Dom kultury na Targówku Mieszkaniowym: jest już działka, nie ma pieniędzy

14
Share

Budynek będzie reprezentacyjny i z garażem podziemnym. Tylko kiedy powstanie?

Bródno ma Dom Kultury Świt (i spółdzielczą Lirę), Zacisze Dom Kultury Zacisze, od niedawna własnym domem kultury może się pochwalić nawet Targówek Fabryczny. A na Targówku Mieszkaniowym, wielkim osiedlu bloków, na którym mieszka 40 tysięcy ludzi, takiego miejsca edukacji i rozrywki nie ma od długich dziesięcioleci.

Kiedyś (chcielibyśmy napisać „wkrótce” – ale to zbyt duże ryzyko) ma to się zmienić. O tym, że dzielnica szykuje budowę takiej placówki pisaliśmy na targowek.info m.in. przy okazji uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Teraz, dzięki interpelacji radnej Warszawy Beaty Michalec, wiemy na ten temat trochę więcej.

Dom kultury na Targówku Mieszkaniowym stanie na skraju Parku Wiecha, przy ulicy Remiszewskiej, naprzeciwko szkoły podstawowej nr 114 – w miejscu, w którym teraz działa parking (zdjęcie na górze).

Do niedawna terenem tym zarządzała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Praga”, ale dzielnicowi urzędnicy właśnie odzyskali kontrolę nad działką i tutaj nie ma już przeszkód do budowy placówki.

Przeszkodą są pieniądze – a raczej ich brak. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, podpisaną przez wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, budynek domu kultury na Targówku „ze względu na reprezentacyjny charakter obiektu wymagany w opisie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz konieczność budowy parkingu podziemnego” będzie kosztował aż 25 mln zł.

Powierzchnia użytkowa budynku ma wynieść 5000 m2, choć jest też rozważany wariant ograniczenia powierzchni, minimalnie do 3100 m2. Dzielnica Targówek ma już przygotowany program funkcjonalno-użytkowy placówki – ale na razie nie ma pieniędzy.

„Po uzyskaniu środków niezbędnych na realizację tego zamierzenia inwestycyjnego możliwe będzie niezwłoczne rozpoczęcie prac przygotowawczych i dokumentacji projektowej” – zapewnia wiceprezydent Olszewski.

Konkretne terminy nie padają, lecz jednego możemy być pewni: choć sprawa się toczy, to od otwarcia domu kultury na Targówku Mieszkaniowym dzielą nas jeszcze długie lata.

zdjęcie na górze: działka przy ul. Remiszewskiej, na której powstanie kiedyś dom kultury / fot. Google Maps

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx