PO, PiS i Spółdzielnia Bródno znów będą rządzić Targówkiem. Zaczęły się wielkie targi o małą władzę

49
Share

Znamy wyniki wyborów i nazwiska radnych do Rady Targówka. Nowa kadencja będzie niemal identyczna jak poprzednia.

 

Obyło się bez afer i zamieszania przy liczeniu głosów, jak przy poprzednich wyborach. We wtorek późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania do Rady Dzielnicy Targówek.

Wybory w naszej dzielnicy wygrała Koalicja Obywatelska (czyli Platforma Obywatelska + Nowoczesna), która zdobyła 38.83% głosów.

Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość – 30.16% głosów.

Trzecie miejsce wywalczył komitet „Mieszkańcy Bródna-Targówka-Zacisza” pod którym kryją się tak naprawdę działacze Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno – 15.55% głosów.

Tylko te trzy ugrupowania wprowadziły swoich przedstawicieli do rady Targówka. Pozostałe komitety poniosły sromotną klęskę: Kukiz’15 zdobył 6.31% głosów, SLD 5.77%, a najgorsi okazali się miejscy aktywiści od Jana Śpiewaka z komitetu „Wygra Warszawa” – zaledwie 3.38% głosów.

Mandaty na pięcioletnią kadencję 2018-2023 do Rady dzielnicy Targówek zdobyli:

Platforma Obywatelska (PO) : 11 mandatów

MROCZEK Joanna (rekord zdobytych głosów w całej dzielnicy: aż 3147, czyli 25.70% w swoim okręgu), GÓRSKA-MANCZENKO Katarzyna, JAMIŃSKI Michał, KILJAŃCZYK Joanna, KUNOWSKI Jędrzej, MISZEWSKI Krzysztof, MIŚKIEWICZ Jolanta, WYCZÓŁKOWSKA Aneta, SZAJKOWSKI Bartosz, CIASTEK Jadwiga (najmniejsza liczba głosów potrzebna w tych wyborach do zdobycia mandatu: tylko 442, czyli 3.61% w swoim okręgu), RUCYK Justyna (.Nowoczesna – koalicjantka PO).

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) : 10 mandatów

MARCZYK Janusz, WĄSIK Cezary, GOLEC Grzegorz, GRABOWSKI Andrzej, DĄBROWSKI Andrzej, LEWANDOWSKI Łukasz, WASZCZAK Marek, SKŁODOWSKI Marcin, SOSNOWSKA Edyta, BORCZYŃSKA Marta

„Mieszkańcy Bródna-Targówka-Zacisza” (SM Bródno) : 4 mandaty

ŻARNECKI Jerzy, DUCZMAN Jacek, WINTER Bożena, KWIATKOWSKA Małgorzata

Większość z wybranych radnych opisaliśmy na targowek.info jeszcze przed wyborami (czytaj tutaj). Warto jednak odnotować, że do nowej rady dzielnicy nie dostało się sporo znanych postaci – m.in. weteran samorządu, wielopartyjny Zbigniew Poczesny, były piłkarz Legii Warszawa Marcin Smoliński, raper Artur „Theodor” Lewandowski ani Julia Petelska-Althamer, żona najsłynniejszego artysty Bródna.

Wybory samorządowe 2018 były rekordowe pod względem frekwencji: w naszej dzielnicy z 96 350 uprawnionych do głosowania (i z oficjalnie zameldowanych 116 123 mieszkańców) zagłosowało 60 812 osób. Frekwencja na Targówku wyniosła więc 63,12% – to w naszej dzielnicy najwyższy wynik w historii wyborów samorządowych w wolnej Polsce.

A co to wszystko oznacza? Przede wszystkim to, że w Radzie Targówka praktycznie nic się nie zmieniło. Większość radnych znamy już z poprzedniej kadencji – zarówno z dobrej, jak i ze złej strony.

Układ sił też jest dobrze znajomy: żeby w 25-osobowej radzie dzielnicy zdobyć większość (i, co najważniejsze, wybrać burmistrza) potrzeba minimum 13 głosów. Żadne ugrupowanie tyle nie zrobiło, więc Targówkiem będzie rządziła koalicja, w której „języczkiem u wagi” będzie znów Spółdzielnia Bródno.

Właśnie teraz rozpoczynają się zakulisowe targi, kto da więcej działaczom Spółdzielni: PO czy PiS. Jak pamiętamy, w poprzedniej kadencji przelicytowała Platforma, dzięki której malutki klubik SM Bródno zgarnął dla siebie dwa najważniejsze stanowiska w dzielnicy: zarówno stołek burmistrza, jak i przewodniczącego rady Targówka.

Za ile i komu tym razem przehandluje niewielką, ale cenną władzę Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno? Dowiemy się najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilkunastu dni – pierwsze posiedzenie nowej rady Targówka odbędzie się na początku listopada.

 

zdjęcie na górze: ratusz Targówka / fot. archiwum targowek.info

49
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx