Kto pamięta bródnowskie UFOlotki? Wracają!

6
Share

Zapraszamy na wspominkowo-nietypowe wydarzenie artystyczne.

 

W pierwszej połowie lat 90. XX wieku Bródno było szare i smutne… A przynajmniej tak się mogło wydawać przybyszom z zewnątrz. Był to bowiem czas pochłaniania świeżo odzyskanej wolności słowa, poszukiwania artystycznych form ekspresji i ekspresowej nauki wolnego rynku. Pomiędzy PRL-owskimi blokami Bródna rozkwitała interesująca kontrkultura.

W grupie najbardziej zaangażowanych młodych ludzi był znany dziś grafik i artysta z Bródna Paweł Sky. Wspólnie z ekipą znajomych z Bródna  w latach 1994-1996 zorganizował on w całej Warszawie 13 koncertów pod hasłem „UFOlotki”. Występowały na nich polskie i zagraniczne zespoły związane z niezależną sceną undergroundową – od punka, przez ska i rege, aż do eksperymentów industrialnych – na czele z takimi zespołami jak Pidżama Porno, Dezerter, Izrael czy Kinsky.

„Sami umawialiśmy artystów, sami znajdowaliśmy kluby w których się one odbywały, sami projektowaliśmy plakaty, sami je powielaliśmy i sami je rozklejaliśmy” – wspomina Paweł Sky.

Dlaczego o tym dziś piszemy? Gdyż po 25 latach Paweł Sky postanowił wrócić do tych szalonych czasów raczkującego kapitalizmu  i zaprezentować publicznie zgromadzone archiwa UFOlotków – zdjęcia, plakaty, ulotki i materiały wideo.

„Prezentacja materiałów w lipcu 2019, będzie pierwszym i mam nadzieję nieostatnim publicznym pokazem materiałów dotyczących koncertów organizowanych pod szyldem #UFOlotki. Na początek zaprezentowane zostaną materiały z mojego domowego archiwum. Liczę na to, że zostanie uruchomiona lawina i uda się zebrać szerszą perspektywę UFOlotkowych działań i zostanie ona zwieńczona większą wystawą czy publikacją” – mówi nam Paweł Sky.

Pierwsza prezentacja zgromadzonych archiwów, połączona z koncertem, nosi nazwę „Falstart”i odbędzie się we wtorek, 23 lipca 2019 w klubie Ząbkowska Grolschownia na ulicy Ząbkowskiej 9. Początek o godz. 20:00, wstęp wolny.

Gdyby nie #UFOlotki czyli osiedlowa załoga bródnowskiej młodzieży zbuntowanej na zastaną rzeczywistość, dziś zapewne nie byłbym twórcą plakatów, projektantem grafiki użytkowej czy czasem art directorem w Mordorze. Nie otrzymałbym SilverTaMga, Obsesji Papieru czy Złotego Smoka. Nie miałbym kilkunastu autorskich wystaw” – wyznaje Paweł Sky, podkreślając, że wtorkowe wydarzenie na Ząbkowskiej finansowane jest z środków prywatnych artystów – i zachęcając do udziału w imprezie.

Zachęcamy i my!

 

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx