75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – obchody na Targówku

17
Share

Co będzie się działo w naszej dzielnicy w okolicy 1 sierpnia?

 

1 sierpnia o godzinie 17:00 minie równo 75 lat od rozpoczęcia najkrwawszej i najstraszliwszej bitwy w historii Warszawy. Główne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego 1944 roku odbędą się oczywiście po lewej stronie Wisły – ale na Targówku też toczyły się walki i też tę rocznicę wspominamy.

Już 31 lipca (w środę) o godz. 18 w Parku Bródnowskim odbędzie się koncert pt. „Targówek śpiewa Warszawę” – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych.

1 sierpnia (czwartek) o godz. 10 urzędnicy, radni i targóweccy kombatanci z 6/XXVI obwodu Praga złożą kwiaty i wieńce przy pomniku „Reduta Bródnowska” przy skrzyżowaniu ul. Wysockiego i Bartniczej.

1 sierpnia (czwartek) o godz. 17, czyli dokładnie w „godzinę W” w całej Warszawie i oczywiście także na Targówku zawyją syreny. Przystanąć i uczcić powstańców można oraz należy w każdym miejscu. Środowiska kibicowsko-nacjonalistyczne z Targówka zrobią to na rondzie Żaba z flagami, odpalonymi racami i grupowym wstrzymaniem ruchu.

4 sierpnia (niedziela) o godz. 10 msza święta w Kościele Drewnianym na Cmentarzu Bródnowskim, Apel Poległych i złożenie kwiatów na kwaterze 22 A. Uroczystości odbędą się z asystą wojskową.

 

Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że 1 sierpnia 1944 roku Powstanie Warszawskie wybuchło także na Targówku. Zobaczcie powstańcze miejsca na Targówku i Bródnie.

 

zdjęcie na górze: nie zachowały się żadne zdjęcia z powstania na Targówku. Na zdjęciu powstańcy na niedalekiej ul. Białostockiej na Pradze / fotografia pochodzi z książki: Poland’s bid for freedom, Osprey Publishing, London
17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx