Sami napisaliśmy, że wymyślone przez urzędników nazwy stacji metra na Bródnie są dobre i lepszych chyba się nie znajdzie. Ale dla stacji przy urzędzie dzielnicy czytelnik targowek.info znalazł najlepszą!
Kilka dni temu informowaliśmy na naszej stronie, że trwają przygotowania do nazwania trzech ostatnich stacji II linii metra w naszej dzielnicy, których budowa dopiero co się rozpoczęła.
Przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, Zespołu Nazewnictwa Miejskiego i radnych Komisji Nazewnictwa Miejskiego Rady Warszawy wybrali dla tych trzech ostatnich stacji północno-wschodniego odcinka II linii warszawskiego takie nazwy:
Stacja C19: Zacisze
Stacja C20: Kondratowicza
Stacja C21: Bródno
Pierwsza z nich – Zacisze – nie budzi najmniejszych wątpliwości i praktycznie nie ma dla niej innych opcji. Dla ostatniej – Bródno – można już próbować szukać zamienników, ale proponowana nazwa, nie tylko naszym zdaniem, jest najtrafniejsza.
Natomiast nazwa stacji C20, budowanej pod ul. Kondratowicza obok urzędu dzielnicy Targówek, choć w pierwszej chwili wydaje się być także dobra, po większym namyśle już taka nie jest – o czym zaciekle dyskutowali czytelnicy targowek.info pod naszym artykułem sprzed kilku dni.
Punkt wyjścia tych wątpliwości: ulica Kondratowicza jest długa, a pod nią znajdą się aż dwie stacje (nie tylko C20, ale też C21 Bródno) – a więc takie nazwanie stacji będzie wprowadzalo podróżnych w błąd.
Dlatego część mieszkańców zaproponowała pod naszym artykułem nazwanie tej stacji „Ratusz Targówek” – którą niestety poparli też radni Targówka. Lecz ta nazwa jest jeszcze większym błędem: owszem, przy Kondratowicza stoi urząd dzielnicy Targówek, ale geograficznie jest on położony na Bródnie (a Bródno i Targówek to zdecydowanie nie to samo), a poza tym na II linii będzie już stacja Targówek Mieszkaniowy, potem stacja Trocka, potem Zacisze… i w tym momencie kolejny „Targówek” w nazwie wprowadzi jeszcze większe zamieszanie. Więc takie rozwiązanie zdecydowanie nie może zostać przyjęte!
Jaka więc jest najlepsza nazwa dla stacji C20?
W tym miejscu oddajemy głos naszemu czytelnikowi o nicku „anu”, który zaproponował dla stacji C20 nazwę „Podgrodzie”! I jest to bardzo dobry pomysł, który nasz czytelnik dodatkowo trafnie uzasadnił:
Wystarczy zerknąć na obecne stacje [na I linii metra]: Marymont, Słodowiec, Stokłosy, Imielin, Natolin, Służew, Wierzbno, Wawrzyszew, Młociny, Kabaty.
Niektóre z tych nazw funkcjonowały, niektóre w zasadzie były zapomniane i odżyły dzięki trasie metra. To nazwy jeszcze z czasów niskiej, podmiejskiej zabudowy. Potem przyszły wielkie osiedla, nowy podział administracyjny, tradycja się gdzieś zatarła, zostały bardziej ogólne: Bielany, Żoliborz itd.
A przecież my mamy nie tak znów zapomniane Podgrodzie i Bródno. Obie stacje, bez żadnego kombinowania, leżą w tych nazwijmy to „podokręgach” administracyjnych. Bródno jest językowo silne, nazwa jest oczywista. Podgrodzie jest nazwą nieco zwyczajową, potoczną, historyczną, ale wciąż w miarę żywą. Skoro Słodowiec czy Wierzbno, często nazwy o wiele bardziej arechologiczne, to czemu po prostu nie Podgrodzie.
Nie byłoby kłopotu z Ratuszem, z Kondratowicza, nazwa oddawałaby faktyczny zasięg tej stacji, godziła stare i nowe bloki. Nazwa nawiązywałaby do nazewnictwa na innych stacjach metra, byłaby podtrzymywaniem lokalnej tradycji nazewniczej.
(…)
Po co ładować się w takie dyskusje, skoro mamy dziedzictwo językowe. I to bardzo ładne – Podgrodzie. A sama nazwa części dzielnicy nie jest przecież od czapy. Nawiązuje do grodu, do początku osadnictwa. Szkoda byłoby wręcz stracić okazję do jej ożywienia, utrwalenia, uświadomienia innym mieszkańcom miasta, że taka nazwa istnieje (gdyby nie metro, nie znałbym wielu lokalnych, starych warszawskich „poddzielnic”).
(…)
Podgrodzie funkcjonuje i to niemal w dokładnym promieniu zasięgu stacji. Jest administracja Podgrodzie, jest pętla Podgrodzie itd. Owszem, zaraz ktoś powie, że nie można nazwać metra tak jak przystanku [autobusowego]. Ale jest jakaś hierarchia wartości. Stacja za miliardy jest chyba ważniejsza niż kilka wiat. Nazwy można zmienić, doprecyzować…
– pisze w komentarzach na targowek.info nasz czytelnik „anu” i nie pozostaje nam nic innego, niż się z nim całkowicie zgodzić: „Podgrodzie” to kompromisowa, ale zdecydowanie najlepsza nazwa dla tej stacji!
I jak najbardziej możliwa do wprowadzenia: ostateczną decyzję dotyczącą nazw stacji metra podejmą bowiem za jakiś czas radni całej Warszawy, którzy, jak dobrze wiemy, mogą wybrać każda nazwę jaka im się podoba. Wiemy też, że wielu radnych czyta targowek.info, więc powtarzamy za „anu”: nazwijcie stację metra C20 „Podgrodzie”!
zdjęcie na górze: to tylko prosta przeróbka naszego autorstwa – ale Podgrodzie dobrze wygląda na tablicach informacyjnych metra, prawda? ;)
Podgrodzie!
Bródno – Ratusz
No właśnie, w artykule wskazano na istotny problem: nazwa stacji „Podgrodzie” (a i „Bródno” również…) może się mylić z nazwą pętli autobusowej „Bródno-Podgrodzie”. Tymczasem nazewnictwo punktów komunikacyjnych powinno być intuicyjne. Nie przekreślając propozycji Czytelnika może warto było rozważyć jednoczesną zmianę nazwy pętli autobusowej np. na „Krasnobrodzka”? Tym bardziej, że po otwarciu linii metra, a później nowej linii tramwajowej, komunikacja autobusowa na osiedlu nabierze bardziej charakteru lokalnego.
Ratusz jest kluczowym urzędem w dzielnicy i dla lepszej orientacji powinien znaleźć się w nazwie stacji.
Podgrodzie? Spoko, jestem za
ja bym nadał stacji nazwę Podgrodzie – Ratusz ! precyzuje miejsce i godzi wszystkich.
Turysta sobie język złamie niż to wypowie.
Do Europejczyka:
Turysta raczej na Bródno nie zawita. Niestety…
Ogólnie przystanki ( stacje) przy ratuszach mają to słowo w nazwie. Jest to spore ułatwienie. Podgrodzie, choć piekna nazwa, może wprowadzać w błąd. W końcu spory kawałek dalej mamy pętlę o podobnej nazwie i z tamtym konkretniej rejonem kojarzy się właśnie Podgrodzie. No niestety mimo, że na Bródnie, to jest to właśnie Ratusz Targówek tudzież początek ulicy Kondratowicza.
„To jezioro damy tutaj, a ten niech sobie stoi w zieleni”. Widzę, że stałem się dyrektorem. Jak nic ktoś do mnie dziś zapuka i wypłaci mi honorarium za urbanistyczne poprawki:) A na poważnie, gdyby przeanalizować nazewnictwo, w sumie przecież nielicznych stacji metra, to mimo tej niewielkiej próbki, można się doszukać jakiegoś klucza. Przeważają (szczególnie na krańcach pierwszej linii, ale i w ogólnym rozrachunku) nazwy zwyczajowe, wywodzące się często od folwarków, wsi, majątków. Trzeba by przeprowadzić oddzielną ankietę, które z tych nazw przed budową metra, były żywe, funkcjonowały choć w lokalnym zasięgu. Na pewno odżyły ponownie przez metro. Generalnie to komunikacja… Czytaj więcej »
Bródno Ratusz lub Bródno Szpital
Bardzo dobry pomysł!
PODGRODZIE to jest to!
Nazwy ulic są zmienne -komuś znów nie spodoba się patron i zmieni nazwę na inną.
Podgrodzie to nie tylko abstrakcyjna nazwa pewnego terytorium, ale miejsce historyczne ,związane z konkretnym istniejącym Grodem , którego pozostałości można oglądać nieopodal, na terenie Lasku Bródnowskiego.
Jestem ZA.
Zamiast Zacisze, proponuję nazwę Zadópie
Po co to pisać artykuły z tyloma literówkami
„Kondratowicza” to dużo lepsza propozycja.
To ja dla następnych stacji proponuję nazwy: Wyzima Handlowa, Stare Dworzyszcze i Bagna :)
A na budowie stacji Kondratowicza-Rembielińska PRZEZ CAŁE DNIE świecą się latarnie. Po co?
Ratusz – Podgrodzie
@Tubylec
Ratusz sytuowano w Grodzie a nie na Podgrodziu- to k woli ścisłości. Tak więc proponowana przez ciebie nazwa obarczona jest błędem logicznym.
Mieszkam przy tej stacji. Pewnie się przyzwyczaję, ale nie rozumiem Waszego zachwytu… Nigdy nad nazwą Bródno nie musiałam się zastanawiać bo ta nazwa jest ze mną od urodzenia. Podgrodzie zawsze mi się kojarzyło z Krasnobrodzką.
Ta stacja jest na zbiegu Bródna, Zacisza i Podgrodzia. Tylko Podgrodzie jest wolne… no mój pech ?
Nazwa „Podgrodzie” super, ale nie przejdzie. Sugeruje ona lub może sugerować, że „tu zaczęła się Warszawa”. Wielu „lewobrzeżnych” mieszkańców znieść tego faktu nie może. Przez wiele lat można było zaobserwować w opiniotwórczych mediach konsekwentne ignorowanie naszej dzielnicy czy wręcz celowe deprecjonowanie, kojarząc ją z przestępczością, pijaństwem, itd. Choć zmieniło się to, gdy zaczęto właśnie budować metro, a w związku z tym zaczęli inwestować deweloperzy reklamujący się w tych mediach. Nazwa „Podgrodzie” niebezpiecznie podniosłaby rangę naszej dzielnicy, a co za tym idzie, wzrosłoby zagrożenie, że – być może – trzeba by przeznaczać więcej pieniędzy w ten rejon miasta. Z trochę innej… Czytaj więcej »
Przy takim podejściu ostatnia stacja powinna się nazywać „Toruńska”. Bo tak (historycznie) nazywały się „osiedla” w ramach całego dużego „Osiedla Bródno”. I szczerze mówiąc – akurat „Bródno-Podgrodzie” jest najnowszą nazwą w ramach osiedla, bo budowane na przełomie lat 60/70. Toruńska to połowa lat 60-tych.
eh, jakiś nowy Tubylec się tu pojawił :/
Abstra…ąc od językowych potworków…, ktoś w ogóle wie, gdzie jest Osiedle Podgrodzie?
https://www.google.com/maps/place/Br%C3%B3dno-Podgrodzie,+05-077+Warszawa/@52.2994784,21.0249831,13z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x471eceea057f863f:0x9db26bc6f6dbee61!8m2!3d52.297017!4d21.0653261
To już bliżej niż do tramwaju, ale… no sorry. Stacja będzie na południowo-zachodnim skraju całkiem dużego obszaru. Trochę jak „Bródno ma tramwaj” :>
Bardziej rozpoznawalny i praktyczniejszy będzie Szpital Bródnowski. I bliżej (nie licząc kilku bloków tuż przy stacji.)
Ja już to Bródno – Podgrodzie, zgodnie z nazwą obszaru MSI na północ od Kondratowicza. Ostatnia stacja Bródno i wszystko gra.
Ja proponuję Bródno-Podgrodzie
Targówek-Ratusz najlepsza
Podgrodzie
a może „szpital bródnowski”
Widzę, że uparcie przewija się ten Ratusz. Dla przypomnienia. Dla nieprecyzyjnych precyzyjnych. Ratusz jest już nazwą zwyczajową. Dla precyzyjnych – według waszego postulatu nazwa stacji powinna brzmieć Urząd Dzielnicy. Tylko w sumie dlaczego jeden z kilkunastu urzędów w mieście ma być tak wyróżniony? Owszem niektóre stacje mają nazwy od budynków, ale są to obiekty często o zasięgu ogólnopolskim. Tak, jest też Ratusz, ale to ratusz gminy Warszawa, gminy do której należymy (nie mówiąc już o tym, że to jeden z największych kompleksów zabytkowych w mieście, a nie zwykły biurowiec i nawet w starym układzie administracyjnym zasługiwał na wyróżnienie). Skoro ratusz,… Czytaj więcej »
Podgrodzie albo Bródno-Podgrodzie, co by było zgodne z podziałem w MSI:
https://zdm.waw.pl/wp-content/uploads/2018/06/TARGOWEK_1417873527.jpg
Z zadupia to jesteś ty koleś.To nie jest rstusz tylko Urząd Gminy.
zaciszanin został chyba odhibernowany po 17 latach…
jaki urząd gminy? nie ma żadnej gminy od 2002 roku – jest tylko dzielnica
Zaciszanin z zadupia to tu jesteś koleś. To nie utząd gminy bo gminą jest Warszawa tylko Urząd Dzielnicy. Taki urząd czy miasta czy gminy czy dzielnicy to potocznie ratusz.
Ratusz Bródno !
Głębocka
Białołęka City, taką mam koncepcję
Najlepsza nazwa to: „Ratusz Targówek Bródno Podgrodzie Szpital Bródnowski Circle K (dawny Statoil), skwerek G. Ciechowskiego Bella Napoli” pogodzi wszystkich :)
@tubylec (przez 't’)
Pętla autobusowa „Bródno-Podgrodzie” też leży na granicy tego obszaru.
+1 Podgrodzie
Mogę sie założyć że i tak urzędasy zrobią nam na Bródnie nazwe Targówek-Ratusz, nie po to pewna pani przeforsowała bezsensowną nazwe Targówek-Mieszkaniowy aby teraz z tego zrezygnować. Podgrodzie bardzo dobry pomysł mam nadzieję że to przejdzie Zacisze,Podgrodzie,Bródno
Proponuję Klub TheLira.
Zacisze – Podgrodzie – Bródno! To ma sens.
Tym bardziej, że sama dzielnica wydała niedawno kasę na pseudo-pomnik (przy kanale bródnowskim), całkiem niedaleko od tej budowanej stacji metro, poświęcony Podgrodziu, jako miejscu, w którym narodziła się Warszawa.
Nie ma co ustanawiać nazwy stacji na siłę od przylegających ulic, czy miejsc.
Myślę, że najbardziej charakterystycznym punktem Bródna i tuż przy budowanej stacji metra jest szpital bródnowski. Mieszkaniec Kabat jadąc tym naszym odcinkiem metra gdy usłyszy stacja szpital bródnowski będzie dokładnie wiedział gdzie jest a gdy usłyszy stacja podgrodzie nic mu to nie powie. Czy się to komuś podoba czy nie to najbardziej kojarzone miejsce na Bródnie. Czy dla mieszkańców samej wawy czy dla przyjezdnych. Ja mieszkam na Bródnie od urodzenia od 45 lat szanuję nazwę podgrodzie ale ona coś mówi nam tym tu mieszkającym i żyjącym. Odkąd pamiętam gdy ktoś mnie pytał o drogę to punktem orientacyjnym osiedla był właśnie szpital.… Czytaj więcej »
Mi szpital zupełnie nie pasuje. Ratusz, Lasek Bródnowski lub Podgrodzie znacznie lepsze. Zresztą dziś formalna nazwa szpitala to Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. Z.o.o. Jak to w spółce każdy może jutro zmienić nazwę na Szpital Wschodni czy Szpital pod wezwaniem św Alojzego lub jeszcze coś podobnego.
Podgrodzie to bez sensu,, powielanie przystanku końcowego autobusów o takiej samej nazwie,np.500,169 114 itd, Bródno-Podgrodzie,, to jest wprowadzanie w błąd,, powinno być Kondratowicza,,
Podgrodzie to bez sensu,, powielanie przystanku końcowego autobusów o takiej samej nazwie,np.500,169 114 itd, Bródno-Podgrodzie,, to jest wprowadzanie w błąd,, powinno być Kondratowicza,,
Ja proponuję targówek ratusz
Bródno Podgrodzie to raczej tereny pętli autobusowej a nie okolice ratusza,mieszkam na Bródnie od 70 roku i od podgrodziu mówiło się właśnie o tamtej części. Ratusz-Malborska wg mnie a następna Rembielińska ☺
Propozycja Jeremiasza do bani! Nie wiem skad jesteś ale zapamietaj BRÓDNO TO NIE TARGÓWEK! i nie chcemy na Bródnie mieć stacji Targówek w nazwie,Targówek to Trocka i okolice,☺amen
Do 43te o tym samym pomyślałam, to kojarzy się z zupełnie innym miejscem na Bródnie
Dobrze pisze Darth Vader ,
Podgrodzie to nazwła zawłaszczona przez pętlę autobusową. Czas to odkręcić bo stacja metra będzie zdecydowanie bliżej miejsca, którego podgrodzie dotyczy, tj. obszaru przy grodzie, który znajdował się w lesie bródnowskim.
Zdecydowanie „Stacja Podgrodzie”!
Już ją nawet słyszę, czytaną przez pana Ksawerego Jasieńskiego czy Macieja Gudowskiego :-)
Patrząc na posty wydaje się że lista prawdopodobnych nazw jest zamknięta, bo albo przewijajasię wciąż te same propozycje albo co raz to nowepropozycje komiczne niczego nie wnoszące do tematu tak więc pozostaje oddać głos radnym i zamknąć dyskusję.
1) Zacisze
2) Kondratowicza / Targówek Ratusz / Podgrodzie (*) / Las Bródnowski / Szpital Bródnowski
3) Rembielińska / Bródno
(*) w sumie to jest jeszcze jedna wariacja „Grodzisko Bródno”
@darth vader
jak mieszkaniec Bródna jest w stanie rozeznać się gdzie jest metro Stokłosy czy inny Wawrzyszew, to również inni dadzą radę z Podgrodziem, a z tym szpitalem to nie wiem skąd masz te dane, że niby najbardziej rozpoznawalny punkt
@ww
Nie wiem. Skąd Ty jesteś ale szpital bródnowski yo szpital wojewódzki i do niego nawet jeżeli nie widziałeś dostarczają pacjenta śmigłowcem.
Sama nazwa wskazuje na to gdzie człowiek się znajduje.
Nie nazywa się matki Teresy czy inaczej a właśnie szpital Bródnowski bo….. Jest na Bródnie!.
Aha, śmigłowcem… mogą nawet kosmolotem, ale to nie jest żaden argument za nazywaniem stacji metra od szpitala.
Stacje w większości nazwane są od dzielnic/osiedli albo ulic i nie ma żadnego problemu, żeby ktoś miał kłopot z ich lokalizacją
Szpital Bródnowski, tak powinna brzmieć nazwa.
Uważam, że nie należy zmieniać nazwy przystanków przy zajezdni, bo od wielu lat funkcjonuje. Poza tym nazywają się one Bródno- Podgrodzie a nie Podgrodzie jak propozycja nazewnictwa stacji metra.
Dziadek ma świetną propozycję: Podgrodzie- Ratusz.
Dalej na uboczu byłaby zajezdnia Bródno- Podgrodzie i jeszcze dalej byłaby stacja metra Bródno.
Ale dzbany wokoło. 1) Jedni mówią że Bródno to nie Targówek. Jeśli to przyjąć za fakt to Bródno to również nie Warszawa. Bo aktualnie układ jest taki, że Warszawa to miasto, którego jednostką pomocniczą jest dzielnica Targówek na której znajduje się osiedke Bródno. 2) Szpital Bródnoeski jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.. dziś nazywa się Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim a jutro będzie Mazowieckim Szpitalem Targóweckim. Nazwa może się w każdej chwili zmienić, jeśli tak zadecydują władze spółki. 3) Konstrukcja Podgrodze Ratusz jest tak samo nielogiczna jak port na plaży. Ratusz jest w grodzie a nie na podgrodziu tak samo jak port jest… Czytaj więcej »
Żadne Podgrodzie najczytelniej dla podróżnych brzmi RATUSZ TARGÓWEK
Zawitałem do Was z Powiśla. Przyznam, że „Podgrodzie” bardzo mi się podoba i trzymam kciuki, żeby została właśnie ta nazwa.
Jak przedostatnia będzie Podgrodziem, to ostatnia Bródno będzie kojarzyć się z prowincją
Naprawdę nie ma co się spierać. Padło kilka interesujących nazw dla stacji przy skrzyżowaniu Kondratowicza z Malborską i Wincentego (Kondratowicza / Targówek-Ratusz/ Podgrodzie / Las Bródnowski, i teraz radni albo coś z tego wybiorą albo zaskoczą czymś zupełnie nowym. Dalsze dywagacje nie mają chyba za bardzo sensu, bo nic nowego (realnego) nie pojawia się w propozycjach
Podgrodzie!
Po co się trzymać jakiś budynków, które nie wiadomo jak długo będą pełnić swoja funkcję – ratusz dzielny Targówek. Kiedyś nie było takiej dzielnicy. Była Praga Północ, a przed woja cyrkuł 23 (chyba). Za ileś lat zrobią reformę administracyjną i i będzie nowy podział. I co wtedy z tym ratuszem? No chyba, że zrobią dzielnicę Bródno.
Co do nazwy szpitala bródnowskiego, tej oficjalnej i nieoficjalnej, to mamy już casus rodna Babka, przemalowanego za Zgrupowania AK „Radosław”. Co jest na wyświetlaczach i rozkładach? Rondo „Radosława”, który przecież formalnie nie istniał.
Najbezpieczniej będzie nazwać tą stację „Malborska”. No chyba, że ta też się zmieni, bo w tym mieście nic nie jest pewne. Ale skoro już o absurdum się ocieramy, to zostaje numer/nazwa kodowa czyli C20.
a c21 Kondratowicza annopol
Wszystko, tylko nie Ratusz-Targówek !
Jadąc od centrum za Szwedzką mamy stacje: Targówek > Trocka, gdzie Trocka też jest na Targówku, dlatego w pierwszej kolejności być może lepiej brzmi nazwa gminy/dzielnicy/osiedla (w tym przypadku Targówek), a potem ulica położona na tym obszarze, niż odwrotnie.
Idąc dalej, za Trocką będzie 'Zacisze’, a gdyby następną była stacja 'Bródno’, moim zdaniem byłoby przejrzyściej, ponieważ jest to info, że jesteśmy już na innym osiedlu. Końcowa stacja na nim się znajdująca byłaby np. 'Rembielińska’.
A może pomyślmy o nazwie tej stacji ZIELONE ZACISZE wcześniejszą stacja jest Zacisze a następna niech będzie ZZ
.czytelna w pobliżu dużego osiedla
podgrodzie
A jak przeniosą ratusz gdzie indziej to co będzie? Jestem za nazwą podgrodzie
PGR Bródno. Nazwa trochę młodo-historyczna, ale w końcu w tym miejscu wiele lat rosły ziemniaki
Podgrodzie dobra nazwa, a pętlę nazwać Krasnobrodzka i wszyscy będą zadowoleni.
Jako ciekawostkę podam, że niedawno temu byłem w STP Kabaty i zaproponowałem ową nazwę (Podgrodzie) i powiedzieli, że pomyślą. Co będzie – zobaczymy, bądźmy dobrej myśli ;)