Zasłużona działaczka, wieloletnia prezes bródnowskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i autorka „Hymnu Bródna” zmarła 14 lipca.
Regina Głuchowska miała 89 lat i znał ją każdy, kto interesował się historią Bródna. Urodziła się przed wojną na Pelcowiźnie i całe życie związała z nasza dzielnicą. Była magistrem psychologii i pedagogiki oraz emerytowaną nauczycielką języka polskiego.
Prawdopodobnie nikt nie wiedział o Targówku i Bródnie tyle co ona – przez kilka dekad działała w oddziale Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, którego od 2007 roku była prezesem. Zorganizowała przy nim m.in. zespół wokalno–poetycki Regimus.
Pani Regina była też autorką słów i melodii wielu pieśni o Bródnie – np. „Walczyk trzeciego wieku”, „Zaciszańskie tango”, „Pieśń o Jowiszu”, „Grodziszcze na Bródnie”- a także najbardziej znanego „Hymnu Bródna”.
Pogrzeb Reginy Głuchowskiej odbędzie się we wtorek 24 lipca o godz. 14 w drewnianym kościele pw. św. Wincentego à Paulo na cmentarzu Bródnowskim. Po mszy zostanie pochowana na naszym cmentarzu.
Hymn Targówka
słowa: Regina Głuchowska
Tu jest moja ziemia, moja ojcowizna
Bródno i Targówek oraz Pelcowizna.
O każdy jej skrawek walczyli ojcowie
Mały ślad przeszłości, o tym wam opowie.
Nękały tę ziemię częste wojny krwawe
Gdy wróg w proch zamieniał kochaną Warszawę.
Naród dziesiątkował, miliony mordował
Polskę z mapy świata wykreślić próbował.
Lecz duch waleczności w Polakach nie zginął
żołnierz polski w bojach odwagą zasłynął
Kiedy bronił Bródna w tamtym strasznym roku
Dziś ślady przeszłości wydobywa z mroku.
Przyjacielem Bródna jest przecież każdy z nas
Zwłaszcza szkolna młodzież bo nadszedł już jej czas.
Tutaj każdy wraca gdzieś z dalekich stron
Bo kochane Bródno to nasz wspólny dom.
Kolejarze z Bródna na hołd zasłużyli
Z hitlerowskim wrogiem ofiarnie walczyli.
Dzięki kolejarzom Bródno rozkwitało
Wiekopomne dzieło okryte jest chwałą.
zdjęcie: Regina Głuchowska / fot. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy/tpw.org.pl
Szacunek dla zmarłej, coraz mniej jest takich wartościowych ludzi.
;(
A ja wciąż nie rozumiem dlaczego dzielnica nazywa się Targówek choć powinna nazywać się Bródno
Niestety Bródno to było osiedle Pragi a jakiś * ze wsi zrobił rewolucje i mamy jak jest ?
W XIX wieku była gmina Bródno, w skład której wchodziły m. in. Targówek i częściowo Nowa Praga ze Szmulowizną. W tym czasie np. Grochów należał do gminy Wawer… Potem była Praga Północ, następnie wyodrębniono gminę Warszawa-Targówek. A teraz mamy coś w rodzaju gmino-dzielnicy, z tym że nazwa została przyjęta od dzielnicy położonej najbliżej centrum. Targówek czy Bródno to stosunkowo małe dzielnice pod względem powierzchni więc ich nie dzielono. Ja zawsze rozróżniam Targówek, Bródno czy Zacisze a Targówek traktuję jako „gminę”.
Nie wiem gdzie szkoliła się p. Głuchowska w kierunku psychologii i pedagogiki i co takiego zrobiła dla dzielnicy poza zebraniami kilku pań przy ciasteczkach, bo miałem wątpliwą przyjemność tam być w celu uzyskania pomocy w badaniach historycznych na temat Bródna i nie tylko niczego nie uzyskałem, a nawet nie spotkałem się ze zrozumieniem.
Do KT: Regina ukończyła studia na UW. Niewątpliwie wątpliwą przyjemnością było goszczenie Pana na tym spotkaniu przy ciasteczkach. Zwykle osoby roszczeniowe i nieuprzejme nie są traktowane z atencją.
Pani Głuchowska uczyła mnie polskiego w latach 80-tych. Zawsze o cmentarzu na Bródnie mówiła „Bródzieński”, a nie „Bródnowski”. Obecnie nawet na warszawskich portalach internetowych nikt tej nazwy nie używa. Mało tego, gdy napiszę „bródzieński” jestem szybko poprawiany. Co się stało, że tak szybko poprawna nazwa zniknęła. Od 30 lat mieszkam poza krajem…