Uwierzycie? Targówek jest "Gminą na 5!"? | targowek.info

Uwierzycie? Targówek jest „Gminą na 5!”?

Najwyraźniej studenci z SGH dostrzegli w naszych urzędnikach coś więcej, niż my widzimy.

Ranking „Gmina na 5!” tworzą corocznie już od kilku lat studenci Szkoły Głównej Handlowej pod kierunkiem wykładowców tej uczelni. To całkiem poważne badania, poświęcone przede wszystkim zachowaniom urzędów gmin w całej Polsce w zakresie obsługi przedsiębiorców. Burmistrz Targówka Sławomir Antonik pochwalił się właśnie, że zostaliśmy wyróżnieni w tym rankingu już po raz trzeci z rzędu.

Mamy tutaj pewien problem z nazewnictwem – gdyż Targówek nie jest gminą, tylko dzielnicą (to cała Warszawa jest jedną wielką gminą mającą status miasta na prawach powiatu, i podzieloną na 18 pomocniczych jednostek administracyjnych, czyli właśnie dzielnic) – ale nie to jest najciekawsze.

Najbardziej ciekawi nas, za co dokładnie nasza dzielnica została tak wyróżniona.

Tego jeszcze dokładnie nie wiemy, bo na razie jest to tylko nominacja, a nagrodzone „Gminy na 5!” zostaną ogłoszone 23 maja 2019 r. w siedzibie SGH. Burmistrz Antonik podaje jednak, że jednostki nominowane do nagrody oceniane są na podstawie kilku czynników m.in.: audytu stron internetowych, analizy kontaktu elektronicznego z gminami, oraz badania metodą tajemniczego klienta.

Zerknęliśmy więc do zeszłorocznego rankingu „Gmina na 5!”, którego zasady były bardzo podobne. Studenci-badacze sprawdzali wtedy zawartość urzędowych stron internetowych (strona naszego urzędu dzielnicy zdobyła 11 na 15 możliwych punktów), oceniali mejle otrzymane od urzędników w języku polskim (tu zdobyliśmy 12 pkt) oraz w języku angielskim (tu urzędnicy z Targówka otrzymali… 0 – czytaj: zero – punktów). Mimo kompromitacji w tej ostatniej kategorii, Targówek w 2018 roku znalazł się wśród 53 nagrodzonych gmin z całej Polski.

Jak będzie w tym roku, dowiemy się za trzy tygodnie. Jeśli domyślacie się, w jakich dziedzinach urzęd dzielnicy Targówek jest na 5, a w jakich zasługuje na inną ocenę, wpisujcie swoje opinie w komentarzach pod artykułem.

zdjęcie na górze: Ratusz Targówka / fot. archiwum targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

23 komentarzy na temat “Uwierzycie? Targówek jest „Gminą na 5!”?

 • 2 maja 2019 o godz. 08:35

  Moje doświadczenia z rejestracją samochodu (po internetowym umówieniu się) oraz z wymianą dowodu były bardzo dobre. Szybko i bez problemu. Pomocny jest też punkt informacyjny w hallu wejściowym, gdzie dostaje się niezbędne formularze i wyjaśnienia.

 • 2 maja 2019 o godz. 09:00

  Taki ranking to można sobie między bajki włożyć. Czysto wirtualny, teoretyczny. Przykład marnotrawstwa czasu, z założenia efektowny, a nie efektywny. Gdyby istniał jakiś ranking rankingów, to ten okupowały by ostatnie miejsca. Książkowy wręcz przykład, co zrobić, żeby cokolwiek zrobić, ale się nie narobić. Studenci już na wstępie uczą się pozorowanej pracy. Dziś za taką wątpliwą pracę wyciągają ręce po wpis w indeksie, jutro za tego typu „ekspertyzy” będą dostawać z publicznych środków konkretne sumy.

  Bo jak można ocenić gminę, nawet nie widząc jej na oczy. Rozumiem, że w jakiejś gminie może być korupcja, marnotrawstwo, brud, dziurawe chodniki itd., a ten ranking tego nie wychwyci. Bo wystarczy kolorowa strona internetowa czy jakiś urzędnik znający angielski, żeby ten smród zamaskować.

  Ten ranking ocenia co najwyżej najładniejszy kwiatek do kożucha. Jest niezwykle powierzchowny, naskórkowy. No ale gmina będzie trąbić o tym wkoło, doskonale wiedząc, że trudno to uznać za badanie miarodajne i kompleksowe.

 • 2 maja 2019 o godz. 09:13

  Urząd (urzędnicy) działają lepiej niż radni oraz zarząd dzielnicy.

 • 2 maja 2019 o godz. 09:20

  Urząd działa poprawnie, ale niestety ja uwazam dzielnicę Targówek za chyba najgorszą obecnie do zamieszkania. Jest tak nieprzyjazna z powodu zamykania ulic, kiepskich jakosciowo progow zwalniających, bus pasów, braku miejsc parkingowych, bezsensownych objazdow itp. niestety mieszkaniec jest zlem koniecznym, a mieszkaniec z takim luksusem jak samochod to czyste zło… Do tego niewielak ilosc miejsc typu pub.. wg mnie to dzielnica dla typa który przyjedzie autobusem, nażre sie i pójdzie spać. Ew. Ochla taniego piwa z biedry.

 • 2 maja 2019 o godz. 09:28

  To za setki ławkę na ulicach. Starsi mieszkańcy nigdy nie zapomną jak „włodarze” parę lat temu wszystkie ławki usunęli. Teraz to i matki z małe mi dziećmi też nie mają miejsca by odpocząć podczas spaceru. Dla staruszków, by się udać nawet do lekarza to wyprawa nie na ich siły. Poprostu nie zaliczą dystansu bez odpocznku na ławce. Od kilku już lat uświadamiam tym z ratusza ten problem i co? Ano nic, tacy są zapracowani! A dzielnica bez ławeczek. Wy też będziecie ich potrzebowali!

 • 2 maja 2019 o godz. 09:53

  Widać że mylone są tu dwie rzeczy. Czym innego jest funkcjonowanie całej dzielnicy (burmistrz, urzędnicy, radni) a czym innym funkcjonowanie wydziału obsługi mieszkańców. Studenci pobieżnie oceniali to drugie czyli jakość obsługi spraw urzędowych. Ten ranking nie ma nic dorzeczy w sprawie braku dróg, zaniedbanej infrastruktury, zamknięć spowodowanych budową metra, użytych progów czy braku ławek.

 • 2 maja 2019 o godz. 09:57

  Dno prosze zobaczyc remont obwodnicy to przyklad niekompetencji i arogancji technicznej. Wola to o pomste do nieba
  Witold 2.05.2019r

 • 2 maja 2019 o godz. 10:38

  wstyd ! jak to możliwe by urzędnik nie znał angielskiego ? angielski powinien być w Polsce jako drugi język urzędowy

 • 2 maja 2019 o godz. 12:32

  Cyt.: „To poważne badania, poświęcone przede wszystkim zachowaniom urzędów gmin w całej Polsce w zakresie obsługi przedsiębiorców.”
  Czy to w praktyce oznacza, że urzędnicy z Targówka są najbardziej skorumpowani? Czy liczna rzesza deweloperów budujących u nas w nieskończoność nowe osiedla to potwierdza? To już nie pierwszy raz urzędnicy z Targówka dostają tak wysokie oceny.

  A teraz poważniej. Oceniana jest jakaś strona internetowa. Może by tak ocenić jakość dróg rowerowych, a właściwie pobojowiska, które po nich zostało? Dlaczego po drugiej stronie Wisły drogi rowerowe są gładkie, można po nich wręcz płynąć a u nas, przy prędkości 20 km/h, pękają ramy w rowerach… Kto dopuszcza takie drogi do eksploatacji?

  Nagrodzonym urzędnikom przypominam, że zgodnie z USTAWĄ Prawo budowlane:
  Art.62.1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
  (…)
  2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia
  (…)
  Art.66.1. W przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany:
  1) może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska albo
  (…)
  3) jest w nieodpowiednim stanie technicznym, albo
  4) powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia – organ nadzoru budowlanego nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku.
  (…)

  Kontrolę przeprowadzają osoby z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Teraz zadaję pytanie: kto dokonuje kontroli ścieżek rowerowych na Targówku i dopuszcza je do eksploatacji. Przecież to jest kryminał.

  A ten ranking nie poprawia życia w naszej dzielnicy.

 • 2 maja 2019 o godz. 15:08

  Wierzę ponieważ targowek to nie gmina

 • 2 maja 2019 o godz. 20:36

  Z obsługą klienta nie miałem problemu. Natomiast urzędnicy mogliby być batdziej kreatywni w rozwiązywaniu problemów – słama mała atchitektura, niewyszukana zieleń przy ulicach, brak rozwiązania problemu śmieci i ognisk w lesie, brak efektywnego nadzoru nad pracami realizowanymi na zlecenie. Może przydałoby się też zainwestować ludzi w pozysjiwanie środków UE i ich wykorzystywanie dla poprawy przrstrzeni wspólnej.

 • 2 maja 2019 o godz. 23:44

  jesli nie znaja ang. to niech zapytaja sie po rosyjsku , przeciez tu jest pelno kocmoluchow starej PZPRowej gwardii

 • 3 maja 2019 o godz. 00:52

  To strasznie słabe, że większość komentujących nie wie jakie są zadania i czego można oczekiwać od kadry urzędniczej pracującej w dzielnicy, jakie są zadania burmistrza a jakie radnych. Edukacja zeszła na psy, a ludzie nie potrafią załatwić spraw bo nie wiedzą kto jest właściwe w danej sprawie. To trochę tak jak by pomstować na ministra zdrowia, bo na chodnikach są psie kupy stanowiące siedlisko niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Ludzie – uczcie się a potem działajcie zgłaszając problemy i oceniajcie efektywność działań burmistrza, urzędników i radnych nie myląc ich kompetencji.

 • 3 maja 2019 o godz. 11:50

  Ludzie doskonale potrafią czytać, ale ludzie doskonale potrafią wyczuć manipulację. Bo pojęcie „Gmina na 5” jest bardzo szerokie, doskonale nadaje się do nadużywania, sugerowania, że ocenia dotyczy całokształtu.

  Ale nawet w wąskim zakresie cały ten konkurs to kpina. Strona internetowa, odpowiedzi na maile – jak z tego można wyciągnąć wiążące wnioski co do jakości obsługi? Jakieś dzieci strzelają sobie punktacją. Czy wśród nich są np. informatycy, graficy, choćby do oceny strony internetowej. Czy ktoś wszystkim urzędom w Polsce podesłał jakaś zawiłą sprawę i próbował doprowadzić ją do końca? Czy może kryterium oceny było jedynie np. czas odpowiedzi i zwroty grzecznościowe?

  Nawet ten kabaret przebił sam siebie. Jak można klasyfikować urząd, który z bardzo ubogiej sfery oceny, oceny zapewne bardzo pobieżnej, zawalił i tak 1/3 testu? Urząd dostał 0 punktów w jednej z dziedzin i wciąż jest w czołówce. Przecież to kpina. Każda promocja polega na tym, że zalicza się wszystkie dziedziny, żeby być przepuszczonym wyżej.

  Zresztą o czym tu gadać. Czułość tego rankingu jest zerowa. Trzy dziedziny, max 45 punktów. Jak w taki sposób można ocenić 2,5 tys gmin, (zresztą nie wierzę, żeby nawet w tak pobieżny sposób oceniono wszystkie), za pomocą tak niedokładnego narzędzia? Przecież z góry wiadomo, że dziesiątki czy setki gmin będą miały identyczna punktację.

  A nawet ten śmieszny ranking. Nasz urząd zdobywa 23 punkty na 45 (w tym zero punktów w jednej z kluczowych dziedzin stanowiących 33 proc. oceny). W zwykłej szkole ledwie by się prześlizgnął, ledwie by zdał z takim wynikiem na poziomie 50 proc. A tu jest w nominowanych? Na SGH studenci jadący na dwójkach czy trójach z minusami są zaliczani do prymusów?

  Jeden wielki wstyd a nie powód do przechwałek.

 • 3 maja 2019 o godz. 22:49

  Ranking faktycznie niskich lotów ale obraz lokalnej społeczności jaki jawi się w komentarzach też nie napawa optymizmem.

 • 4 maja 2019 o godz. 16:43

  Droga redakcjo;

  czyżby nastąpiły jakies zmiany na św. wincentego? Od strony Głębockiej znak jest dalej ale nie ma dodatkwych informacji. Są zasłonięte.
  Od drugiej strony na wysokości Borzymowskiej jest przekreślona, że zakaz jazdy dalej za 500 m.

  Dzisiaj wszyscy w jedna i drugą stronę jeździli jak kiedyś.

  Jakieś zmiany?

 • 5 maja 2019 o godz. 12:35

  Zmiany na Wincentego są takie, że jadąc od strony ul. Głębockiej, zbliżając się do skrzyżowania z Kondratowicza, na prawym pasie mamy nakaz jazdy prosto (żółte oznakowanie poziome, znak P-8a). No to jedziemy prosto a tam znak B-2 – zakaz wjazdu.

 • 5 maja 2019 o godz. 16:00

  Szkoda, że nie oceniali obsługi w OPS. Ocena byłaby diametralnie odmienna.

 • 5 maja 2019 o godz. 19:36

  No wlasnie i tak sam znak przed Matki Teresy. Tez ze mozna jechac prosto a znaki pionowe zupelnie inne

 • 5 maja 2019 o godz. 22:37

  Po niskiej frekwencji na forum pod poszczególnymi artykułami od razu widać że jest majówka i że mieszkańcy Targówka nie mają czasu na komentowanie. Nie to co w dzień pracujący, w szczególności w godzinach pracy kiedy mamy prawdziwy zalew mądrych i mniej mądrych komentarzy.

 • 6 maja 2019 o godz. 01:54

  Celna uwaga – somsiady są aktywni głównie w godzinach pracy. I nie ma tu znaczenia czy ktoś jest z budżetówki, pracuje w korpo czy też chwali się że ma własną firmę.

 • 6 maja 2019 o godz. 21:17

  Od kiedy dzielnica Targówek znów jest gminą?

 • 8 maja 2019 o godz. 06:43

  @zorro, drugim urzędowym językiem był niemiecki i rosyjski. Jesteśmy w Polsce. Używajmy polskiego.

  Idąc Twoim tokiem rozumowania, w Wlk. Brytanii drugim urzędowym językiem powinien być język polski. W Niemczech, turecki itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.