Powstańcy, bohaterowie i bandyci, piosenkarze i aktorzy, sportowcy, politycy, ofiary katastrofy smoleńskiej, kardynał, założyciel Zacisza i mała dziewczynka… – po śmierci wszyscy są równi i spoczywają na Cmentarzu Bródnowskim. Podpowiadamy, jak odnaleźć najbardziej znane groby na Bródnie.
W Zaduszki oraz Wszystkich Świętych Targówek i Bródno czeka najazd samochodów chyba z całej Polski. Gdy już sobie pojadą, polecamy klimatyczny spacer po Cmentarzu Bródnowskim. Urozmaicić go może poszukiwanie grobów sławnych osób.
Cmentarz Bródnowski ma 114 ha i pochowanych na nim jest około 1,2 mln osób. Powstał w 1884 roku dla ludności Pragi, gdy na cmentarzu na Kamionku zaczęło brakować miejsca. Jako pierwsza na nowym cmentarzu spoczęła roczna Marysia Skibniewska, której grób można oglądać do dziś (kwatera 44G-rząd VI -grób 1).
Kto jeszcze jest tu pochowany? Podajemy poniżej nasłynniejsze osoby, w kolejności alfabetycznej wg. nazwisk.
Roman Dmowski (kwatera 15A-V-2/5) Przedwojenny polityk i ideolog polskiego nacjonalizmu urodził się na Kamionku, a pochowany został na Bródnie. Jego pogrzeb w 1939 roku przerodził się w wielką manifestację, w której według różnych źródeł brało udział 100-200 tys. osób. Grób widać z alei głównej, kawałek za dzwonnicą po lewej stronie.
Bolesław Dubicki (25D-II-4) Wybitny zawodnik i trener zapasów. Reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich – w 1960 r. w Tokio zajął 5-6 miejsce, a w 1964 r. w Rzymie – 4 miejsce. Jako trener uważany jest za twórcę potęgi zapaśniczej Legii Warszawa – kierował jej sekcją zapasów przez 30 lat i wychował dwóch mistrzów olimpijskich. Od 2017 roku ma na Targówku skwer swojego imienia.
Mieczysław Fogg (10A-I-4-5) Legendarny przed- i powojenny piosenkarz , baryton liryczny, wspaniały wykonawca takich utworów „Tango milonga”, „To ostatnia niedziela” czy „Jesienne róże”. Pochowany jest wraz z żoną Ireną tuż za pomnikiem Katyńskim.
Zbigniew Gessler. Założyciel słynnego „rodu” warszawskich restauratorów, m.in. ojciec Adama Gesslera, dziadek Mateusza Gesslera i teść Magdy Gessler. Zaraz po II wojnie światowej otworzył w Warszawie pierwszą cukiernię, był też radnym Warszawy oraz posłem za Sejm PRL (ze Stronnictwa Demokratycznego).
Marian Glinka (73E-6-29). Aktor i… kulturysta. Zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, choć dla pokolenia dzisiejszych 30. i 40-latków na zawsze będzie żeglarzem Barnabą z „Podróży Pana Kleksa”.
Tony Halik (31D-V-19) Podróżnik, którego pamiętają wszyscy wychowani w PRL i oglądający z zapartym tchem jego program „Pieprz i wanilia”. Ale kariera podróżnika znanego z telewizji to dopiero druga część burzliwego życiorysu Tony’ego Halika. Wcześniej był m.in. pilotem RAF i fotografem prezydenta Argentyny Juana Perona. Charakterystyczny grób poznacie z daleka – pomnik przedstawia plecak przerzucony przez krzyż.
Wacław Jankowski (66-D-3-31). Popularny w pierwszych powojennych latach aktor i kabareciarz, szczególnie ceniony jako charakterystyczny odtwórca tzw. warszawskich typów (m.in. w pierwszym w historii kolorowym polskim filmie „Przygoda na Mariensztacie”).
Zygmunt Jórski (3A-4-31/32). Artysta plastyk i właściciel ziemski, żył w latach 1880-1963. Jego majątek rozciągał się przed wojną na terenach dzisiejszego Zacisza (gdzie dziś jest ulica jego imienia). Dobrze wspominany przez mieszkańców Zacisza, którym sprzedawał działki po preferencyjnych cenach, a czasami umarzał kredyty. Ofiarował ziemię pod kościół św. Rodziny przy ul. Rozwadowskiej i (wspólnie z sąsiadami) pod stadion Junaka przy Blokowej. Zmarł bezdzietnie, pochowany w grobowcu rodzinnym żony.
Aleksander Kakowski (7A) – kardynał, jedna z najważniejszych postaci – tak duchowych, jak i politycznych – międzywojennej Polski. Członek Rady Regencyjnej w latach 1917–1918, Arcybiskup metropolita warszawski w latach 1913–1938, prymas Królestwa Polskiego w latach 1925–1938. W czasie wojny polsko-sowieckiej 1920 roku był wśród żołnierzy pierwszej linii w okopach obronnych wokół Radzymina.
Antoni „Kolka” Kolczyński (32C-III-14) Zdaniem wielu najlepszy polski pięściarz wszech czasów. Warszawski cwaniak, najpierw ze Starówki, później z Grochowa. Z uznaniem wypowiadał się o nim nawet słynny Laszlo Papp, a walki obu panów z zapartym tchem śledziła cała Warszawa. Błyskotliwą karierę podczas której powalał na deski najlepszych, także w Madison Square Garden, przerwała wojna, a według innej wersji także alkohol. Podczas pogrzebu Kolczyńskiego w 1964 roku na Bródnie pojawiły się tysiące osób.
Halina Konopacka (67D-I-26) Wybitna lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska – na igrzyskach w Amsterdamie w 1928 roku została mistrzynią olimpijską w rzucie dyskiem …a także zdobyła tytuł Miss tamtych igrzysk. Po II wojnie światowej wyemigrowała do USA, gdzie zmarła w 1989 roku – lecz jej prochy sprowadzono z Ameryki na Bródno, na którym spoczywa razem ze swoimi rodzicami.
Jolanta Barbara Konopkówna. Dziewczynka, uczennica gimnazjum, która w lecie 1952 roku utonęła w Wiśle. Jej piękny pomnik nagrobny jest bardzo często pokazywany na zdjęciach z Cmentarza Bródnowskiego. Pochowana jest tuż obok Mieczysława Fogga.
Czesław i Narcyz Kozłowscy. Jeden z wielu nagrobków Powstańców Warszawskich na Bródnie, prawdopodobnie najbardziej znany ze wszystkich – dzięki realistycznym figurom dwóch braci walczących o wolność z bronią w ręku. Czesław miał 24 lata, Narcyz 17 lat, gdy razem zginęli pierwszego dnia Powstania, 1 sierpnia 1944 roku, w nieudanym szturmie na koszary na Pradze.
Bernard Marszałek. Motorowodny mistrz świata w klasie O-350, przedwcześnie zmarły w wieku zaledwie 31 lat, syn słynnego motorowodniaka Waldemara Marszałka.
Maciej Tahiro Michael (25C-0-VI) Nie jest to znana postać, ale na jego grób na pewno wiele osób zwraca uwagę. To jeden z wielu (ale najbardziej ozdobny) nagrobków romskich na Cmentarzu Bródnowskim. O panu Tahiro wiemy, że zmarł młodo i tragicznie i chyba lubił mercedesy. Samochód na jego nagrobku lśni na złoto – tak samo jak łańcuch i sygnet na palcu zmarłego.
Henryk Niewiadomski ps. „Dziad” (12E). Jeden z najsłynniejszych polskich bandytów lat 90. XX wieku, twórca gangu wołomińskiego. Zanim przeniósł się do Ząbek i rozkręcił tam jedną z najgroźniejszych grup przestępczych III Rzeczpospolitej, wychowywał się na Targówku. Zmarł w więzieniu w 2007 r. dwa miesiące po tym, jak na ulicy zastrzelony został jego syn Paweł, ps. „Mrówa”. Teraz obaj leżą w jednym grobie.
Krzysztof Ostasiuk (80E-2-19). Muzyk, wokalista heavymetalowy, m.in. w zespołach Fatum i Hetman, mieszkaniec Bródna. Zmarł w wieku zaledwie 41 lat po wylewie przed własnym domem.
Łucja Prus (15D-I-13), piosenkarka, wielokrotnie nagradzana na festiwalu w Opolu. Znacie ją na pewno z utworów „Nic dwa razy się nie zdarza” i „W żółtych płomieniach liści”. Mieszkała na Zaciszu.
Stanisław Staszewski (10H-VI-22). Poeta, bard. Ojciec lidera zespołu Kult Kazika Staszewskiego, autor piosenek rozsławionych na płytach „Tata Kazika”, wśród nich „Baranka” czy „Celiny”. Na grobie napisano „Kochanemu tatusiowi – Syn”.
Władysław Szczepaniak (3H-3-16) Piłkarz legenda warszawskiej Polonii i reprezentant Polski. Zdobywca tytułu Mistrza Polski (1946). Całą sportową karierę związał z KS Polonią Warszawa zaczynając jako piłkarz i kontynuując jako trener. W reprezentacji Polski rozegrał 34 spotkania, wielokrotnie pełniąc rolę kapitana, także w historycznym meczu z Brazylią na Mistrzostw Świata 1938 r.
Paweł Wypych ( 9C-3-19). Samorządowiec, prezes ZUS, minister w Kancelarii Prezydenta RP. Zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.
Paweł Zarzeczny (20F, VI rząd). Najnowszy, jeśli możemy tak powiedzieć, znany grób na Cmentarzu Bródnowskim. 56–letni, znany z ciętego języka dziennikarz sportowy, przede wszystkim piłkarski, zmarł wiosną 2017 roku. Na pogrzebie żegnały go tłumy przy piosence „Sen o Warszawie” Czesława Niemena – hymnie jego ukochanej Legii Warszawa.
Edmund Zientara. Pochowany w 2010 roku wieloletni piłkarz Legii Warszawa, zaś wychowanek Polonii. Jedyny, który zdobywał z nią mistrzostwo i jako piłkarz i jako trener, członek Galerii Sław klubu, w którym grał przez 12 lat. Był kapitanem Reprezentacji Warszawy podczas meczu otwarcia stadionu Camp Nou z Barceloną w 1957 roku.
Na koniec nie grób pojedynczej osoby, ale najsłynniejszy – choć bardzo skromny – pomnik. Pomnik Katyński znajduje się tuż za bramą główną od strony ul. św. Wincentego, przed drewnianym kościołem, po prawej stronie. Poświęcony jest polskim ofiarom komunizmu, składa się z białego brzozowego krzyża i wyrzeźbionych rąk z drutem kolczastym. Prawie zawsze palą się tu znicze.
To oczywiście nie koniec – ciekawych grobów i postaci na Cmentarzy Bródnowskim jest więcej. I wciąż ich przybywa. Np. w 2016 roku na bródnowskiej nekropolii pochowano z honorami trzech Cichociemnych poległych w Warszawie podczas II wojny światowej.
wszystkie zdjęcia: archiwum targowek.info,
artykuł oryginalnie ukazał się na stronie targowek.info 1 listopada 2012 roku, aktualizowany w 2018 r.,
Roman Dmowski !
Prawa Strona Miasta pamięta !
Ja bym jeszcze wspomniał o słynnej figurze Matki Boskiej w 25aAlei, gdzie zawsze zbierają się tłumy a wieczorami płoną tysiące zniczy. Podobnie z Głazem ku czci praskich Powstańców Warszawskich w 22 alei.
A JA bym wspomniał o tym co zobaczyłem tego roku w dniu 1 listopada w okolicach cmentarza. Zobaczyłem zamkniete puste ulice z wyłączonym ośiwetleniem oraz brak mozliwości dojazdu autobusem w okolice bramy głównej (od Wincentego, bo to jest brama główna). Poczułem również straszliwy fetor, który zawiewał w okolicach placu godpodarstwa pomocniczego, utylizacyjnego (?) cmentarza. I tak to „nasza” władza okupacyjna zadbała o wygodę mieszkańców, a jak zwykle wyszła jej wygódka. Osobnym tematem, jest kwestia przebudowanej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Wincentego z Kondratowicza. To to jest dopiero przekręcik. Kuriozalne światła skrętu z Kondratowicza w Wincentego w prawo, przy jednoczesnym braku naprawdę… Czytaj więcej »
Roman Dmowski „ideolog polskiego nacjonalizmu” Bożę ratuj!!!! co za brednie !!!! GW jest wszędzie
Roman Dmowski- Bródno bedzie pamiętać zawsze!!!!!!
Przecież Targówek.to …
Chyba cmentarz Bródzieński a nie bródnowski?
Bardzo ciekawe. Nie wiedziałem, że Tony Halik i Tata Kazika leżą na Bródnie. A teraz już wiem. Dziękuję.
Dmowski na Bródnie Piłsudski na Wawelu czyli Bródno=Wawel
Łot de fak?
Roman Dmowski, pamiętamy.
gdzie jest pochowany red Zarzeczny,w jakiej alei ?
Gdzie dokładnie leżą Niewiadomscy?
Michał Liberski -jest pochowany na Cmentarzu Bródnowskim aleja 114 litera O 2-20- to zasłużony trener kolarstwa polskiego ,zmarł w tym roku
Radzilbym autorowi tego artykułu zapoznać się z definicją słowa „bandyta” zanim jeszcze kogoś ponownie publicznie zniesławi.Może się to kiedyś skończyć kosztownym dla niego procesem sądowym.
Tadeusz Skrzypczak – piosenkarz
Aleksander Antoniewicz-Woysym – pisarz, żołnierz AK
Szukałem grobu Pawła Zarzecznego w kwaterze 22/F niestety nie znalazłem. Mam prośbę o podanie właściwego numeru kwatery.
Moja Mama.
I Ja tam będę.
halik byl pilotem luftwaffe nie rafu
Nie znam tych osób. Nie ważne do kogo się idzie. Mnie nauczono w szkole podstawowej, żeby zapalić lampkę na jakimś opuszczonym, zapomnianym grobie.
Co to za jakieś przedruki sprzed 6 lat???!!!! Może warto aktualizację zrobić? A gdzie adres kwatery „Dziada”? Ja już coś się robi to rzetelnie!
Jakaś bardzo krótka i ogólna informacja o Dmowskim.
Odnośnie Tony Halika to chyba jakaś pomyłka bo czytałem że był pilotem ale nie RAF-u tylko Luftwaffe co skrzętnie ukrywał
Wikipedia podaje że najpierw był w Luftwaffe a potem u aliantów. A na marginesie polecam nową biografię prezydenta Europy. Też pracował dla Niemców, więc się nie czepiajcie Halika. Biografię napisał dziennikarz śledczy – W. Sumliński.
Kwatera 45n zamordowani przez UB i chowani nocą potajemnie bez wiedzy bliskich bohaterowie podziemia antykomunistycznego .Ci co dochowali przysięgi złożonej na wierność Rzeczypospolitej .Ale o nich jak zwykle ani słowa ,ważniejszy jest gangster p.s.Dziad .
Warto wspomnieć o grobie nubijskich kapłanów z Faras żyjących ponad tysiąc lat temu:
https://www.rp.pl/artykul/557623-Nubijscy-kaplani-na-stolecznym-cmentarzu.html
Halik nigdy nie był pilotem RAF. służył w niemieckiej armii.
Ale mi znamienita postac Niewiadomscy.O kim tu pisac.
Halik nie był pilotem RAFu:D Był w Wehrmahcie:D i z niemieckiej armii uckieł we Francji:D
Warto by przeczytac jego biografie – w RAFie nikt o Haliku nie slyszal:D