(Nie)oczekiwana wymiana radnych. Dwie nowe osoby w radzie Targówka

23
Share

Chociaż nie wygrali wyborów, zostaną radnymi w kadencji 2018-2023. Kto? Weteran z SLD i… (prawdopodobnie) właściciel popularnego kababu.

 

Już o tym napisaliśmy wczoraj wieczorem: wybory samorządowe nic nie zmieniły na Targówku – Platforma Obywatelska znów zawarła koalicję ze Spółdzielnią Mieszkaniową Bródno, a burmistrzem ponownie został Sławomir Antonik.

Radni Targówka oprócz burmistrza wybrali wczoraj także czterech jego zastępców – zostali nimi: Paweł Michalec, Grzegorz Gadecki, Bartosz Szajkowski oraz Małgorzata Kwiatkowska. I właśnie decyzje dotyczące tej ostatniej dwójki spowodowały przetasowanie w składzie nowowybranej rady dzielnicy Targówek.

Ponieważ Szajkowski i Kwiatkowska w wyborach zostali także radnymi, a prawo zabrania łączenia funkcji radnego dzielnicy z fotelem wiceburmistrza, oboje zrzekli się wczoraj swoich mandatów. W efekcie ich miejsca zajmą kandydaci z kolejnych miejsc na listach wyborczych ich komitetów. Tak się składa, że w obu  wypadkach chodzi o okręg nr 2, obejmujący Targówek Mieszkaniowy.

Zamiast Bartosza Szajkowskiego radnym Targówka będzie więc ostatecznie Witold Harasim. Pan radny ma już 76 lat (czyli na koniec tej kadencji będzie miał lat 81). Jeszcze w czasach PRL był prezydentem Siedlec, ale od wielu lat mieszka na Targówku. W poprzedniej kadencji był jedynym radnym SLD i już wtedy nieformalnym koalicjantem sojuszu PO-Spółdzielnia Bródno. „W nagrodę” w wyborach 2018 Harasim nie startował z listy SLD, tylko Koalicji Obywatelskiej (zdominowanej przez PO) – i jak widać ostatecznie to mu się opłaciło. Na wczorajszej sesji pan radny nie krył radości z takiego obrotu sprawy.

Z kolei na miejsce Małgorzaty Kwiatkowskiej ze Spółdzielni Bródno, nowym radnym prawdopodobnie zostanie Kamil Maciejczuk, 34-letni kucharz i przedsiębiorca, prowadzący bardzo popularną na Targówku Mieszkaniowym kebabownię „Chata wariatta”. A gdyby jednak okazało się, że Maciejczuk nie przyjmie mandatu (nie mamy jeszcze potwierdzonej informacji), następna w kolejce do jego objęcia będzie Lidia Ewa Witke, wieloletnia wierna pracownica Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno.

Tak czy siak, te zmiany radnych nie zmienią układu sił w 25-osobowej radzie dzielnicy Targówek – PO (formalnie „Koalicja Obywatelska”) ma dalej 11 radnych, Spółdzielnia Bródno (formalnie „Mieszkańcy Bródna-Targówka-Zacisza”) mają niezmiennie 4 radnych, zaś pozostające w dalszym ciągu w opozycji PiS obsadza w radzie naszej dzielnicy 10 miejsc.

 

zdjęcie na górze: posiedzenie Rady Targówka /fot. archiwum targowek.info

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx