Bródno: 5 dni do "godziny zero" | targowek.info

Bródno: 5 dni do „godziny zero”

Na kilka dni przed zamknięciem ulicy Kondratowicza sprawdzamy co się dzieje obecnie na budowie metra – i czego mamy się spodziewać w najbliższy weekend.

To są ostatnie dni, zanim życie na Bródnie wywróci się do góry nogami i na zawsze.

W przyszły weekend 15-17 lutego 2019 roku budowlańcy z firm Gülermak i Astaldi zamierzają zamknąć ulicę Kondratowicza i na poważnie rozpocząć budowę warszawskiej II linii metra w tej części naszej dzielnicy. Kondratowicza będzie zamknięta przynajmniej przez dwa lata – i minimum tyle czasu potrwają wszystkie związane z inwestycją utrudnienia.

Przygotowania do tego momentu już od kilku tygodni widać na całym Bródnie. TUTAJ szczegółowo podajemy wszystkie zamknięte ulice i objazdy w związku z budową metra na Bródnie. Poniżej omawiamy najważniejsze zmiany w dzielnicy, które już zaszły.

Na tyłach urzędu dzielnicy przy ul. Kondratowicza, od strony ul. św. Wincentego, trwa układanie betonowych płyt – powstanie tam wielki parking dla okolicznych mieszkańców i petentów urzędu (parking od strony ulicy Kondratowicza zostanie zajęty przez budowę metra).

Na ulicy Wyszogrodzkiej mieszkańcy pogodzili się z utratą miejsc parkingowych. W ich miejscu wymalowano już buspas (podobne powstaną w najbliższych dniach na św. Wincentego i Chodeckiej), a na jezdni położono progi zwalniające – niestety te tańsze, plastikowe, bardziej szkodzące podwoziom samochodów, i zupełnie nieprzeszkadzające w ich omijaniu środkiem jezdni.

Podobne progi zostaną wkrótce zamontowane na ul. Chodeckiej. Kierowcy będą więc mieli kolejny powód do narzekania, choć z drugiej strony progi ukrócą na tej ulicy „wyścigi” urządzane nocami po zamknięciu skrzyżowania Chodeckiej i Matki Teresy przez najgłupszych mieszkańców Bródna… Równocześnie na Chodeckiej w kierunku Kondratowicza szykowane są nowe miejsca parkingowe – przynajmniej w części zrekompensują one zlikwidowane parkingi w okolicy.

Na skrzyżowaniu ul. Chodeckiej i Matki Teresy widać zarys przyszłego ronda. Wprawdzie znaki podają informację, że budowa ronda powinna zakończyć się wczoraj (10.02) ale już się nauczyliśmy, że daty podane na znakach drogowych powinniśmy traktować w dużym przybliżeniu. Rondo ewidentnie jeszcze nie jest gotowe i najpewnie zostanie otwarte, wraz z odcinkiem ul. Matki Teresy w stronę Gilarskiej (z betonowym pasem dla autobusów) dopiero w przyszły weekend – razem z zamknięciem Kondratowicza.

Wracając na Wyszogrodzką: szpaler drzew wzdłuż tej ulicy na skraju Parku Bródnowskiego został oznaczony różową farbą. Mieszkańcy podejrzewają, że może to być przygotowanie do ich wycięcia, jednak ani budowniczowie metra, ani urząd dzielnicy do tego oznaczenia się nie przyznają. Ten rejon w ogóle nie jest objęty budową metra – a związane z objazdami zmiany na ulicy już zostały wprowadzone – możemy więc mieć małą nadzieję, że to jakiś kawał i drzewa jednak ocaleją. Podobnie oznakowano też drzewa po drugiej stronie parku, wzdłuż ul. Kondratowicza.

Obawy o los drzew są jednak uzasadnionie – budowniczowie metra wycięli już co najmniej kilkadziesiąt dorodnych drzew z okolicy ul. Kondratowicza i Rembielińskiej. Było to jednak konieczne, bo niedługo ten rejon zostanie całkowicie rozkopany. Młode drzewa w tych miejscach mają być zasadzone za kilka lat, po zakończeniu całej inwestycji i odbudowaniu dróg.

Nie ma już śladu po rozmontowanym modułowym przedszkolu na ul. św. Hironima. Przetrwało tylko 9 lat, ale musiało ustąpić zapleczu budowy i końcówce ostatniej stacji na północno-wschodnim odcinku II linii metra w Warszawie.

Przypominamy, że „godzina zero” na bródnowskim odcinku II linii metra nastąpi w weekend 15-17 lutego 2019 roku – wtedy budowniczowie zamkną ulicę Kondratowicza i rozpoczną główny etap budowy podziemnych stacji i tuneli metra.

Zaciszańsko–bródnowski odcinek II linii metra w Warszawie to:

• trzy stacje: Zacisze, Kondratowicza, Bródno
• długość: 3,9 km
• koszt budowy: 1,397 mld zł
• wykonawcy: konsorcjum firm Gülermak i Astaldi
• przewidywany czas przejazdu z Bródna do stacji Świętokrzyska: około 20 minut
• przewidywana częstotliwość kursowania: co około 2 minuty

Budowa metra na Bródnie ma się zakończyć w połowie 2021 roku. Podziemną kolejką powinniśmy pojechać po odbiorach kilka miesięcy później.

Sprawdź, jakie będą zamknięte ulice i objazdy w związku z budową metra na Bródnie [SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE]

Zobacz, gdzie powstaną stacje metra na Bródnie

Zobacz, jak będzie wyglądała ulica Kondratowicza po przebudowie

Zobacz raporty z budowy metra na Targówku i Bródnie

wszystkie zdjęcia: targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

53 komentarzy na temat “Bródno: 5 dni do „godziny zero”

 • 11 lutego 2019 o godz. 07:39

  5 dni? Chcieliscie napisac ze od co najmniej roku JEST PARALIŻ. Dzisiaj z Żuromińskiej na Żabe jechalem 40 minut :) normalne to?

 • 11 lutego 2019 o godz. 07:51

  Dlaczego autor artykułu pisze , że to najgłupsi mieszkańcy Bródna urządzają wyścigi, skąd wie że to mieszkańcy Bródna, a nie przyjezdni, ja protestuje przed obrażaniem i wyzywaniem Nas mieszkańców….nie zostawię tak tego

 • 11 lutego 2019 o godz. 07:52

  Brakuje podstawowych informacji. Jeżeli zamykają ulicę i stawiają na komunikację miejską, to czy będzie więcej autobusów? Przecież już teraz ciężko jest się zmieścić e 500! Czy Wincentego będzie zamknięta dla samochodów 7 dni w tygodniu przez całą dobę? Jaki to ma sens? Czy po Wincentego będzie można jeździć rowerem?

 • 11 lutego 2019 o godz. 08:18

  Widać, że artykuł pisze jakiś pismak humanista.
  Te progi zwalniające to poduszki berlińskie, które umożliwiają przejazd autobusu bez konieczności najeżdżania kołami na próg który mieści się pomiędzy kołami autobusu.
  Polecam się doedukować.

 • 11 lutego 2019 o godz. 08:25

  Zamknięcie Wincentego to największy idiotyzm!!!

 • 11 lutego 2019 o godz. 08:26

  Co nie zmienia faktu, że rozwalają podwozia i łatwo je ominąć bokiem panie najmądrzejszy ??

 • 11 lutego 2019 o godz. 08:36

  Budowa metra ok. ale dlaczego tyle drzew wycieli ,bo niektóre to chyba tylko dlatego żeby się mogli wykazać że coś robią. Niestety nasz ratusz nie kontrolował w żaden sposób co wycinają i dlaczego.
  Te drzewa były piękne i dorodne miały po 30-ci i 40 -ci lat, aż żal było na ta wycinkę potrzeć. Urzędasy powiedziały że posadzą nowe i co będą to krzaki na patykach, jak wzdłuż Odrowąża. Jako mieszkaniec
  Bródna żądam nie proszę, drzewa maja być takie jak bezmyślnie wycięliście.

 • 11 lutego 2019 o godz. 09:03

  Pan najmądrzejszy widać nie jechał przez te progi samochodem dlatego się wymądrza. Progi przede wszystkim mają być przyjazne dla samochodów które na nie najeżdżają.
  Kris a dlaczego określenie „najgłupsi mieszkańcy Bródna” przyjąłeś do siebie? Ciekawe. Czyżbyś miał z tymi wyścigami do czynienia? Ja tam nie uważam, że to mnie mieszkańca Bródna obraża. A zapewne tacy najgłupsi za kierownicą tu istnieją, ale dotyczy to tylko pewnej garstki.

 • 11 lutego 2019 o godz. 09:22

  U nas już tradycja wycinania dorodnych drzew, obsesja taka. Wycinają drzewa które mają po 30, 40, kilkaset lat, a nasadzą badyle które i tak się nie przyjmą; połowa będzie uschła, a druga będzie wyglądać jak gdyby żyły bo muszą. Wspaniała nowoczesność.

 • 11 lutego 2019 o godz. 09:33

  Jaki będzie dojazd do szpitala bródnowskiego , gdzie zaparkować ?

 • 11 lutego 2019 o godz. 09:54

  Zgadzam się z poprzednimi opiniami odnośnie drzew. Usuwane są piękne stara drzewa a sadzone są jakieś odmiany krzewodrzewek. Bardziej mi się podoba krajobraz z potężnymi lipami, dębami a nie jakieś przycinane jarzębiny.

 • 11 lutego 2019 o godz. 10:00

  Naprawdę te progi na Wyszogrodzkiej to tragedia, ciekawe kto je wybierał ( szwagier produkuje czy co?). To nie są progi zwalniające tylko zatrzymujące bo przejeżdżając nawet z niewielką prędkością szkodzimy zawieszeniu. Zobaczcie te które są zamontowane po remoncie na Gilarskiej lub na Miodowej i porównajcie. Aż się chce przytoczyć powiedzenie każdego mechanika ” Kto tu panu tak spie…..”

 • 11 lutego 2019 o godz. 10:25

  Pytanie zasadnicze – dlaczego z okolic Derby nie ma bezpośrednio autobusu w stronę Ronda Żaby? Obecnie nawet jazda 527 będzie bezcelowa, gdyż tylko pozostaje w tę stronę jeden, jedyny autobus 120, jednakże on skręca w Rolanda. Biorąc pod uwagę zmiany tras, ruchu, ile czasu zajmie dojazd do Kołowej? Czemu pozostawia się mieszkańców z jednym autobusem z tamtej strony?

 • 11 lutego 2019 o godz. 10:34

  Przecież z Os. Derby i Skarbka z Gór, oprócz 527, jest m.in. E7 i E9. Dodatkowo 120, niedaleko 132. Naprawdę, jeżeli chodzi o Białołękę, to Derby są ostatnim miejscem, które powinno narzekać. Nie jest możliwe, aby każdy miał bezpośrednie połączenie. Co za problem wsiąść w 120/527 i się przesiąść na Wincentego?

 • 11 lutego 2019 o godz. 10:43

  WoPo – Opisywany przez ciebie problem progów, wystąpił podczas budowy metra również na ulicach Targówka. Niestety pomimo docelowej modernizacji (niezakończonej do tej pory) ulic , plastiki mają się dobrze.
  Na Gilarskiej w zmianie progów na stałe, prawidłowo wymodelowane, pomogły ostre protesty mieszkańców. Dodatkowym argumentem za wymianą, był brak planów modernizacyjnych ulicy, oraz planowane zwiększenie obciążenia ruchem samochodowym ul.Gilarskiej.
  Jak uczy doświadczenie plastikowe koszmarki będą straszyły aż do oddania metra.

 • 11 lutego 2019 o godz. 10:43

  Zielony i co z tego, że ma? Żadne E7, E9, 132 nie dojeżdża do ratusza.
  Do tej pory owszem – można było się przesiąść jadąc 527 przy Ratuszu – do wyboru było 500, 169, 156, 227 – po zmianie nie ma już takiego wyboru, więc jazda 527 jest generalnie niepotrzebna, bezcelowa. I tak zostaje Ci tylko 120, żeby podjechać 1 przystanek tylko i znowu się przesiadać za PGR (nie wiem, gdzie nawet ten przystanek będzie). Zdajesz sobie sprawę z takiej, chyba nie bardzo … De facto tylko 120 po zmianie dojedzie z tej strony na tamtą, trochę to jakoś nielogiczne … Zwłaszcza, że jak przychodzą święta, ferie, wakacje autobus 120 jeździ z częstotliwością co 20 minut … Coś tu nie gra

 • 11 lutego 2019 o godz. 10:46

  Jeszcze się dobrze nie zaczęło, a ja już mam dość – zniszczyli całe osiedle, pozamykali wszystko co się da czy trzeba czy nie (Wincentego), nic w zamian nie dali. CO ZA DEBILE TAM SIEDZĄ ???

 • 11 lutego 2019 o godz. 10:48

  Mieszkanko- autobus nr 120 nie skręca w Rolanda – jedzie prosto Gliarską . Skoro nim jeździsz dlaczego nie jesteś zorientowana w jego bieżącej i planowanej trasie ?

 • 11 lutego 2019 o godz. 10:55

  Barbarka, wybacz, pomyliły mi się nazwy ulic, jedzie Gilarską prosto, zgadza się. Rolanda jeździ 512.
  Mimo to, w tej sytuacji to nie ma znaczenia …

 • 11 lutego 2019 o godz. 12:15

  Dobrze ze juz wkrótce wracają rowery Veturillo. Będzie można śmigać miejskim rowerem.

 • 11 lutego 2019 o godz. 12:43

  Co do 527 to powinien on teraz jechać prosto ul. Św.Wincentego skoro będzie to ulica tylko dla autobusów. Przecież kiedyś jeździł do Arkadii, skierowano go na Radzymińską na skutek różnych remontów. I ponieważ na Radzymińskiej powstał bus-pas a na Św. Wincentego zrobiły się korki tak już pozostał bo tak było szybciej. Teraz pakowanie go w korki na Kondratowicza i Młodzieńczą razem z białołęckimi autami nie ma najmniejszego sensu. Powinien jechać prosto ulicą przeznaczoną tylko dla autobusów bo tak tym razem będzie najszybciej do metra.

 • 11 lutego 2019 o godz. 13:07

  Kos, dziękuję.

 • 11 lutego 2019 o godz. 13:18

  A to wszystko w imię dojazdu do Świętokrzyskiej w 20 min, a teraz startując tramwajem nr. 1 i wsiadając na Dw. Gdańskim jesteś mniej więcej w tym samym czasie na stacji Świętokrzyska i już się nie przesiadasz i nie biegasz po schodach i peronach, tylko śmigasz na Ursynów… Metro WON z Bródna!!!

 • 11 lutego 2019 o godz. 13:22

  Mieszkanka proponuję pisać propozycję zmiany trasy że strony www ZTM-u. Ja już napisałem. Pewnie i tak większość się obudzi jak utknie za tydzień w korkach w 527.

 • 11 lutego 2019 o godz. 13:24

  Już też skorzystałam z tej możliwości :)

 • 11 lutego 2019 o godz. 13:32

  Teraz sadzi się w miastach drzewa karłowate,nie TOPOLE.

 • 11 lutego 2019 o godz. 13:55

  Hej , drodzy dyskutanci! Rewolucja w komunikacji to jeszcze przed nami.
  To co nam proponują teraz to prowizorka na okres przejściowy. Faktyczne zmiany zaczną się na jesieni ,gdy latem/jesienią otworzą stacje metra na Targówku. To dopiero będzie komunikacyjna jatka. Wszystkie linie będą dowozić do metra. Chcesz czy nie, będziesz musiał nim jechać a przynajmniej do niego dojechać ;-/

 • 11 lutego 2019 o godz. 14:58

  Ja to proszę pana mam bardzo dobre połączenie.Wstaję rano,
  za piętnaście trzecia. Latem to już widno.Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem,śniadanie jadam na kolację,więc tylko wstaję i wychodzę.

 • 11 lutego 2019 o godz. 15:08

  Do „Benek” bo to nie mieszkańcy Bródna urządzają tam wyścigi, więc redaktor niech nie obraża mieszkańców tego osiedla.

 • 11 lutego 2019 o godz. 15:31

  Mieszkam przy przyszłej stacji C21 przy skrzyżowaniu Kondratowicza i Rembielińskiej. To co zrobiono z drzewami to zbrodnia. Zniknęły 30- i 40-letnie klony i jawory, zdrowe jak rydze, na całej długości Kondratowicza między Łabiszyńską i Rembielińską. Wycięto piękne rajskie jabłonie przy Różopolu – konia z rzędem, kto mnie przekona, że trzeba je było usunąć, skoro były niemal przy budynku. Nie ma brzóz przy kościele, ba – proboszcz wpuścił ekipę na teren kościelny, aby wyczyściła go do gołej ziemi od strony Kondratowicza. Trzeba będzie w przyszłym roku spisać petycję z żądaniem od wykonawcy, aby posadził takie drzewa, jakie wyciął: lipy, jawory, brzozy i klony, przynajmniej 5-metrowe (tak, są szkółki, które sprzedają takie sadzonki), żeby nie trzeba było czekać 20 lat, aż urosną. Czy ktoś się zastanowił, jak ta budowa wpłynie na osiedlową tkankę? Dlaczego na Boga stacja odstawcza powstaje wśród budynków, zamiast kilkaset metrów dalej, przy PKP Toruńska? Bardzo niepokoi mnie także oznakowanie drzew na skraju Parku Bródnowskiego. Oficjalnie nikt nic nie wie, nikt się nie przyznaje, a potem drzewa znikną w jeden ranek…

 • 11 lutego 2019 o godz. 16:22

  Skandal.
  Metro i idzie pod ziemią, a wycinają drzewa i zamykają ulice. Nieudacznicy!!!! Dobrze, że jeszcze budynków nie rozbierają, choć one pewnie same się rozlecą przy takim podejściu projektantów i urzędników.
  Taki piękny był trawnik na Wincentego. I wesołe miasteczko tam przyjeżdżało. A teraz wesołe miasteczko peło z Aktonikiem urządzają w Ratuszu….

 • 11 lutego 2019 o godz. 16:25

  Z tym parkingiem za urzędem to istotnie jakiś przewał intelektualny.
  Po co taki gigantyczny parking? Petenci i urzędnicy zakorkują Wincentego.

 • 11 lutego 2019 o godz. 16:31

  Tylko dla czego zamykają św,Wincentego jak dojechać pod cmetaz jak tam pracuje ???

 • 11 lutego 2019 o godz. 17:34

  Pytanie czemu 527 nie jedzie prosto Wincentego i dalej Trocką, skoro ta pierwsza ma być tylko dla autobusów. Byłaby przesiadka przy bramie cmentarza na Żabę i most Gdański. A w przyszłości dojazd do metra Trocka.

 • 11 lutego 2019 o godz. 17:45

  Zamknięcie Kondratowicza przesunięte o dwa tygodnia na 1-3 marca.

 • 11 lutego 2019 o godz. 18:11

  527 to powinno jechać w powiat łukowski albo do obwodu iwanofrankowskiego…. nie da się wsiąść w ten autobus, bo wszyscy stoją przy drzwiach a środek pusty.

 • 11 lutego 2019 o godz. 19:46

  ja na tych progach zawsze zwalniam do 1 km/godz bo nie stać mnie na coroczny remont zawieszenia. czy konieczna jest budowa metra z takimi mega utrudnieniami i wycinką? oczywiście nie. Można zbudować ostatnią stację na pustym placu między Kościołem a galerią rembielińską! czemu ktoś się uparł budować z mega utrudnieniami?

 • 11 lutego 2019 o godz. 19:55

  Do Renifer. Drzewa wcieli, bo HGW przytuliła kasę że wszystkich miejskich hopów. Dla Ciastkowskiego została sprzedaż drzew do tartaku. To raz.

  Dwa. Nie uważacie, że ta cała budowa jest puszczona na żywioł. Nikt nic nie wie, nikt za nic nie odpowiada… Taka kasa do wydania, to aż się prosi by milionerów w kraju przybyło.

  Trzy. Jeszcze zaplaczemy jak się okaże, że wykonawca zbankrutował i zostawił nam rozkopane Bródno.

 • 11 lutego 2019 o godz. 20:12

  Ludzie, po co Wam ten balet z metrem. Mieliście dobre połączenie z całą Warszawą. W 25 minut tramwajem do centrum. Teraz będziecie mieli pociągi pod oknami bloków. Popękane ściany w mieszkaniach. Wiecznie zawalone samochodami każde wolne skrawki. Rachityczne drzewa rosnące korzeniami do góry. I zero osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Ja już to przerabiam odkąd metro pojawiło się na Żoliborzu. Współczuję wam. I jeżeli ktoś mi powie , że narzekam bezpodstawnie, to bladego pojęcia nie ma.

  Na czas budowy dobrze ubezpieczcie mieszkania. Przyda się.

 • 11 lutego 2019 o godz. 20:14

  Bródniak, jak nie wiadomo dlaczego to pewne jest, że dla ukręcenia kasiory.

 • 11 lutego 2019 o godz. 20:22

  Dlaczego nowo powstające miejsca parkingowe przy ulicy Łojewskiej nakazują parkować wzdłuż a nie pod kątem do osi jezdni? Czy ktoś obliczył ile miejsc parkingowych można by zyskać?

 • 11 lutego 2019 o godz. 22:40

  Zlikwidować 409

 • 12 lutego 2019 o godz. 00:09

  ZTM co ci przeszkadza 409 które kursuje tylko w dni wolne ?

 • 12 lutego 2019 o godz. 06:58

  Te progi to straszny fajans i anachronizm. Odchodzi się od nich bo niszczą samochody, niszczą nawierzchnie powodują hałas i przyczyniają się do zapylenia drobinami z klocków hamulcowych. Buduje się za to poprzeczne szykany – efekt pod względem ruchu taki sam jak od progów.

 • 12 lutego 2019 o godz. 07:07

  NA ULICY BARTNICZA wysok. nr 4 już drzewa wycinali w ubiegłym roku żeby robić parkingi dla tych co mają lokale usługowe

 • 12 lutego 2019 o godz. 11:59

  super. nie bedzie drzew i trawy. tylko beton beton i beton i metro pod betonem……

 • 12 lutego 2019 o godz. 12:20

  409 to kpina a nie autobus

 • 12 lutego 2019 o godz. 14:11

  Jan to nie wsiadaj w niego, jak przyjedzie taki 409 to olej go i czekaj na 500-tke. Po co masz korzystać z takiej kpiny?

 • 12 lutego 2019 o godz. 14:22

  Jan A nie pomyślałeś że 409 to jest po prostu typową linią cmentarną która ma ułatwiać połączenia między największymi cmentarzami Dlatego kursuje tylko w dni wolne i tydzień przed 1 Listopada Ale jak Ci nie pasuje to przecież nie musisz nią jeździć masz 500 na części trasy 409

 • 12 lutego 2019 o godz. 15:20

  „super. nie bedzie drzew i trawy. tylko beton beton i beton i metro pod betonem……” – to nie mój komentarz i proszę nie podszywać się pod mój nik — mamonka

 • 12 lutego 2019 o godz. 17:47

  co za TOTALNY KRETYN wymyślił zamknięcie Wincentego !!!

 • 12 lutego 2019 o godz. 23:29

  @Kris,
  na pewno mieszkańcy Ursynowa, albo Grochowa przyjeżdżają na Bródno by po Chodeckiej pojeździć…

 • 15 lutego 2019 o godz. 06:30

  Problem z dojazdem do i od Os. Derby to problem Białołęki oraz jej mieszkańców a nie Bródna czy Targówka . Chciało się mieś tanie mieszkanie w krzakach i wierzyło deweloperom to ma się problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.