Dzielnica uczciła 100. urodziny bohatera wojennego

4
Share

Święto majora Mariana Słowińskiego było kulminacyjnym momentem niedzielnego pikniku pod Domem Kultury Świt.

 

Piknik Wojskowy pod DK Świt został zorganizowany przez władze dzielnicy z okazji Dnia Zwycięstwa upamiętniającego zakończenie II wojny światowej.

Atrakcji związanych z wojskiem było sporo, a wśród nich największą (dosłownie i w przenośni) okazał się czołg Leopard 2A, na co dzień służący w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Czołg można było nie tylko zobaczyć z bliska, ale też na niego się wspiąć i zajrzeć do środka.

Najbardziej wzruszającym momentem było jednak uroczyste uczczenie urodzin jednego z najstarszych mieszkańców Targówka – majora Mariana Słowińskiego, który kilka dni wcześniej skończył równo 100 lat.

Kim jest major Marian Słowiński?

Urodził się… dokładnie w późniejszy Dzień Zwycięstwa, czyli 8 maja 1919 roku w Inowrocławiu. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, po klęsce której ewakuował się przez Węgry do Francji. W 1940 roku pod francuskim dowództwem walczył w walkach pod Verdun. Po tej przegranej kampanii przedostał się do Wielkiej Brytanii, ostatecznie dołączając do 1. Dywizji Pancernej, dowodzonej przez generała Stanisława Maczka. Razem z polską dywizją w 1944 roku wziął udział w lądowaniu w Normandii oraz zwycięskich walkach w północnej Francji, Belgii i Holandii – m.in. wyzwalając Bredę. Szlak bojowy podczas II wojny światowej mjr Słowiński zakończył w Wilhelmshaven w Niemczech.

Od wielu lat Marian Słowiński jest mieszkańcem Targówka, często udzielając się podczas różnych dzielnicowych uroczystości. Wczoraj specjalnie dla niego zagrała wojskowa orkiestra, był też duży tort z namalowaną odznaką 1. Dywizji Pancernej.

Panu majorowi życzymy kolejnych 100 lat w zdrowiu – i zapraszamy do obejrzenia zdjęć z niedzielnego wydarzenia:

wszystkie zdjęcia: Facebook/Urząd Dzielnicy Targówek

4
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx