Ministerstwo Sprawiedliwości daje 37 mln zł na budowę kliniki Budzik

24
Share

Dzięki temu placówka tuż obok szpitala Bródnowskiego zacznie działać już za trzy lata.

 

O planach budowy na Bródnie kliniki „Budzik” pisaliśmy we wrześniu. Wtedy jednak projekt był wciąż pod znakiem zapytania – jego powstanie było uzależnione od uzyskania sponsorów przez fundację „Akogo?”. I wczoraj taki potężny sponsor się znalazł.

„Akogo?” to fundacja, założona przez aktorkę Ewę Błaszczyk, zajmującą się opieką i wybudzaniem ze śpiączki dzieci po ciężkich urazach mózgu. Do tej pory w prowadzonej przez „Budzika” placówce udało się wybudzić ponad 50 małych pacjentów. Nowa klinika „Budzik” w Warszawie – tym razem dla dorosłych – ma powstać tuż obok Szpitala Bródnowskiego przy ul. Kondratowicza.

Ponad 37 mln zł (w ciągu kilku lat) na budowę bródnowskiej placówki zdecydował się przekazać rządowy Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Decyzja o przeznaczeniu tej kwoty z Funduszu Sprawiedliwości została ogłoszona wczoraj (6 lutego 2019 r.) na konferencji prasowej.

Trzypiętrowy obiekt będzie miał powierzchnię około 3 tys. metrów kwadratowych. Zostanie kompleksowo wyposażony w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, diagnostyczny i obrazowy. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. Klinika zakupi też ultranowoczesny japoński system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie całej placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Zaawansowanym zabiegom i kompleksowej terapii będzie poddawanych równocześnie 16 pacjentów.

– Pierwszych pacjentów w nowej klinice chcemy przyjąć w ciągu trzech lat. Dzięki wsparciu, które mamy i środkom, na które liczymy, będziemy mogli mieć technologię nawet XXIII wieku. Wszystkie nowe technologie i programy eksperymentalne będą mogły być w tej klinice wdrażane – powiedział na wczorajszej konferencji Tomasz Jastrzębski, koordynator medyczny Fundacji „Akogo?”

Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, rocznie w całej Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, ale sporą grupę stanowią również ofiary przemocy. To tłumaczy zaangażowanie ministerstwa w ten projekt.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, klinika „Budzik” na ulicy Kondratowicza w Warszawie zacznie działać w 2022 roku.

 

Konferencja prasowa na której ogłoszono wsparcie budowy kliniki „Budzik” na Bródnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości

Konferencja prasowa na której ogłoszono wsparcie budowy kliniki „Budzik” na Bródnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości

zdjęcia: Ministerstwo Sprawiedliwości

24
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx