Tramwaj na Białołękę coraz bliżej – tędy pojedzie przez Bródno

32
Share

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na koncepcję wiaduktu tramwajowego nad Trasą Toruńską.

 

Budowa drugiej linii tramwajowej na Bródnie staje się coraz bardziej realna. Tramwaje Warszawskie ogłosiły wczoraj przetarg na koncepcję wiaduktu tramwajowego nad trasą S8.

Trasa tramwajowa z Bródna na Zieloną Białołękę będzie odłączać się od obecnie istniejących torów przy ul. Rembielińskiej – dalej pobiegnie wzdłuż ulicy Matki Teresy z Kalkuty do Św. Wincentego, a po skręcie w lewo do ul. Głębockiej. Dalej – już po drugiej stronie Trasy Toruńskiej – tramwaje pojadą wzdłuż planowanej (raczej za kilka dekad) trasy Olszynki Grochowskiej do pętli w przy ul. Zaułek.

Sam przebieg trasy nie jest nowością – którędy przez Bródno pojedzie tramwaj na Białołękę pokazywaliśmy „krok po kroku” już półtora toku temu.

Teraz TW uszczegóławiają, że długość nowej trasy wyniesie ok. 6,5 km, planowana częstotliwość tramwajów to co ok. 2-3 minuty, liczba przystanków: 9, czas przejazdu z Białołęki do stacji metra przy ul. Kondratowicza: ok. 15 minut, zaś do Dworca Wileńskiego: ok. 30 minut.

 

Tramwaje pojadą wzdłuż ulicy Matki Teresy z Kalkuty, Św. Wincentego i Głębockiej / mat. TW

 

Wiadukt nad trasą Toruńską razem z dojazdami będzie miał długość ponad 1 km. Dzięki niemu tramwaje na Zieloną Białołękę przejadą bezkolizyjnie nad ekspresówką i przyszłą trasą Olszynki Grochowskiej.

Co być może dla nas najważniejsze – po północnej stronie trasy, bezpośrednio przy białołęckim rondzie Małej Brzozy, urzędnicy zaplanowali budowę węzła przesiadkowego z autobusów do tramwajów. Perony pętli autobusowej będą zbudowane jak najbliżej przystanku tramwajowego, zaś nieco dalej będzie też miejsce na parking park and ride, na którym najdzie się ponad 200 stanowisk postojowych dla samochodów.

Parking P&R, choć nieduży, daje nadzieję, że po otwarciu metra na Bródnie część mieszkańców Białołęki nie będzie wjeżdżało samochodami na Bródno, tylko zostawią auta na parkingu i dalej podjadą nowymi tramwajami. Czyli będzie przynajmniej tych kilkaset samochodów mniej w naszej dzielnicy.

Kiedy zostanie zbudowany tramwaj na Bródnie i wiadukt nad S8 na Białołękę? Wg obecnego harmonogramu tramwajarzy, wykonawca koncepcji, który zostanie wyłoniony w przetargu, będzie miał pół roku na jej przygotowanie. Zakończenie prac projektowych całej trasy tramwajowej TW planują w 2021 roku. Prace budowlane zajmą około 2 lat, czyli cała linia powinna ruszyć pod koniec 2023 roku – a więc już o rok później, niż zapowiadano to jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

 

zdjęcie na górze: ZTM

32
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx