Trzy komunistyczne ulice wracają na Zacisze | targowek.info

Trzy komunistyczne ulice wracają na Zacisze

Decyzja sądu jest prawomocna – ale zapewne nie kończy tematu.

 

To już oficjalna decyzja: na Zacisze wrócili patroni ulic związani z epoką PRL. Naczelny Sąd Administracyjny prawomocnie podtrzymał wyrok uchylający zarządzenia wojewody mazowieckiego dotyczące zmian nazw ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. Wśród zmienionych nazw trzy są z naszej dzielnicy.

Przypomnijmy, że przed rokiem decyzją wojewody perelowskich patronów na Zaciszu zastąpili patroni mocno prawicowi:
zamiast ulicy Mieczysława Fersta – ul. Ks. Władysława Gurgacza
zamiast ulicy Jadwigi i Witolda Kokoszków – ul. Zbigniewa Stypulkowskiego
zamiast ulicy Henryka Sternhela – ul. mjr Mariana Bernaciaka „Orlika”

Jednak Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że wojewoda nie uzasadnił odpowiednio tamtych decyzji: nie dokonał wykładni aktu prawnego i analizy, tylko ograniczył się do krótkich notek biograficznych. Zastrzeżenie budziło też zbiorcze i lakoniczne potraktowanie kilkudziesięciu dekomunizowanych ulic z całej Warszawy w jednej opinii IPN, którą przedstawił wojewoda.

Nie znaczy to, że przywróceni komunistyczni patroni zasługują na swoje ulice – ale ich zmiana odbyła się wbrew przepisom.

Zgodnie z tym wyrokiem, ulice znów nazywają się „po staremu”, na domy powinny wrócić poprzednie tabliczki, zaś mieszkańcy i firmy (a na Bernaciaka/Sternhela także publiczne przedszkole) znów muszą wymieniać dokumenty. Oczywiście do czasu, aż wojewoda znów nie wyda decyzji dekomunizacyjnych, i tak dalej, i tak dalej…

Po wyroku sądu apel o rozsądne rozwiązanie sprawy wystosował IPN:

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu apeluje o to, aby w poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności, niezależnie od bieżących sporów politycznych, nowe władze samorządowe Miasta Stołecznego Warszawy odstąpiły od procedury przywracania już zmienionych nazw symbolizujących lub propagujących komunizm. Nazwy te były wyrazem hołdu dla ludzi i organizacji, które działały na rzecz zniewolenia Polski, przeciw jej niepodległości i przeciw wolności jej obywateli. Ich przywrócenie będzie działaniem nieprzystającym do szacunku dla ojczystej historii – szczególnie bolesnym w roku obchodów stulecia odrodzenia Państwa Polskiego. 

Czy i jak odpowiedzą na to władze Warszawy – jeszcze nie wiadomo.

  zdjęcie na górze archiwum targowek.info

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

58 komentarzy na temat “Trzy komunistyczne ulice wracają na Zacisze

 • 10 grudnia 2018 o godz. 07:47

  Synkowie, wnuczkowie i cała ubecja nadal trzyma się dobrze w sądach i różnego rodzaju urzędach – czas z tym skończyć – ale we Warszawie są nadal bardzo mocni – bo ludzie inteligentni inaczej dają się im sterować.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 07:48

  Nie głupszych od warszawskich władz miasta…

 • 10 grudnia 2018 o godz. 07:54

  Dlaczego IPN nie konsultował się z mieszkańcami? 80% warszawiaków nie życzy sobie ulicy Kaczyńskiego. Niech Sipiera płaci z własnej kieszeni za zmianę nazwy ulic i odda miastu podstępnie przejęty plac Piłsudskiego.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 07:58

  Jaki procent ludzi zwraca uwagę albo się interesuje kto jest patronem ulicy – może jeden procent. Zainteresowanie powstaje przy politycznej chucpie albo faktycznie, kiedy patron był udokumentowaną kanalią. Czy nowi patroni też byli bez skazy?

 • 10 grudnia 2018 o godz. 08:02

  DROGA REDAKCJO WY DALEJ CISZA: ulica Świętego Wincentego, przejazd od Żuromiñskiej do Ronda Żaby :
  Godzina 7:20 na Rondzie 7;48.

  PROSZA O ODPOWIED czy to normalne? Czemu jako medium NIC NIE ROBICIE????

 • 10 grudnia 2018 o godz. 08:08

  Autor wagarował na Historii!Cóż te nazwy mają wspólnego z komunizmem?!Z socjalizmem tak nie wyłączając Piłsudskiego!

 • 10 grudnia 2018 o godz. 08:13

  IPN apeluje ???? a kto z imienia i nazwiska ten apel podpisał !!!!
  Podać autora tego apelu , co wstydzicie się , anonimowo głos zabieracie.
  Wyrok to wyrok i basta

 • 10 grudnia 2018 o godz. 08:16

  I myślisz Janie, że jak zostanie Wincentego zmieniona na Lecha Kaczyńskiego przez wojewodę z PIS to 500 będzie jeździła szybciej? :)

 • 10 grudnia 2018 o godz. 08:17

  A mnie nie podoba się nazwa ul. Rodziny Ulmów. czy ktoś mnie pytał czy przy takiej ulicy chcę mieszkać.
  Komuniści też wiedzieli lepiej co komu potrzebne.!!!!!

 • 10 grudnia 2018 o godz. 08:47

  „nie znaczy to, że zasługują na ulice”, dla tego sądu to właśnie znaczy!!!!!!! a ziobro nadal nic z tym nie robi!!!!!!!

 • 10 grudnia 2018 o godz. 08:48

  Sąd ludowy, przywrócił blask swoim bohaterom

 • 10 grudnia 2018 o godz. 09:06

  Lenin wiecznie żywy. Ale naprawdę już niedługo.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 09:09

  Ludzie, czy nie dość już tej, rozpętanej przez Wałęsę ” wojny na górze”. IPN – najwyższy czas rozwiązać, sprawy przekazać historykom a my zajmujmy się budowa przyszłości….W zgodzie.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 09:16

  A kto za to zapłaci?

 • 10 grudnia 2018 o godz. 09:19

  Ha, pokaż mi coś co nie jest pomnikiem lub muzeum, co zbudował pis. Ale tak serio.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 09:29

  sloje chcialy,sloje maja

 • 10 grudnia 2018 o godz. 09:31

  obecny reżim nie odpuści nawet na moment. jest bezwzględny. Wolność słowa i myślenia surowo zabroniona. liczy się tylko propaganda i jedynie słuszna oczywiście czarno-biała wersja historii.
  a co do nazwy ulic- trzeba zrobić referendum wśród mieszkańców danych ulic czy chcą zmiany. ale na to reżim nie pozwoli. nawet nie bierze tego pod uwagę

 • 10 grudnia 2018 o godz. 09:37

  do Anonim: nie komentuje tych zmian ulic bo to debilizm:) ja mowie o realnych problemach mieszkańców a nie tematach zastępczych

 • 10 grudnia 2018 o godz. 09:39

  Ten rząd NICZYM NIE RÓŻNI SIĘ od władz okresu PRL. Jest jedna słuszna linia partii, jest budowanie kultu jednostki, jest zaciekła walka z przeciwnikami system (tak jak w PRL milicja pilnowała pomników Dzierżyńskiego tak dziś policja pilnuje pomników Kaczyńskiego. Jak kiedyś rzucano najlepszych milicjantów do walki z tymi którzy zamazywali hasła sławiące PRL tak dziś robi się dla zidentyfikowania i ukarania tych, którzy w geście protestu zasłaniali nowe tablice). Narzucanie nazw ulic ani według jednej słusznej wizji świata nie jest nigdy dobre niezależnie od tego czy są to komuniści, socjaliści, księża czy narodowcy. Zwłaszcza bez konsultacji ze społecznością lokalną.

  A co do wyroku i listu IPN, to chyba prokuratura powinna wszcząć postępowanie wobec władz IPN, za jawne nawoływanie do nieprzestrzegana prawa, bo tym jest niewykonywanie wyroków sądów. Co więcej – patrząc przez pryzmat pisowskiej afery KNF, zachwile by się okazało, że jeśli władze Warszawy zwlekałby z wykonaniem wyroku, to minister Ziobro zleciły zaraz prokuraturze wszczęcie postępowania przeciw nim, właśnie za niestosowanie prawa.

  Postaci którym pomniki czy nazwy ulic nie należą się nie należy gloryfikować – to jasne. Należy jednak liczyć się z mieszkańcami, tworzyć prawo porządnie a nie na kolanie pod potrzeby chwili jak to zrobił pisowski wojewoda dekomunizując ulice. Należy się tez zastanowić czy warto tworzyć kolejne pomniki ludziom któtychnikt nie zna czy (szczególnie w kontekście Zacisza) nie pójść zgodnie z tradycją i nie nadać neutralnych nazw ulic od bohaterów literackich, nazw przyrodniczych itp.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 09:41

  ja ide do przychodni na Dabrowszczaków i tak ma byc- komu to szkodzilo

 • 10 grudnia 2018 o godz. 09:55

  Nie ma jakichś „neutralnych” patronów,tylko albo lewicowi,lub teraz skrajnie prawicowi?

 • 10 grudnia 2018 o godz. 09:56

  Tak z ciekawości, czy na serio, według Warszawiaków (nie IPN), żaden z ludzi robiących coś więcej na swym stanowisku w tamtych czasach, nie zasługiwał na dobre wspomnienie? Niejeden wszak potrafił wykorzystać owo stanowisko, nie ze szkodą a wręcz z niemałą korzyścią, dla mieszkańców tego czy innego miasta. Czy tak jak uważają ślęczący nad papierami w IPN, wszyscy nie pracujący w fabryce w latach 1945-1989, byli BE???

 • 10 grudnia 2018 o godz. 10:08

  Żołnierze wyklęci powinni być przeklęci a nie honorowani !!

 • 10 grudnia 2018 o godz. 10:26

  7 marca 1953 r. w Katowicach odbyło się wspólne posiedzenie Komitetu Wojewódzkiego PZPR i prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Zgromadzeni podjęli wówczas jednomyślną uchwałę, w której zwrócono się do Komitetu Centralnego PZPR i rządu z prośbą „w imieniu śląskich mas pracujących” o nadanie Katowicom nowej nazwy – Stalinogród.
  I tak samo Sipiera jako wojewoda, nadał trasie nazwę Kaczyńskiego.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 10:38

  To nie PiS zmienia nazwy ulic tylko PO, sami wybraliscie Trzaskowskiego to macie , OSZOLOMY z Warszawy! Zanim debile zaczniecie wyzywac obecny rzad, zastanówcie sie kto rzadzi wasza Warszawa, sami wybieracie albo zydów albo zaklamanych zdrajców z PO. sami sie nie wybieraja pólmózgi!

 • 10 grudnia 2018 o godz. 10:52

  @ Szczecin centrum: patrząc na twój poziom intelektualny debilu dobrze, że szczecin za parędziesiąt lat może znaleźć się pod wodą :)

  Otóż nie zaślepiony ksenofobie i rasisto. PIS decyzją PISowskiego wojewody zmienił nazwy ulic w Warszawie na takie zgodne z wolą partii. TAK przelitwruj PIS ZMIENIŁ.

  Władze Warszawy zaskarżyły te decyzje, nie komentując ich zasadności tylko tryb ich uchwalenia i wprowadzenia (TAK BYŁ ON IEZGODNY Z PRAWEM CO POTWIERDZIŁ SĄD).

  Ozncza to nie miej ni więcej tylko to, że gdyby PIS nie wprowadził burd…lu ze zmianami nazw i jszcz dodatkowo nie spiep…ył tego pod względem prawnym, to nie byłoby całego zamieszania.

  PS: Twój post został zgłoszony Ośrodkowi Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Mam nadzieję, że pisałeż z pracy, domu, lub komórki, bo Twój IP został przekazany w zgłoszeniu.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 11:25

  Idiotyczny tytuł. Nie 3 ulice, a nazwy ulic – jeśli już. Pretensje trzeba mieć do wojewody z PiS i jego służb za beznadziejne przygotowanie zmian. Poza tym nie sądzę, by „bohaterowie”, czy patronowie tych ulic byli znani, by propagowali komunizm.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 11:30

  PRL dalej rządzi.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 11:32

  Joanno, Ci z fabryk też byli w PZPR! Pod ścianę z nimi!

 • 10 grudnia 2018 o godz. 11:42

  Sylwester Kaliski też był symbolem propagującym komunizm? Co za brednie! Drugi po M.C. Skłodowskiej najbardziej rozpoznawalny polski fizyk na Świecie został zmieszany z błotem. A to tylko dlatego, że był generałem w okresie PRL i wiedział jak rozmawiać z Gierkiem by znaleźć pieniądze na badania naukowe? Za jego wyniki w badaniach nad syntezą jądrową z otwartymi ramionami przyjęłoby go każde mocarstwo na Świecie, ale on pracował dla Polski, podkreślam dla Polski nie Rosji Sowieckiej! Wojewoda Zdzisław S. nie ma pojęcia czym są badania naukowe w zakresie fizyki, gdyż ta kojarzy mu się raczej z AWF-em.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 11:43

  Abstrahując od tego, że nie powinno gloryfikować się ludzi na to niezasługujących chciałbym wiedzieć jak w PiS-owską koncepcję dekomunizacji wpisuje się postać PiS-owskiego / PZPR-owskiego Prokuratora Piotrowicza:

  „W 1978 rozpoczął pracę w Prokuraturze Rejonowej w Dębicy, następnie w 1980 został przeniesiony do Prokuratury Wojewódzkiej w Krośnie, a na początku lat 80. do Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Od 1978 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był członkiem egzekutywy PZPR w Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej w Krośnie. (…) Podczas stanu wojennego był autorem aktu oskarżenia przeciwko działaczowi opozycji Antoniemu Pikulowi, oskarżonemu o kolportaż wydawnictw drugiego obiegu.”

  i dalej:

  „W 1984 zwierzchnicy służbowi stwierdzili, że „jest pracownikiem pilnym i zdyscyplinowanym, ambitnym i wydajnym. Powierzone mu obowiązki wykonuje prawidłowo. Poczynione ustalenia wykorzystuje do wszechstronnej działalności profilaktycznej. Wiele uwagi poświęca popularyzacji prawa zwłaszcza w środowiskach młodzieżowych”. W tym samym roku, za zasługi w pracy zawodowej i działalności społecznej, został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi”.

  i jeszcze troszkę:

  „Zdobył rozgłos medialny, ogłaszając w 2001 na konferencji prasowej powody umorzenia śledztwa w sprawie molestowania małoletnich przez proboszcza parafii w Tylawie”.

  Populistyczne hasła dekomunizacji w wydaniu PIS w zderzeniu z rzeczywistymi działaniami takimi jak na przykład trzymanie w swoim obozie Pana Piotrowicza wyraźnie pokazują, że nie chodzi o żadną dekomunizację tyko o… Zrobienie miejsca swoim, żeby spokojnie móc budować kult śp. Lecha Kaczyńskiego. Przecież nie będą zmieniać ul. Kwiatowej na Lecha Kaczyńskiego, bo byłoby to głupie…

 • 10 grudnia 2018 o godz. 11:51

  Do Warszawiak z urodzenia: bardzo proszę zainteresuj się ludźmi, których politycy wyrzucają na śmietnik historii i nie nazywaj innych UBekami, tylko dlatego, że mają inne poglądy polityczne, ale nie mają możliwości się bronić.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 12:55

  Wszyscy Won!!!
  Wojciech Cejrowski ma rację!!!
  Wszyscy Won!!!
  Z urzędów i z sądów i z nazw ulic!!!
  Wszyscy Won!!!

  Nie życzę sobie komunistycznych patronów ulic. Komunizm jest ideologią zbrodniczą! Propagowanie komunizmu jest tożsame z akceptacją zbrodni komunistów!!!

  Wszyscy Won!

 • 10 grudnia 2018 o godz. 13:00

  Każdy koniunkturalista, który wstąpił do sowieckiej partii PZPR, niech milczy!!!
  Nie interesuje mnie ilu was jest jeszcze żywych, ile jest waszych dzieci i wnuków!!!
  Nie interesuje mnie to czy nazywacie się Piotrowicz, czy nazywacie się Swięcicki, Kierwiński, Rosatii, czy Kopacz!
  Wszyscy won!

 • 10 grudnia 2018 o godz. 14:19

  Dlaczego tylko do PZPR, przecież wylecieć powinnin też ci z dawnego ZSL. Wylecieć powinni ci który pracowali wtedy w administracji, a nawet więcej – w całej budżetówce (bo przeciez to była budżetówka upolityczniona, ucząca, produkująca i świadczaca usługi pod dyktando parii… Wrzućmy wszytskich do jednoego worka. Rozliczny tez ich dzieci… Tylko wtedy dzisiejszy premier nie mógł by byc premierem, dzisiejszy minister obrony nie mógłby być ministrem obrony i tak dalej i tak dalej…

  Ten kraj nigdy niczego nie osiągnie skoro traci wciąż większość energii na szukanie wrogów i rozdrapywanie ran. Treba tez pamiętać, że kiedyś tak będą rozliczać koniunkturalistów którzy wstąpili do PO lub PIS…. Kiedyś też będa burzyć stawiane przez nich pomniki

 • 10 grudnia 2018 o godz. 15:16

  A czy ktoś zadał sobie trud sprawdzić kim byli patroni usunięci przez wojewodę? Otóż wszyscy byli bojownikami walczącymi z niemieckim okupantem, zginęli w 1943 (wszyscy czworo). Nie mieli nic wspólnego z PRL ani PZPR. A że byli działaczami lewicowymi, to tu was boli…
  Brawo Sąd!

 • 10 grudnia 2018 o godz. 15:34

  Brawo Prażanin, Przykre jest to, że dla znacznej liczby ludzi z deficytem edukacyjnym (no i dla tych tępo zacietrzewionych), socjalizm i komunizm to to samo tak samo jak narodowy radykalizm i patriotyzm. Ci ludzie z jednej strony łatwo kategoryzują, łatwo oczerniają i łatwo rzucają hasłami typu „a na drzewach zamiast liści …”, a z drugiej strony nie przeszkadza im przeszłość części ich partyjnych PiS-owskich idoli, którzy byli członkami PZPR i robili na tym kariery.

  Dlatego jeszcze raz podkreślę, PIS jest NIEWIARYGODNY w sprawach dekomunizacji, bo co innego mówi a co innego robi w swoich szeregach. Prezes, podobnie jak aborcję, dekomunizację traktuje czysto instrumentalnie, żeby zdobyć poklask i wsparcie określonych grup społecznych. PiSowi nie zależy na sprawiedliwości. PiSowi zależy na pieniądzach dla budżetu (ścięcie uposażeń), na znalezieniu eksponowanych miejsc w przestrzeni publicznej na potrzeby nowego kultu jednostki (Aleja Kaczyńskiego, zrównanie Kaczyńskiego z Piłsudskim w kontekście pomnika czy pisanie od nowa historii).

 • 10 grudnia 2018 o godz. 18:13

  PPR=PRL=PZPR. Poproście jeszcze Trzaskosia o plac dzierżyńskiego i aleję świerczewskiego.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 18:44

  @ogarnąć ten chłam – człowieku czy ty naprawdę jesteś na tyle ograniczony, że nie możesz zrozumieć, że nikt nie sprzeciwia się usuwaniu osób niegodnych z nazw ulic, placów czy pomników ale nie na zasadzie sowieckiej urawniłowki i bez poszanowania dla prawa jak zrobił to Pan Wojewoda Siepiera z PiS? Poprzednie nazwy zostały przewrócone nie decyzją Prezydenta Trzaskowskiego tylko przez sąd, który wzkazał brak mocy prwnej decyzji Wojewody. Także swoje płacze kieruj w tamtą stronę.

 • 10 grudnia 2018 o godz. 19:30

  Janie, nie moźesz zmienić trasy dojazdu do pracy? Jak zaczną budować metro na Bródnie zamęczysz Nas a medium to u jasnowidza

 • 11 grudnia 2018 o godz. 08:38

  Jeśli wojewoda chciał wyręczyć radnych Warszawy to powinien zrobić to zgodnie ze sztuką, czyli zaproponować najpierw parę wersji nowych nazw ulic i przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami. Wiadomo, że nadanie z urzędu nowych nazw ulic bez żadnych konsultacji nie spotka się z aprobatą żadnego z mieszkańców Warszawy. Niezależnie od opcji politycznej nikt nie lubi jak mu się zmienia coś co jego dotyczy nie pytając go wogóle o zdanie.
  A co do Jana to jak zaczną budować metro to mu się znacznie poprawi i na pewno nie będzie miał powodów do narzekań bo wówczas przecież Św. Wincentego będzie tylko dla autobusów, przynajmniej w szczycie, będzie zatem mógł sobie szybko śmignąć 500-tką do metra a o to mu przecież chodzi. Dlatego uważam, że jego narzekania teraz są bez sensu, bo wogóle teraz zajmowanie się tą sprawą już nie ma sensu, gdyż za miesiąc pewnie będzie tu totalna rewolucja, a do tego czasu na pewno nikt tu już nic nie zmieni. Także to, że redakcja się tym nie zajmuje jest całkowicie uzasadnione, nie rozumiem tylko dlaczego ucichła jeśli chodzi o te rewolucyjne zmiany komunikacyjne. Zarzekała się przecież, że poda wkrótce nowe szczegóły, a tu termin zamykania ulic zbliża się wielkimi krokami, powstają coraz to nowe płoty a tu cisza. Zostaniemy pewnie zaskoczeni zmianami jak nam za chwilę pozamykają ulice.

 • 11 grudnia 2018 o godz. 10:22

  Autor tego artykułu cierpi na ma mocny deficyt wiedzy. Ignorancja i ślepy fanatyzm, coś co niestety jest coraz częstszą przypadłością w naszym społeczeństwie.

  „Nie znaczy to, że przywróceni komunistyczni patroni zasługują na swoje ulice – ale ich zmiana odbyła się wbrew przepisom.”

  Wszystkie te osoby oddały swoje życie w walce z okupantem niemieckim. To jest po prostu podłe coś takiego napisać. Żadnego szacunku dla ich ofiary.

 • 11 grudnia 2018 o godz. 12:10

  Zgadza się, te osoby z komunizmem nie miały nic wspólnego. Jak można nazywać ich komunistycznymi patronami skoro za swojego życia walczyli tyko z niemieckim okupantem i z jego rąk zginęli. Jednym z zarzutów wobec wojewody jest brak uzasadnienia dla zmiany nazw ulic. I problem w tym, że akurat w przypadku tych patronów wojewoda miałby problem żeby znaleźć choć jeden powód aby móc swoją decyzję uzasadnić. Zapewne więc zostaną oni z nami na zawsze bo tak naprawdę nie ma powodów aby ich zmieniać.

 • 11 grudnia 2018 o godz. 17:15

  Tak czy inaczej ulice te powinny zmienić nazwy tylko może na skonsultowane z mieszkańcami. Jest wiele postaci zasłużonych w historii dzielnic, które należałoby uhonorować.

 • 11 grudnia 2018 o godz. 17:17

  do Ja: słucham propozycji jak dojechać? DO Żaby ? OK ? ale tą samą trase musze pokonąc, czyli stać w korku. Do Wileńskiego? powodzenia w 120 albo 169 do Wileńskiego a potem jeszcze przesiadka na wileńskim.

  no słucham jaka propozycja?:)

 • 12 grudnia 2018 o godz. 07:27

  Propozycja jest taka, żebyś Janie nie starał się w każdym wątku zaznaczyć swojej obecności informując wszystkich o autobusie 500. Bo swoim zachowaniem przypominasz czworonoga, oznaczającego każde napotkane drzewko lub słupek. :)

 • 12 grudnia 2018 o godz. 15:08

  do Anonim: jak znajdziesz pracę i będziesz musiał jezdzić komunikacje czego Ci życzę to zapraszam ponownie na forum :) Dzisiaj znowu 35 minut, 3 przystanki.

  CZY TO JEST NORMALNE?

 • 12 grudnia 2018 o godz. 15:43

  Tak JAN. Infrastructura dojazodwa do Dworca Gdańskiego jest skandalem. Nie rozwiążesz tego pisząc na forach internetowych czy pod artykułami. Wykorzystaj energię i napisz maila do redakcji żeby zajęła się teomatem, odpytała radnych jakie działania podejmują żeby przyspieszyć przebudowe ulicy. Napisz do samych radnych w tej sprawie, napisz do burmistrza a może nawet do prezydenta miasta. Przynajmniej będa musieli się nagimnastykować żeby odpowiedzieć. Ja pisałem w inej sprawie (też infrastrukturalnej) i po którejś wymianie korespondencji coś wreszcie drgnęło.

 • 12 grudnia 2018 o godz. 17:41

  Jeśli podróż zwykle trwa 35 minut, a Ty dowodzisz, że tak jest to jest to normalne – nie odbiegające od normy. :) I pomyśl, jeśli dołożą przystanek w połowie cmentarza, to będziesz w 35 minut pokonywał nie 3 przystanki, ale 4. Zobacz jaka optymalizacja. :)

 • 14 grudnia 2018 o godz. 07:30

  Wczoraj (13 grudnia pisze to dzień później 14 grudnia) Naprawiali rury na Zaciszu przy ul.Rolanda przesto pobliskie uliczki nie miały zimnej wody.Naprawii to CAŁY dzień ale dzisiaj (14 grudnia) o godzinie 7:00 już była ciepła woda. Dziękujemy Targówek

 • 14 grudnia 2018 o godz. 13:04

  Komunizm jest jak niemiecki narodowy socjalizm systemem i ideologią zbrodniczą, której propagowanie winno być ścigane z urzędu !!!!
  Stąd każdy kto jest za przywróceniem tych postkomunistycznych nazw ulic jest albo głupkiem, albo zwykłym psim pomiotem!
  Co do Prezydenta prof. L. Kaczyńskiego, to ani On, ani Marszałek J. Piłsudski, aż tak wielkimi i świętymi postaciami nie byli. Porównywanie ich do siebie jest bez sensu, bo każdy z nich jest z innej epoki, z innych uwarunkowań, z inną władzą w ręku. Jedyne co ich łączy to to, że byli postaciami ponad przeciętną, kochającymi Polskę, socjalizującymi (lewakami) ponad zwykły prywatny (osobisty) partykularyzm, z którymi można i trzeba często się nie zgadzać, ale to nie znaczy, że nie mają mieć swoich ulic.

 • 14 grudnia 2018 o godz. 17:03

  Js też ponadprzeciętnie kocham swój kraj i mu służę (wojsko) oraz udzielam się w różnych akcjach społecznych. Dlatego pośmiertnue czekam na swoją ulicę.

 • 14 grudnia 2018 o godz. 19:49

  @Jan

  rowerkiem, Janie, rowerkiem będzie jakieś 10 minutek a może i mniej- 10 minut to 3,5 raza szybciej niż 35 minut (przynajmniej według mojego kalkulatora)

 • 15 grudnia 2018 o godz. 06:47

  Zmienić Kondratowicza na Lecha „Bolka” Wałęsę.

 • 15 grudnia 2018 o godz. 22:28

  Te prezes, weź się utop. Czy każda ulica musi być upolityczniona? Ja wnoszę o uchwalenie ustawy , która zabroni nadawania nazw ulic od nazwisk polityków, bo nic dobrego z tego nie wynika. Jak będą rządzić jedni albo drudzy, albo może jacyś trzeci, to znów będą zmieniać nazwy ulic. Ulice powinny być neutralnie nazwane. Koniec kropka.

 • 16 grudnia 2018 o godz. 09:45

  @nikofor – pełna zgoda. I do tego nazwy powinny być wpisane w kontekst otoczenia. Poza tym nie powinno być zgody na zmiany nazw neutralnych, zwyczajowych na inne, bo jest akurat potrzeba (bez względu na to czy słuszna czy nie) uchonorowania kogoś. Tak więc Rondo Babka powinno być Rondem Babka a nie Rondem Radosława (nawet nie wiem kogo ono chonoruje, zwłaszcza w wersji w jakiej nazwane są przystanki ZTM, bo na pewno nie Zgrupowanie AK Radosław), ul. Stołeczna powinna być nadal Stołeczną a nie ul. Popieuszki a Budowlana Budowlaną a nie MTzK. Bez przestrzegania tych zasad zachwile ktoś wymyśli, że Rondo Żaba powinno być nazwane imieniem jakiegoś 10 wyrazowego zgrupowania lub imieniem księdza lub świetego.

 • 16 grudnia 2018 o godz. 11:07

  @Wojtek – jestem za.

 • 16 grudnia 2018 o godz. 21:02

  Taaa… czekaj tatka latka. PiS przy całej swojej pazerności i chęci zrównywania przeciętnych z prawdziwymi bohaterami, zaraz zdekomunizowana takie ulice jak Kwiatowa czy Konwaliowa. No bo nigdy przecież nie wiadomo czy te nazwy pochodzą od roślin czy od jakiegoś tam towarzysza Kwiatowa czy towarzysza Konwaliowa.

  Kiedyś w część miast przemianowano na Stalinogród a we wszystkich innych musiała być przynajmniej ulica Stalingradzka lub plac sławiący imię wodza rewolucji.

  Dzisiejsi rządzący robią dokładnie to samo. Małość ich pokazuje przy tym wszystkim usuwanie lub niedowartościowywanie innych bohaterów przemian, jeśli nie wywodzą się z jednej słusznej partii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.