Najgorsza wylotówka z Warszawy wreszcie przejdzie generalny remont | targowek.info

Najgorsza wylotówka z Warszawy wreszcie przejdzie generalny remont

W końcu pojawią się chodniki oraz – ale to już nie jest pewne – ścieżki rowerowe.

 

Wielu mieszkańców Targówka w ogóle nie zna ulicy Janowieckiej. Znają ją za to doskonale mieszkańcy Ząbek i sąsiednich miejscowości, którzy w drodze do Warszawy omijają tędy wiecznie zakorkowaną Łodygową.

Ulica Janowiecka prowadzi między działkami prosto z Ząbek na Targówek Fabryczny i wpada w Swojską, a dalej w ulicę Ziemowita. Stoi przy niej tablica z nazwą miasta „Warszawa” i dzielnicy „Targówek”. Tyle że ulica nijak nie przypomina ważnej arterii, choć stała się nią w ostatnich latach.

W 2015 roku nazwaliśmy Janowiecką „najgorszą wylotówką z Warszawy”. Nie ma tu latarni, nie ma chodnika, nie ma nawet pobocza. Piesi wydeptali ścieżkę na trawniku, ale spróbujcie tędy przejść po deszczu albo z wózkiem dziecięcym…

Rok temu Janowiecka przeszła frezowanie i wymianę asfaltu, ale to jedyne, co się na niej zmieniło od kilkudziesięciu lat. Ale – na szczęście – miejscy urzędnicy w końcu zauważyli te ulicę i szykują jej wielką tranformację.

Koncepcja rozbudowy ul. Janowieckiej obejmuje odcinek o długości ok. 1,55 km. Kluczowym punktem jest całkowita przebudowa i zmiana lokalizacji wlotu w ulicę Swojską: powstanie nowy odcinek drogi o długości ok. 200 m, dzięki któremu przyszła Janowiecka będzie się krzyżowała w jednym punkcie nie tylko ze Swojską, ale też z Bardowskiego.

To jest pewne, podobnie jak latarnie i chodniki po obu stronach wyremontowanej Janowieckiej. Ale urzędnicy jeszcze nie zadecydowali o szczegółach: czy na ulicy będą ścieżki rowerowe, ile będzie przy niej drzew, czy będą bezpiecznie „wysepki” na przejściach dla pieszych itd.

Opracowano aż 4 warianty rozwiązań koncepcyjnych tej ulicy, które różnią się tylko sposobem organizacji ruchu samochodowego i rowerowego (np. w wariancie, w którym jest ścieżka rowerowa, to już nie ma miejsca na gęsty szpaler drzew). O tym, który wariant ostatecznie zostanie zrealizowany, urzędnicy zdecydują po spotkaniu z mieszkańcami Targówka Fabrycznego i Elsnerowa (choć bezpośrednio przy Janowieckiej mieszka niewiele osób – głównie są tam działki).

Spotkanie dotyczące koncepcji rozbudowy ul. Janowieckiej na odcinku od ul. Swojskiej do granicy Warszawy, odbędzie się 2 października (wtorek) o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej nr 58 im. Gajcego przy ul. Mieszka I nr 7.

Dopiero potem zostanie wybrana ostateczna koncepcja, która posłuży do oszacowania kosztów realizacji inwestycji i wykonania dokumentacji projektowej umożliwiającej rozbudowę ulicy.

Urzędnicy jeszcze nie podają nawet przybliżonej daty generalnego remontu Janowieckiej – jednak nie wydaje się możliwe, żeby nastapiło to wcześniej niż w 2020 roku.

 

zdjęcie na górze: Janowiecka w 2015 roku / fot. archiwum targowek.info
pozostałe zdjęcia: Janowiecka obecnie / fot. ZMID

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

22 komentarzy na temat “Najgorsza wylotówka z Warszawy wreszcie przejdzie generalny remont

 • 27 września 2018 o godz. 09:12

  Było by cudnie, gdyby się rozpędzili i machnęli przy okazji dojazd do jeziorka.
  Dla osób nieznających tego rejonu, wspaniała okazja do podróży w czasie w lata 80te. :)

 • 27 września 2018 o godz. 09:18

  moze najpierw dokonczyc 350 metrow ul. Bardowskiego? a pozniej myslec o tych co nie placa podatkow w miescie i obic im dobrze

 • 27 września 2018 o godz. 10:52

  Ścieżka rowerowa powinna być naturalnym rozwiązaniem, szczególnie z punktu widzenia zapewnienia dojazdów nad zalew Bardowskiego i całej polityki transportowej miasta.
  Dla ułatwienia włączania się do ruchu na połączeniu z Janowieckiej/Swojskiej/Bardowskiego powinno powstać rondo – inne natężenie ruchu jest w każdym z tych kierunków w dni powszednie (ruch z Ząbek do Warszawy i odwrotnie), inne w letnie weekendy (spory ruch w kierunku zalewu).

 • 27 września 2018 o godz. 11:32

  Janowiecka nie powinna być mocno przebudowywana, za to Swojska przebita do Skrajnej w Ząbkach. W okolicy weźcie pod uwagę, może kiedyś się w końcu pojawi Trasa Olszynki Grochowskiej, więc ranga tej uliczki powinna znacząco spaść.

 • 27 września 2018 o godz. 11:44

  Podziękuję przy urnie towarzystwie z ratusza.

 • 27 września 2018 o godz. 11:54

  Czy każda ulica wychodzącą z miasta to wylotówka??? Lodu do łba sobie przyłóżcie

 • 27 września 2018 o godz. 13:08

  Nie ma czegoś takiego jak ścieżka rowerowa. Droga rowerowa, owszem.

 • 27 września 2018 o godz. 13:52

  Przydał by się kolektor na wody opadowe.

 • 27 września 2018 o godz. 13:54

  Fajnie, że będzie prawdopodobnie przebudowa, ale budowa Nowo-Ziemowitowa byłaby jeszcze lepszą informacją.

 • 27 września 2018 o godz. 15:59

  Komu i na co to? Może lepiej wybudować w końcu przedłużenie trasy świętokrzyskiej?

 • 27 września 2018 o godz. 17:08

  Ta droga powinna być zamknięta a nie remontowana, dla Targówka w ogóle nie jest potrzebna. Jak ktoś mieszka w Ząbkach to niech tam znajdzie pracę a nie korkuje Warszawę.

 • 27 września 2018 o godz. 21:10

  @ Kala – rozumiem, że pracujesz za rogiem w warzywniaku, ale nie ma nigdzie przepisu, że należy mieszkać i pracować w jednym grajdołku…

 • 28 września 2018 o godz. 07:52

  Niech poszukają pracy w swojej okolicy. W referendum głosowali przeciw przyłączaniu gminy do Warszawy ale do pracy jadą do tego znienawidzoego miasta.

 • 28 września 2018 o godz. 08:23

  Najgorsza? Spróbujcie wyjechać przez Piaseczno. Dwie godziny w korku

 • 28 września 2018 o godz. 13:42

  W latach osiemdziesiątych – nie było tam asfaltu, wiem bo mam tam działkę. Był etap białego tłucznia – pyliło na biało, potem czarnego – na czarno. Jako dzieciak nie zastanawiałam się co to jest na tej drodze. asfalt powstał później…

 • 28 września 2018 o godz. 20:09

  Do Kali jesteś najlepszym przykładem beznadziejności

 • 2 października 2018 o godz. 23:47

  nie opłaca się budować dróg tylko bloki a mieszkańcy niech się sami martwią jak stoją w korku lub mają problemy z dojazdem gdziekolwiek. Taka jest koncepcja dróg w Warszawie od wielu lat.

 • 8 października 2018 o godz. 19:22

  @agd- możesz mieć rację, zwłaszcza jeżeli zdążą dokończyć remont Łodygowej, w innym przypadku nikt tam nie będzie magazynów najmował.

 • 17 października 2018 o godz. 18:57

  @Franciszek, bloki to najgorsze g*o do chowu klatkowego ! Jak chcesz to sobie sam mieszkaj w zbiorowej melinie bo są też i tacy co cenią sobie małe kamieniczki i domki by mieszkać kameralnie. Jako dziecko mieszkałam w bloku i pamiętam, że codziennie go nienawidziłam.

 • 23 października 2018 o godz. 14:58

  Chyba Białołęcka jest gorsza, ale kwestia gustu :)

 • 29 listopada 2018 o godz. 20:11

  Uwaga Mieszkańcy!
  Remont remontem, ale za żadne skarby nie pozwólcie na zdejmowanie asfaltu, bo się skończy jak na Krośniewickiej ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.