Jan Kobuszewski obchodzi dziś 85 urodziny

5
Share

Aktor, kabareciarz, piosenkarz, żywa legenda i syn Bródna. Życzymy Janowi Kobuszewskiemu 200 lat i przypominamy związane z nim miejsca w naszej dzielnicy!

Dziś jest nie tylko Wielki Piątek, ale też urodziny wielkiego (w przenośni i dosłownie) artysty, którego za występy w komediach Stanisława Barei, kabarecie Dudek oraz wielu innych produkcjach uwielbia cała Polska – a który urodził się na Bródnie w rodzinie od pokoleń związanej z naszą dzielnicą.

Jan Kobuszewski urodził się dokładnie 85 lat temu – 19 kwietnia 1934 roku – w domu przy ul. Nadwiślańskiej 3 na warszawskim Bródnie. Dziś tego domu nie znajdziecie. Dokładnie w tym samym miejscu stoi zbudowany po wojnie Dom Kultury Świt.

Niewiele osób wie, że rodzina Kobuszewskich była związana z Nowym Bródnem już od drugiej połowy XIX wieku. Dziadek wielkiego aktora, Mikołaj Kobuszewski, był jednym z fundatorów Cmentarza Bródnowskiego oraz drewnianego kościoła od strony ulicy św. Wincentego.

Z kolei ojciec Jana, Edward Kobuszewski, pracował w banku, ale też prowadził popularne bródnowskie targowisko na rogu ulic Białołęckiej i Julianowskiej.

Sam Jan Kobuszewski wyprowadził się z ulicy Nadwiślańskiej do centrum Warszawy jako małe dziecko, jeszcze przed wojną, jednak w licznych wywiadach do dziś podkreśla, że jest bródnianinem i czuje się z naszą dzielnicą mocno związany.

Przed laty pojawiały się pomysły, żeby nazwać Dom Kultury Świt imieniem Jana Kobuszewskiego, albo chociaż postawić przed budynkiem pomnik-ławeczkę z jego figurą. Nic z tego nie wyszło i dobrze – bo takie upamiętnienia robi się tylko po śmierci danej osoby.

A my mamy nadzieję, że nasze życzenia 200 lat dla pana Jana się spełnią, więc na nazwanie Świtu i budowę pomnika poczekajmy do około 2134 roku! :)

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx