Najwyraźniej studenci z SGH dostrzegli w naszych urzędnikach coś więcej, niż my widzimy.
Ranking „Gmina na 5!” tworzą corocznie już od kilku lat studenci Szkoły Głównej Handlowej pod kierunkiem wykładowców tej uczelni. To całkiem poważne badania, poświęcone przede wszystkim zachowaniom urzędów gmin w całej Polsce w zakresie obsługi przedsiębiorców. Burmistrz Targówka Sławomir Antonik pochwalił się właśnie, że zostaliśmy wyróżnieni w tym rankingu już po raz trzeci z rzędu.
Mamy tutaj pewien problem z nazewnictwem – gdyż Targówek nie jest gminą, tylko dzielnicą (to cała Warszawa jest jedną wielką gminą mającą status miasta na prawach powiatu, i podzieloną na 18 pomocniczych jednostek administracyjnych, czyli właśnie dzielnic) – ale nie to jest najciekawsze.
Najbardziej ciekawi nas, za co dokładnie nasza dzielnica została tak wyróżniona.
Tego jeszcze dokładnie nie wiemy, bo na razie jest to tylko nominacja, a nagrodzone „Gminy na 5!” zostaną ogłoszone 23 maja 2019 r. w siedzibie SGH. Burmistrz Antonik podaje jednak, że jednostki nominowane do nagrody oceniane są na podstawie kilku czynników m.in.: audytu stron internetowych, analizy kontaktu elektronicznego z gminami, oraz badania metodą tajemniczego klienta.
Zerknęliśmy więc do zeszłorocznego rankingu „Gmina na 5!”, którego zasady były bardzo podobne. Studenci-badacze sprawdzali wtedy zawartość urzędowych stron internetowych (strona naszego urzędu dzielnicy zdobyła 11 na 15 możliwych punktów), oceniali mejle otrzymane od urzędników w języku polskim (tu zdobyliśmy 12 pkt) oraz w języku angielskim (tu urzędnicy z Targówka otrzymali… 0 – czytaj: zero – punktów). Mimo kompromitacji w tej ostatniej kategorii, Targówek w 2018 roku znalazł się wśród 53 nagrodzonych gmin z całej Polski.
Jak będzie w tym roku, dowiemy się za trzy tygodnie. Jeśli domyślacie się, w jakich dziedzinach urzęd dzielnicy Targówek jest na 5, a w jakich zasługuje na inną ocenę, wpisujcie swoje opinie w komentarzach pod artykułem.
zdjęcie na górze: Ratusz Targówka / fot. archiwum targowek.info
Moje doświadczenia z rejestracją samochodu (po internetowym umówieniu się) oraz z wymianą dowodu były bardzo dobre. Szybko i bez problemu. Pomocny jest też punkt informacyjny w hallu wejściowym, gdzie dostaje się niezbędne formularze i wyjaśnienia.
Taki ranking to można sobie między bajki włożyć. Czysto wirtualny, teoretyczny. Przykład marnotrawstwa czasu, z założenia efektowny, a nie efektywny. Gdyby istniał jakiś ranking rankingów, to ten okupowały by ostatnie miejsca. Książkowy wręcz przykład, co zrobić, żeby cokolwiek zrobić, ale się nie narobić. Studenci już na wstępie uczą się pozorowanej pracy. Dziś za taką wątpliwą pracę wyciągają ręce po wpis w indeksie, jutro za tego typu „ekspertyzy” będą dostawać z publicznych środków konkretne sumy. Bo jak można ocenić gminę, nawet nie widząc jej na oczy. Rozumiem, że w jakiejś gminie może być korupcja, marnotrawstwo, brud, dziurawe chodniki itd., a ten… Czytaj więcej »
Urząd (urzędnicy) działają lepiej niż radni oraz zarząd dzielnicy.
Urząd działa poprawnie, ale niestety ja uwazam dzielnicę Targówek za chyba najgorszą obecnie do zamieszkania. Jest tak nieprzyjazna z powodu zamykania ulic, kiepskich jakosciowo progow zwalniających, bus pasów, braku miejsc parkingowych, bezsensownych objazdow itp. niestety mieszkaniec jest zlem koniecznym, a mieszkaniec z takim luksusem jak samochod to czyste zło… Do tego niewielak ilosc miejsc typu pub.. wg mnie to dzielnica dla typa który przyjedzie autobusem, nażre sie i pójdzie spać. Ew. Ochla taniego piwa z biedry.
To za setki ławkę na ulicach. Starsi mieszkańcy nigdy nie zapomną jak „włodarze” parę lat temu wszystkie ławki usunęli. Teraz to i matki z małe mi dziećmi też nie mają miejsca by odpocząć podczas spaceru. Dla staruszków, by się udać nawet do lekarza to wyprawa nie na ich siły. Poprostu nie zaliczą dystansu bez odpocznku na ławce. Od kilku już lat uświadamiam tym z ratusza ten problem i co? Ano nic, tacy są zapracowani! A dzielnica bez ławeczek. Wy też będziecie ich potrzebowali!
Widać że mylone są tu dwie rzeczy. Czym innego jest funkcjonowanie całej dzielnicy (burmistrz, urzędnicy, radni) a czym innym funkcjonowanie wydziału obsługi mieszkańców. Studenci pobieżnie oceniali to drugie czyli jakość obsługi spraw urzędowych. Ten ranking nie ma nic dorzeczy w sprawie braku dróg, zaniedbanej infrastruktury, zamknięć spowodowanych budową metra, użytych progów czy braku ławek.
Dno prosze zobaczyc remont obwodnicy to przyklad niekompetencji i arogancji technicznej. Wola to o pomste do nieba
Witold 2.05.2019r
wstyd ! jak to możliwe by urzędnik nie znał angielskiego ? angielski powinien być w Polsce jako drugi język urzędowy
Cyt.: „To poważne badania, poświęcone przede wszystkim zachowaniom urzędów gmin w całej Polsce w zakresie obsługi przedsiębiorców.” Czy to w praktyce oznacza, że urzędnicy z Targówka są najbardziej skorumpowani? Czy liczna rzesza deweloperów budujących u nas w nieskończoność nowe osiedla to potwierdza? To już nie pierwszy raz urzędnicy z Targówka dostają tak wysokie oceny. A teraz poważniej. Oceniana jest jakaś strona internetowa. Może by tak ocenić jakość dróg rowerowych, a właściwie pobojowiska, które po nich zostało? Dlaczego po drugiej stronie Wisły drogi rowerowe są gładkie, można po nich wręcz płynąć a u nas, przy prędkości 20 km/h, pękają ramy w… Czytaj więcej »
Wierzę ponieważ targowek to nie gmina
Z obsługą klienta nie miałem problemu. Natomiast urzędnicy mogliby być batdziej kreatywni w rozwiązywaniu problemów – słama mała atchitektura, niewyszukana zieleń przy ulicach, brak rozwiązania problemu śmieci i ognisk w lesie, brak efektywnego nadzoru nad pracami realizowanymi na zlecenie. Może przydałoby się też zainwestować ludzi w pozysjiwanie środków UE i ich wykorzystywanie dla poprawy przrstrzeni wspólnej.
jesli nie znaja ang. to niech zapytaja sie po rosyjsku , przeciez tu jest pelno kocmoluchow starej PZPRowej gwardii
To strasznie słabe, że większość komentujących nie wie jakie są zadania i czego można oczekiwać od kadry urzędniczej pracującej w dzielnicy, jakie są zadania burmistrza a jakie radnych. Edukacja zeszła na psy, a ludzie nie potrafią załatwić spraw bo nie wiedzą kto jest właściwe w danej sprawie. To trochę tak jak by pomstować na ministra zdrowia, bo na chodnikach są psie kupy stanowiące siedlisko niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Ludzie – uczcie się a potem działajcie zgłaszając problemy i oceniajcie efektywność działań burmistrza, urzędników i radnych nie myląc ich kompetencji.
Ludzie doskonale potrafią czytać, ale ludzie doskonale potrafią wyczuć manipulację. Bo pojęcie „Gmina na 5” jest bardzo szerokie, doskonale nadaje się do nadużywania, sugerowania, że ocenia dotyczy całokształtu. Ale nawet w wąskim zakresie cały ten konkurs to kpina. Strona internetowa, odpowiedzi na maile – jak z tego można wyciągnąć wiążące wnioski co do jakości obsługi? Jakieś dzieci strzelają sobie punktacją. Czy wśród nich są np. informatycy, graficy, choćby do oceny strony internetowej. Czy ktoś wszystkim urzędom w Polsce podesłał jakaś zawiłą sprawę i próbował doprowadzić ją do końca? Czy może kryterium oceny było jedynie np. czas odpowiedzi i zwroty grzecznościowe?… Czytaj więcej »
Ranking faktycznie niskich lotów ale obraz lokalnej społeczności jaki jawi się w komentarzach też nie napawa optymizmem.
Droga redakcjo;
czyżby nastąpiły jakies zmiany na św. wincentego? Od strony Głębockiej znak jest dalej ale nie ma dodatkwych informacji. Są zasłonięte.
Od drugiej strony na wysokości Borzymowskiej jest przekreślona, że zakaz jazdy dalej za 500 m.
Dzisiaj wszyscy w jedna i drugą stronę jeździli jak kiedyś.
Jakieś zmiany?
Zmiany na Wincentego są takie, że jadąc od strony ul. Głębockiej, zbliżając się do skrzyżowania z Kondratowicza, na prawym pasie mamy nakaz jazdy prosto (żółte oznakowanie poziome, znak P-8a). No to jedziemy prosto a tam znak B-2 – zakaz wjazdu.
Szkoda, że nie oceniali obsługi w OPS. Ocena byłaby diametralnie odmienna.
No wlasnie i tak sam znak przed Matki Teresy. Tez ze mozna jechac prosto a znaki pionowe zupelnie inne
Po niskiej frekwencji na forum pod poszczególnymi artykułami od razu widać że jest majówka i że mieszkańcy Targówka nie mają czasu na komentowanie. Nie to co w dzień pracujący, w szczególności w godzinach pracy kiedy mamy prawdziwy zalew mądrych i mniej mądrych komentarzy.
Celna uwaga – somsiady są aktywni głównie w godzinach pracy. I nie ma tu znaczenia czy ktoś jest z budżetówki, pracuje w korpo czy też chwali się że ma własną firmę.
Od kiedy dzielnica Targówek znów jest gminą?
@zorro, drugim urzędowym językiem był niemiecki i rosyjski. Jesteśmy w Polsce. Używajmy polskiego.
Idąc Twoim tokiem rozumowania, w Wlk. Brytanii drugim urzędowym językiem powinien być język polski. W Niemczech, turecki itd.