Prezydent Warszawy uroczyście rozpocznie dziś budowę, która zaczęła się rok temu (i powinna skończyć za miesiąc)

24
Share

W „eksperymentalnym budynku komunalnym” powstaną 64 mieszkania dla osób, które zarabiają za wiele, że dostać standardowe mieszkanie komunalne.

 

Warszawski ratusz ogłosił dziś na Targówku Mieszkaniowym małą uroczystość: o godzinie 9:00 odbędzie się podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego na budowie budynku wielorodzinnego przy ul. Korzona (przy Trockiej). Będzie obecna m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

I fajnie. Tyle, że budowa bloku przy Korzona rozpoczęła się na początku lata 2017 roku, czyli już ponad rok temu. Ba, zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami stołecznego ratusza, powinna się właśnie kończyć, bo oddanie tego budynku do użytku zaplanowano na 30 października 2018 roku

Oczywiście wszystko ma wytłumaczenie, szczególnie podczas kampanii wyborczej. Bowiem rozpoczęta ponad rok temu budowa miejskiego bloku na Targówku zamarła po zaledwie kilku miesiącach, gdy wybrany przez miasto wykonawca – firma Dorbud z Kielc – znalazł się na skraju bankructwa.

Robotnicy opuścili budowę i kolejne długie miesiące nic się na niej nie działo. Wybranie nowego wykonawcy zajęło miastu dużo czasu, ale w końcu się udało. Stąd dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, która zastąpi planowane od dawna oficjalne otwarcie gotowego bloku…

Co powstanie na ulicy Korzona?

Budynek na ul. Korzona, z dostępem także od strony ulicy Chyrowskiej, będzie miał trzy piętra i podziemny garaż. 56 z 64 mieszkań będzie bardzo małych – jedno i dwupokojowe. Najmniejsze z nich będą miały 27 m kw., największe sięgnie 75 m kw (4 pokoje z kuchnią). Wszystkie mieszkania na parterze będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Budynek ten bywa czasem nieprezycyjnie nazywany jest TBS-em. To dlatego, że na zlecenie Urzędu Miasta Warszawy funkcję inwestora pełni w nim Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS)  Warszawa Północ. De facto to jednak „eksperymentalny” budynek komunalny, w którym mieszkania otrzymają osoby nieznacznie (do 10% oraz o 10%-40%) przekraczające kryterium dochodowe do tego, aby otrzymać „standardowe” mieszkanie komunalne.

Tak będzie wyglądał „TBS” przy Korzona:

 

Aktualny termin zakończenia budowy bloku na Targówku, podawany przez TBS Warszawa Północ, to IV kwartał 2019 r. Koszt całej inwestycji to 18 mln zł.

 

wszystkie zdjęcia: wizualizacje budynku przy ul. Korzona / mat. TBS Warszawa Północ

24
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx