Są miejsca dla seniorów i osób chorych w domu opieki z rehabilitacją na Targówku

Share

W Domu Opieki dla Seniorów na Oliwskiej 5 są wolne miejsca dla pensjonariuszy w pokojach 2-4 osobowych.

 

Nowy budynek, nowe meble, pachnąca pościel, telewizor, łazienki przystosowane dla osób niepełnosprawnych czekają na mieszkańców. Placówka spełnia najwyższe standardy dla tego rodzaju ośrodków. Do Domu Opieki na Oliwskiej 5 w Warszawie przyjmowane są osoby chore, starsze czy niesamodzielne z całej Polski.

Niedługo minie 20 lat, jak Fundacja pożytku publicznego „Pomoc Potrzebującym” prowadzi domy opieki dla seniorów. Zaczęło się od małego domu na ul. Kiejstuta, potem był większy dwupiętrowy na ul. Oliwskiej, a w wakacje także na ulicy Oliwskiej nr 5 otwarto zupełnie nowy budynek o najwyższym standardzie, czteropiętrowy.

To największa inwestycja tego rodzaju na Targówku, więc przyznam, że decyzja o budowie, kredycie i wszystkim, co się z tym wiąże nie była łatwa – przyznaje Jerzy Kamiński, Prezes fundacji.

Ale my kochamy tą pracę – dodaje pani Basia Marczak, wiceprezes. – A po latach doświadczeń i opieki na ludźmi starszymi i chorymi, kiedy udało się z sukcesami (potwierdzonymi podziękowaniami i nagrodami) dla naszych podopiecznych stworzyć warunki i atmosferę jak w rodzinie, nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy tego zaprzestać.

Standardy potwierdzone przepisami i dokumentacją są dla placówek opiekuńczych bardzo wymagające. Nowy Dom Opieki dla Seniorów na Oliwskiej 5 spełnia wszelkie wymogi. W budynku są udogodnienia dla osób chorych, niepełnosprawnych; do tego jest wysoki standard m.in.: pokoje z łazienkami, balkonami; wyposażone w łóżka sterowane elektrycznie, „przywoływacze” alarmowe, telewizory, internet; profesjonalne pomieszczenia dla personelu medycznego. Zadbano też o standard zaplecza i infrastruktury: własna kuchnia, magazyny, sale świetlicowe, jadalnie, sala konferencyjno-widowiskowa, ogród na spacery, taras wypoczynkowy czy wygodny parking. W domu dziś zamieszkuje 130 osób, a miejsc przygotowano 211.

Specjalnie dla potrzeb rosnącego grona mieszkańców zwiększono grono kadry medycznej, opiekuńczej i pomocniczej. W placówce pracują obecnie lekarze pierwszego kontaktu oraz psychiatra, neurolog, psycholog, rehabilitanci, animatorzy zajęciowi, duży zespół pielęgniarski i opiekuńczy, współpracują podolodzy i logopeda. Jak przybywa podopiecznych, cały czas przyjmowane są kolejne pielęgniarki i opiekunki. Dziś są jeszcze miejsca i dla seniorów i dla pielęgniarek oraz opiekunek.

Zależy nam na bogatej ofercie, żeby sprawować możliwie najbardziej szeroką kuratelę nad chorymi, tak aby podopieczni i rodziny, które kierują do nas swoich bliskich, czuli się bezpieczni i naprawdę „zaopiekowani” – zaznacza Jerzy Kamiński.

Decyzja o umieszczeniu chorego w placówce, na krótki okres (wyjazdu, remontu, odpoczynku) czy pobytu stałego jest zawsze dla całej rodziny trudna – ocenia Barbara Marczak. – Dlatego też staramy się tworzyć dla wszystkich rodzinną atmosferę. Nie ma ograniczeń w odwiedzinach (jak w wielu ośrodkach), mamy zwierzaki na terenie placówki, prowadzimy „domową” kuchnię, nie tylko standardowo śniadanie, obiad, kolacja ale przygotowujemy przekąski, desery, pieczemy ciasta – wszystko jak w rodzinie. Oczywiście zgodnie z potrzebą zbilansowanej diety. A że dla seniorów nie tylko na pierwszym miejscu w codziennym życiu jest lekarz, ale i ksiądz, to w naszym nowym domu zaplanowaliśmy własną Kaplicę i zatrudniliśmy na etacie kapelana.

Sukcesy fundacji pożytku publicznego „Pomoc Potrzebującym”

Największe sukcesy? – Mimo wysokiego standardu placówki, niewątpliwie staramy się utrzymać najniższe ceny za pobyt w naszym domu – podkreśla Prezes fundacji, Jerzy Kamiński. – Zarówno dotyczy to pobytu stałego jak i krótkoterminowego czy tylko dziennego – właśnie niską cenę uważam za sukces, bo to wymierna korzyść dla podopiecznych czy ich rodzin.

A mniej biznesowy, lecz organizacyjny sukces, to bardzo szeroka realizacja i organizacja wydarzeń w naszym domu dla podopiecznych, ich rodzin czy znajomych – wskazuje Barbara Marczak. – Można tu wymienić m.in.: koncerty, wykłady, występy, ćwiczenia, zajęcia terapeutyczne, kreatywne, spotkania z ciekawymi „postaciami”, specjalne msze święte, modlitwy, śpiewanie, uroczystości- po kilka w miesiącu. Starsi ludzie nie mogą się nudzić, nadal chcą uczestniczyć w życiu społeczno-kulturalnym czy religijnym.

W Domu Opieki na Oliwskiej 5 można zamieszkać na stałe lub brać udział w tzw. pobycie dziennym i korzystać z rehabilitacji, posiłków, pralni, uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych, koncertach, wydarzeniach Fundacji w ciągu dnia. To bardzo wygodne zarówno dla pensjonariusza czy jego rodziny, gdy nie trzeba czekać wiele miesięcy na rehabilitację, do tego codziennie można aktywnie spędzać czas wśród ludzi zamiast z utęsknieniem wypatrywać, kiedy rodzina wróci z pracy.

Plany fundacji pożytku publicznego „Pomoc Potrzebującym”

Po otwarciu nowej placówki nie koniec planów rozwojowych. Wkrótce fundacja poszerzy ofertę działań i grupę odbiorców. Jest pomysł na szkolenia dla rodzin/osób opiekujących się osobami starszymi w ich domach, bo właściwie już to jest realizowane, ale teraz bardziej będzie to usystematyzowane. Powstanie portal fundacji z zakresem edukacyjnym i poradniczym. Rozszerzy się oferta rehabilitacyjna wraz z masażami i będzie skierowana nie tylko do podopiecznych ale i do klientów zewnętrznych, którzy potrzebują zadbać o zdrowie fizyczne. Nowy dom, nowe pomysły, nowe miejsca pobytu, nowe miejsca pracy, nowe wydarzenia kulturalno-społeczne i podążanie za nowymi potrzebami – oto po 20 latach fundacja pożytku publicznego „Pomoc Potrzebującym”.

Więcej informacji:

telefon: 502 020 259

strona internetowa: www.pomoc-potrzebujacym.pl

Facebook: Fundacja Pomoc Potrzebującym

wszystkie zdjęcia: Dom Opieki dla Seniorów na ul. Oliwskiej 5 w Warszawie