Wybory 2018: metro na Targówku będzie dłuższe czy SKM stanie częściej?

56
Share

Główni kandydaci do fotela prezydenta Warszawy składają obietnice na temat wydłużenia II linii metra. Albo zagęszczenia sieci przystanków SKM.

 

Kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi 2018 trwa w najlepsze. Najważniejsi kandydaci na prezydenta Warszawy odbyli już na Targówku parę spotkań z mieszkańcami, lecz poza tym na razie nieszczególnie interesują się naszą dzielnicą.

Pomijając takie kwiatki, jak nazwanie Targówka „miastem” przez Patryka Jakiego i złożenie nieśmiertelnej obietnicy budowy ul. Nowotrockiej przez Rafała Trzaskowskiego (oraz wymijające deklaracje obu na temat budowy mostu i trasy Krasińskiego :/), wyborcze postulaty kandydatów dotykają naszą część Warszawy tylko „przy okazji” ogólnomiejskich obietnic.

Jeden temat jest jednak szczególnie interesujący: budowa kolejnych linii metra w Warszawie i przedłużenie istniejących.

Wczoraj Rafał Trzaskowski (PO) wprost wpisał do swojego programu wyborczego przedłużenie II linii metra na Bródnie do stacji PKP Warszawa-Toruńska.

Dzięki temu II linia nie kończyłaby się w środku wielkiego osiedla bloków, a przy przystanku kolejowym można by zbudować większy węzeł przesiadkowy oraz parking park&ride. Trzaskowski zadeklarował, że ten dodatkowy odcinek II linii metra miałby zostać w całości zbudowany podczas najbliższej kadencji samorządowej, a więc do jesieni 2023 roku.

 

Równocześnie Patryk Jaki (PiS) uzupełnił swój pomysł budowy kolejnych linii metra o zbudowanie odnogi II linii na Białołękę.

Tutaj nie mamy jeszcze szczegółów, ale na nowej mapie „jego” sieci metra została dodana odnoga II linii metra na Targówku – zaczyna się ona pomiędzy stacjami Zacisze oraz Kondratowicza i kieruje na północ na drugą stronę Trasy Toruńskiej (przy której aż się prosi o budowę wielkiego parkingu pakr&ride), a dalej hen na najdalsze pola Białołęki. Równocześnie główna nitka II linii metra u Jakiego dalej kończy się pomiędzy blokami przy Rembielińskiej.

 

Kontrując bardzo kosztowne pomysły rozbudowy metra, Justyna Glusman (Ruchy Miejskie/MJN) niedawno zaproponowała, zamiast nich, dużo tańszą integrację przebiegających przez Warszawę linii kolejowych z transportem publicznym.

Na Targówku proponuje więc nie tylko budowę na trasie do Dworca Wschodniego już planowanej stacji SKM przy ul. Radzymińskiej, lecz tuż obok kolejnej przy Rondzie Żaba. Z kolei na linii kolejowej do Dworca Wileńskiego Glusman obiecuje budowę przystanków Rzeczna (jak rozumiemy przy ul. Rozwadowskiego, na tyłach Obi) i Łodygowa (na granicy Zacisza i Ząbek).

 

Na razie nie udało nam się dopatrzyć żadnych propozycji dla naszej dzielnicy, nie tylko na temat metra i kolei, w postulatach Sławomira Antonika, burmistrza Targówka kandydującego na prezydenta Warszawy z ruchu samorządowego Bezpartyjni. Ale oficjalna kampania wyborcza dopiero się zaczęła i jeszcze jest sporo czasu na festiwal obietnic – lub sensownych projektów.

Wybory 2018 odbędą się w niedzielę 21 października 2018 roku. Natomiast II tura wyborów na prezydenta Warszawy będzie miała miejsce dwa tygodnie później – 4 listopada 2018.

Zaś po 4 listopada przyjdzie czas na weryfikację i realizację obietnic nowego prezydenta stolicy. Z czym, jak wiemy, szczególnie na Targówku były zawsze problemy.

 

zdjęcie na górze: Rafał Trzaskowski, Patryk Jaki, Wybory samorządowe 2018
fot. mat. prasowe/www.trzaskowski.pl/www.jaki.pl/www.um.warszawa.pl

 

56
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx