Spalarnia na Targówku: nowy przetarg na rozbudowę

20
Share

Po porażce z Chińczykami warszawskie MPO znów szuka wykonawcy wielkiej rozbudowy spalarni przy ul. Zabranieckiej.

 

Déjà vu na Targówku Fabrycznym. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) ponownie rozpoczęło przetarg na „Zaprojektowanie i rozbudowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) w Warszawie” czyli spalarni śmieci przy ul. Gwarków/Zabranieckiej.

Już raz MPO taki przetarg przeprowadziło i rozstrzygnęło. Rok temu wybrana została oferta chińskiej firmy Shanghai Electric Power Construction. Jednak tamten przetarg został ostatecznie unieważniony. Jak się okazało, MPO zostało wprowadzone w błąd przez chińskiego zwycięzcę przetargu.

Chińczycy w 2018 roku zaoferowali zdecydowanie najniższą cenę na przeprowadzenie inwestycji – 1,038 miliarda zł brutto, niemal o połowę taniej od konkurencji.

Teraz MPO jest gotowa wydać minimalnie większe pieniądze: firma zaplanowała wydanie na inwestycję 955,7 milionów zł netto, czyli 1,17 miliarda zł brutto. Termin składania ofert mija 21 pażdziernika 2019 roku.

Nowa procedura przetargowa zmienia (ułatwia) warunki dla przyszłego wykonawcy – MPO liczy, że dzięki temu wpłynie większa liczba ofert niż w poprzednim postępowaniu. Natomiast bez zmian pozostają założenia projektowe.

Obiekt o wydajności ponad 300 tys. ton będzie mógł przekształcać w prąd i ciepło zmieszane odpady komunalne z całej Warszawy nienadające się do recyklingu. Będzie to największa tego typu instalacja w Polsce. Zobacz, jak będzie wyglądała spalarnia na Targówku.

Obecnie ZUSOK przy ul. Zabranickiej robi to samo, ale na znacznie mniejszą skalę – przerabia w ciągu roku około 40 tysięcy ton śmieci. Oznacza to, że jego możliwości po przebudowie wzrosną o ponad siedem razy. Co dla Targówka oznacza ponad 7 razy więcej śmieciarek na ulicach.

Rozstrzygnięcia przetargu możemy spodziewać się w połowie przyszłego roku. Jeśli tym razem nie będzie problemów, rozbudowa spalarni na Targówku zacznie się zapewne w roku 2021, a jej zakończenie ma nastąpić po 36 miesiącach – czyli w okolicy roku 2024.

Według pierwotnych planów rozbudowana spalarnia śmieci na Targówku Farbycznym miała zostać uruchomiona w 2015 roku.

 

 

Zdjęcie na górze: tak po rozbudowie ma wyglądać spalarnia śmieci przy ul. Zabranieckiej / wizualizacja MPO

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx