Rusza nowy budżet obywatelski (eks-partycypacyjny) 2019/2020

30
Share

Czy tym razem będzie lepiej niż ostatnio?

 

Z wielkim opóźnieniem miasto w końcu uruchomiło 6. edycję budżetu partycypacyjnego – który teraz nazywa się budżetem obywatelskim. Zmiana nazwy to niejedyna nowość. Są też nowe zasady przeprowadzania konkursu.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy teoretycznie decydują o tym, na co przeznaczyć drobną część budżetu Warszawy. Warszawiacy co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. W budżecie obywatelskim każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić projekt lub zagłosować. Nie trzeba do tego być zameldowanym, ani pełnoletnim.

Niestety, co zraziło w ostatnich latach wielu uczestników akcji, znaczna część projektów jest blokowanych przez urzędników już na etapie składania wniosków, a nawet te, które przejdą sito urzędniczej selecji, nie zawsze są realizowane tak, jak to planowali wnioskodawcy.

W tym roku do dyspozycji mieszkańców Warszawy jest rekordowa kwota – ponad 83 mln zł. Miła wiadomość: dzielnica Targówek ma do wydania 4 072 457 złotych – to jeden z największych dzielnicówych budżetów w tym roku,. Oprócz tego po raz pierwszy będzie można złożyć projekty ogólnomiejskie, dotyczące kilku dzielnic lub całej Warszawy – na to przeznaczono aż 25 mln zł.

Co jest nowego w szóstej edycji?

 • Większa kwota przeznaczona do dyspozycji mieszkańców – 83 mln złotych, czyli prawie 20 mln więcej niż w poprzednim roku.
 • Poziom ogólnomiejski – możliwość zgłoszenia nie tylko projektów dzielnicowych, ale również dotyczących całego miasta lub kilku dzielnic.
 • To samo kryterium ogólnodostępności we wszystkich dzielnicach. Zmiana jest odpowiedzią na uwagi mieszkańców zgłaszane podczas konsultacji społecznych dotyczące potrzeby ujednolicenia zasad.
 • Zmiana nazwy z „budżet partycypacyjny” na „budżet obywatelski”, zgodnie z regulacjami ustawowymi.
 • Liczba wymaganych podpisów na liście poparcia – zgłaszając projekt dzielnicowy należy dostarczyć listę poparcia zawierającą podpisy 20 mieszkańców z danej dzielnicy, z kolei do projektu ogólnomiejskiego trzeba dołączyć 40 podpisów mieszkańców Warszawy.
 • Zasady głosowania – każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim.
 • Więcej głosów decyduje o skierowaniu projektów do realizacji. Na poziomie ogólnomiejskim projekt będzie musiał uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów, zaś na poziomie dzielnicowym – co najmniej 50.

Jak zgłosić projekt?

Projekt można zgłosić przez internet – na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl lub w formie papierowej. Wypełniony formularz należy złożyć osobiście lub przesłać na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet obywatelski”. Propozycję dotyczącą poziomu ogólnomiejskiego można przesłać także na adres Centrum Komunikacji Społecznej.

Na Targówku już zaczęły się pierwsze spotkania w sprawie pomysłów do budżetu obywatelskiego. Nie cieszą się one wielką popularnością – na jedno z nich przyszły… dwie osoby.

To nie dziwi, bo warszawscy urzędnicy swoimi decyzjami w poprzednich latach skutecznie zniechęcili do udziału w projekcie wiele osób. Ciągle spadająca ilość zrealizowanych projektów także nie zachęca do działania.

Stan realizacji projektów z poprzednich edycji: 1. edycja – 97% (327 zrealizowanych projektów), 2. edycja – 95% (614 zrealizowanych projektów), 3. edycja – 91% (699 zrealizowanych projektów), 4. edycja – 75% (664 zrealizowane projekty), 5. edycja – realizacja rozpoczęła się w 2019 r.

W efekce w zeszłym roku mieliśmy na Targówku zatrzęsienie pikników, filmów na świeżym powietrzu i książek w bibliotekach, a naprawdę wartościowych i trwałych projektów było jak na lekarstwo.

Harmonogram tegorocznej szóstej edycji budżetu obywatelskiego (partycypacyjnego) 2019/2020:

 • Zgłaszanie projektów – 20 maja – 10 czerwca 2019 r.
 • Ocena zgłoszonych projektów – 11 czerwca – 8 sierpnia 2019 r.
 • Odwołania od niedopuszczenia projektów do głosowania i ewentualna ponowna ocena – 9 – 26 sierpnia 2019 r. 
 • Głosowanie na projekty – 6 września – 23 września 2019 r.
 • Ogłoszenie wyników głosowania – 3 października 2019 r.
 • Realizacja zwycięskich pomysłów – rok 2020.

Macie pomysły co zgłosić do budżetu obywatelskiego na Targówku? Wiecie, jak naprawić tę akcję w całej Warszawie? Oprócz stosownych wniosków do urzędów, napiszcie swoje propozycje także w komenatarzach pod tym artykułem.

zdjęcie na górze: UM Warszawa

30
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx