Od soboty Wincentego całkiem zamknięta! Wielka część Zacisza bez komunikacji miejskiej

39
Share

Myśleliście, że już jest ciężko z powodu budowy metra? Błąd – będzie jeszcze gorzej.

 

Wczoraj na targowek.info opisywaliśmy kuriozalną sytuację na dwóch odcinkach ul. św. Wincentego zamkniętych dla prywatnych samochodów. Teraz wiemy, że już w najbliższy weekend na jednym z tych odcinków problem zostanie rozwiązany. Nie, nie naprawiony. Po prostu ul. św. Wincentego na wysokości ratusza dzielnicy zostanie zamknięta całkowicie na trzy miesiące dla wszystkich pojazdów – także dla komunikacji miejskiej, taksówek oraz piratów drogowych.

Jest to spowodowane tym, że w trakcie prac projektowych – skądinąd słusznie – przesunięto stację „Kondratowicza” o około 60 metrów na wschód. Dzięki temu jedno z wyjść z przyszłej stacji będzie prowadziło na skrzyżowanie ulic  Kondratowicza i św. Wincentego, oraz na przystanki planowanej trasy tramwajowej na Białołękę. W ten sposób powstanie tam węzeł przesiadkowy.

Jednak żeby tak się stało, pod częścią jezdni ul. św. Wincentego musi powstać tunel, którego budowę wykonawca budowy metra, konsorcjum Gulermak-Astaldi,  planuje rozpocząć w nocy z piątku na sobotę (7 na 8 czerwca 2019 r.).

Całkowicie zamknięty dla ruchu w obu kierunkach zostanie fragment ul. św. Wincentego po południowej stronie skrzyżowania z ul. Kondratowicza.

Kierowcy jadący od strony ul. Głębockiej na skrzyżowaniu będą mogli skręcić w lewo, czyli w kierunku ul. Młodzieńczej lub w prawo – wyłącznie do stacji paliw. Z kolei jadący ul. Kondratowicza od strony ul. Młodzieńczej będą skręcali w prawo, w stronę Trasy Toruńskiej.

Zmiany obejmą również jadących ul. św. Wincentego od strony Cmentarza Bródnowskiego. Będą oni mogli dojechać tylko do skrzyżowania, na którym można skręcić w lewo na parking za Urzędem Dzielnicy Targówek i dalej do ul. 20 Dywizji Piechoty WP lub w prawo na drogę wewnętrzną przed osiedlem Zielone Zacisze. Dalej prosto pojadą tylko autobusy i pojazdy budowy – i to jedynie krótki odcinek, gdyż przed rozkopanym fragmentem Wincentego zostanie wytyczona zawrotka. 

Władze miasta zapewniają, że taka organizacja ruchu ma obowiązywać do końca sierpnia 2019 r. Wykonawca budowy metra zobowiązał się, że 1 września przywróci ruch na ul. św. Wincentego.

 

Najważniejsze zmiany będą jednak dotyczyły komunikacji miejskiej.

W związku z całkowitym zamknięciem przejazdu przez św. Wincentego, zmienią się trasy wszystkich jeżdżących tamtędy autobusów, w tym tych wprowadzonych po pierwszej fali utrudnień w marcu.

Autobusy linii 112, 327 i nocnej N12 zawrócą na ul. św. Wincentego przed placem budowy i tu będą miały przystanek końcowy. Autobusy linii 120 oraz nocnej N11 pojadą objazdem ulicami L. Kondratowicza, Młodzieńczą i Radzymińską. Linia 126 będzie pojedzie od Chodeckiej do Głębockiej, a 145 od Gilarskiej  do Radzymińskiej. Autobusy linii 240 z ul. Głębockiej pojadą prosto Trasą Toruńską do pętli Żerań FSO, zaś kursowanie linii 412 zostanie zawieszone.

„W zamian” ZTM przewiduje tylko jeden autobus zastępczy: Z12 z Bródna-Podgrodzia do Marek. Oprócz niego pojawi się też efemeryczny „gimbus” (kursujący tylko przez kilka dni, do końca roku szkolnego) linii Z52, podwożący dzieci do szkoły podstawowej nr 52. Oznacza to, że mieszkańcy okolic ul. Jórskiego, Rolanda i Samarytanka na Zaciszu zostaną praktycznie pozbawieni dostępu do komunikacji miejskiej.

W szczegółach, nowy rozkład autobusów w tym rejonie od soboty 8 czerwca do 31 sierpnia będzie wyglądać tak:

112
KAROLIN – … – Chodecka – Matki Teresy z Kalkuty – św. Wincentego – ŚW. WINCENTEGO

120
OLESIN / ZAUŁEK – … – Głębocka – św. Wincentego – Kondratowicza – Młodzieńcza – Radzymińska – al. Solidarności – Targowa – Kijowska – DW. WSCHODNI (KIJOWSKA)

126
NOWODWORY – … – Wyszogrodzka – Chodecka – Łojewska – Łabiszyńska – Toruńska – Głębocka – CH TARGÓWEK

145
ŻERAŃ FSO – … – Wyszogrodzka – Matki Teresy z Kalkuty – Gilarska – Samarytanka – Jórskiego – Radzymińska – Łodygowa – … – WIATRACZNA

240
Marki: PUSTELNIK – … – Warszawa: Głębocka – Toruńska – ŻERAŃ FSO

327
POWĄZKI-CM. WOJSKOWY – … – Starzyńskiego – rondo Żaba – św. Wincentego – ŚW. WINCENTEGO

412
zawieszenie kursowania linii

N11
OS. DERBY – … – Głębocka – św. Wincentego – Kondratowicza – Młodzieńcza – Radzymińska – al. Solidarności – … – DW. CENTRALNY

N12
DW. CENTRALNY – … – św. Wincentego – Borzymowska – Trocka – Radzymińska – Jórskiego – Samarytanka – Gilarska – św. Wincentego – ŚW. WINCENTEGO

Linie zastępcze:

Z12
Warszawa: BRÓDNO-PODGRODZIE – Chodecka – Łojewska – Łabiszyńska – Toruńska – Głębocka – CH TARGÓWEK – Głębocka – Toruńska – parking – CH MARKI – parking – Marki: parking – Ząbki: parking – Radzymińska – Marki: Radzymińska – Armii Krajowej – Warszawa: Toruńska – … – BRÓDNO-PODGRODZIE

Z52 (wyłącznie w dniach 10-14 i 17-19.06.2019 r.)
CH TARGÓWEK – Głębocka – św. Wincentego – Kondratowicza – Młodzieńcza – Radzymińska – Jórskiego – Samarytanka – Gilarska – św. Wincentego – ŚW. WINCENTEGO

źródła: UM Warszawa, ZTM, zdjęcie na górze: archiwum targowek.info

39
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx