Bródno: 5 dni do „godziny zero”

53
Share

Na kilka dni przed zamknięciem ulicy Kondratowicza sprawdzamy co się dzieje obecnie na budowie metra – i czego mamy się spodziewać w najbliższy weekend.

To są ostatnie dni, zanim życie na Bródnie wywróci się do góry nogami i na zawsze.

W przyszły weekend 15-17 lutego 2019 roku budowlańcy z firm Gülermak i Astaldi zamierzają zamknąć ulicę Kondratowicza i na poważnie rozpocząć budowę warszawskiej II linii metra w tej części naszej dzielnicy. Kondratowicza będzie zamknięta przynajmniej przez dwa lata – i minimum tyle czasu potrwają wszystkie związane z inwestycją utrudnienia.

Przygotowania do tego momentu już od kilku tygodni widać na całym Bródnie. TUTAJ szczegółowo podajemy wszystkie zamknięte ulice i objazdy w związku z budową metra na Bródnie. Poniżej omawiamy najważniejsze zmiany w dzielnicy, które już zaszły.

Na tyłach urzędu dzielnicy przy ul. Kondratowicza, od strony ul. św. Wincentego, trwa układanie betonowych płyt – powstanie tam wielki parking dla okolicznych mieszkańców i petentów urzędu (parking od strony ulicy Kondratowicza zostanie zajęty przez budowę metra).

Na ulicy Wyszogrodzkiej mieszkańcy pogodzili się z utratą miejsc parkingowych. W ich miejscu wymalowano już buspas (podobne powstaną w najbliższych dniach na św. Wincentego i Chodeckiej), a na jezdni położono progi zwalniające – niestety te tańsze, plastikowe, bardziej szkodzące podwoziom samochodów, i zupełnie nieprzeszkadzające w ich omijaniu środkiem jezdni.

Podobne progi zostaną wkrótce zamontowane na ul. Chodeckiej. Kierowcy będą więc mieli kolejny powód do narzekania, choć z drugiej strony progi ukrócą na tej ulicy „wyścigi” urządzane nocami po zamknięciu skrzyżowania Chodeckiej i Matki Teresy przez najgłupszych mieszkańców Bródna… Równocześnie na Chodeckiej w kierunku Kondratowicza szykowane są nowe miejsca parkingowe – przynajmniej w części zrekompensują one zlikwidowane parkingi w okolicy.

Na skrzyżowaniu ul. Chodeckiej i Matki Teresy widać zarys przyszłego ronda. Wprawdzie znaki podają informację, że budowa ronda powinna zakończyć się wczoraj (10.02) ale już się nauczyliśmy, że daty podane na znakach drogowych powinniśmy traktować w dużym przybliżeniu. Rondo ewidentnie jeszcze nie jest gotowe i najpewnie zostanie otwarte, wraz z odcinkiem ul. Matki Teresy w stronę Gilarskiej (z betonowym pasem dla autobusów) dopiero w przyszły weekend – razem z zamknięciem Kondratowicza.

Wracając na Wyszogrodzką: szpaler drzew wzdłuż tej ulicy na skraju Parku Bródnowskiego został oznaczony różową farbą. Mieszkańcy podejrzewają, że może to być przygotowanie do ich wycięcia, jednak ani budowniczowie metra, ani urząd dzielnicy do tego oznaczenia się nie przyznają. Ten rejon w ogóle nie jest objęty budową metra – a związane z objazdami zmiany na ulicy już zostały wprowadzone – możemy więc mieć małą nadzieję, że to jakiś kawał i drzewa jednak ocaleją. Podobnie oznakowano też drzewa po drugiej stronie parku, wzdłuż ul. Kondratowicza.

Obawy o los drzew są jednak uzasadnionie – budowniczowie metra wycięli już co najmniej kilkadziesiąt dorodnych drzew z okolicy ul. Kondratowicza i Rembielińskiej. Było to jednak konieczne, bo niedługo ten rejon zostanie całkowicie rozkopany. Młode drzewa w tych miejscach mają być zasadzone za kilka lat, po zakończeniu całej inwestycji i odbudowaniu dróg.

Nie ma już śladu po rozmontowanym modułowym przedszkolu na ul. św. Hironima. Przetrwało tylko 9 lat, ale musiało ustąpić zapleczu budowy i końcówce ostatniej stacji na północno-wschodnim odcinku II linii metra w Warszawie.

Przypominamy, że „godzina zero” na bródnowskim odcinku II linii metra nastąpi w weekend 15-17 lutego 2019 roku – wtedy budowniczowie zamkną ulicę Kondratowicza i rozpoczną główny etap budowy podziemnych stacji i tuneli metra.

Zaciszańsko–bródnowski odcinek II linii metra w Warszawie to:

• trzy stacje: Zacisze, Kondratowicza, Bródno
• długość: 3,9 km
• koszt budowy: 1,397 mld zł
• wykonawcy: konsorcjum firm Gülermak i Astaldi
• przewidywany czas przejazdu z Bródna do stacji Świętokrzyska: około 20 minut
• przewidywana częstotliwość kursowania: co około 2 minuty

Budowa metra na Bródnie ma się zakończyć w połowie 2021 roku. Podziemną kolejką powinniśmy pojechać po odbiorach kilka miesięcy później.

Sprawdź, jakie będą zamknięte ulice i objazdy w związku z budową metra na Bródnie [SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE]

Zobacz, gdzie powstaną stacje metra na Bródnie

Zobacz, jak będzie wyglądała ulica Kondratowicza po przebudowie

Zobacz raporty z budowy metra na Targówku i Bródnie

wszystkie zdjęcia: targowek.info

53
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx