Nowa stacja PKP będzie dalej od Radzymińskiej | targowek.info

Nowa stacja PKP będzie dalej od Radzymińskiej

Kolejarze w ostatniej chwili zmienili swoje plany. I dla nas to niekoniecznie dobra wiadomość.

Według ostatnich informacji przystanek PKP o nazwie „Warszawa-Stalowa” miał stanąć na torach tuż przy wiadukcie kolejowym ponad ulicami Radzymińską/al. Solidarności.

Oznaczało to, że bezpośrednio stacja ta byłaby użyteczna tylko dla małej części mieszkańców Targówka – gdyż najbliższe bloki (w okolicach Junkiewicz i Myszkowskiej) położone są niemal pół kilometra dalej.

Wydawało się, że to ostateczna decyzja: niespełna rok temu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na projekt i przebudowę tego odcinka torów z firmą Torpol S.A.

Ale na etapie projektowania stacji nastąpiła „nieoczekiwana zmiana miejsc”. Jak napisała Gazeta Wyborcza, w ostatniej chwili kolejarze ulegli namowom miejskich urzędników i przesunęli nowy przystanek PKP o ok. 300 metrów: teraz ma on powstać na wysokości ulicy Stalowej – dalej od Radzymińskiej, bliżej stacji metra Szwedzka.

Z punktu widzenia pasażerów przesiadających się do metra na Pradze, to z całą pewnością dobra zmiana – choć i tak będzie stąd jeszcze kilkaset metrów do stacji, to zdecydowanie mniej niż z okolic Radzymińskiej.

A jak ta zmiana wpłynie na dostępność nowego przystanku kolejowego dla mieszkańców Targówka Mieszkaniowego?

Urzędnicy oszczędnie dawkują informacje i nie mamy jeszcze wszystkich danych – ale wygląda na to, że z naszego punktu widzenia położenie stacji PKP Warszawa Stalowa zostało zmienione z kiepskiego na… jeszcze gorsze.

Owszem, w linii prostej do stacji na wysokości ulicy Stalowej będzie od strony Targówka Mieszkaniowego znacznie bliżej, ok. 300 m. Tyle, że będzie to odległość nie do pokonania – żadne bezpośrednie, krótkie przejście w linii prostej nie jest planowane.

Radio RDC podaje wypowiedź rzecznika prasowego PKP PLK, o tym, że z naszej strony wiaduktu kolejowego powstanie dojście dla osób korzystających z nowego przystanku autobusowego przy ul. Radzymińskiej. I tylko z tego kierunku. Ulicy ani chociaż chodnika od strony Ossowskiego (np. przedłużeniem Pratulińskiej) niemal na pewno nie będzie – szczególnie, że stację PKP dodatkowo odetnie od Targówka planowana obwodnica Śródmieścia.

Widać to nawet na wizualizacji tej obwodnicy:

Wynika z tego, że po przesunięciu stacji Warszawa-Stalowa o kilkaset metrów, teraz już wszyscy mieszkańcy Targówka Mieszkaniowego nie będą mieć żadnego prostego dojścia do przystanku PKP.

Nawet z okolic ul. Junkiewicz (odległej od stacji w linii prostej raptem o ok. 300 m) trzeba będzie bowiem wpierw naddać drogi do Radzymińskiej, potem dotrzeć do wiaduktu kolejowego i stamtąd dostać się jeszcze do odsuniętej stacji kolejowej. Oznacza to około kilometra na piechotę i to licząc od najbliżej położonych bloków. Pewnie już szybciej będzie podjechać metrem i wejść na stację PKP od strony Szwedzkiej…

Reasumując: przesunięcie przystanku PKP bliżej ulicy Stalowej ułatwi przesiadki do metra pasażerom z innych dzielnic Warszawy – ale całkowicie odetnie go od Targówka Mieszkaniowego.

Otwarcie do użytku stacji PKP Warszawa Stalowa planowane jest na przełomie 2019 i 2020 roku.

Zdjęcie na górze: tak wyglądają nowe przystanki budowane przez PKP – Warszawa Stalowa/Szwedzka zapewne będzie wyglądała podobnie / fot. PKP PLK

PRZECZYTAJ TEŻ:

23 komentarzy na temat “Nowa stacja PKP będzie dalej od Radzymińskiej

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 08:57

  Jak beda budować tę część obwodnicy to na pewno przy stacji zrobia przejscia podziemne. Nie ma co plakac jeszcze.
  A tak w ogole na co nam ten pociąg z Targówka

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 09:55

  będzie dojazd metrem :D

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 10:13

  Nie ma co narzekać!
  Lokalizacja bliższa stacji metra jest lepsza! Poza tym, w związku z sąsiedztwem zajezdni autobusowej, pewnie spora część linii będzie kierowana do miejsca, w którym będzie się można się dowolnie przesiadać Metro/Autobusy/PKP. Przy okazji budowy obwodnicy jakieś przejście dla pieszych pod trasą też pewnie zaplanują, czyli jak ktoś będzie chciał chodzić to przejdzie.

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 11:05

  Wincenty, zajednia autobusowa będzie zlikwidowana. W jej miejscu zbudują kolejne bloki

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 11:05

  Lokalizacja przy metrze Szwedzka oczywiście dużo racjonalniejsza. Jeżeli miałaby zwiastować utworzenie tak terminalu przesiadkowego metro-kolej autobusy podmiejskie to byłoby super. To miejsce jest po prostu predysponowane do takiego wykorzystania. Jednym z najważniejszych problemów komunikacyjnych Targówka w najbliższym czasie będzie uniknięcie budowy terminala przesiadkowego na M2 wewnątrz dzielnicy mieszkaniowej To na stałe zdegradowałoby całą okolice. Jak ktoś nie wierzy niech pojedzie na taki terminal przy metrze Marymont. Dojazd autobusowo samochodowy do metra M2 ze wschodu powinien być zlokalizowany pomiędzy stacją PKP Stalowa, stacją metra Szwedzka zajezdnią autobusową. Wjazd od Radzymińskiej po stronie Targówka, przejazd pod torami i plac przesiadkowy po stronie Nowej Pragi. Innego racjonalnego rozwiązania nie ma. To naprawdę jest sprawa kluczowa dla Targówka. A sama stacja PKP ma potencjalnie duże znaczenie. Ruch pociągów nie tylko na Legionowo, ale również na Sochaczew i linia miejska na Wolę i Dworzec Zachodni. W drugą stronę Dworzec Wschodni i linia Średnicowa albo nawet połączenia z trasą na Otwock.

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 12:30

  Starzejemy się. Dla zwykłego mieszczucha przejście 500 m to spory problem. Dla starego mieszczucha przejście 300 m jest poza zasięgiem. Jak bedziecie mieli po 70 lat to po pierwsze będziecie już w pudełkach a po drugie kto żyw jeszcze – będzie przeklinał tych co chwalili odległe lokalizacje i lekceważyli dystans 800 m.

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 17:33

  Kretynska ta lokalizacja. Przecież linia obwodowa łączy się z metrem na Dworcu Stadion. Tam pasażerowie muszą przejść jakieś 50 m do metra więc na bank nie będą przesiada się na Stalowej.
  Za to bezpowrotnie tracimy szansę na to, żeby pasażerowie autobusów przesiadali się tu do pociągów jadących do centrum.
  A po co Targowkowi ta stacja? Na przykład dojazd do Mordoru pociągiem zająłby 30 minut, a nie godzinę, jak teraz.
  Jeśli faktycznie namawiali na to urzednicy, to są idiotami.

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 18:30

  Czy ktos ma jakies pojecie jakie linie beda sie tam zatrzymywaly i w jakim keurunku bedzie mozna jechac? np. S3 na lotnisko?

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 18:43

  Jeśli będzie tam parking P+R to ma to sens . Może z tego być niezły węzeł przesiadkowy .

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 20:02

  Tak. Linia na lotnisko już tamtędy jeździ. I do Modlina i Na Okęcie. Tym bardziej szkoda że stacja będzie odcięta od Targówka.

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 20:03

  Do f. Nie będzie tam parkingu, cala zajezdnia idzie na sprzedaż, więc nie będzie gdzie wcisnąć parkingu. Nawet ulicy tam nie poprowadzą.

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 20:31

  Czyli stacja będzie dawała możliwość aby Bródno/Zacisze/Targówek przesiadały się z metra na pociąg. I ok. Autobusów na Radzymińskiej po otwarciu metra będzie zdecydowanie mniej, więc to taki punk w środku niczego.

 • 6 sierpnia 2018 o godz. 20:41

  Przecież tam wszyscy po torach skracają sobie drogę do tesco, zbudowanie przejścia to prosta sprawa, wystarczy trochę betonu, schodki i po problemie :). A redakcja nie pokazała żadnych planów, tylko na razie oparła artykuł na własnych domysłach? Bez sensu… a do tych torów wcale nie jest najbliżej z Junkiewicz, są inne przejścia. Kto korzystał, ten wie :)

 • 7 sierpnia 2018 o godz. 00:49

  No i ze Szmulek też niekoniecznie będzie dojście do tej stacji.

 • 7 sierpnia 2018 o godz. 08:24

  lipapo całości. Miało byc przy Radzymińskiej zey duzo osob mogło skorzystać. a tak to bedzie stacja dla 10 najbliższych bloków. gratulacje głupoty

 • 7 sierpnia 2018 o godz. 10:01

  Nie jest tak, że do wszystkich linii kolejowych dostaniemy się z PKP/Warszawa Stadion, tym bardziej że można jechać w różnych kierunkach. Dlatego to ew. połączenie ma sens w tym miejscu ma sens. Zrobienie węzła przesiadkowego z kończącymi liniami autobusów i parkingu (jak na Młocinach) pasuje w tej lokalizacji bardzo. Tam jest jeszcze na to miejsce, wewnątrz Targówka takiej dobrej opcji nie ma.

 • 7 sierpnia 2018 o godz. 19:35

  Dokładniejszy opis sytuacji (w formie rysunku) podaje zmid tutaj:
  https://zmid.waw.pl/files/public/zadania/Obwodnica_Srodmiejska/9_wezel_Radzyminska.pdf
  Widać tu, że Pratulińska przy węźle Radzymińska jest zaplanowana jako „ślepa kiszka”, ale pod przyszłą obwodnicą ma być chodnik od tego miejsca do przystanku Warszawa Stalowa. Co prawda dojście do przystanku będzie „wężykiem Jasiu”, ale może nie będzie tak źle (o ile w ogóle te chodniki powstaną)?

 • 7 sierpnia 2018 o godz. 23:46

  Oczy przecieram

  Wszystko z tej obwodnicy będzie zjeżdżać i wjeżdżać do Radzymińskiej na jednym skrzyżowaniu.
  Nawet nie chce myśleć jak się to zakorkuje rano

 • 8 sierpnia 2018 o godz. 13:39

  Najlepszy przystanek skm byłby przy Żabie. :)

 • 8 sierpnia 2018 o godz. 17:58

  Najlepiej gdyby przystanek metra i PKP były przy rondzie żaba ale skoro to niemozliwe to juz lepiej polaczyc oba srodki transportu przy metrze Stalowa.W przyszlosc bedzie mozna z Bródna na np.lotnisko dostac sie metrem+SKM.Jesli powstanie przystanek PKP stalowa to powinien zostac skadowany zupelnie niepotrzebny przystanek PKP Praga ktory nie jest polaczony kompletnie z niczym i z nikim,ani nie ma tam wezla komunikacyjnego ani nie ma tam osiedli.

 • 8 sierpnia 2018 o godz. 23:32

  jak nie ma osiedli, to zaraz będą

 • 31 sierpnia 2018 o godz. 14:20

  Prawidłowa decyzja, że stacja „Stalowa” została przesunięta bliżej osiedla Targówek Mieszkaniowy Po to się planuje węzły komunikacyjne, żeby pasażer miał łatwej, a nie żeby po wyjściu z kolejki metra M2 i szedł 300 metrów do stacji kolejowej.

 • 23 stycznia 2019 o godz. 18:07

  KOWARY DWOREZC GLOWNY NIEDZYNNY TORWSAKIA PKPSA PLK TLK PERON

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.