15 lat Kina na B(l)oku. Ostatni pokaz przed „emigracją” do Torunia

25
Share

Kinowa akcja na Bródnie obchodzi jubileusz. I szykuje się do opuszczenia naszej dzielnicy.

 

Kino na B(l)oku – publiczne wyświetlanie filmów na ścianach bloków i kamienic – wrosło w krajobraz Targówka. Autorski projekt Pawła Sky’a, plakacisty i animatora kultury z Bródna, w którym podwórko staje się widownią, blok ekranem, a zmierzch naturalnym zaciemnieniem, swoją pierwszą edycję miał w odległym 2003 roku.

Przez 15 lat różne filmy (czasem długie fabuły, czasem krótkie dokumenty) były wyświetlane na kamienicach przy ul. Hieronima, Nieszawskiej, Rybińskiej, a także na „Pekinie” – mrówkowcu przy Rembielińskiej.

Pokaz na 15-lecie Kina na B(loku) odbędzie się już dziś, w czwartek 14 czerwca o godzinie 21:30 na podwórku przy św. Hieronima 4 na Bródnie. Wyświetlane będą dokumentalne filmy autorstwa Mateusza Wyszogrodzkiego oraz premierowy Tomasza Olszewskiego. Wydarzenie będzie częścią 5. Dnia Sąsiada, które rozpocznie się w tym samym miejscu już o godzinie 17.00 (w programie oprócz filmu m.in. rozmowy sąsiedzkie, gry i zabawy, malowanie kamieni, poczęstunek).

Niewykluczone jednak, że to ostatnie takie Kino na B(l)oku w naszej dzielnicy, przynajmniej na dłuższy czas. Zazwyczaj w organizacji wydarzenia Paweł Sky współpracował z Urzędem Dzielnicy Targówek – ale od czasu głośnego protestu przeciwko przebudowie Parku Bródnowskiego, w którym artysta aktywnie uczestniczył, targóweccy urzędnicy patrzą na jego akcje zdecydowanie mniej przychylnym okiem.

W związku z tą sytuacją, według naszych nieoficjalnych informacji, „KnB” po dzisiejszym pokazie opuści nie tylko Bródno, ale całą Warszawę. Kolejny pokaz filmu na ścianie budynku jest szykowany pod koniec wakacji w Toruniu. Twórcy chcą tam wdrożyć projekty znane z Bródna, np. akcję Blok Kartka. Prawdopodobnie w ramach toruńskiego „Kina na B(l)oku” wyświetlony będzie też film „Rejs”.

Oczywiście nie oznacza to, że Paweł Sky i KnB opuszczają naszą dzielnicę na zawsze. Już jesienią będą wybory samorządowe, które zapewne będą oznaczać zmiany we władzach dzielnicy – a więc też w relacjach urzędników z twórcą akcji.

 

zdjęcie: Kino na B(l)oku, archiwum/mat. prasowe

25
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx