Spalił się XIX-wieczny zabytek przy Radzymińskiej (znowu) | targowek.info

Palił się XIX-wieczny zabytek przy Radzymińskiej (znowu)

To mógłby być jeden z najpiękniejszych zabytków w naszej dzielnicy. Ale od lat jest opuszczony, a w nocy z piątku na sobotę po raz kolejny wybuchł w nim pożar.

 

O pięknym, około 120-letnim budynku z czerwonej cegły, który niszczeje przy ul. Radzymińskiej 94 (tuż obok stacji Circle K, dawnego Statoila), pisaliśmy na targowek.info kilkukrotnie.

Parterowy dom, kryty dwuspadowym dachem, wzniesiono z czerwonej cegły pomiędzy 1875 a 1900 rokiem. Kiedy dokładnie, nie wiadomo, ale i tak oznacza to, że jest jednym z najstarszych budynków na całym Targówku – teraz ma już około 120–130 lat. Powstał jako dom kolejowy przy Kolei Warszawsko–Petersburskiej, bez szwanku przetrwał dwie wojny światowe i cały PRL – ale ostatnie 10 lat są dla niego koszmarem.

W budynku regularnie koczują menele. Wyłamali drzwi, wybili dziury w zasłaniających okna dyktach. I spowodowali kilka pożarów. A zapewne największy dziś, w piątek 21 września około godziny 21.

Dokładne szczegóły zdarzenia jeszcze nie są znane, na miejscu wciąż pracują strażacy. Jak informuje nas czytelniczka Anna, 120-letni budynek płonął otwartym ogniem. Na miejsce zjechało się wiele wozów straży pożarnej – obawiano się, że ogień może przenieść się na sąsiednią stację benzynową.

Pożar udało się ugasić, wg pierwszych informacji w pogorzelisku strażacy nie znaleźli ofiar.

Żal tylko historycznego budynku, który jest świetnie położony i mógłby stanowić prawdziwą atrakcję naszej dzielnicy. Niestety, zarządzający nim kolejarze nie mają pomysłu na jego wykorzystanie, a dzielnicowi urzędnicy nie mają większej ochoty zainteresować się tematem.

Jakie są dokładne zniszczenia wynikające z dzisiejszego pożaru i czy budynek da się odbudować, będzie wiadomo najwcześniej jutro.

 

Zniszczony zabytkowy budynek przy ul. Radzymińskiej 94. Te zdjęcia zrobiliśmy w 2016 roku / fot. archiwum targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Palił się XIX-wieczny zabytek przy Radzymińskiej (znowu)

 • 21 września 2018 o godz. 22:34

  Jestem wkur*iony.

 • 21 września 2018 o godz. 22:57

  Jak by sie zainntereswac to moze by powstało muzeum dawnego targowka i naszego kolejnictwa. Przeciesz mamy tu swoja historie

 • 22 września 2018 o godz. 02:25

  Czyli deweloper dalej działa.

 • 22 września 2018 o godz. 07:56

  Zburzyć. Po co nam zabytki, skoro nikt o nie nie dba.

 • 22 września 2018 o godz. 07:59

  Każdy z burmistrzów kasę ciągnie i ma gdzieś takie rzeczy. Czy to ten czy inny. Ten budynek naprawdę możnaby było świetnie wykorzystać. Ale po co g* ruszać? Lepiej zajmować się rzeczami łatwymi. Szkoda slow na polskie gownozjadztwo i olewactwo.

 • 22 września 2018 o godz. 08:16

  To nie jest niewiadomo jaki zabytek klasy zero. Ani on szczególnie ciekawy, ani nie szczególnie stary. Oczywiście nie znaczy to, że go nie szkoda. Natomiast jeśli pomysłem na jego zagospodarowanie będą pseudowzniosłe pomysły w stylu muzeum, do którego pies z kulawą nogą z własnej woli nie przyjdzie, to z popiołów się nie podniesie. Niedaleko jest przykład Lidla w dawnej hali fabrycznej. Działa? Działa. Mury zachowane, elementy konstrukcji wyeksponowane. PKP powinny to wydzierżawić byle komu: sklepowi, hurtowni, barmanowi. Aby to było w miarę ogarnięte i zabezpieczone. Nie róbmy z tego kaplicy sykstyńskiej.

 • 22 września 2018 o godz. 08:32

  Dobrą działkę można uwolnić.

 • 22 września 2018 o godz. 11:49

  To nie deweloper podpalił. To @anu podpalił. Prowadzi najprawdopodobniej „sklep, hurtownię lub bar” i chce od PKP „wydzierżawić” ;-))

 • 22 września 2018 o godz. 11:57

  niezly budynek na pub

 • 22 września 2018 o godz. 13:08

  A czy ktoś wie do kogo należy ten budynek i działka ? Bo to będzie rozstrzygającym kto mógłby/ chciałby zainwestować w ten budynek .

 • 22 września 2018 o godz. 14:42

  I tak by stała dalej ta ruina obszczana, waląca się. Zabytek ? To dlaczego nikt o niego nie dba? Dalej jazda z takim syfem. Niech to spalą do reszty i zrównają z ziemią. A jak coś jest zabytkiem to proszę o to dbać, r i utrzymywać. A na syf nie ma mojej zgody

 • 23 września 2018 o godz. 10:00

  …swietna lokalizacja, na maly zlobek, ktorych tak brakuje – ale u nas nikt nie mysli tylko niech wszystko nizszczeje…

 • 24 września 2018 o godz. 08:57

  @nikifor: czytaj tekst powoli i ze zrozumieniem.
  @ZXCVBN: ty mentalnie bezrolny chłopku, we łbie pomieszanie z poplątaniem.

 • 24 września 2018 o godz. 10:56

  Tam powinno stanąć grodzone osiedle

 • 24 września 2018 o godz. 11:33

  Budynek i działka należą do PKP. Niestety budynek jest w gminnej ewidencji zabytków co blokuje jego wynajem. Najemcy nie chcą wynajmować i remontować zgodnie z wytycznymi do zabytków. PKP nie ma interesu aby to robić a dzielnica stwierdziła, ze to nie jej budynek i w kosztach remontu partycypować nie będzie. Wobec tego jest tylko ruina, z którą wszyscy mają problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.