Trzy kolejne pozwolenia na budowę metra na Zacisze i Bródno | targowek.info

Trzy kolejne pozwolenia na budowę metra na Zacisze i Bródno!

Łącznie jest już pięć z siedmiu niezbędnych zezwoleń. Gdy będą wszystkie, budowa ruszy.

 

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera zatwierdził projekty budowlane i udzielił pozwoleń na budowę stacji C19 i C21 na II linii metra. Innymi słowy wydał zgodę na budowę stacji metra na Zaciszu (u zbiegu ulic Figara i Rolanda) i ostatniej na Bródnie (u zbiegu ulic Kondratowicza i Rembielińskiej). Decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności.

Pozwolenie obejmuje też budowę: torów odstawczych, tuneli wraz z łącznikiem tunelowym, budowę oraz przebudowę infrastruktury technicznej i obiektów towarzyszących, w tym: wejść, wind, przebudowę sieci uzbrojenia terenu, dróg i układu drogowego, a także, w odrębnej decyzji, wentylatorni szlakowej V19 (ul. Władysława Łokietka – pomiędzy ul. Chojnowską a ul. Samarytanka).

Przypomnijmy, że zgoda na stację C20 (przy skrzyżowaniu ul. Kondratowicza i św. Wincentego, pod urzędem dzielnicy) i szybu demontażowego dla tarcz TBM za stacją C18 Trocka zostały wydane już w czerwcu.

Oznacza to, że gdy tylko otrzymamy [ostatnie] pozwolenia na budowę dwóch wentylatorni, możliwe będzie podpisanie umowy na prace na ostatnim fragmencie drugiej nitki na prawym brzegu – zapowiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Gdy to się stanie, konsorcjum firm Astaldi i Gülermak, które zwyciężyło w przetargu na wykonawcę ostatniego odcinka linii metra M2 w prawobrzeżnej Warszawie, będzie miało 36 miesięcy na całą budowę – co oznacza, że powinniśmy dojechać metrem na Zacisze i Bródno w 2022 r.

Koszt tej wielkiej inwestycji to niemal 1,4 miliarda złotych.

 

Zobacz, jakie będą (prawdopodobnie) zamknięte ulice i objazdy podczas budowy metra na Bródnie

Zobacz, jak będą wyglądały stacje metra na Zaciszu i Bródnie

Zobacz, gdzie powstaną stacje metra na Bródnie

Zobacz, jak będzie wyglądała Kondratowicza po przebudowie

Zobacz raport z obecnej budowy metra na Targówku

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

37 komentarzy na temat “Trzy kolejne pozwolenia na budowę metra na Zacisze i Bródno!

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 12:12

  Pani Haniu olewa Pani Pragę Poludnie Rembertow Wawer to niech Pani zapomni o naszycg glosach nakolegę Trzaskowsjiego.

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 12:21

  Szanowny panie Hrabio. Postaram się jeszcze dzisiaj „olać” również Targówek , właśnie przedmuchałam chmury znad Pragi nad Targówek , więc proszę nie zapomnieć o parasolu, szykuje się deszczowy dzień. Us… zapomniałam : proszę nie trzaskać drzwiami ;)
  Pozdrawiam. Hania.

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 12:41

  To super. Jeśli niedługo dostaną ostatnie pozwolenia i podpiszą umowę np. we wrześniu to budowa pewnie zacznie się jeszcze w tym roku bo wykonawca nie będzie chciał marnować tego czasu którego ma tylko 36 miesięcy.

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 13:41

  Czy wiadomo mniej więcej, kiedy zostanie zamknięte skrzyżowanie Św. Wincentego/Kondratowicza (przy ratuszu)?

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 15:12

  Słoik prezydentem Warszawy? Niech wraca skąd przyjechał, cwaniaczek z Opola :)

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 16:10

  Kiedy ktokolwiek pomyśli by linię metra dociągnąć do Marek ( niekoniecznie pod ziemią, może być nad ziemią) ?

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 16:12

  @Agnieszka.M. Hmm, pomyślał i … nic z tego, do Marek metra nie będzie.

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 16:34

  Z ostatnich planów wynikało, że ma być utrzymana przejezdność skrzyżowania Kondratowicza i Wincentego oczywiście z okresowymi zamknięciami i oewnie z priorytetem lub na wyłączność dla komunikacji miejskiej. Całkowicie zamknięte ma być skrzyżowanie z Malborską.

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 16:39

  A kiedy metrem na Gocław?

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 19:03

  Gocław dostanie tramwaj i lepiej na tym wyjdzie. Tam metro nie jest potrzebne.

 • 18 sierpnia 2018 o godz. 19:40

  Metro do Marek to już było – kolejka Marecka została rozebrana w latach 70 zeszłego wieku. A mogła by być zelektryfikowana i służyć jak WKD, do Wileńskiego dobry dojazd. Ogólnie metro nie jest koleją podmiejską, tylko dojazdem do dużych osiedli w Warszawie.

 • 19 sierpnia 2018 o godz. 05:21

  Odnośnie jeszcze metra. Bawią mnie ludzie, którzy chcą metra w jakimś miejscu… Oczywiście automatycznie się nasuwa, że stacja metra musi być koło domu tego osobnika + nie na jego terenie, tylko sąsiada. No bo gdzieś wyjścia przecież muszą być, nie ? I traktowanie budowy metra jak hmmm budowanie ulicy, gdzie jest szybko, łatwo i tanio. No i najważniejsze, traktowanie metra jak autobus… czyli żeby stawało koło mojego domu i miejsca docelowego, czyli pracy, sklepu… i było bezpośrednie.

 • 19 sierpnia 2018 o godz. 07:46

  Dlaczego ktoś kto nie jest urodzony i od dzieciństwa związany z Warszawą ma kandydować na prezydenta miasta?jego tego byle jakiego hu…iek to miasto obchodzi?kasa kasa kasa się liczy?to co proponuje niech zrobi w Łopolu

 • 19 sierpnia 2018 o godz. 07:48

  Do xyz no i.musi mieć przystanki na źadanie ?

 • 19 sierpnia 2018 o godz. 07:52

  Głupoty piszesz człowieku,

 • 19 sierpnia 2018 o godz. 10:04

  Warszawianko od pokoleń .
  Niestety Warszawa jest dla wielu trampoliną do politycznej kariery.
  To całe nieszczęście naszego miasta . Brak jest nam burmistrza i radnych, którzy chcieliby działać tylko i wyłącznie z korzyścią dla Warszawy. Polityka niestety wpływa w dużej mierze na to co się dzieje w Ratuszu i stolicy.

 • 20 sierpnia 2018 o godz. 08:16

  Dla mieszkańców Targówka to bardzo dobra wiadomość.
  Niech zaczną budowę przed oddaniem stacji Trocka, to Wincentego będzie pusta i przejezdna dla całego Targówka Mieszkaniowego, bo budowa nowej linii pięknie zablokuje słojom dojazd z Białołęki (ulica słoika z gór) i Bródna.. tamci będą musieli jeździć Trasą Toruńską i Radzymińską i nie będą nam blokować Wincentego.. Super, dla nas to są akurat dobre wieści..

 • 20 sierpnia 2018 o godz. 09:55

  Podejście sc_mietek to wzór mentalności słoika.

 • 20 sierpnia 2018 o godz. 10:06

  @sc_mietek słabe to było… Bardzo słabe. Lokalnym patriotą na pewno nie jesteś, skoro nie wiesz jakie są plany dla twojej okolicy. możesz równie dobrze narzekać tu, w Grójcu czy Radomiu.

  Tak dla twojej wiedzy: po rozpoczęciu budowy kolejnych stacji, przejezdność Wincentego ma być zachowana na całej długości, z priorytetem dla komunikacji miejdkiej. Druga opcja to tylko komunikacja miejska od Kondratowicza do Żaby :) Tak więc blachosmrodem nie pojezdzisz :)

 • 20 sierpnia 2018 o godz. 11:07

  Nie ma co się cieszyć z budowy metra, to wszytko to przedwyborcza hucpa i klaka. Tymczasem przygotowany projekt metra jest totalnym gniotem, bez szans na jego realizację.

 • 20 sierpnia 2018 o godz. 11:08

  Zresztą sprawę badać będzie CBA, w końcu to defraudacja publicznych pieniędzy.

 • 20 sierpnia 2018 o godz. 13:36

  W SZTOKHOLMIE METRO JEST PRAWIE , ŻE POD KAŻDYM OSIEDLEM W MIEŚCIE. TO TAK JAKBY NA SZMULKACH BYŁA STACJA, NA TARGÓWKU ZE 2 ….

  u nas święto jak stacja jest kurna na zaciszu przy Figara gdzie tam 3 domy na krzyż

 • 20 sierpnia 2018 o godz. 14:19

  @ Janusz inżynierii: A ty to tak wszystko na serio, serio, bo po prostu wiesz? Czy jednak najpierw zobaczyłeś medialne wizki trasy metra, potem wykopałeś tunelik łopatką w piaskownicy a potem ci się to wszystko zawaliło i teraz szukasz sensacji? No chyba że znów chcesz pit…lić o tym, że przez taki a nie inny przebieg trasy jacyśtam bliżej nieokreśleni ludzie czy jacyśtam bliżej nieokreśleni deweloperzy się wzbogacili? No bo ty (jak by ci dali zaprojektować to przecież wygiąłbyś trasę tak byś wejście do metra miał pod klatką, kolejną stację pod Lidlem a dalej to już tylko cmdntarz, szpital i szczere pole :) :) :) Do zobaczenia na otwarciu!

 • 20 sierpnia 2018 o godz. 14:29

  Strasznie się uczepiliście stacji na Zaciszu a przecież oczywiste jest ze nie będzie to stacja docelowa, będzie tam tylko dlatego ze akurat tamtędy przebiega trasa metra z Dw.Wileńskiego na Bródno! Ta stacja wypada po prostu na trasie metra, przecież nikt nie ciągnie tam metra specjalnie dla tych jak to nazywacie „kilku domów”.

 • 20 sierpnia 2018 o godz. 18:04

  Niektórych bardzo boli, że metro na Zaciszu podniesie wartość tutejszych nieruchomości.
  Ot , obrzydliwa mentalność inżynierskiego słoika – jak ja nie mam ,to i niech inni nie mają.

 • 20 sierpnia 2018 o godz. 18:24

  Wojewoda Mazowiecki 20 sierpnia br. zatwierdził projekty budowlane i udzielił pozwoleń na budowę dwóch wentylatorni szlakowych: V20 i V21.
  Czyli od dzisiaj są chyba wszystkie zgody budowlane. To teraz podpisanie umowy i grodzenie terenu i budowa.

 • 20 sierpnia 2018 o godz. 21:16

  @ paffciu i czym sie tu tak podniecać. Jak by nasze metro zaczęli budować 70 lat temu jak w Sztokholmie to też z pewnością byśmy mogli się pochwalić setką stacji. A jak by zaczęli budować w połowie 19 wieku jak w Londynie, to tych stacji też byłoby pewnie blisko 300. Zawsze oczywiście można mieć chiński rozmach (tylko trzeba mieć też pieniądze) i machnąć 600 km linii merta jak w Szanghaju :) Ale to Wawa / Polska i metro otworzyliśmy w 1995.

 • 21 sierpnia 2018 o godz. 07:55

  Czyli mamy zgodę na najbardziej bezsensowną stację metra w tym mieście -> C19. Brawo.

  Szkoda że nikt nie zweryfikował planów sprzed 20 lat nie przesunął C19 bliżej ul. Radzymińskiej oraz nie przedłużył lini o jedną stację do PKP Toruńska, gdzie można by było wybudować tory odstawcze na powierzchni, co pewnie było by nieco tańsze niż rycie 600mx120m pod ulicą Bazyliańską blokując dojazd do szkoły i dwóch przedszkoli.

 • 21 sierpnia 2018 o godz. 08:21

  Olaf .PKP to państwo w państwie. Jeszcze nikomu nie udało się z nimi dogadać.
  Tak więc jak sądzę zrezygnowano z twojego pomysłu na rzecz realnych możliwości i szybkiej realizacji.

 • 21 sierpnia 2018 o godz. 09:52

  Ze stacją C19 to jest tak, że albo mogła by być albo mogłoby jej nie być.

  Jej przesuwanie na większą dległość od obecnej lokalizacji wymagałoby zmiany lokalizacji sąsiadujących stacji, a tu znów pojawia się pytanie czy byłoby to technicznie możliwe i uzasadnione.

  Infrastruktura metra musi spełniać określone wymagania techniczne. Na przykład (zasadniczo) łuki kołowe torów nie powinny być mniejsze niż 400, żeby możliwe było utrzymanie prędkości maksymaknej na poziomie 90 km/h. Zmniejszenie łuku do 300 m prowadzi do dramatycznego obniżenia prędkości maksymalnej do 40 km/h oraz do znaczącego zwiększenia zużycia torów i zestawów kołowych (wzrost kosztów eksploatacji)

  To oznacza, że przebiegu torów nie można od tak sobie odginać w lewo lub w prawo, a tym samym nie można budować stacji w dowolnym miejscu.

  Dla lepszego zwizualizowania problemu z łukami miżna sobie w googlu spojrzeć na układ torów kolejowych na nasyoach w okolicach ronda Żaba. Tam widać że torów nie można położyć jak się chce, tylko że trzeba je poprowadzić w odpowiednich łukach.

 • 21 sierpnia 2018 o godz. 12:08

  Nastawniczy, już tak się nie nastawiaj !

 • 21 sierpnia 2018 o godz. 12:14

  Projekt jest spierniczony, a koszty zapłaci jak zwykle podatnik. Jak ktoś projektuje w googlu, to niech lepiej zajmie się budową babek z piasku na plaży.

 • 21 sierpnia 2018 o godz. 15:49

  Ło matko a ten ciężko poszkodowany przez los geniusz inżynierii znowu te swoje żale wylewa. Człowieku – boisz się to nie korzystaj z metra jak zbudują!

 • 21 sierpnia 2018 o godz. 17:52

  Te inżynier nie napinaj się tak przed wyborami.
  Twoje wypowiedzi za bardzo mi śmierdzą pisowską propagandą przedwyborczą w stylu A. Macierewicza. Odpuść .Tu dyskutujemy merytorycznie .

 • 22 sierpnia 2018 o godz. 08:48

  Pełna zgoda z tym co napisał Nastawniczy. Wszelkie dywagacje na temat stacji na Zaciszu są bez sensu bo stacja Zacisze powstaje tylko przy okazji na trasie pomiędzy Trocką a Kondratowicza, trasa ma określony przebieg i właściwy łuk i żadne zmiany tu nie wchodzą w grę. A wiadomo że lepiej stację tu mieć niż nie mieć, metro buduje się na lata i zapewne dzięki tej stacji teren ten znacznie się rozwinie w przyszłości jak to widać po niektórych przykładach stacji na 1 linii metra.
  A inżynierem nie ma co się przejmować. Z pisowską propagandą też nie ma co go łączyć, bo PiS akurat również wspiera budowę metra i absolutnie nie torpeduje w żaden sposób tej linii. Szybkie działania wojewody już nieraz to pokazały. PiS mówi jedynie że za wolno i chce budować więcej i szybciej.
  Inżynier to zapewne jakiś sfrustrowany koleś, który nie może odżałować tego że metro nie będzie szło koło jego bloku. Zresztą po jego mądrościach widać jaki to z niego „inżynier”.

 • 24 sierpnia 2018 o godz. 14:18

  bzdury bzdety i banialuki…
  Mamonka, ty się weź do roboty, a nie wiatry puszczasz w fotel. Metro w ogóle nie powinno przebiegać pod Zaciszem. A stacja tam, spowalniająca o kolejne minuty przejazd pociągu to absurd.
  Lejecie towarzysze z peło wodę na młyn PiSu, opowiadając takie głupoty. Wasza niekompetencja i wasze lenistwo doprowadzą do zwycięstwa Jakiego. Zamiast wystawić Malickiego, wystawiliście jakąś Rafalalę w otoczeniu kochającego całkiem inaczej. Czas zlikwidować PO i PiS. Niech żyje PTN!

 • 24 sierpnia 2018 o godz. 19:01

  Ciapkowski – a was to pogrzało? To którędy to metro miało przebiegać zakładając że stacje Szwedzka i Targówek 1 przy Kościele i Targówek 2 przy Trockiej pozostają na swoich miejscach? No chyba że te też chcesz przenieść lub zlikwidować i wytyczyć linię Dw. Wileński, twój dom, Białołęka. Tylko pamiętaj, że jak wypchniesz metro na Białołękę (też głównie w domki jak na Zaciszu), to na stacji przed twoim domem możesz już nie wsiąść. No i pamiętaj tez, że to co dzisiaj jest osiedlem domków niedługo też może stać się blokowiskiem :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.