Kradzieże „na klamkę” – nowa/stara metoda złodziei

12
Share

Główna rada: zamykajcie drzwi wejściowe do mieszkań w blokach na klucz!

 

Ciężko to nazwać nową metodą działania złodziei, bo przestępcy robią to od lat – ale niewątpliwie od początku 2019 roku znów mamy w naszej dzielnicy falę kradzieży tzw. metodą na klamkę.

O co chodzi?

To bardzo proste: najczęściej nocą (chociaż w dzień czasem też) złodzieje dostają się na klatki schodowe w blokach i losowo naciskają klamki w drzwiach do mieszkań.

Jeśli drzwi są zamknięte na klucz – rezygnują i sprawdzają następną klamkę. Jeśli otwarte – wślizgują się do mieszkania i wykorzystując nieuwagę domowników próbują ukraść przypadkowe rzeczy leżące w przedpokoju w zasięgu ręki – portfele, komórki, damskie torebki itp.

Nasi czytelnicy alarmują, że w ostatnich tygodniach złodzieje próbowali w ten sposób okraść mieszkania m.in. w blokach na ulicach Balkonowej, Chodeckiej, Krasnobrodzkiej, Ogińskiego, Rembielińskiej i Smoleńskiej – czyli praktycznie we wszystkich „blokowych” rejonach Bródna i Targówka.

„W moim bloku tylko w kwietniu i maju ktoś szarpał za klamkę już cztery razy!” – ostrzega nas pani Joanna, mieszkanka ulicy Rembielińskiej.

Tego typu złodzieje raczej nie są agresywni – gdy ktoś ich zauważy (mieszkaniec albo pies) uciekają co sił w nogach. Jednak jeśli uda im się przemknąć niepostrzeżenie, potrafią ukraść wartościowe rzeczy.

Policja od dawna zna to zjawisko i radzi mieszkańcom bloków, żeby uważali na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu nieznajomych ludzi. „Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do kradzieży doszło” – radzą warszawscy funkcjonariusze.

Najważniejsza rada jest jednak jeszcze prostsza: żeby uniknąć kradzieży „na klamkę” – albo spotkania oko w oko ze złodziejem – zamykajcie na klucz drzwi od mieszkania nie tylko wychodząc z domu, ale także, kiedy jesteście w środku!

 

zdjęcie na górze: bloki na Targówku / fot. archiwum targowek.info

12
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx