Co dyrektor ZTM mówił o komunikacji na Targówku [ZAPIS CZATU] | targowek.info

Co dyrektor ZTM mówił o komunikacji na Targówku [ZAPIS CZATU]

„Na pewno nie można pisać o pogorszeniu komunikacji na Targówku” – zapewnia Wiesław Witek.

 

Miasto rozpoczęło konsultacje społeczne dotyczące zmian w komunikacji po uruchomieniu nowych stacji II linii metra na Pradze i Targówku (więcej czytaj tutaj: Oficjalna propozycja: zmiany tras autobusów po otwarciu metra na Targówku). Na dobry początek przez godzinę na pytania mieszkańców na czacie internetowym odpowiadał dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Wiesław Witek.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze pytania oraz odpowiedzi szefa ZTM dotyczące bezpośrednio Targówka.

Skąd propozycja linii 162 na plac Hallera? Proszę, aby 162 jechało Targową, 11 listopada, św. Wincentego, Borzymowską, Trocką. To jest połączenie dla Wincentego i 11 listopada do metra i Dw. Wileńskiego i Wschodniego.
Wieslaw_Witek: Na ul. 11 Listopada kursują tramwaje, które łączą ją z M2. Jest również stacja Szwedzka.

Czy 169 i 369 będą miały wspólny przystanek spod metra w kierunku Bródna? Jeśli tak, to który?
Wieslaw_Witek: Tak, 169 i 369 będą ruszyć ze wspólnego przystanku w ul. Trockiej w kier. Św. Wincentego.

Czemu chcą Państwo wycofać linię 170 z małej Radzymińskiej, gdzie znajduje się wiele przedszkoli oraz szkół? Dojazd z Osiedla Wilna do przedszkoli będzie bardzo ograniczony.
Wieslaw_Witek: Proponujemy nową relację z Os. Wilno do Dw. Wschodniego i dalej do Targowej. „Nowe” 156 dowiezie do metra Targówek.

Jakie są szanse na poważne skomunikowanie osiedla Wilno z centrum dzielnicy Targówek i M2 (na os. Targówek)?
Wieslaw_Witek: Linia 156. Będziemy obserwować napełnienie i w przypadku dużego zainteresowania poprawimy częstotliwość.

Proponuję, żeby autobus linii 176 dojeżdżał do Metra na Szwedzkiej – proste i szybkie skomunikowanie mieszkańców ulicy Wysockiego z metrem.
Wieslaw_Witek: Linia 176 – dopóki trwa budowa metra [na Bródnie], to ul. Odrowąża przeznaczona jest dla komunikacji indywidualnej i tramwajów.

W którym miejscu będzie planowana pętla 262 na Wolińskiej? I kiedy w ogóle planowane jest jej wybudowanie (obecnie Wolińska czeka na remont, jest nieutwardzona)?
Wieslaw_Witek: Po przystosowaniu układu drogowego ul. Potulickiej. Kraniec proponowany przy Wolińskiej na Łodygowej.

Proponuję połączenie linii 345 z 262 w linię 262 całotygodniową na trasie linii 345.
Wieslaw_Witek: Ulice na Zaciszu uniemożliwiają kursowanie autobusów przegubowych.

Pomysł z utrzymaniem 160 i skróceniem 527 do Trockiej nie wygląda dobrze. Nie można zlikwidować 160, a 527 po jego trasie wydłużyć do Dworca Centralnego?
Wieslaw_Witek: Linie 160 i 527 mają diametralnie inne częstotliwości.

Może w takim razie warto przedłużyć linię 512 do Metra Ratusz Arsenał?
Wieslaw_Witek: Nie planujemy przedłużyć 512 do Ratusza. Są tramwaje i linia 190.

A pomyślał ktoś co będzie jak rano będzie awaria w metrze, a tu zjedzie się tyle autobusów do metra a jedyną alternatywą będzie niewydolne 160?
Wieslaw_Witek: W przypadku awarii zawsze uruchamiamy linię zastępczą. Przykładem linia M1. Utrzymywanie na stałe takiej komunikacji nie jest racjonalne.

Czyli rozumiem, że 345 i 262, obie na Łodygową, pojadą z różnych przystanków z metra, a pasażerowie będą polować na autobus na środku skrzyżowania?
Wieslaw_Witek: 262 pojedzie dopiero, gdy ulice Zacisza będą dostosowane. W terminie późniejszym. 345 pojedzie od razu, od uruchomienia [II linii metra na Targówku].

Skoro będzie mniej autobusów na ul. Radzymińskiej, proponuje likwidację buspasa w kierunku Dw. Wileńskiego.
Wieslaw_Witek: Nie planujemy likwidacji buspasa.

Co będzie z linią 512 po otwarciu metra Trocka? Czy będzie jakąś zmiana?
Wieslaw_Witek: Wg projektu linia 512 pozostaje na stałej trasie.

Jak wyobraża pan sobie tyle autobusów na Trockiej? Zapraszam już teraz po godz. 16, żeby zobaczyć jak wygląda wyjazd z pętli i jazda Trocką. Ulica Trocka jest bardzo wąska (…).
Wieslaw_Witek: Ruch na ul. Trockiej na pewno zmieni się po otwarciu Pratulińskiej. Będziemy obserwować i analizować sytuację.

Jaki sens ma likwidacja bezpośredniego połączenia Bródna z Konwiktorską, rejonem Placu Krasińskich oraz Placu Grzybowskiego? Chodzi o 227, a wbrew pozorom dużo osób nią jeździ.
Wieslaw_Witek: Już aktualnie jest minimalne wykorzystanie linii 227.

Bródno, z tego co widać w planach, będzie potraktowane skandalicznie. Brak dojazdu do Centrum, Muranów… Chyba że z niesamowitą liczbą przesiadek. A teraz jest 527 (czy ktoś widzi jak to mocno oblegany autobus?! Przecież on jeździ co 5 minut i jest załadowany już na 3 przystanku!).
Wieslaw_Witek: Z Bródna do centrum i na Muranów kursują również tramwaje. Będzie metro.

Zacisze, mimo że tuż obok metra, nie ma żadnej sensownej linii dojazdowej do trockiej. 212 co 20 minut poza szczytem jadące przez Radzymińską to absurd. Potrzebny szybki dojazd z Jórskiego w Łokietka i do Trockiej.
Wieslaw_Witek: Proponujemy dostosowanie 212 do obecnej częstotliwości 120 na Zaciszu. Będziemy analizować – ten i pozostałe głosy.

I czy 512 nie może jechać Samarytanka, Korzona, do metra, po zmianie geometrii skrzyżowań i progów?
Wieslaw_Witek: Przeanalizujemy możliwość takiego przebiegu linii 512.

Myślę, że dobrze by było, żeby Pan zrozumiał że Dworzec Wileński jest punktem przesiadkowym samym w sobie. I tak naprawdę te zmiany pogorszą komunikację. Bo brakuje infrastruktury jak Nowotrocka. I dlatego, że są niekonsekwentne. Zostawia się rzadko kursujące linie, więc brak autobusów na naprawdę częste linie dowowoze.
Wieslaw_Witek: Z Targówka do Wileńskiego 160 i 169. (…) Przypominam też, że metro kursuje w szczycie częściej niż co 3 minuty, więc na pewno nie można pisać o pogorszeniu komunikacji na Targówku.

To był czat z dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego. W kolejnych miesiącach ZTM zaplanował także spotkania konsultacyjne z mieszkańcami naszej części Warszawy – w ich trakcie jego pracownicy rozmawiać będą na temat przedstawionych propozycji dotyczących transportu publicznego po uruchomieniu stacji Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka.

Na Targówku odbędą się dwa takie spotkania:
6 maja 2019 (w poniedziałek) w godz. 17:00 – 21:00 w Gimnazjum nr 141 / Szkole Podstawowej nr 377 przy ul. Trockiej 4.
2 czerwca 2019 (w niedzielę) w godz. 11:00 – 16:00 w Urzędzie Dzielnicy Targówek przy ul. Kondratowicza 20.

Oprócz tego, można też wysyłać petycje i wnioski na temat proponowanych zmian mejlowo na adres konsultacje@ztm.waw.pl. Opinie ZTM zamierza zbiera do niedzieli, 23 czerwca – a na początku wakacji 2019 powinnismy wreszcie poznać ostateczny kształt komunikacji miejskiej na Targówku po otwarciu II linii metra.

zdjęcie na górze: archiwum targowek.info

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

26 komentarzy na temat “Co dyrektor ZTM mówił o komunikacji na Targówku [ZAPIS CZATU]

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 07:49

  „Już aktualnie jest minimalne wykorzystanie linii 227”. Oczywiście, jeżeli w 2 milionowym mieście, do tego stolicy Państwa autobusy 227 kursują z częstotliwością co 30 minut, (rano i wieczorem co 40 minut) to jest rzeczą naturalną że zamiast czekać na przystanku np. 25 – 35 minut (bo przed chwilą autobus odjechał), większość poszuka alternatywnych połączeń z 2, 3 przesiadkami. Będzie dłużej ale przynajmniej nie zmarznie się na stojąc na przystanku. Niestety wcale nie oznacza to, że autobus na takiej trasie jest niepotrzebny gdyż jego tras nie pokrywa się z żadną inną linią z Bródna do Centrum. Linia 227 od początku jej uruchomienia była i jest nastawiona na tzw „wygaszanie frekwencji” poprzez nieatrakcyjny dla pasażera rozkład jazdy.
  Dla przykładu proponuję wybrać najbardziej obleganą obecnie linie autobusową i zastosować rozkład jazdy 227, gwarantuję że po krótkim czasie Pan Dyrektor będzie mógł ogłosić, że „linia jest minimalnie wykorzystywana”.

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 07:59

  Jak czytam odpowiedzi tego pana dyrektora to odnoszę wrażenie, że i tak wszystko jest już pozamiatane i żadne rozmowy i konsultacje nic nie wniosą. Maja plan i go zrealizują. Odpowiedzi w stylu jest planowane, nie jest planowane, są tramwaje itp. oznacza, że i tak zrobią jak będą chcieli a ludzi nie mają nic do powiedzenia.

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 08:10

  Zapraszan dyrektorka do 500 rano. Mozna sie pokisić jak ktos lubi

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 08:18

  Odpowiedzi tego pana to istny kop na twarz i spluniecie.

  Wiecie jak na Bemowie jest rozwiazana komunikacja? Tam dojedziesz wszedzie, czesto i bez problemu. A u nas nabudowali 10 nowych osiedli, zero drog i jeszcze autobusy beda likwidowac hahahahhaha

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 08:55

  Obiecanki puszczenia autobusów jak zostaną dostosowane uliczki na zaciszu to oznacza NIGDY. To jakiś żart tak jak z ul. Nowotrocką.

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 09:03

  Dla starszych ludzi i młodych z małym dzieckiem w wózku korzystanie z komunikacji miejskiej z wieloma przesiadkami to porażka po całej długości.
  Niech bardziej zabudują miasto, dogęszczą bloki, żeby lepiej wyglądało to nad drogami i torami bloki z mieszkaniami.
  Po co wygodne połączenia, niech będzie po kilkanaście przesiadek na odcinku kilku kilkunastu kilometrów. W końcu urzędnicy w ZTM muszą wiedzieć że są bogami dla plebsu podróżującego zbiorkomem.
  Szczególnie dyrektor który jeździ swoim służbowym samochodem.

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 09:09

  Nie poruszono najistotniejszej chyba kwestii: jak WYEGZEKWOWAĆ deklarowaną przez ZTM częstość kursowania pojazdów komunikacji? Bo to, że często czy wręcz na ogół autobus nie pojawia się na przystanku według rozkładu jazdy jest bezdyskusyjnym faktem. I to nie dlatego, że się spóźnia, tylko po prostu linię obsługuje mniej pojazdów niż wynika to z rozkładu. Raz czekałem godzinę na autobus a według rozkładu ma jeździć co 20 min. To tylko jeden przykład. Kto za to odpowiada?

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 09:11

  518 jedzie z Białołęki. Mija Metro Marymont na Metro Plac Wilsona- delej do Metra Dworzec Gdański. – potem do Metra Warszawa Uniwersytet. Górą jadą tramwaje- dołem metro. Można ? Można . tylko trzeba mieć Radnych !

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 09:22

  Konsultacje z panem Witkiem wyglądają jak te nauczycieli z rządem. Przekonany o swoim. Zbyt pewny siebie! To urzędnicy służą obywatelom i mieszkańcom. Proszę pamiętać.

  Ktoś pyta i słusznie o likwidację dojazdu 527 do centrum, a ten odpowiada o połączeniu tramwajowym. Do tych tramwajów trzeba najpierw dojechać! Ile razy przesiadać się można np. z takiej Malborskiej objazdową trasą? Ile czasu zajmie dojazd do Starego Miasta po likwidacji tej linii i z iloma przesiadkami?

  Słusznie ktoś też zauważył, że awarie linii metra się zdarzają. Miasto nie jest w stanie szybko zastąpić ruchu komunikacją zastępczą. Coś musi działać obok na stałe – niekoniecznie wjeżdżając do stacji Trockiej. Wczoraj zresztą tam byłem w godzinach szczytu. Nie wyobrażam sobie tej liczby linii autobusowych, masy pasażerów wylewających się z różnych kierunków. Tam jest za mało przestrzeni więc korki gwarantowane. Gratuluję wyobraźni.

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 09:39

  Kim jest ten wiesław witek? (mała litera) . Już dawno po Świętach …z jakiej choinki się on urwał????

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 10:10

  Nie wiem dlaczego ZTM uwielbia gnoić Targówek. Widać że robi z nami co chce. Proszę zobaczyć że inne Dzielnice pomimo metra ,mają linie pośpieszne przez całą Warszawę. Nas wysyła się do najbliższej stacji metra.

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 10:45

  Targówek słynął kiedyś ze świetnej komunikacji ale jak się zaczęło majstrowanie, łączenie linii i zmniejszanie częstotliwości to zrobił się wielki bałagan. Przecież dzielnice, które mają już metro posiadają także autobusy i tramwaje na innych trasach. Może wypadałoby w ogóle stworzyć trasy komunikacyjne od nowa a nie dopasowywać je doraźnie. Targówek powinien mieć nadal połączenie z Centrum, okolicami placu Hallera, Grochowem/Saską Kępą, Powiślem, Żoliborzem. 160, 500 powinny zostać utrzymane. Przecież pomiędzy stacjami metra też są różne punkty, które ludzie odwiedzają: szpitale, przychodnie, szkoły, sklepy. Powinna być jakaś linia obwodowa łącząca wszystkie ważne obiekty na Targówku z którąś stacją metra. Zatrzymałbym 162. A może powinna być jakaś linia przyspieszona tak jak 503 czy 518, czy nawet E, która łączy odległe dzielnice ale pomijając po drodze wiele pomniejszych przystanków?

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 11:32

  169 zostawić tak jak teraz przez Żabę! Ostatecznie przez Kołową, a nie zapchaną Borzymowską i Trocką!

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 13:26

  do ewA: dlaczego? bo u nas rządi kasta SM Bródno i kolesiów. KTo ma bronić naszych interesów jak ich jedynym celem jest sprzedaż działek pod nowego getto-osiedla?

  j

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 13:42

  Tak jak patrzę na ten artykuł to połowy ciekawych pytań które dotyczyły Targówka w ogóle nie przypisywano

  Były między innymi pytanie o to czy urząd dzielnicy jest zaangażowany w te zmiany związane z komunikacją a także pytania o to kiedy faktycznie planowane jest otwarcie drugiej linii metra na Targówku

  Przypomnę też że Pan dyrektor Witek wcześniej byłyby dzielny w Warszawie za Organizację ruchu i to on między innymi wymyślił blokady mostu od szóstej do dziewiątej A także nie był w stanie z koordynować kilku objazdów i robił objazdy do objazdów i jeszcze kolejne objazdy do tych objazdów odjazdów ;-)

  Warto też go zobaczyć na żywo ;-)

  Normalnie zawód dyrektor z „poszukiwany poszukiwana”.

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 15:31

  … se ludzie poradzą, przyzwyczają się… ZTM to farsa.

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 16:28

  Widać, że nigdy nie miał „przyjemności” podróżowania komunikacją miejską z Bródna, Targówka w dalsze rejony miasta.

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 21:39

  Myślę, źe juź wszystko postanowione i zdecydowane a „konsultacje” to zwykła farsa dla głupiego luda. Targówek ma fatalną komunikację a będzie miał tragiczną i taki prezent nam szykuje ztm. Pan dyrektor ma dla pasaźerów propozycję – przesiadki, przesiadki i jeszcze raz przesiadki i wtedy dojedziesz.

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 21:47

  Po odpowiedziach dyrektora wyraźnie widać, źe ztm kompletnie nie liczy się z pasaźerami. Oni wiedzą lepiej a nie szara masa podróźująca komunikacją miejską. I to oni decydują a nie pasaźerowie których mają głęboko w d…e

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 22:10

  To jakaś farsa. Dwa dni temu kobieta wpadła pod metro i przez 3 godziny była przerwa w komunikacji. Jak będzie wtedy wyglądała komunikacja zastępcza na wąskiej Trockiej?Otwarcie Pratulińskiej nic tu nie pomoźe. Jak pomieszczą się te autobusy dowoźące do metra tysiące ludzi z Bródna, Białołęki, Radzymina, Marek, Ząbek i innych miast, miasteczek i wsi i jeszcze komunikacja zastępcza. Przecieź to musi być kilkadziesiąt autobusów a Trocka to wąską osiedlowa uliczka. Ja osobiście nie mam takiej wyobraźni. Widać ztm ma lepszą wyobraźnię.

 • 18 kwietnia 2019 o godz. 22:59

  169 zostawić tak jak kursowalo przed budową metra, wiele osób dojeżdża tą linia do cmentarza, szpitala, urzędu dzielnicy. Czemu niszczyć coś co dobrze funkcjonowało? Panie DYRECHTORZE ZTM autobusy maja służyć mieszkańcom a nie urzędnikom, którzy z pozycji biurka ustalają mieszkańcom podróż do innych części stolicy. Może warto posłuchać głosu obywateli,ktorzy na codzień zmagają się z dotarciem do pracy i z powrotem. Prawda jest, że LEPSZE JEST WROGIEM DOBREGO.

 • 19 kwietnia 2019 o godz. 09:10

  Jak otworzą metro to się będzie dopiero działo; od tysięcy podróżnych (z coraz bardziej zagęszczonego) Bródna, Białołęki, Marek, Zielonki, dziesiątek miasteczek i wsi wokoło, do faktu że ktoś zostawi plecak w metrze albo będzie jakaś inna awaria (np. sroga zima, niewidomy wpadnie na tory) i z Bródna nie będzie już jak wyjechać. Przez tyle lat byliśmy relatywnie świetnie połączeni z [bliższą] większością miasta, to teraz nam rzucą ochłapy bo metro będzie. Ludzie pracujący w ZTMie i podobnych to chyba same słoiki są, teraz już wiem jak się czuli Ślązacy w PRLu jak im burmistrza z Białegostoku ktoś nadawał…

 • 19 kwietnia 2019 o godz. 09:34

  Dramat, te konsultacje to kpina, zrobią co zamierzają mając ludzi gdzieś

 • 19 kwietnia 2019 o godz. 10:08

  co za idioci! 162 – fajnie ze można jechać na wilenski i się przesiadać ale skoro taki autobus kursuje raz na 20 minut w dodatku się spóźnia to trafienie akurat na niego na trasie graniczy z cudem. gratuluje! I fajnie ze mam jechac z pgr brodna na tramwaj kilka przystanków w przeciwnym kierunku żeby potem się dostać do centrum. kto to wymyślił

 • 19 kwietnia 2019 o godz. 23:18

  Anonimie, przecież 169 nadal będzie można dojechać i do cmentarza i do szpitala, a Bródno będzie potrzebować częstej linii do metra Trocka, rzadkie 156 tego nie zapewni. Zatem jedyną możliwością częstego połączenia Bródna z Trocką będzie właśnie linia 169. Ta zmiana przecież właśnie będzie służyć mieszkańcom Bródna, gdyż pewnie sporo z nich będzie chciało się na tą Trocką dostać. Coś co do tej pory dobrze funkcjonowało nie znaczy, że będzie tak samo dobrze funkcjonować po otwarciu metra, gdyż zmienią się preferencje. Do tej pory ci którzy chcieli dostać się do M2 jechali do Wileńskiego a teraz będą chcieli tylko do Trockiej i zapewne niemało ich będzie. Dla całej reszty, która będzie chciała tak jak dotąd dojechać do Wileńskiego czy Wschodniego niewiele się zmieni bo nadal tym autobusem tam dojadą. Zatem akurat ta zmiana jest dobra dla mieszkańców.

 • 23 kwietnia 2019 o godz. 11:21

  527 dowozi do II linii metra , ale i do I na Bankowy. Jak będzie dowozić tylko do II to trzeba się będzie przesiąść na Świętokrzyskiej, a tam już teraz jest kocioł …..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.