowań). Autostrada środkiem Zacisza. Już teraz strach przejść Codzienną w szczycie, co dziesiąty samochód raczy stanąć przed pasami.

 • 24 kwietnia 2018 o godz. 12:27

  Dokładnie tak jest, a będzie jeszcze gorzej. Już teraz Blokową rano ciągną pyrdki omijające Św. Wincentego.
  Metro to nie jedyne rozwiązanie dla usprawnienia komunikacji. Problem w tym, że od lat 90-ych w większości przypadków na „rozwój Miasta” składają się miliony malutkich interesików, większych geszeftów i totalnego dyletanctwa ubranych pozwolenia na budowę.

  ZACISZANIE !

  Spójrzcie, jak protest mieszkańców Żoliborza zatrzymał budowę Trasy Mostu Krasińskiego!
  Jeśli chcecie zachować unikatowy charakter Zacisza – stańcie do Protestu.
  Panie Radny, Sekretarzu, Burmistrzu, Redaktorze Naczelny – STAŃ DO PROTESTU !!!

 • 2 maja 2018 o godz. 10:27

  Ulica fajna sprawa. Bardzo się przyda. Przedłużenie blokowej wzdłuż lasku do Głębockiej też się przyda. Zmniejszy na pewno ruch na najniebezpieczniejszym skrzyżowaniu w Warszawie (Kondratowicza/Wincentego) i umożliwi w końcu zamontowanie świateł do lewoskrętów (pasy dawno już są, tylko kasy na światła zabrakło).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.