Na Sternhela, Fersta i Kokoszków znów wiszą tabliczki sprzed dekomunizacji

17
Share

Ciekawe, jak długo tam zostaną?

 

Wczoraj na trzech ulicach Zacisza robotnicy zrealizowali wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego sprzed półtora miesiąca: zdjęli tabliczki z nazwami ulic, które zawisły tam po dekomunizacji pod koniec 2017 roku, i zawiesili z powrotem te, które były tam wcześniej, z patronami z głębokiej epoki PRL.

Stare/nowe tabliczki pojawiły się na tych ulicach:

ul. Mieczysława Fersta (od listopada 2017 do grudnia 2018: ul. Ks. Władysława Gurgacza)
ul. Jadwigi i Witolda Kokoszków (od listopada 2017 do grudnia 2018:  ul. Zbigniewa Stypulkowskiego)
ul. Henryka Sternhela (od listopada 2017 do grudnia 2018: ul. mjr Mariana Bernaciaka „Orlika”)

To wydarzenie zamyka nieudaną dekomunizacyjną sagę zorganizowaną warszawiakom przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę (PiS) i obaloną przez sądy po skardze władz Warszawy (PO).

Teoretycznie mieszkańcy i firmy z Fersta, Kokoszków i Sternhela znów powinny wymienić wszystkie dokumenty – co najmocniej dotknie chyba publiczne przedszkole przy ul. Sternhela (eks-Bernaciaka, eks-Sternhela). Choć może nie warto tego robić, bo chociaż wojewoda „przyjął do wiadomości” wyrok sądu, to niewykluczone, że spróbuje ponownie zmienić kontrowersyjne nazwy. O takiej „dobrowolnej” możliwości zman nazw niektórych ulic wspominały też władze Warszawy.

Na szczęście poza tymi trzema ulicami na Zaciszu w naszej dzielnicy nie ma już więcej dekomunizowanych ulic. Ale i tak absolutnie wszyscy mieszkańcy Targówka (którzy rozliczają podatki w Warszawie) odczują chaos z nazwami na własnej skórze: ponownie zmienił się bowiem adres Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek. Przez ostatni rok adresowaliśmy PIT-y na ul. Sawinkowa – ale teraz znów targówecka skarbówka ma siedzibę na ul. Dąbrowszczaków 14.

 

Zdjęcie na górze zrobiliśmy dzisiaj. Zdjęcia poniżej – w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokładnie w tym samym miejscu.

wszystkie zdjęcia: targowek.info

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx