Podpisano umowę na budowę szkoły na Gilarskiej (a dla ścisłości na Rembrandta) | targowek.info

Podpisano umowę na budowę szkoły na Gilarskiej (a dla ścisłości na Rembrandta)

Pierwsza od ponad 30 lat publiczna podstawówka na Targówka wreszcie zaczyna się materializować!

Czekaliśmy na to o wiele za długo (historię opóźnień, konfliktów i zmarnowanych pieniędzy na tej inwestycji znajdziecie w innych artykułach na targowek.info) ale wygląda na to, że w końcu się udało.

W piątek, 8 marca prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał umowę na budowę pierwszego etapu zespołu szkolno-przedszkolnego na Targówku przy ul. Gilarskiej na dawnym polu PGR.

W docelowym kształcie szkoła będzie jedną z największych placówek oświatowych w całej Warszawie. W jednopiętrowym budynku znajdą się m.in. 24 sale lekcyjne, pracownie, aula, stołówka oraz szatnia. W obiekcie łącznie przewidziano 24 oddziały szkolne oraz 9 oddziałów przedszkolnych. Znajdą się tam również boiska sportowe i place zabaw. Kompleks będzie miał osobne wejścia do szkoły i przedszkola, a wczoraj miasto zapowiedziało, że hala widowiskowo-sportowa będzie ogólnodostępna. Do tej pory mówiło się, że w placówce będzie się uczyło ponad 800 dzieci – na wczorajszej uroczystości podpisania umowy padło już hasło „blisko 1000 uczniów”.

Na razie jednak powstanie tylko kawałek całej inwestycji – sama szkoła podstawowa, którą za 54 mln zł brutto wybuduje firma IDS-BUD S.A. Dopiero w dwóch kolejnych etapach dobudowane zostaną przedszkole oraz nowoczesna hala sportowa.

Urzędnicy zaczęli mówić ciszej o dacie otwarcia gotowej szkoły. Po pierwszych opóźnieniach obowiązywała data 1 września 2020 roku. Teoretycznie to wciąż możliwe, jednak w realiach Targówka budowa tak dużej placówki w półtora roku wydaje się nieosiągalna, więc powinniśmy raczej szykować się na otwarcie nowej szkoły rok później, we wrześniu 2021 r.

Jest też niemal pewne, że adres nowej szkoły to nie będzie ulica Gilarska, lecz ul. Rembrandta – która została zaplanowana w ramach powstającego po sąsiedzku osiedla Amsterdam, ale na razie jeszcze w ogóle nie istnieje. Władze Targówka jednak zapowiedziały budowę tej ulicy, tak żeby ul. Rembrandta została oddana do użytku w tym samym czasie co szkoła.

Wizualizacja szkoły podstawowej przy ul. Rembrandta (Gilarskiej) / mat. UM Warszawa
PRZECZYTAJ TEŻ:

17 komentarzy na temat “Podpisano umowę na budowę szkoły na Gilarskiej (a dla ścisłości na Rembrandta)

 • 9 marca 2019 o godz. 08:57

  Rekrutacja do klas pierwszych rusza zawsze jak wiadomo pod koniec lutego, natomiast za rok o tej porze szkoła będzie w budowie i na pewno nie będzie uczestniczyć w rekrutacji bo nikt w lutym nie da zapewnienia, że na wrzesień będzie gotowa. Zresztą, ponieważ to prawie nierealne nie będzie sensu specjalnie się spinać i robić na szybko. Pewnie w połowie roku szkolnego będzie mogła ruszyć i wówczas będzie można przenieść część klas z przepełnionej szkoły na ul. Samarytanka, zamiast jak w tym roku do baraków to do nowej szkoły klasy pierwsze. Zresztą pewnie w pierwszych latach dopóki nie będzie miała pełnej infrastruktury będzie taki podział, młodsze klasy do nowej szkoły, starsze na ul. Samarytanka.

 • 9 marca 2019 o godz. 09:31

  Ciekawe kto tam będzie pracować.. Hehe za te grosze to niech rodzice sami sobie przyjdą ?

 • 9 marca 2019 o godz. 10:34

  Ciekawi mnie którędy zorganizują dojazd ciężarówek i ciężkiego sprzętu na budowę. Czyżby Gilarską ?
  Jeśli tak to brawo!! VIVAT! Niech żyje rozsądek i dobre planowanie !!! Gilarska będzie zatkana na amen.

 • 9 marca 2019 o godz. 10:56

  Do Nauczyciel: kto będzie pracował? Wystarczy wejść na stronę kuratorium mazowsza by zauważyć że wakaty to jedynie zastępstwa za ciężarne nauczycielki i jakieś ochłapy typu 4-6 godzin. Raczej jest nadmiar nauczycieli. Właściwie we wszystkich zawodach z dnia na dzien można znaleść pracę, bo są straszne niedobory (lekarz, kierowca, budowlaniec, informatyk, kasier itd). Jakoś ogloszeń rekrutacyjnych dla nauczycieli nie widzę na pracuj pl itd. Jeżeli dyraktor szkoły rozpisze konkurs na np. nauczyciela wf/polskiego, geografii itd ale na pełny etat to będzie miał masę cv. PS: po reformie likwidującej gimnazja znp straszyło że niby 10.000 nauczycieli straci pracę.

 • 9 marca 2019 o godz. 11:09

  A dlaczego barbarka niby Gilarską? Sama tak stwierdziłaś i później sama sobie bijesz brawo. Spójrz najpierw gdzie ona ma powstać. Portal podał link do wszystkich swoich artykułów na ten temat i w jednym z nich zaznaczona jest jej lokalizacja. Najprostszy dojazd będzie od Św. Wincentego z miejsca gdzie zaczyna się zakaz ruchu, na wprost przez pole.

 • 9 marca 2019 o godz. 11:55

  taaa bedzie szkoła w 2030 ? przejmie polowe dzieci z samarytanki i dla nowych nie bedzie miejsca. w ogole fajne teraz sa wytyczne ….

 • 9 marca 2019 o godz. 12:17

  św. Wincentego też fajnie ;-( , jeśli nie będą blokować i zanieczyszczać wschodniej, czynnej nitki jezdni. Wszak Wincentego zamknięta jest fragmentarycznie i to tylko w kierunku Żaby.
  W kierunku Białołęki jeździmy normalnie. Korek też stoi NORMALNIE .
  Budowa OK. Niedobrze ,że uciążliwości komunikacyjne związane z metrem i szkołą zbiegły się do kupy.

  PS. Nie sądzę aby Deweloper i nowi mieszkańcy wyrazili zgodę na przejazd „ich ulicą”( Rembrandta), choć byłaby to chyba najrozsądniejsza opcja.
  PS . Ironii w mojej wypowiedzi jak widzę nie łapiesz. Oceniam tak dotychczasowe pomysły i działania naszych radnych. Wolę się śmiać niż płakać.

 • 9 marca 2019 o godz. 12:35

  Św. Wincentego w kierunku Białołęki też nie jeździmy bo między ul. Niwa a Gilarską jest zakaz ruchu i tam tylko autobusy mogą jeździć, ew. taxi i służby. Ul. Rembrandta to nie jest ich ulica i jak napisano w artykule, dzielnica zapowiedziała dopiero jej budowę. A ciężarówki mogą od Wincentego jeździć poza granicą działki dewelopera bo tam jest jedna działka, której jeszcze żaden deweloper nie wykupił i mam nadzieję, że już nie wykupi i tą ostatnią działkę, gdzie był nagrywany m.in. film Kler (scena z ołtarzem) może uda się ocalić przed zabudową.

 • 9 marca 2019 o godz. 12:42

  PS. Nie chodziło mi o twoją ironię, ale o to, że z góry założyłaś, że ciężarówki będą jeździły Gilarską.

 • 9 marca 2019 o godz. 13:00

  Barbarka – a przeszkadzało Ci jak dwóch deweloperów Atal i Chłam Dewelopment budowali swoje osiedla o znacznie większej kubaturze niż szkoła, na polu polu PGR? Gilarska czy Wincentego były wtedy zatkane przez ciężarówki?

 • 9 marca 2019 o godz. 14:26

  Obecne obciążenie ruchem Gilarskiej, Wincentego, Samarytanka/Korzona , Trockiej czy Borzymowskiej jest znacznie większe niż w czasie zabudowy pola PGR. Przytkanie przez ciężarówki tych obwodnic Bródna będzie dużo bardzie dokuczliwe obecnie, niż w czasie budowy osiedli . Trzeba więc już teraz pomyśleć ,która droga wiodąca na budowę będzie najmniej uciążliwa.

 • 9 marca 2019 o godz. 15:28

  Ale wówczas przytykali najbardziej obciążoną arterię Św.Wincentego i jak teraz tamtędy będą jeździć to będzie akurat mniej dokuczliwe, tym bardziej że dużo mniejszy obiekt będą budować, więc możliwe że w ogóle tego nie zauważymy.

 • 9 marca 2019 o godz. 15:44

  Jak rozumiem, nikt z państwa nie zauważył, że od roku między ulicami Borzymowską i Gilarską trwa budowa olbrzymiego osiedla? I nikt się nie skarży na dojeżdżające ciężarówki. Dobry budowlaniec pomyśli i zorganizuje sobie transport na budowę tak, żeby nie utrudniać życia sobie i innym.

 • 9 marca 2019 o godz. 17:48

  Ta szkoła nie wygląda na jakąś wielgachną. Ciekawe kogo mianują jej patronem? Fajnie by było gdyby wybrano kogoś związanego z Targówkiem.
  BTW Skoro ruch na św. Wincentego wstrzymany to jest idealny moment, żeby ją poszerzyć! I byłby spokój.

 • 13 maja 2019 o godz. 23:16

  do klara.
  Te liczne CV to widziałaś czy tylko o nich słyszałaś? Bo jak widziałaś to podeślij parę CV pani dyrektor z samarytanki, bo jakoś od kilku miesięcy nie może znaleźć do nauczania 1-3. A jak tylko słyszałaś to bij pianę gdzie indziej.

 • 19 lipca 2019 o godz. 12:18

  Czy orientujecie się Państwo, czy Szkołę Podstawową nr 52, ul. Samarytanki, będą rozbudowywać?

 • 9 marca 2020 o godz. 12:31

  Rok temu rozpoczęła się z kilkumiesięcznym opóźnieniem budowa szkoły. Ciekawe czy mimo tego uda się tyle nadrobić i otworzyć o czasie szkołę na czas. Rzeczywiście wydaje się to mało realne choć nadal obowiązuje data 1 września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.