ZDM przyznaje między wierszami: remont obwodnicy Targówka to katastrofa i znów będzie opóźnienie | targowek.info

ZDM przyznaje między wierszami: remont obwodnicy Targówka to katastrofa i znów będzie opóźnienie

Czy to najgorzej prowadzona inwestycja na Targówku w XXI wieku?

 

Każdy, kto w ciągu ostatniego roku odwiedził Targówek Mieszkaniowy (nie wspominając o mieszkańcach naszego wielkiego osiedla, mających to na co dzień) widział to na własne oczy: Targówek zmienił się w gigantyczny, rozgrzebany plac budowy.

Od ponad roku na każdym kroku spotykamy ziemne wykopaliska, rozkopane chodniki, zdewastowane skrzyżowania, porzucone materiały budowlane. I to w samym środku obszaru zamieszkanego przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi – pomiędzy ulicami Ossowskiego, Handlową, Barkocińską i Myszkowską.

Umowę na generalny remont tzw. „obwodnicy Targówka” miasto zawarło w kwietniu 2018 roku, na początku kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi.

Wtedy było pięknie: wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska (PO), dyrektor ZDM Łukasz Puchalski, radna Iwona Wujastyk (PO) i burmistrz Targówka Sławomir Antonik (SM Bródno) pozowali uśmiechnięci do zdjęć, zapewniając że już jesienią 2018 roku Targówek Mieszkaniowy będzie miał wyremontowane ulice, chodniki, ścieżki rowerowe, a nawet ścieżki dla biegaczy.

Wykonawcą przebudowy została firma IDS-BUD S.A. z siedzibą przy ul. Grzybowskiej w Warszawie.

Po wyborach samorządowych bajka się skończyła. Jesienią 2018 zamiast obiecanych gładkich ulic, jezdnie i chodniki były koszmarnie rozkopane, pracujących robotników nie było widać, i nawet nadzorujący inwestycję Zarząd Dróg Miejskich przyznał, że remont „obwodnicy Targówka” potrwa dwa razy dłużej – chociaż, jak zapewniali urzędnicy, „to nie nasza wina”.

Zgodnie z nowym, przesuniętym terminem, roboty na Ossowskiego, Handlowej, Barkocińskiej i Myszkowskiej miały się zakończyć do 30 czerwca 2019 roku. Do tej daty niby pozostał nam jeszcze miesiąc, ale dobrze widać, że to data kompletnie nierealna.

Znów zauważyli to nawet w ZDM. Miejska firma właśnie wystosowała długi oficjalny komunikat, w którym między wierszami przyznaje, że znów się nie udało i zakończenie inwestycji kolejny raz się przesunie.

Co napisał ZDM? Przyjrzyjmy się uważniej:

„Mimo licznych przeszkód, roboty powinny się zakończyć wraz z otwarciem nowych stacji II linii metra.”

Czyli: już w pierwszym zdaniu komunikatu urzędnicy potwierdzają: zakończenie remontu „obwodnicy Targówka” jest opóźnione co najmniej o kilka miesięcy. W tej chwili nie wiadomo, kiedy stacje II linii metra na Targówku zostaną otwarte. Może na początku roku szkolnego 2019/2020, a może późną jesienią, a może nawet na święta Bożego Narodzenia 2019. W każdym razie na pewno nie 30 czerwca 2019.

„Pomimo intensywnych robót kontynuowanych po zimowej przerwie są jeszcze prace, których nie udało się zrealizować. Roboty budowlane prowadzone pod ruchem są zawsze trudniejsze, zwłaszcza gdy konieczne jest zachowanie przejezdności autobusów kursujących na trasach objazdowych. do czasu otwarcia metra są one głównym środkiem komunikacji dla okolicznych osiedli. Z tego względu nie możemy rozpocząć równolegle budowy wszystkich czterech projektowanych rond czy innych prac brukarskich. Roboty te są prowadzone etapami, co wpływa na wydłużenie remontu.”

Z pierwszym zdaniem powyższego fragmentu komunikatu, o „intensywnych robotach”, możemy polemizować. Na pozostałą część informacji możemy odpowiedzieć tylko jednym pytaniem: a to nie wiedziliście tego wszystkiego, ogłaszając w błyskach fleszy inwestycję podczas kampanii wyborczej?

„Dodatkowo deszczowy miesiąc nie sprzyja pracom, które do ich przeprowadzenia wymagają suchego podłoża. Już w zeszłym tygodniu wykonawca miał układać nawierzchnię ścieżki biegowej, jednak ze względu na opady deszczu i dużą wilgotność terenu nie mógł zaplanowanego zadania zrealizować.”

Tak, to napisali urzędnicy pod koniec deszczowego maja. Który nastąpił po jednym z najsuchszych, najcieplejszych i najbardziej sprzyjających robotom budowlanym kwietniu w historii. Ale oczywiście dobre warunki do budowy w kwietniu zaskoczyły budowlańców…

„Wraz z początkiem okresu wiosennego kontynuujemy roboty, które powinny zakończyć się do czasu oddania stacji metra.”

Jak już napisaliśmy wcześniej, nie wiadomo, kiedy stacje II linii metra zostaną otwarte. Może na początku roku szkolnego, a może na święta Bożego Narodzenia. ZDM mówi nam więc wyraźnie, choć nie wprost: schrzaniliśmy to – najbardziej uciążliwy remont na Targówku w XXI wieku po raz kolejny jest opóźniony.

Ponad rok od rozpoczęcia remontu „obwodnicy Targówka”, postęp prac, opisany na stronie obwodnica-targowka.pl (którą na swoje nieszczęście stworzyli urzędnicy w przedwyborczym entuzjaźmie) wygląda następująco:

Roboty przygotowawcze 95%
Roboty drogowe 33%
Zagospodarowanie terenu 6%

Nowej, oficjalnej daty zakończenia remontu Ossowskiego, Handlowej, Barkocińskiej i Myszkowskiej ZDM nie odważył się podać.

 

Remont „obwodnicy Targówka” sześć miesięcy po pierwotnym terminie zakończenia inwestycji, i na miesiąc przed kolejnym (nierealnym) terminem, wygląda tak:

wszystkie zdjęcia: ZDM
PRZECZYTAJ TEŻ:

46 komentarzy na temat “ZDM przyznaje między wierszami: remont obwodnicy Targówka to katastrofa i znów będzie opóźnienie

 • 30 maja 2019 o godz. 07:19

  ZDM: „Mimo licznych przeszkód, roboty powinny się zakończyć wraz z otwarciem nowych stacji II linii metra.”

  Podobno w celu realizacji powyższej deklaracji wstrzymają się kilka dodatkowych miesięcy z otwarciem II linii metra na Targówku;).

 • 30 maja 2019 o godz. 08:28

  Niech się nie spieszą ale zrobią porządnie i solidnie

 • 30 maja 2019 o godz. 08:31

  problem w tym, ze na placu budowy nic się nie dzieje. panowie przychodzą do pracy i nudzą się długie godziny. wczoraj 2 z nich pilnowało pustej betoniarki. poza tym pustka i kurz.

 • 30 maja 2019 o godz. 09:05

  najlepiej to widać czekająć na kebab pod Chatą Wariata. Czekasz ok 15-20 minut a panowie po 3 szlugi dają rade spalic w tym czasie, patrząc na robotę

 • 30 maja 2019 o godz. 09:11

  Zwykle jest tak: jeden pracuje a 3 stoi obok i patrzy. Nie pamiętam już jak wygląda moje osiedle bez dziur, piachu i ciągłego rozgrzebywania. Mam tego dość.

 • 30 maja 2019 o godz. 09:14

  Czy było jakieś info o konsultacjach społecznych z ZTM ws. zmian w komunikacji miejskiej w związku z oddaniem do użytku nowego odcinka II linii metra? Może kilku internautów, zwłaszcza tych, którzy sporo się tu na ten temat wypowiadają, jest zainteresowanych…

  Ze strony ZTM:
  „Rozpoczynamy konsultacje społeczne dotyczące zmian w komunikacji po uruchomieniu nowych stacji II linii metra na Pradze-Północ i Targówku.

  Propozycje ZTM dotyczące tego, jakimi trasami będą jeździć autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego po otwarciu trzech stacji metra, przedstawiliśmy pod koniec marca. Teraz zapraszamy mieszkańców stolicy do dyskusji.

  ZTM zaplanował także pięć spotkań z mieszkańcami Targówka, Białołęki, Marek i Pragi-Północ. W ich trakcie nasi pracownicy rozmawiać będą z mieszkańcami na temat przedstawionych propozycji dotyczących transportu publicznego po uruchomieniu stacji Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka.
  Dzielnica / miasto
  Data Godziny Miejsce
  Targówek 6.05
  poniedziałek 17:00 – 21:00

  Gimnazjum nr 141 / Szkoła Podstawowa nr 377
  ul. Trocka 4
  Białołęka 16.05
  czwartek 18:00 – 21:00

  Szkoła Podstawowa nr 368
  ul. Ostródzka 175
  Marki 21.05
  wtorek 17:00 – 20:00

  Centrum Aktywności Fabryczna 3
  ul. Fabryczna 3
  Targówek 2.06
  niedziela 11:00 – 16:00

  Urząd Dzielnicy Targówek
  ul. Kondratowicza 20
  Praga-Północ 12.06
  środa 17:00 – 20:00

  Urząd Dzielnicy Praga-Północ
  ul. Kłopotowskiego 15

  Swoją opinię wyrazić będzie można także podczas otwartego posiedzenia Rady Warszawskiego Transportu Publicznego. Odbędzie się ono we wtorek, 4 czerwca, w godzinach 17.00-20.00 w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56 na Pradze-Północ.

  Uwagi na temat planowanych zmian w Warszawskim Transporcie Publicznym można zgłaszać również drogą elektroniczną, na adres konsultacje@ztm.waw.pl. Opinie zbierać będziemy do niedzieli, 23 czerwca.”

 • 30 maja 2019 o godz. 09:15

  Mieszkam obok Rampy, mi ten remont w sumie nawet nie przeszkadza. Chyba się już przyzwyczaiłem do żwirowej ścieżki rowerowej i dziury dookoła studzienki przy wjeździe w Kołową. Coś tam powoli dłubią, szanują pracę po prostu :)

 • 30 maja 2019 o godz. 09:51

  I tu się zgodzę kiepska firma z kiepskimi pracownikami jeden coś tam kopie a pięciu stoi nad nim i się przygląda. Tylko człowiek buty niszczy.

 • 30 maja 2019 o godz. 10:07

  Dalej głosujcie, lemingi i słoiki, na sojusz komuny z poko. Wstyd. Gdyby warszawiacy z pochodzenia, a nie wyboru decydowali, to poko by w Naszej Stolicy nie istnialo.

 • 30 maja 2019 o godz. 10:15

  Ta sama firma buduje szkołę na Rembrandta również na Targówku. Ciekawe czy tam również będą takie opóźnienia

 • 30 maja 2019 o godz. 10:15

  Na Bemowie pani Burmistrz z PO, obiecała progi zwalniające na drodze osiedlowej, którą rodzice gnają, żeby oddać swe pociechy do przedszkola.
  Też ma kłopot z wywiązaniem się z obietnicy….

 • 30 maja 2019 o godz. 10:30

  Przejazdy dla samochodów przez ścieżki rowerowe wykonane jak tor przeszkód. A wystarczyło trochę wyżej wylać asfalt. Żenada.

 • 30 maja 2019 o godz. 10:32

  Remont. Ułożenie ścieżek i zwężenei jedni krawężnikami. Podobna żenada jak „remont” Kościeliskiej i Krośniwickiej w zesłżym roku.

 • 30 maja 2019 o godz. 10:37

  Zastanawia mnie jaki bezmózg zezwala na rozpoczęcie prac remontowych ciągów pieszych po obu stronach ulicy. Odprowadzając dziecko do przedszkola lub szkoły muszę przechodzić przez plac budowy. Na wszystkich przejściach dla pieszych są jakieś roboty.

 • 30 maja 2019 o godz. 10:58

  Mieszkam w pobliży, obserwuję pracowników wykonujących prace remontowe. Byłam przekonana, że to Ukraińcy, bo w niektórych miejscach poziom niechlujstwa jest żenujący. To jednak polska firma ale pracownicy chyba robią to co robią po raz pierwszy, łączenia nowych fragmentów chodników z istniejącą nawierzchnią, nie podlegającą remontowi to istny horror estetyczny. Może dostrzegam to dlatego, że jestem kobietą, i nie budowlańcem. Mam nadzieję, że wśród odbierających wykonanie będzie chociaż jedna kobieta, która zauważy to partactwo.

 • 30 maja 2019 o godz. 11:16

  Przecież to, od samego początku, było zaplanowane tak, aby nie dotrzymywać „planowo” terminów i podpisywać, również „planowo” aneksy do pierwotnej umowy. Jest to jawny przekręt i sprawa dla prokuratury. Ale, ktokolwiek zgłosi do prokuratury, od razu dostanie w pysk „pisowskim pieniaczem” i zewsząd rozlegnie się ryk: „TO POLITYCZNA NAGONKA”.
  Ktoś to podpisał, ktoś, teoretycznie, sprawuje nadzór inwestorski, ktoś zgadza się na kolejne przedłużanie robót, ktoś-co najważniejsze-odpowiada za autorstwo tego, pożal się Mzimu, „projektu”. I co? I jajco.

 • 30 maja 2019 o godz. 11:33

  @ e
  Tak tez widziałam że są połączone nowe chodniki ze starymi! piękne płyty na środku a na krańcach chodnika stare uszczerbione kamienie! Ludzie co za partactwo!

 • 30 maja 2019 o godz. 12:20

  Ta data jest realna jeśli robotnicy w ogóle coś by robili. Jadę do pracy na 10-tą a na obwodnicy ani jednego robotnika. Może pracują z drugiej strony ale chyba lepiej by było skończyć jeden fragment a potem zająć się drugim. Rozgrzebane w kilku miejscach. W ogóle dziwnie to jakoś porobione, ścieżki rowerowe węższe od biegowych, chodniki jeszcze węższe… Pratulińska powinna już dawno być otwarta, autobusy mogłyby wrócić na stare trasy.

 • 30 maja 2019 o godz. 12:23

  Ciekawe jak to będzie z tymi rondami. Ciasne, autobusy będą lawirować. Ale może zamiast wypełniać je kostką można by zrobić na nich klomby albo posadzić jakieś krzewinki.

 • 30 maja 2019 o godz. 12:27

  Wlecze się, wlecze ale miejmy nadzieję, że efekt będzie zadowalający. Dziwię się trochę, że zmarnowano tyle przestrzeni na Pratulińskiej i Trockiej. Można było poszerzyć ulice (Borzymowską też by się w sumie dało) albo zrobić miejsca parkingowe a tak jest gmatwanina ścieżek. Czekamy na otwarcie metra.

 • 30 maja 2019 o godz. 13:20

  Najlepiej to zwalić winę na pogodę/ruch samochodów i pieszych/inną firmę. Mam nadzieję, że szybciej otworzą metro, to może w końcu kogoś wypie*dolą z roboty bo najwidoczniej ktoś tu daje d*py po całości. Zastanawia mnie dlaczego najpierw wszystko rozkopali i tak zostawili? Czy nie można było robić tej inwestycji w mniej chaotyczny sposób? Papier jest cierpliwy, wszystko zniesie, ale to nie znaczy, że projekt taki wspaniały i elegancki, a w rzeczywistości ma się nijak. Gówniane wykonanie, nic nie wygląda tam na skończone.

 • 30 maja 2019 o godz. 14:20

  piesi przeszkadzają. pogoda przeszkadza. wiatr przeszkadza. psy i koty przeszkadzają. internet przeszkadza. autobusy przeszkadzają. samochody przeszkadzają. wszystko to przeszkadza w solidnej robocie. ale co nie przeszkadza? tej informacji brakuje.

 • 30 maja 2019 o godz. 14:41

  A po co tam ulice? i tak nie będzie gdzie zaparkować przy metrze, to i ulice są zbędne. Mieszkam kilka ulic dalej, ale dla mnie bez parkingów te stacje mogą nie istnieć. Dopiero wybudowanie stacji przy ratuszu cos poprawi, a teraz poprawi tylko garstce okolicznych mieszkańców.

 • 30 maja 2019 o godz. 14:47

  Żadnego poszerzania ulic. To sa okolice parku, potrzbujemy zieleni i spacerów. Do jezdzneia nbedzie metro.

  A pratulinska powinni jak najszybciej otowrzyc. Ile jeszcze ma trwac ta proizorka z objazdami autobusow.

 • 30 maja 2019 o godz. 16:47

  Jeśli chodzi o Pratulińską to 2/3 odbudowywało metro i ta część jest gotowa, jeszcze dorabiają sygnalizację przy Trockiej, a 1/3 bliżej parku jest robiona przez tą firmę od „obwodnicy”. Więc może w przyszłym roku otworzą.

 • 30 maja 2019 o godz. 20:57

  Niech ZDM poda kto i ile wziął łapówki lub czyim krewnym jest właściciel firmy „remontującej” obwodnicę.

 • 30 maja 2019 o godz. 21:37

  Z tym metrem to kpina.Mimo że najbardziej wymagające Straż Pożarna i sanepid już dokonały odbiorów to mamy teraz czekać do 1.10.2019 na otwarcie trzech stacji. Oficjalnie podano że urzędasy do odbiorów przystąpią od 1.07 i potrwają one 3 miesiące, to ja się pytam co zamierzają robić od 11.05 (zakończenie budowy) do 1.07?

 • 31 maja 2019 o godz. 04:22

  do L:
  O to zapytaj wojewodę z PiS :)))

 • 31 maja 2019 o godz. 06:52

  Pis zrobi wszystko, żeby przeciągać odbiory metra.

 • 31 maja 2019 o godz. 09:32

  Bracia, śmiem wysnuć teorię mojszą, że to wina PIS he

 • 31 maja 2019 o godz. 09:54

  Patrząc na Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który podlega wojewodzie, i cyrkom przy otwieraniu łącznika Sokolej przy Targowej, które musiały się skończyć w sądzie, to z metrem będzie tak samo, jak wojewoda i jego służby uznają, że metro jest be.

 • 31 maja 2019 o godz. 10:23

  „Pomimo intensywnych prac” to jakaś kpina. Tygodnie przestoju!!! Czy nikt tego nie widzi. Decydenci powinni dopilnować pracę, a Wykonawca powinien płacić kary za opóźnienia.

 • 31 maja 2019 o godz. 12:04

  Jak widać nasze komentarze są czytane bo oto stał się cud i dziś na Obwodnicy aż roiło się od robotników! Nareszcie! Bez przesady, to nie jest odbudowa Starówki, myślę, że roboty drogowe mogą spokojnie skończyć do końca miesiąca. Co do odbiorów to mam nadzieję, że nie będą czekać aż się skończą roboty na Woli… Metro ma usterki np. schody ruchome już siadły aż ledwo piersi ludzie nimi przejechali. Mam nadzieję, że w tym czasie przemalują stacje na jakieś ludzkie kolory bo na razie wali wczesnym Gomółką.

 • 31 maja 2019 o godz. 20:38

  A trzeba było wziąć tą samą firmę, co metro buduje… przynajmniej by na czas skończyli ;)

  Z tymi rozkopami to naprawdę tragedia, szczególnie właśnie z Pratulińską, ile czasu można robić jedną ulicę????? Ja już ze 2 tygodnie temu (jak nie więcej) przechodziłam obok i wyglądała na prawie gotową… a remont o wiele większego odcinka Radzymińskiej jakoś dało się zrobić w kilka dni! Na to tempo robót nie ma ŻADNEJ wymówki!!! Jaki deszcz? Kilka dni zaledwie popadało… jak ktoś nie umie robić, to wszystko będzie im przeszkadzało.

  Poza tym nie wiem po co w ogóle przebudowują tą obwodnicę, wystarczyłoby wyremontować ulice, zerwać asfalt z chodnika, a zamiast tego położyć estetyczną kostkę i posadzić ładną zieleń (która nie jest na środku przejścia, jak to teraz robią… ludzie tam chodzą? cyk! kamyczki lub trawka). Na pewno by się z taką robotą wyrobili, już nawet byłaby skończona.

 • 2 czerwca 2019 o godz. 08:17

  Ulica Pratulińska nie jest gotowa. Odcinek bliżej Handlowej wymaga remontu kapitalnego drogi, przeciez tam leży dalej stary asfalt sprzed budowy metra… Tylko krawężniki wymienili.
  Ukraińcy pouciekali i nie ma komu robić. Do tego firmy biorą za dużo kontraktów na siebie i mniejszymi siłami je robią. Do tego jak jest „przypał” to dopiero z innych przerzucają na jeden by ten z którym jest mega problem nadrobić i pokazać, że no… robi się.

 • 13 czerwca 2019 o godz. 19:07

  Strasznie powolne tempo prac to jedna wielka farsa, ale druga to likwidacja miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Handlowej – to jest jakiś absurd! Zniknęły miejsca parkingowe przy Fitness Saturn oraz podejrzewam, że zostaną zlikwidowane miejsca niedaleko ul. Lusińskiej przy Handlowej 60. Przecież to jest Targówek mieszkaniowy! Mieszkają tu ludzie. Są też lokale usługowe i powinny być przy tych lokalach miejsca parkingowe.

 • 15 czerwca 2019 o godz. 14:36

  Bo w Polsce jest chore prawo i wygrywa najtańsza oferta – pomimo, że cena jest nierealna to i tak musi być wybrana. Jakby najtańsza była odrzucana (bez względu na poprawność ceny) to by firmy kalkulowały poprawne oferty. Poza tym powinny byc kary umowne za niedotrzymanie terminu i powinny byc egzekwowane!

 • 15 czerwca 2019 o godz. 17:59

  To sobie wyobraź jazgot pisu, jeśli by nie wybierali najtańszej. „Przepłącajo!”

 • 20 czerwca 2019 o godz. 21:49

  Nasuwa mi się pytanie: Kto jest autorem projektu tej przebudowy? Moim zdaniem przebieg niektórych chodników, np. na przecięciu ul. Hodowlanej, jest bez sensu…
  Czy IDS-BUD robił projekt czy wcześniej był on wykonany na zlecenie ZDM?

 • 26 czerwca 2019 o godz. 17:09

  IDS-BUD TO firma która wybrano do budowy szkoły na Targówku. Tak niesolidna firma wygrywa kolejne przetargi przypadek czy ktoś jej z platfusow pomaga

 • 30 czerwca 2019 o godz. 12:06

  Ciekawe co za idiota projektował to wszystko, i z kim to było konsultowane? bo napewno nie z mieszkańcami. Cała tzw obwodnica tgk została zwezona do granic możliwości. Nie mogę zrozumieć dlaczego ludzie odpowiedzialni za takie coś jeszcze mają pracę. W czasach kiedy Warszawa się cały czas rozwija wciąga powoli podwarszawskie miejscowości a dzielnice budują na swoich terenach nowe bloki, mieszkańców osiedli jest coraz więcej no a drogi coraz wezsze

 • 7 lipca 2019 o godz. 12:01

  7 lipiec,a tu dalej grzebia….Nic nie skonczone!!!

 • 8 lipca 2019 o godz. 14:47

  Ale za to ZDM się potrafi pochwalić postawieniem kolejnych stojaków na rowery, choc już się nie zajakną, że robią je na chodnikach.

 • 14 sierpnia 2019 o godz. 11:53

  Ta obwodnica to istny koszmar dla kierowców.Dlaczego co chwila zrobione są wypusty na jezdnię. np przy Szkole Podstawowej przy Osowskiego i zmuszają na wjazd na przeciwległy pas ruchu , gdzie dwa autobusy nie mogą się swobodnie na dwóch pasach ruchu wyminąć.Tych wypustów na jezdnię na obwodnicy jest bardzo dużo. Co za debil zaprojektował do totalne badziewie.Na tej obwodnicy obiecywali zwiększenie miejsc parkingowych ,a faktycznie na całej obwodnicy zlikwidowali prawie wszystkie parkingi… przy Lusińskiej , przy Fiteness Saturn przy Kuflarskiej, ???Czy teraz nastała tak moda , że im ktoś jest bardziej dziwaczy, nie myślący logiczne to jest ten właściwy człowiek????Widocznie urzędasy musiały wziąć prowizje od tych wariactw od wykonawcy.Wariactwo opanowało budowniczych na obwodnicy Targówka przy Handlowej… to nie ulega najmniejszej wątpliwości.

 • 14 sierpnia 2019 o godz. 12:25

  Wypusty są to krańce miejsc do parkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.