Strzały, krew, zabici uczniowie – wielkie ćwiczenia antyterrorystyczne w liceum Lisa-Kuli

14
Share

Dobrze, że to były tylko ćwiczenia, bo wyglądały wyjątkowo realistycznie. Przeczytajcie i zobaczcie (uwaga, drastyczne zdjęcia!), co dokładnie działo się we wtorek na ul. Oszmiańskiej.

 

Informacja o strzałach i wielkiej akcji policji na ul. Oszmiańskiej zeelektryzowała wczoraj rano cały Targówek. W samym środku tego zamieszania byli uczniowie i nauczyciele XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lisa-Kuli. Na szczęście szybko się wyjaśniło, że to tylko ćwiczenia antyterrorystyczne służb o kryptonimie „Leopold-2019”. Ćwiczenia, które wyglądały wyjątkowo prawdziwie…

 

 

Na szczęście „krew” widoczna na powyższych zdjęciach była sztuczna i oczywiście nikomu nic się nie stało.

 

Jak wyglądał scenariusz tych realistycznych ćwiczeń „Leopold 2019”?

Napastników było czterech, mieli broń maszynową. Około godziny 8:40 weszli do budynku liceum im. Lisa Kuli przez okno na parterze. Udało im się dostać do jednej z klas, gdzie zaatakowali młodzież. Nauczyciele wraz z uczniami zablokowali drzwi w pozostałych salach.

Dyrektor szkoły powiadamiła służby ratunkowe dzwoniąc na numer 112. Dyspozytor uruchomił służby – zgodnie z Planem Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy na wypadek wystąpienia zagrożenia.
Na miejsce przybyli policyjni antyterroryści oraz inne służby, które otoczyły świeżo wyremontowany budynek przy ul. Oszmiańskiej.

Policjanci weszli do środka szkoły, gdzie nastąpiła wymiana ognia i unieszkodliwienie napastników oraz ewakuacja uczniów i personelu. Ranni zostali zaopatrzeni przez ratowników medycznych. W oficjalnym komunikacie nie podano, ile osób zostało „zabitych”.

– Scenariusz ćwiczeń powstał na podstawie analiz, zebranych doświadczeń i wniosków z wielu krajów na świecie, w których odnotowano już kilkaset takich zdarzeń. Podobne zdarzenie miało miejsce w maju w Brześciu Kujawskim. Dlatego, jak mówią specjaliści, nie powinniśmy tego bagatelizować. Musimy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć – mówi Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.

Głównymi organizatorami wczorajszego ćwiczenia antyterrorystycznego było Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, warszawska Policja i XIII Liceum Ogólnokształcące.
W ćwiczeniu udział wzięli m.in. antyteroryści z Komendy Stołecznej Policji oraz z Łodzi, Katowic i Radomia.

 

zdjęcia: Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy oraz Facebook/Młodzieżowa Drużyna Ratownicza – Warszawa

 

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx