Przy Ossowskiego będzie stacja "Targówek Mieszkaniowy". Wielka wymiana tablic informacyjnych | targowek.info

Przy Ossowskiego będzie stacja „Targówek Mieszkaniowy”. Wielka wymiana tablic informacyjnych

Pierwsza stacja metra na Targówku będzie nazywała się jednak inaczej, niż wszyscy myśleli. Radni oficjalnie przegłosowali nazwę PRL-owskiego osiedla jako nazwę stacji podziemnej kolejki.

Koniec zamieszania wokół nazwy stacji metra C17 przy ul. Ossowskiego. Radni Warszawy na ostatniej sesji przegłosowali nazwę „Targówek Mieszkaniowy” – to już decyzja ostateczna, na lata, jeśli nie na dekady.

Z wnioskiem o zmianę nazwy potocznie określanej „Targówek” wnioskowała grupa miejskich radnych związanych z tą dzielnicą. Ich zdaniem nazwa ta wymagała doprecyzowania, gdyż metro na terenie Targówka będzie zatrzymywało się aż na pięciu podziemnych przystankach – informuje w oficjalnym komunikacie Urząd Miasta Warszawy.

Ten komunikat wprowadza w błąd – bowiem metro będzie zatrzymywało się 5 razy na terenie dzielnicy Targówek, ale na terenie Targówka tylko 2 razy. Pozostałe stacje II linii metra zostaną zbudowane na Zaciszu (jedna) i na Bródnie (dwie).

Radni jednak postanowili zignorować historię naszej dzielnicy i postawili na nazewnictwo powstałe w epoce PRL. Targówek (bez dodatków) ma bowiem kilkusetletnią tradycję – tak od wieków nazywano osadę/wieś/część Warszawy w tej okolicy. Natomiast niehistoryczna nazwa „Targówek Mieszkaniowy” powstała dopiero za komuny – jako określenie zbudowanych wtedy wielkich nowych blokowisk.

Ignorancja radnych Warszawy została teraz utrwalona w nazwie stacji metra. Co dodatkowo stawia w kłopotliwej sytuacji jej budowniczych, który „na pewniaka” już wyprodukowali i wszędzie rozwiesili na budowanych stacjach tablice i drogowskazy z odrzuconą nazwą „Targówek”. Teraz będą je wszystkie musieli zmienić na własny koszt.

Już wcześniej radni Warszawy nadali oficjalną nazwę drugiej stacji metra na terenie Targówka C18 – „Trocka”, przy ulicy Trockiej. Ta decyzja nie wzbudziła kontrowersji.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez targowek.info (@targowek.info)

Nazwa „Targówek” (bez „Mieszkaniowy”) została już rozwieszona we wszystkich możliwych miejscach na stacji metra przy ul. Ossowskiego. Teraz te wszystkie znaki i tablice trafią do śmietnika / wszystkie zdjęcia: Urząd Miasta Warszawy

PRZECZYTAJ TEŻ:

55 komentarzy na temat “Przy Ossowskiego będzie stacja „Targówek Mieszkaniowy”. Wielka wymiana tablic informacyjnych

 • 19 grudnia 2018 o godz. 06:04

  Ciekawe czy podobnie będzie z nowobudowaną stacją Różopol Bródno?

 • 19 grudnia 2018 o godz. 06:55

  Kolejny już raz nowa Rada Warszawy dała popis. Ale trzeba się czymś wykazać, nie mają konstruktywnych pomysłów na zmiany, to zmienią chociaż nazwę stacji. Tak głupiej nazwy jak Targówek Mieszkaniowy więcej się nie znajdzie. PS. Trocka jak rozumiem wg Radnych to już nie jest Targówek Mieszkaniowy? Bo przecież argumentacja za zmianą nazwy była taka, że Targówek jest też na następnych stacjach. Kolejna bzdurna decyzja nowej Rady, a to dopiero początek!

 • 19 grudnia 2018 o godz. 07:14

  No i prawidłowo. Targówek to nazwa całej dzielnicy. Najlepiej by było gdyby nazwali ją Ossowskiego.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 08:01

  Redakcja maila szansę się zrehabilitować po ostatnim artykule ale niestety nadal zagłębia się w mule głupoty i zacietrzewienia ignorując całkowicie to co jest dzisiaj i prowadząc specyficzną politykę historyczą. No ale cóż – jak nie ma się argumentów to gra się na skojarzeniach i historii.

  Otóż po pierwsze dzisiejszy Targówek, obejmuje Targówek, Zacisze i Bródno (jeśli więc ktoś kogoś wprowadza w błąd to właśnie wy). Po drugie Targowek jako pewien obszar historyczny dzieli się właśnie na Targówek, Targowek Mieszkaniowy i Targówek Przemysłowy.

  W komuniźmie powstało wiele rzeczy (w tym pewnie znaczna część redakcji, jak i bloków w których redakcja mieszka / pracuje) i jakoś ktoś z tego tytułu nie robi. O utrwalaniu komunizmu można by było natomiast mówić gdyby stacja przy Trockiej nazwana została Osiedle Generalska.

  Atak na koniec to swoją drogą ciekawe dlaczego przy tym całym odwoływaniu się do historii redakcja zatrzymuje się na czasach „Targówka” a nie postuluje nazwy „Wieś Targówek”. Przecież wszystko od wsi się zaczęło.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 08:19

  O Janusz Janusz twoje imię/ksywka są adekwatne do poziomu twojej wiedzy o tej dzielnicy…

 • 19 grudnia 2018 o godz. 08:36

  Bo stacja Trocka i dalsze w stronę Bródna to już Targówek niemieszkaniowy. Czy te leniwe palanty z samorządów nie mają nic innego do roboty tylko zajmować się nazwami?

 • 19 grudnia 2018 o godz. 08:37

  Ogólnie nazwanie jednej stacji Targówek w dzielnicy Targówek w której będzie pięć stacji to głupota. Ale robienie z tego gównoburzy (i to drugiej z kolei) też do mądrych nie należy, zwłaszcza jeśli się milczy w takich sprawach jak: 1) kradzież ternu publicznego przez postawienie szlabanów na parkingu przy Kondratowicza 4, 2) wieczorne palenie byle czym na Zaciszu, tak że oddychać się nie da, 3) brak informacji o organizacji ruchu w związku z budową metra mimo że trwają budowy skrótów i przejazdów, 4) brak nacisku na przebudowę Św. Wincentego: 2 km jazdy = 30 min. Problemy do rozwiązania jak widać są ale łatwiej się skupiać na tabliczkach, podpisach itp. zamiast na ułatwianiu nam wszystkim życia

 • 19 grudnia 2018 o godz. 08:41

  Bo Stacja Trocka i dalsze w stronę Bródna to już nie Targówek? Po co w ogóle ta nazwa Targówek.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 08:48

  Nie mają na co NASZYCH pieniędzy wydawać…. I przypominam, że na Ursynowie jest stacja o nazwie Ursynów, podczas gdy w dzielnicy są jeszcze 4 stacje. Bądźcie konsekwentni, tutaj też zmieńcie nazwę !!!

 • 19 grudnia 2018 o godz. 08:50

  A jaki jest koszt wprowadzenia w życie tego „genialnego” pomysłu i czy wykonawca przeniesie te koszty na miasto stołeczne Warszawa?? Apeluje do Rady Warszawy o zajęcie się czymś bardziej ważnym dla dzielnicy Targówek. W przypadku niewiedzy co dzielnica Targówek potrzebuje podpowiem:
  – poszerzenie ul. św.Wincentego;
  – budowa trasy tzw. Tysiąclecia;
  – budowa szkół;
  – nawierzchnie asfaltowe na ulicach gruntowych;
  -budowa mostu Krasińskiego wg pierwotnej koncepcji … itd ( kolejność przypadkowa… wszystkie inwestycje ważne)
  DO ROBOTY …

 • 19 grudnia 2018 o godz. 08:53

  Dlaczego nie ma Ursynów mieszkaniowy? Ktoś popisał się rozsądkiem.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:04

  A mi się nazwa: „Targówek mieszkaniowy” podoba, przynajmniej wiadomo, o który rejon Targówka chodzi.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:09

  Nie Ursynow Mieszkaniowy bo takiego nie ma na mapie a Targowek Mieszkaniowy już jest :)

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:16

  Nazwa Targówek Mieszkaniowy jest z kilku względów zła. 1. Sztuczna, nikt tak nie mówi. 2. Za długa, ludzie i tak będą skracać. 3. Jeżeli celem tej nazwy było jednoznaczne określenie miejsca to też się nie udało, bo Trocka też należy do tzw. Targówka Mieszkaniowego.
  W sumie było wiele możliwości nazwania tej stacji, a wybrano najgorsza.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:22

  Brrrr….. nie prawda , wybrano nazwę najlepiej opisującą rejon stacji. Metrem będą jeździli nie tylko mieszkańcy Targówka znający dzielnicę.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:25

  Oczywiście, że wystarczyłby Targówek. Można argumentować, że Targówek Mieszkaniowy za długi, za szczegółowy, nielogiczny skoro nie będzie Przemysłowego na trasie, tworzący koszty itd. Ale argumentacja, że Mieszkaniowy to nie, bo nazwa komunistyczna, jest absurdalna. Co w tym komunistycznego? Zbudowali i nazwali, a w nazwie nie ma krzty ideologii. Na tej zasadzie zamknąć metro, bo wciąż jeżdżą w nim rosyjskie składy zaprojektowane z komunistycznych biurach projektowych. Na pewno zainstalowano w nich nadajniki ogłupiające pasażerów, stąd wyniki wyborów w Warszawie.

  Natomiast w nazwie Targówek Mieszkaniowy jest jedna istotnie niepokojąca historia. Mianowicie taka, że daje to możliwość ustanowienia stacji Targówek Ratusz. Będą tacy, którzy będą do tej nazwy dążyli. Ba, być może powstanie nawet stacja: Ratusz Miejsce Ciężkiej Patriotycznej Pracy Wspaniałych Ideowych Bezinteresownych Ludzi.

  Tak przy okazji, powstała jakąś tajna grupa propagandowa promującą kolejną durną i oderwaną od mapy nazwę Różopol? Szychy spółdzielcze z tamtejszego klocka nie chcą być kojarzone z brudem, tylko z różami? A okupowanie latami stanowisk w SM. Bródno i pobieranie sytych pensji nie przeszkadza? Pieniądze z Bródna nie są brudne?

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:29

  sPO-KO ! To kasa podatników czyli niczyja wiec możecie do woli zmieniac nazwy i wyrzucać stare tablice!

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:31

  Stacja nazwana Ossowskiego jest długa i niemożliwa do wypowiedzenia przez obcokrajowca, Stacja Targówek nie bo to cała dzielnica, możne Stacja od nazwy teatru RAMPA była by ok. Jak myślicie ?

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:35

  Stacja RAM PAM PAM. przynajmniej gówniaki by szybko tę nazwę zapamiętały :)))))

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:42

  Do: Basia – nie, nie wybrano nazwy najlepiej opisującej rejon stacji. Nazwy T.M. nie używa prawie nikt na samym Targówku, więc tym bardziej nie mówi ona nic osobie z zewnątrz.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:45

  Zamiast „Targówek Mieszkaniowy”, powinno być Ossowskiego a w ostateczności „Targówek”. Co za idiotyczna nazwa z tym drugim członem, nazwy stacji powinny być proste. Swoją drogą, jeżeli ktoś liczy na to że prywaciarz wymieni wszystkie tablice na swój koszt, to się bardzo myli ;)

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:45

  Dzielnica targówek potrzebuje:
  – nowych mieszkań wzdłuż ul. Św. Wincentego.
  – poszerzenia ul. Matki Teresy i budowy mostu Krasińskiego.
  – skierowania ruchu z Białołęki w ul. Matki Teresy.
  – ruch na ul. Św. Wincentego tylko autobusy.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:51

  Nono nazwa pro europejska w stylu PRL tak PO zrywa z przeszłością i dąży do europy

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:55

  @Piotr – mówi, ja jestem z zewnątrz.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 09:56

  @mieszkaniec targówka – to spróbuj to wszystko wybudować , za cenę wymiany kilku tabliczek w metrze. ;)

 • 19 grudnia 2018 o godz. 10:20

  Z Targowkiem (tym starym, tzw. mieszkaniowym) jest w ogóle problem jak go nazywac.
  Stary Targówek :)
  To by i dobrze brzmiało i dobrze opisywało ten rejon, czyli historyczny Targówek który tu był „od zawsze”, zanim w 1994 połączono go z Brodnem i cała okolica.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 10:28

  Powinno być krótko:
  Targówek 1
  Targówek 2
  itd.
  To samo dotyczyłoby wszystkich dzielnic

 • 19 grudnia 2018 o godz. 10:31

  Targówek byłby dobrą nazwą, ale Targówek Mieszkaniowy też ujdzie i nie ma co dorabiać komunistycznej ideologii, przecież już prawie nikt nie pamięta historii powstania tej nazwy, ona dawno już utarła się. Plus też jest taki, że w dokładniejszy sposób określa miejsce jako pierwszą stację na Targówku Mieszkaniowym i jest prawie w jego centrum w odróżnieniu od Trockiej która jest na pograniczu z Zaciszem. Natomiast Targówek-Ratusz też będzie dobrą nazwą dla stacji bo określa dokładne jej umiejscowienie a ponadto istnieje już taka nazwa zespołu przystanków. Więc tu raczej kontrowersji z taką nazwą raczej nie będzie, wszystkim powinna pasować.
  Natomiast nie wiem po co się martwicie kosztem wymiany ich nazw. Przecież pytano o to wykonawców i powiedzieli że wymiana nie stanowi dla nich żadnego problemu, liczyli się z możliwością ich wymiany a te tablice powiesili testowo. Więc nie stwarzajcie problemów tam gdzie ich nie ma.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 11:11

  Skandal. Nie po to głosowałem na PO aby mi tu nie ekolo metro smrodziło. Chcę podziemnej drogi rowerowej zamiast metra!!!!

 • 19 grudnia 2018 o godz. 11:25

  Ciekawe, że od tylu lat na ul. Trockiej funkcjonuje pętla autobusowa o nazwie „Targówek” i nikomu to nie przeszkadza. Zmieniona powinna być nazwa stacji „Trocka” właśnie na „Targówek”, żeby się nie myliło z lokalizacją pętli o tej nazwie. Stacja „Targówek Mieszkaniowy” mogłaby nosić nazwę „Kościół Chrystusa Króla” lub „Teatr Rampa”. Pisałem już na ten temat na F ale nikt mnie wtedy nie słuchał.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 11:54

  Dobra, koniec, wystarczy, kropka . Są jakieś inne ciekawsze tematy ?

 • 19 grudnia 2018 o godz. 13:07

  I tak nikt nie będzie używał przymiotnika. Niech otwierają metro bo to jest ważniejsze, a nazwą możemy się posługiwać nawet C17.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 13:13

  A NIE LEPIEJ BYŁOBY: OBROŃCOM MONTE CASSINO?

 • 19 grudnia 2018 o godz. 13:15

  Targówek potrzebuje POSZERZENIA WINCENTEGO I TRAMWAJ TAM AŻ DO WILEŃSKIEGO! wtedy nawet metro nie byłoby potrzebne… z można by szybko dojechać do II linii

 • 19 grudnia 2018 o godz. 14:16

  Ale po co ktoś z Targówka ma iść na Wincentego, jeśli może dojść do stacji metra? :) Po co jechać tramwajem do metra, jak za chwilę będzie zwyczajne wejście do niego na Targówku? :)

 • 19 grudnia 2018 o godz. 14:20

  Szanowna Redakcjo

  Wy to tak na serio? Jakie ma to znaczenie u licha jak się będzie nazywała ta stacja? Siejecie ferment w każdym możliwym temacie. Polecam odpocząć na długo od pisania takich „Newsów”

 • 19 grudnia 2018 o godz. 14:51

  Dark – zapomniałeś jeszcze o Nowotrockiej, która była już zapowiedziana w latach 70-siątych ubiegłego wieku, i dalej jest cały czas tylko obiecywana.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 15:11

  Radni potrafią wszystko skomplikować. Pamiętacie o Moście Północnym, oficjalnie zwanym Marii Skłodowskiej-Curie?

 • 19 grudnia 2018 o godz. 15:24

  Spoko. Stacja ratusz targówka ma być nazwany: RATUSZ ANTONIK-T. To „T” to od Targówka.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 16:28

  A mówiłem.. Targowek Mieszkaniowy, Trocka, Zacisze, Targówek Ratusz, Bródno. Zakład że tak będzie?

 • 19 grudnia 2018 o godz. 17:28

  Wiecie czemu zrobili Targówek-Mieszkaniowy?? Po to aby na Bródnie nie było nazw stacji związanych z Bródnem.Zamiast stacji Kondratowicza zrobią też dwuczłonową nazwę Targówek-Ratusz a zamiast stacji Bródno będzie Rembielińska.Oni chcą zlikwidować nazwę Bródno z powszechnego użycia i wszystko nazywać Targówkiem.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 17:38

  @L – jezu, jaki ty głupi jesteś :) :) :) :)

 • 19 grudnia 2018 o godz. 18:07

  I tak na Targówku Mieszkaniowym będą wysiadać i wsiadać wyłącznie mieszkańcy okolicznych bloków a oni chyba wiedzą jak trafić do domu. Zresztą to tylko nazwa.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 19:12

  No będą jeszcze pewnie wysiadać ci udający się do Teatru Rampa…

 • 19 grudnia 2018 o godz. 20:18

  Powinno być: Nowa Praga-Targówek Mieszkaniowy-Trocka-Zacisze-Stare Bródno/Kondratowicza-Różopol.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 20:35

  Ciekawe jak nazwą stacje na Bródnie? Powinno być Bródno-Podrodzie i Bródno.

 • 19 grudnia 2018 o godz. 22:31

  ale wy ku…wa macie problemy
  za 4 miesiące pojedziecie metrem,masz to w krakowie albo we wrocławiu czy w gdańsku wieśniaku mieszkasz w stolycy ciesz się tym że ci unia dała na budowę, chałupe sprzedasz za 10 tysi za m2 ch..j z nazwą wszystko wciągnięte w koszta,wiem co mówię
  cieszcie się a nie marudzicie barany

 • 19 grudnia 2018 o godz. 23:58

  Na szczęście nazwa Różopol nie ma szans. Rada Warszawy nie zagłosuje tak jak Antonik zechce, jego wpływy tam nie sięgają.

 • 20 grudnia 2018 o godz. 00:40

  Przestańcie karmić zakompleksionego trola, który nie ma z kim gadać więc gada sam za sobą. Smutne jest takie życie ale bez chęci udania się do lekarza przez trola nic się nie zmieni….

 • 20 grudnia 2018 o godz. 11:22

  żołnierze wyklęci przewracają się w grobie.

 • 20 grudnia 2018 o godz. 11:25

  Targówek-Blokowiska taka nazwa była lepsza, no ale wszystko można jeszcze naprawić
  moje propozycje na kolejne stacje:
  Zacisze Willowe
  Bródno-Blokowiska
  Rembielińska-Rozpacz Zielonej Białołęki

 • 22 grudnia 2018 o godz. 01:16

  Skoro ta nazwa jest taka be – czemu we wszystkich artykułąch redakcja konsekwentnie uzywa nazwy Targowek Mieszkaniowy??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 • 23 grudnia 2018 o godz. 19:17

  Bo to jest Targówek mieszkaniowy słoiku!
  W odróżnieniu od Targówka przemysłowego, który był po drugiej stronie Radzymińskiej – weku!
  i w odróżnieniu od folwarku Bródno, który był gdzie dziś stoi Ratusz i osiedle Zielone Zacisze,
  i w odróżnieniu od osiedla kolejowego Nowe Bródno,
  i w odróżnieniu od osiedla prl-owskiego którym było i jest Bródno,
  i w odróżnieniu od pól pozłacanych kukurydzą rozmaitą PGR-u Bródno, gdzie dziś Okraincy budują sobie osiedle Nowy Targówek.
  Jak ci się nie podoba, to spadaj na Tarchomin!

 • 23 grudnia 2018 o godz. 19:21

  Spadaj na Tarchomin pasać świnie na białych łąkach.
  Hrum Hrum.
  O to jest dobre. Patrząc na skład, mam postulat:
  staacja: „RATUSZ HRUM-HRUM”

 • 2 stycznia 2019 o godz. 22:38

  Powinno być „Alkohole 24”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.