Szkoła na Gilarskiej będzie opóźniona, budowana etapami i droższa

20
Share

Ale przynajmniej ratusz Targówka ogłosił przetarg na cześć inwestycji.

 

Dobra wiadomość: jest kolejny krok w stronę budowy pierwszej od ponad 30 lat publicznej szkoły podstawowej w dzielnicy Targówek – na skraju pola PGR, w okolicy ul. Gilarskiej. Urzędnicy właśnie rozpoczęli przetarg na jej budowę i jest szansa, że inwestycja wreszcie zacznie się w tym roku.

A teraz gorsze wiadomości.

* podawany przez urzędników termin otwarcia szkoły (i zaciekle przez nich broniony po naszych artykułach wskazujących na grożące opóźnienie) na wrzesień 2019 r. jest już oficjalnie nieaktualny. Z materiałów przetargowych wynika, że najwcześniejszy możliwy termin otwarcia podstawówki to teraz 1 września 2020 roku – o ile oczywiście nie będzie kolejnych opóźnień.

* opóźnienie w rozpoczęciu budowy przy Gilarskiej spowodowało podrożenie inwestycji. W 2016 roku władze Targówka liczyły, że cała placówka będzie kosztować ok. 25 mln zł. Ale od tego czasu koszty robót budowlanych w całej Polsce znacznie wzrosły i teraz urzędnicy rezerwują na tę inwestycję już 34 mln zł (plus VAT). A ta kwota jeszcze może być wyższa, bo przecież przetarg dopiero się rozpoczął.

* tak właściwie przy Gilarskiej ma powstać budynek szkolno-przedszkolny z osobnymi wejściami do szkoły podstawowej i przedszkola. I początkowo miał on zostać zbudowany „za jednym zamachem”. To też już nieaktualne: inwestycję podzielono na etapy – w pierwszym etapie (na który obecnie ogłoszono przetarg) będzie zbudowana sama szkoła. Etap II – przedszkole, oraz etap III – sala sportowa, powstaną później. Kiedy dokładnie, jeszcze nie wiadomo, ale najwcześniej w roku 2021.

* czyli to oznacza, że pierwsi uczniowie szkoły podstawowej przy Gilarskiej będa się uczyć na placu budowy – bo obok będą trwały prace przy kolejnych etapach inwestycji. I przez dłuższy czas nie będą mieli sali gimnastycznej, która powstanie dopiero na samym końcu prac.

 

Co zostanie zbudowane na dawnym polu PGR od strony ul. Gilarskiej (gdy już zostanie zbudowane)?

Będzie to budynek szkolno-przedszkolny z osobnymi wejściami do szkoły podstawowej i przedszkola. Ma pomieścić ponad 800 dzieci. Będzie część sportowa i gastronomiczna. Powstanie boisko oraz plac zabaw dla przedszkola i świetlicy dla różnych grup wiekowych.

Co ciekawe, choć w tej chwili projekt funkcjonuje pod nazwą „zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Gilarskiej”, nowa placówka będzie miała inny adres – główne wejście zaplanowano bowiem od strony jeszcze nieistniejącej ulicy, która przetnie pole PGR. Zaś od samej Gilarskiej szkołę i przedszkole będzie oddzielała (w nieokreślonej przyszłości) mityczna ulica Nowotrocka.

 

 

 wizualizacje: Autorska Pracownia Projektowa/Urząd Dzielnicy Targówek

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx