Liceum Lisa-Kuli świętuje 90. urodziny

25
Share

Najsłynniejszy ogólniak na Targówku ma ciekawą historię. Na początku wcale nie było to liceum. I nie znajdowało się na Targówku. Ani nawet nie powstało w listopadzie.

Obchody 90-lecia XIII Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie (tak brzmi pełna nazwa szkoły mieszczącej się przy ul. Oszmiańskiej 23/25) podzielone zostały na 3 etapy:
* w czwartek 8 listopada o godz. 13:00 na skwerze przed Teatrem Rampa w Parku Wiecha maturzyści z Targówka zatańczą tradycyjnego poloneza – równocześnie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz właśnie rocznicy LO Lisa-Kuli;
* w piątek 9 listopada o godz. 11:00 w siedzibie liceum odbędzie się ślubowanie klas pierwszych i część wspomnieniowo-artystyczna;
* także w piątek 9 listopada o godz. 18:00 w teatrze Rampa zaplanowano uroczystość uhonorowania zasłużonych dla Szkoły Profesorów i Absolwentów oraz spektakl pt. „Gdzie są twoje szklane domy?”.

Szkoła faktycznie powstała 90 lat temu – w 1928 roku – ale nie była wtedy liceum. I nie znajdowała się na Targówku.

Otworzona w 1928 roku placówka zaczęła działalność jako V Męskie Gimnazjum na ul. Bartniczej na Bródnie. Jego patronem został pułkownik Leopold Lis-Kula, młody bohater I wojny światowej i wojny polsko-ukraińskiej, walczący u boku Marszałka Piłsudskiego.

Po trzech latach, a w 1931 roku, szkoła przeniosła się do gmachów na ul. Odrowąża i tam przeobraziła w Szkołę Ogólnokształcącą Męską Magistratu m. st. Warszawy

W 1939 roku budynek szkoły zajęli Niemcy – więc podczas okupacji zajęcia odbywały się na tajnych kompletach. Po zakończeniu wojny uczniowie najpierw wrócili do zdewastowanego budynku przy Odrowąża, ale potem nastąpiła kolejna przeprowadzka: na Targówek do budynku przy ul. Oszmiańskiej, w którym wcześniej działała otworzona krótko przed wojną szkoła podstawowa.

Dla komunistycznych władz dotychczasowy patron szkoły był jednak nie do przełknięcia, więc w epoce PRL liceum nosiło imię Ludwika Waryńskiego. Płk. Lis-Kula powrócił oficjalnie w 1990 roku.

Ponieważ zbiegiem okoliczności Leopold Kula urodził się dokładnie 11 listopada (1896 roku), to właśnie okolice tego dnia są dla szkoły corocznym świętem patrona, dniem ślubowania klas pierwszych, a w tym roku także obchodów 90-lecia powstania szkoły.

Liceum im. Lisa-Kuli może pochwalić się sporych gronem znanych absolwentów: uczyli się w nim m.in. były premier III RP Jan Olszewski, były prezydent Warszawy Wojciech Kozak, dziennikarka telewizyjna Iwona Szymalla, pisarz Mariusz Czubaj, aktor Jacek Borkowski i jego córka Karolina Borkowska, a w najnowszych czasach popularna wśród młodzieży piosenkarka Roksana Pindor, lepiej znana jako „Saszan”.

Na 90. urodziny budynek XIII LO na Oszmiańskiej może także pochwalić się nową elewacją, która jest zwieńczeniem ciągnącego się od 5 lat generalnego remontu i rozbudowy placówki. Czy teraz przyszedł czas na awans w rankingach, w których w ostatnich latach liceum mocno spadło? Tego najsłynniejszemu ogólniakowi Targówka szczerze życzymy!

Gmach dzisiejszego XIII LO wkrótce po wybudowaniu w 1938 roku (zdjęcie od strony wewnętrznego dziedzińca)

 

*** AKTUALIZACJA ***

 

 

zdjęcie na górze: nowa część budynku LO im. Lisa-Kuli, dobudowana podczas obecnego remontu / fot. archiwum targowek.info

25
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx