Najsłynniejsza opozycjonistka w Polsce jest mieszkanką Targówka

127
Share

Na pewno już znacie ten przerobiony obraz Matki Boskiej z tęczową aureolą. To teraz dowiedzcie się, że zrobiła go mieszkanka naszej dzielnicy.

 

To najgłośniejsza i najbardziej bulwersująca (choć, w zależności od poglądów, z różnych powodów) sprawa, o której od kilku dni mówi cała Polska.

W skrócie, jeśli jakimś cudem nie wiecie, o co chodzi:

Pod koniec kwietnia w Płocku rozklejone zostały plakaty z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą z tęczowej flagi. Dla większości ludzi tęcza jest symbolem radości i pojednania, ale niektórym kojarzy się tylko z ruchem LGBT. Proboszcz płockiej parafii złożył na policji zawiadomienie i funkcjonariusze szybko ustalili, kto wykonał i rozwiesił ten montaż. W poniedziałek o godz. 6 rano policjanci, na podstawie nakazu prokuratorskiego, weszli do mieszkania podejrzanej 51-letniej kobiety i zatrzymali ją, stawiając zarzut z art. 196 kodeksu karnego, dotyczącego obrażenia uczuć religijnych.

Choć sprawa rozpoczęła się w Płocku i całe dochodzenie prowadzili prokuratorzy oraz policjanci z Płocka, to wiele osób może być zaskoczonych, że jej „sprawczynią” jest mieszkanka Warszawy – a dla ścisłości dzielnicy Targówek.

Elżbieta Podleśna, bo o niej mowa, nie wykonała montażu obrazu z tęczą przypadkowo. To znana aktywistka, od dawna spierająca się z obecnym obozem rządzącym. Była już zatrzymywana przez policję m.in. po próbie blokady marszu narodowców w 2017 roku i za napisanie sprayem na biurach senatora i posła PiS napisu „PZPR” (jeden z nich należał do tej partii) w 2018 roku.

Prywatnie jest psycholożką i psychoterapeutką, pracuje w jednym ze stołecznych szpitali, a żyje na Targówku. Mieszka w niewielkim mieszkaniu w małym bloku w naszej dzielnicy, ma dwa koty i jest lubiana przez sąsiadów.

To nie pierwsza historia, która łączy Targówek z nieprzyjemną ogólnopolską polityką. Trzy lata temu całą Polskę obiegła sprawa skandaliczno-prześmiewczej (zależnie od poglądów) koszulki z napisem „Smoleńsk ’44 – Pamiętamy”. Jej autorami było dwóch artystów także z warszawskiego Targówka.

Teraz mieszkance naszej dzielnicy za obrazę uczuć religijnych grozi do dwóch lat więzienia.

 

zdjęcie: Twitter/Kaja Godek

127
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx