Radny: zmieńmy nazwę ulicy Rembielińskiej na Premiera Olszewskiego

78
Share

Zaskakujący pomysł radnego Targówka. Co wy na to?

 

Po śmierci Jana Olszewskiego co chwilę pojawiają się nowe pomysły na jego upamiętnienie. W skali Warszawy zapadła już decyzja o budowie pomnika byłego premiera III RP. W skali naszej dzielnicy właśnie padła propozycja, żeby przemianować ulicę Rembielińską na ul. Premiera Jana Olszewskiego.

Autorem tej propozycji jest radny Targówka Andrzej Grabowski (PiS). Jak to uzasadnia?

Ulica Rembielińska powstała pod koniec lat 60 XX wieku w czasie zabudowy osiedla Bródno. Do roku 1995 na odcinku od ul. Kondratowicza do muru cmentarnego była drogą gruntową nie używaną w ruchu kołowym. Nie jest ulicą o znaczeniu historycznym dla Targówka, dla Warszawy, dlatego zmiana jej nazwy na proponowaną „Premiera Jana Olszewskiego” pozwoli na upamiętnienie tego wybitnego i wyjątkowego człowieka, który całe życie poświęcił walce o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

– uzasadnia radny Grabowski.

Dodać też można, o czym wielokrotnie pisaliśmy na targowek.info, że rodzinny dom Jana Olszewskiego stał przed wojną przy ulicy Poborzańskiej 21, niedaleko dzisiejszego skrzyżowania tej ulicy właśnie z Rembielińską.

Czy pomysł radnego Grabowskiego ma szanse powodzenia? Na pewno nie przez najbliższe 5 lat. Zgodnie z przepisami minimum tyle czasu musi upłynąć od śmierci upamiętnianej osoby do nazwania jej nazwiskiem jakiejkolwiek ulicy. Ewentualna zmiana nazwy Rembielińskiej na ul. Premiera Olszewskiego będzie mogła być więc rozpatrywana najwcześniej w 2024 roku.

Co powiecie na ten pomysł? A może lepszy jest pomysł czytelników targowek.info, którzy pod innymi naszymi artykułami zaproponowali nazwanie nazwiskiem zmarłego premiera… mostu i trasy Krasińskiego – mającej w przyszłości połączyć Bródno i Żoliborz (i odsuniętej przez władze Warszawy „na świętego nigdy”)?

 

Ul. Rembielińska – jeszcze z aktualną nazwą, i jeszcze nierozkopana pod budowę metra / fot. archiwum targowek.info

 

zdjęcie na górze: Jan Olszewski / fot. Wikimedia Commons

78
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx