Konsultacje niczego nie zmieniły: obwodnica na Targówku z jednopoziomowymi skrzyżowaniami

14
Share

Światła na Radzymińskiej, światła u zbiegu obwodnicy i trasy Świętkokrzyskiej. Tak będzie za jakieś pięć lat (jeśli nie będzie kolejnych opóźnień).

 

Urzędnicy opracowali wreszcie, z tradycyjnym opóźnieniem, raport po konsultacjach dotyczących planowanego przebiegu obwodnicy śródmiejskiej – czyli liczącej 5,2 km trasy, która bezpośrednio połączy Targówek (od ul. Radzymińskiej) z Grochowem (przy Rondzie Wiatraczna).

W skrócie – droga będzie miała po 2-3 pasy ruchu w każdym kierunku. Po stronie Targówka Fabrycznego trasa ma znaleźć się w linii obecnej ul. Naczelnikowskiej i Zabranieckiej. Docelowo ma jeszcze potem powstać kilkusetmetrowy fragment obwodnicy pomiędzy węzłem Radzymińska a węzłem Żaba, ale nad tamtym fragmentem trwają dopiero prace koncepcyjne.

Wstępny projekt szczegółowo opisaliśmy i omówiliśmy w październku, na początku konsultacji. Nie będziemy tutaj wszystkiego powtarzać – zachęcamy to przeczytania naszego artykułu (kliknij tutaj), szczególnie że po konsultacjach niemal nic się nie zmieniło.

Dla ścisłości, konsultacje zmieniły sporo po grochowskiej stronie obwodnicy. Natomiast po stronie Targówka projekt praktycznie pozostał bez zmian. W tym w najważniejszych punktach: węzeł drogowy z ul. Radzymińską będzie na tej ostatniej oznaczał budowę nowych świateł, zaś skrzyżowania obwodnicy na Targówku Fabrycznym powstaną całkowicie jednopoziomowe – a więc ruch samochodów będzie zatrzymywany przez światła, m.in. przy skrzyżowaniu z Trasą Świętokrzyską.

Przewiduje się zachowanie skrzyżowania obwodnicy z Trasą Świętokrzyską w poziomie terenu z uwagi na konieczność uniknięcia ingerencji w zabytkowy teren przy ul. Siarczanej. Skrzyżowanie projektowane jest jako skanalizowane z sygnalizacją świetlną, która umożliwia regulowanie przepustowości poszczególnych wlotów w zależności od ich obciążenia” – czytamy w raporcie po konsultacjach.

Konsultacje na Targówku zmieniły jedynie drobiazgi, np. zdecydowano o poszerzeniu odcinka ul. Księżnej Anny pomiędzy obwodnicą a rondem Rzeczna do przekroju 2×2 pasy ruchu, będzie także doprojektowany chodnik od skrzyżowania ul. Radzymińskiej z obwodnicą w stronę stacji paliw. Kilka punktów (np. dokładny przebieg ścieżki rowerowej) pozostawiono do opracowania podczas szczegółowego projektowania trasy.

W obowiązujących planach m.st. Warszawy roboty budowlane wciąż mają się oficjalnie zakończyć w 2021 r. – ale to już data czysto teoretyczna. Nie ma fizycznej możliwości, żeby zakończyć projektowanie i rozpocząć budowę naszego odcinka obwodnicy Śródmieścia przed 2020 rokiem, a sama budowa potrwa kolejne trzy lata.

Aktualnie miasto planuje przeznaczyć na tę inwestycję 883 mln zł.

 

 

wizualizacje: m. st. Warszawa

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx