Zabytkowa kamienica Klotzów zmienia wygląd

10
Share

Spacerolog Praski alarmuje, że pod warstwą termoizolacji znikają ślady przeszłości.

 

Kamienicę przy ul. Wysockiego 32A łatwo przeoczyć. Po pierwsze, znajduje się (dziś) na uboczu – pomiędzy nową a starą jezdną ul. Wysockiego. Po drugie, przez większą część roku zakrywają ją rosnące obok drzewa. To jednak ważny budynek dla Bródna.

Został zbudowany w latach 30. XX wieku, gdy w tym rejonie znajdowało się centrum Nowego Bródna. Modernistyczną kamienicę na rogu ul. Wysockiego i Bazyliańskiej postawiła rodzina Klotzów, właścicieli pobliskiej fabryki wyrobów metalowych i platerowanych (która mieściła się do 1939 roku przy ul. Myszynieckiej).

Przed wojną bardzo efektowna i reprezentacyjna, przez dekady kamienica mocno podupadła. Od czasów przedwojennych jej elewacja nie miała generalnego remontu i trzeba przyznać, że dziś wygląda nieciekawie – na poziome parteru wielokrotnie przemalowywana, na pozostałych kondygnacjach spod odpadającego szarego tynku wystają czerwone cegły.

Dlatego rozpoczęty kilka dni temu remont elewacji nie dziwi, a w zasadzie powinien cieszyć. Poważne wątpliwości zgłosił jednak znany warszawski przewodnik Spacerolog Praski.

Niestety, pod warstwą izolacyjną znikają widoczne na tynku ślady walk z 1944 roku. A można było zostawić metr kwadratowy oryginalnej, przedwojennej elewacji z tabliczką informacyjną i zdjęciem budynku sprzed remontu – wtedy wilk byłby syty, a owca cała. Niestety, wiele osób nie ma dla historii szacunku i niszczy bezpowrotnie to co niby jest ich własnością, ale mogło dla innych być pouczającym śladem materialnym przeszłości. A potem się się ludzie nieznający historii się dziwią, że są skazani na jej powtórkę – jak celnie zauważył George Santayana.

– alarmuje na swoim profilu na Facebooku pan Jarosław, znany lepiej jako Spacerolog Praski z Praskiej Ferajny.

 

 

Nie jesteśmy wprawdzie pewni, czy uszkodzenia starego tynku to faktycznie efekt walk (w tej okolicy starć powstańczych nie było, ale we wrześniu 1944 roku Bródno było ostrzelane przez Niemców za kanału i z tego okresu mogą to być ślady), jednak termoizolacja starej kamienicy rzeczywiście może budzić niepokój. Budynek jest wprawdzie wpisany do gminnej ewidencji zabytków – lecz doświadczenie uczy, że to ochrona dość iluzoryczna.

Prace przy kamienicy Klotzów dopiero się zaczęły i żeby zobaczyć ostateczny efekt, musimy jeszcze poczekać. Może jednak nie będzie tak źle?

 

zdjęcie na górze: kamienica Klotzów przy ul. Wysockiego 32A przed remontem / fot. Facebook/Spacerolog Praski

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx