ZDM przyznaje między wierszami: remont obwodnicy Targówka to katastrofa i znów będzie opóźnienie

46
Share

Czy to najgorzej prowadzona inwestycja na Targówku w XXI wieku?

 

Każdy, kto w ciągu ostatniego roku odwiedził Targówek Mieszkaniowy (nie wspominając o mieszkańcach naszego wielkiego osiedla, mających to na co dzień) widział to na własne oczy: Targówek zmienił się w gigantyczny, rozgrzebany plac budowy.

Od ponad roku na każdym kroku spotykamy ziemne wykopaliska, rozkopane chodniki, zdewastowane skrzyżowania, porzucone materiały budowlane. I to w samym środku obszaru zamieszkanego przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi – pomiędzy ulicami Ossowskiego, Handlową, Barkocińską i Myszkowską.

Umowę na generalny remont tzw. „obwodnicy Targówka” miasto zawarło w kwietniu 2018 roku, na początku kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi.

Wtedy było pięknie: wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska (PO), dyrektor ZDM Łukasz Puchalski, radna Iwona Wujastyk (PO) i burmistrz Targówka Sławomir Antonik (SM Bródno) pozowali uśmiechnięci do zdjęć, zapewniając że już jesienią 2018 roku Targówek Mieszkaniowy będzie miał wyremontowane ulice, chodniki, ścieżki rowerowe, a nawet ścieżki dla biegaczy.

Wykonawcą przebudowy została firma IDS-BUD S.A. z siedzibą przy ul. Grzybowskiej w Warszawie.

Po wyborach samorządowych bajka się skończyła. Jesienią 2018 zamiast obiecanych gładkich ulic, jezdnie i chodniki były koszmarnie rozkopane, pracujących robotników nie było widać, i nawet nadzorujący inwestycję Zarząd Dróg Miejskich przyznał, że remont „obwodnicy Targówka” potrwa dwa razy dłużej – chociaż, jak zapewniali urzędnicy, „to nie nasza wina”.

Zgodnie z nowym, przesuniętym terminem, roboty na Ossowskiego, Handlowej, Barkocińskiej i Myszkowskiej miały się zakończyć do 30 czerwca 2019 roku. Do tej daty niby pozostał nam jeszcze miesiąc, ale dobrze widać, że to data kompletnie nierealna.

Znów zauważyli to nawet w ZDM. Miejska firma właśnie wystosowała długi oficjalny komunikat, w którym między wierszami przyznaje, że znów się nie udało i zakończenie inwestycji kolejny raz się przesunie.

Co napisał ZDM? Przyjrzyjmy się uważniej:

„Mimo licznych przeszkód, roboty powinny się zakończyć wraz z otwarciem nowych stacji II linii metra.”

Czyli: już w pierwszym zdaniu komunikatu urzędnicy potwierdzają: zakończenie remontu „obwodnicy Targówka” jest opóźnione co najmniej o kilka miesięcy. W tej chwili nie wiadomo, kiedy stacje II linii metra na Targówku zostaną otwarte. Może na początku roku szkolnego 2019/2020, a może późną jesienią, a może nawet na święta Bożego Narodzenia 2019. W każdym razie na pewno nie 30 czerwca 2019.

„Pomimo intensywnych robót kontynuowanych po zimowej przerwie są jeszcze prace, których nie udało się zrealizować. Roboty budowlane prowadzone pod ruchem są zawsze trudniejsze, zwłaszcza gdy konieczne jest zachowanie przejezdności autobusów kursujących na trasach objazdowych. do czasu otwarcia metra są one głównym środkiem komunikacji dla okolicznych osiedli. Z tego względu nie możemy rozpocząć równolegle budowy wszystkich czterech projektowanych rond czy innych prac brukarskich. Roboty te są prowadzone etapami, co wpływa na wydłużenie remontu.”

Z pierwszym zdaniem powyższego fragmentu komunikatu, o „intensywnych robotach”, możemy polemizować. Na pozostałą część informacji możemy odpowiedzieć tylko jednym pytaniem: a to nie wiedziliście tego wszystkiego, ogłaszając w błyskach fleszy inwestycję podczas kampanii wyborczej?

„Dodatkowo deszczowy miesiąc nie sprzyja pracom, które do ich przeprowadzenia wymagają suchego podłoża. Już w zeszłym tygodniu wykonawca miał układać nawierzchnię ścieżki biegowej, jednak ze względu na opady deszczu i dużą wilgotność terenu nie mógł zaplanowanego zadania zrealizować.”

Tak, to napisali urzędnicy pod koniec deszczowego maja. Który nastąpił po jednym z najsuchszych, najcieplejszych i najbardziej sprzyjających robotom budowlanym kwietniu w historii. Ale oczywiście dobre warunki do budowy w kwietniu zaskoczyły budowlańców…

„Wraz z początkiem okresu wiosennego kontynuujemy roboty, które powinny zakończyć się do czasu oddania stacji metra.”

Jak już napisaliśmy wcześniej, nie wiadomo, kiedy stacje II linii metra zostaną otwarte. Może na początku roku szkolnego, a może na święta Bożego Narodzenia. ZDM mówi nam więc wyraźnie, choć nie wprost: schrzaniliśmy to – najbardziej uciążliwy remont na Targówku w XXI wieku po raz kolejny jest opóźniony.

Ponad rok od rozpoczęcia remontu „obwodnicy Targówka”, postęp prac, opisany na stronie obwodnica-targowka.pl (którą na swoje nieszczęście stworzyli urzędnicy w przedwyborczym entuzjaźmie) wygląda następująco:

Roboty przygotowawcze 95%
Roboty drogowe 33%
Zagospodarowanie terenu 6%

Nowej, oficjalnej daty zakończenia remontu Ossowskiego, Handlowej, Barkocińskiej i Myszkowskiej ZDM nie odważył się podać.

 

Remont „obwodnicy Targówka” sześć miesięcy po pierwotnym terminie zakończenia inwestycji, i na miesiąc przed kolejnym (nierealnym) terminem, wygląda tak:

wszystkie zdjęcia: ZDM
46
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx