Śmieci na Targówku – czy to już klęska ekologiczna?

86
Share

Dzisiaj mija miesiąc, odkąd firma Partner przejęła wywożenie odpadów komunalnych z dzielnicy Targówek. Czas na pierwsze podsumowanie.

 

Konsorcjum firm Partner (Partner, Partner Dariusz Apelski i Jarper) zastąpiło MPO na Targówku 1 lipca 2019 r. I od tego czasu zdobyło niewielu sympatyków.

To, że przy zmianie operatora wywożącego śmieci z naszej dzielnicy będzie zamieszanie – to było do przewidzenia i w zasadzie zrozumiałe. Ale to, że bałagan będzie trwał okrągły miesiąc, miejscami przyjmując rozmiary katastrofy ekologicznej, a co gorsza, że nie będzie widać jego końca – tego już się nie spodziewaliśmy.

Niestety, mimo oficjalnych deklaracji oraz zapewnień dzielnicowych i miejskich urzędników, że wszystko jest w porządku (choć włodarze mówili to tylko na początku miesiąca, potem schowali głowę w piasek) wywóz śmieci z Bródna, Targówka i Zacisza przez konsorcjum firm Partner-Apelski odbywa się w bólach, a często w ogóle nie odbywa.

Przykładów jest tak wiele, że można je przytaczać bez końca. Najbardziej skrajnym był chyba blok na ulicy Tużyckiej, z którego przez 5 tygodni nie odbierano śmieci bio, aż wylęgły się w nim tysiące larw – śmieciarka Partnera uprzątnęła to dopiero przedwczoraj po szokującym filmiku umieszczonym przez mieszkankę w mediach społecznościowych.

Jednak niewywiezione śmieci po naszej dzielnicy widoczne są praktycznie na każdym kroku. Wokół altan śmietnikowych w blokach na Bródnie latają chmary much, a zapach odstrasza przechodniów. Przed domami na Zaciszu zalegają nieodebrane zgodnie z harmonogramem worki, które przemokły na wylot podczas poniedziałkowego oberwania chmury. Wywóz gabarytów z Targówka, jak się wydaje, zamarł zupełnie.

Oczywiście nie jest tak, że śmieciarki nowego operatora w ogóle nie jeżdżą. Konsorcjum Partner-Apelski jak najbardziej pracuje i wywozi odpady z dzielnicy Targówek. Problem z tym, że dzieje się to zbyt wolno, a śmieciarki przyjeżdżają zbyt rzadko. Kłopoty się nawarstwają, a fakt, że wiele załóg śmieciarek mówi po rosyjsku i ukraińsku, a po polsku już słabiej, nie ułatwia kontaktu.

Chcieliśmy się dowiedzieć od firmy Partner, jakie dodatkowe działania podejmują w celu ostatecznego rozwiązania problemów związanych z wywozem odpadów z dzielnicy Targówek, oraz kiedy ostatecznie możemy się spodziewać unormowania sytuacji z tym związanej – ale o ile na początku miesiąca kontakt z firmą był szybki i łatwy, to teraz nie doczekaliśmy się odpowiedzi.

(Ciekawostka na marginesie: okazało się, że z facebookowego profilu firmy Partner starannie usunięto wszystkie negatywne komentarze od mieszkańców Targówka. Od początku lipca napisano ich tam dziesiątki, jeśli nie setki, dziś nie ma po nich śladu.)

Reasumując – pierwszy miesiąc działalności konsorcjum Partner-Apelski na Targówku okazał się wielką porażką. Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach i tygodniach sytuacja zdecydowanie się poprawi – być może tę poprawę powinny wymusić Urząd m.st. Warszawy i Urząd dzielnicy Targówek – albo będzie nam grozić prawdziwa śmieciowa katastrofa.

 

Harmonogram wywozu odpadów z Targówka można sprawdzić tutaj

Jak segregować śmieci na 5 rodzajów piszemy tutaj

 

zdjęcie na górze: Facebook/Partner

86
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx