Rada Targówka wybrała swoje władze. Zaskoczeń nie było.
W środę wieczorem po raz pierwszy zebrała się nowa rada dzielnicy Targówek, wybrana podczas wyborów samorządowych na kadencję 2018-2023.
Nowi radni złożyli przysięgi, odebrali pisemne potwierdzenie zdobycia mandatów i przegłosowali pierwsze ważne decyzje: wybór kierownictwa rady.
Zaskoczenia nie było: przewodniczącym rady Targówka został ponownie Krzysztof Miszewski (PO). Jego zastępcami zostali Joanna Mroczek (także PO), Jacek Duczman (Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno) oraz Grzegorz Golec (PiS). Kto śledzi polityczne życie naszej dzielnicy, dobrze zna ich wszystkich.
Krzysztof Miszewski jest szefem Platformy Obywatelskiej na Targówku. Był też przewodniczącym rady przez większość poprzedniej kadencji, ale rok temu został odwołany. Teraz wrócił na to stanowisko w chwale. Użytkownicy Facebooka znają go też z jego grupy internetowej „TeBeZet”, która zdobyła wielką popularność wśród mieszkańców dzielnicy, nieświadomych, że jest ona narzędziem nie tylko sąsiedzkim, ale i politycznym.
Joanna Mroczek z PO była jedną z najbardziej zaangażowanych radnych w poprzedniej kadencji – m.in. złożyła 93 interpelacje w sprawach Bródna i Targówka. W tegorocznych wyborach pobiła rekord zdobytych głosów w całej dzielnicy: dostała aż 3147 głosów (25,7% w swoim okręgu na Bródnie).
Jacek Duczman to wieloletni działacz „Mieszkańców Bródna-Targówka-Zacisza”, czyli de facto Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno. W przeciwieństwie do radnej Mroczek, w poprzedniej kadencji przesadnie się nie przemęczał: w ciągu 4 lat złożył 4 (cztery) interpelacje.
Grzegorz Golec z PiS także był już radnym w poprzedniej kadencji. Wyróżnił się szczególnie w sprawie walki z sortownią odpadów przy ul. Staniewickiej – jednak nie udało mu się zablokować jej budowy.
Przypomnijmy, że rada Targówka, choć jest organem niewątpliwie ważnym, ma tak naprawdę niewielkie kompetencje. Decydujące znaczenie w stolicy ma rada Warszawy, która m.in. zatwierdza budżet miasta, dzieli pieniądze między poszczególne dzielnice i w poprzedniej kadencji zupełnie nie przejmowała się opinią radnych z Targówka.
W skali dzielnicy najważniejsze jest natomiast stanowisko burmistrza. Jego wyborem na wczorajszej sesji jeszcze się nie zajmowano – jednak teraz już wiadomo, że na kolejną kadencję została odnowiona koalicja PO i Spółdzielni Bródno. Skoro stołek przewodniczącego rady dostała Platforma Obywatelska, to fotel burmistrza na następnej sesji rady otrzyma jej sojusznik z SM Bródno.
***
Mandaty na kadencję 2018-2023 do 25-osobowej rady dzielnicy Targówek zdobyli:
Platforma Obywatelska (PO) : 11 mandatów
MROCZEK Joanna, GÓRSKA-MANCZENKO Katarzyna, JAMIŃSKI Michał, KILJAŃCZYK Joanna, KUNOWSKI Jędrzej, MISZEWSKI Krzysztof, MIŚKIEWICZ Jolanta, WYCZÓŁKOWSKA Aneta, SZAJKOWSKI Bartosz, CIASTEK Jadwiga, RUCYK Justyna (koalicjantka PO z partii .Nowoczesna).
Prawo i Sprawiedliwość (PiS) : 10 mandatów
MARCZYK Janusz, WĄSIK Cezary, GOLEC Grzegorz, GRABOWSKI Andrzej, DĄBROWSKI Andrzej, LEWANDOWSKI Łukasz, WASZCZAK Marek, SKŁODOWSKI Marcin, SOSNOWSKA Edyta, BORCZYŃSKA Marta
„Mieszkańcy Bródna-Targówka-Zacisza” (SM Bródno) : 4 mandaty
ŻARNECKI Jerzy, DUCZMAN Jacek, WINTER Bożena, KWIATKOWSKA Małgorzata
zdjęcie na górze: nowe kierownictwo rady Targówka – od lewej: Grzegorz Golec, Andrzej Duczman, Joanna Mroczek i Krzysztof Miszewski / fot. Facebook/Dorota Kozielska
a ile interpelacji złożył radny Golec ? dlaczego redakcja nie podała tej informacji?
bo redakcja jest tendencyjna ?
Jak widać ludzie nie chcą zmian, pewnie jest im dobrze haha. Pewien zachodni obserwator powiedział kiedyś, że Polacy to dziwny naród bo niedługo po upadku komunizmu wybrali na dwie kadencję komunistycznego prezydenta…
WRACA? NIGDY NIE ODESZLO… beton na zawsze
to jest moje zdanie o platformie —kto blokuje wpisy ……..
sortownia odpadów przy ul. Staniewickiej?
a nie kurczaków?
A ile interpelacji w sprawach mieszkańców złożył radny Krzysztof Miszewski? Bylo ich 110. Czyżby artykuł z tezą ?
nie od dziś wiadomo, że portal jest pisiowo nastawiony do świata.
Co Wam profil TeBeZet przeszkadza? Ciekawszy ze względu na liczbę różnych opinii niż ta – niestety – dość często tendencyjna strona internetowa.
Grupa internetowa „TeBeZet” jest narzędziem nie tylko sąsiedzkim, ale i politycznym – oczywiście :) I nikt nie ma co do tego wątpliwości i każdy mógł taką grupę założyć ale założył – Miszewski :)
Znów adresy IP w komentarzach prosto z kondratowicza ;/)
A wszystko dzieje się w PRL’u bis, który w dniu 15 listopada 2018 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to „jego kraj”, gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już… Czytaj więcej »
@podatnik
jakie haluny bierzesz bo bym chętnie spróbował.
Czyli mieszkańcy są zadowoleni! POwodzenia: w korkach , w waleniu głową w ścianę!
jakby się wszyscy przesiedli do autobusów były by mniejsze korki a miasto miało by z czego kupić więcej pojazdów ale póki wszyscy wożą d..py w samochodach zwalanie winy za korki tylko na po jest debilizmem.
@Zombie a jak by ten obserwator był bardziej wnikliwy, to dziś zdziwiłby się jeszcze bardziej, bo rządy głoszące najbardziej antykomunistyczne hasła jak ten obecny zatrudniają komunistów, ze szczególnym upodobaniem do prokuratorów – przypadek – nie sądzę.
No i metody rządzenia i informowania społeczeństwasą iście komunistyczne.
Jakby wszyscy przesiedli się do autobusów to by d..py do nich nikt nie wcisnął w godzinach szczytu. Pojeździj sobie autobusem, to zobaczysz.
do @podatnik: taka prawda.
Mam pytanie do Autora tekstu, który tak pięknie rozlicza Radnych, czy posiada On wiedzę z zakresu obowiązku stanowiska Radnego i czy ma On świadomość na czym tak naprawdę polega działanie Radnych. Bo w moim odczuciu wiedza jest bardzo ograniczona w tym zakresie i fokusje się tylko na liczbach, zapominając o człowieku. Radni w czasie swojej kadencji prowadzą wiele innych działań na rzecz mieszkańców i wspólnie z nimi, niż pisanie tysięcy interpelacji. Praca Radnych to bycie wśród ludzi, słuchanie ich potrzeb, uczestniczenie w komisjach i wspieranie ich w problemach. Czy Autor tekstu wie też o tym iż pisane interpelacje często, nie… Czytaj więcej »
Anonim. W komunikacji miejskiej śmierdzi. Nie po to auto kupiłem, by się wozić z motłochem.
Co trzeba mieć w glowie, żeby głosować na SM Bródno?
@ Krzychu – albo żyjesz mitami, albo przez to że tak rzadko korzystasz z komunikacji miejskiej ostatnio się pomyliłeś i wsiadłeś do śmieciarki zamiast do autobusu. Otóż w zdecydowanej większości nie śmierdzi. Oczywiście zdarzają się przypadki incydentalne, że wsiądzie jakiś nie dbający o czystość bezdomny, lub któryś z pasażerów się niedomyje, ale to incydenty. Zawsze można wtedy poprosić kierowcę o wyproszenie takiego delikwenta lub samemu przesiąść się do innego autobusu. Nie używaj więc tego argumentu dla usprawiedliwienia faktu że tyłek przyrósł ci do siedzenia w aucie. Zrestą niedługo, po zmianach wprowadzonych przez rząd w imię ograniczenia smogu najprawdopodobniej odczujeszto realny… Czytaj więcej »
Akurat żula nie da się wyprosić, jeśli sam nie chce wyjść. Przerabiałam sytuację. Kierowca owszem poszedł i kazał wysiadać, ale nic to nie dało, a ludzie krzyczeli, że mają bilety czasowe i trzeba dalej jechać. Tutaj chyba potrzeba rozwiązań, gdzie kierowca może założyć specjalny strój ochronny (bo chyba nikt nie chciałby dotykać żula) i dosłownie wywalić delikwenta na zbity pysk jak się opiera, bo inaczej czasem się nie da…
@powyżej ale procedura na to jest i działa (jeśli tylko chce się by zadziałała). Kierowca po nieudanym wyproszeniu powinien zadzwonić na straż miejską i podać dane i położenie autobusu i na którymś następnym przystanku delikwent(ka) powinien zostać wyjęty z pojazdu przez panów w czarnych rękawiczkach.
Zupełnie rozumiem, dlaczego przewodniczącą rady nie jest pani Joanna , która zdobyła największą ilość głosów mieszkańców w wyborach samorządowych . Jak to jest? Kto decyduje o tym jaką rolę pełnią radni w radzie dzielnicy ?
brzydkie chłopaki rwom sie do władzy
A jaki chcecie lemingi wynik???
Przecież wybory organizowali urzędnicy samorządowi!!!
Zmniejszona liczba komisji obwodowych. Przenoszone lokalizacje, by emeryci nie trafili do swojej. Karty bez pieczątek. Zasłonięte listy sąsiadów, by nie widzieć, czy zmarła sąsiadka głosowała….
Zawracam się raz jeszcze do autora tekstu o złożenie wyjaśnień, bo nadal nie ustosunkował się do mojej wypowiedzi, a skoro tak łatwo idzie mu szastanie słowami to czekam na równie rzeczową odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Mieszkanka Bródna