Dużo problemów na "obwodnicy" Targówka [ZDJĘCIA] | targowek.info

Dużo problemów na „obwodnicy” Targówka [ZDJĘCIA]

Cała Warszawa śmieje się ze „ścieżki zdrowia dla niewidomych”, jaka pojawiła się przy ul. Handlowej. Ale to niejedyny problem wielkiego remontu w środku Targówka.

 

Od kilku dni media społecznościowe (i nie tylko) obiega lekko surrealistyczne zdjęcie nowego przystanku autobusowego na ul. Handlowej przy Gorzykowskiej. W chodnik wtopiona jest prowadnica, mająca wskazywać drogę osobom niewidomym. Niby fajnie, ale jak jest ona zbudowana…

Choć mogłaby iść prosto, to prowadzi niewidomych skomplikowanymi zygzakami, a na jej środku ustawiono jeszcze kosz na śmieci.

Warszawiacy się śmieją, niewidomi załamują ręce, a ZDM się usprawiedliwa i przypomina, że budowa jeszcze nie jest zakończona, kosz na śmieci na pewno będzie przesunięty, a i może sama „ścieżka” zostanie nieco wyprostowana.

Tytuł tego artykułu zdradza jednak, że równie dziwacznych rozwiązań na „obwodnicy Targówka” (czyli ciągu ulic Handlowej – Ossowskiego – Barkocińskiej – Myszkowskiej) jest znacznie więcej. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

W kwestii prowadnic dla niewidomych możemy podpowiedzieć do przebudowy jeszcze inne miejsca. W kilku przypadkach wbudowane w chodnik linie prowadzą prawidłowo na przystanek autobusowy, ale w drugą stronę kierują niewidomych prosto w… klomby i krzaki.

Przy skrzyżowaniu ulic Handlowej i Pratulińskiej mamy też budzące niepokój skrzyżowanie na środku chodnika. Spójrzcie na zdjęcie poniżej: w jednym miejscu spotkają się tu zwykli piesi, niewidomi, biegacze (ścieżka dla nich po lewej) i rowerzyści (ich ścieżka z prawej jeszcze w budowie).

Czy to na pewno będzie bezpieczne miejsce?

Umiarkowanie bezpiecznie czują się też kierowcy jeżdżący już wyremontowanymi odcinkami „obwodnicy”.

Zgodnie z zapowiedziamy droga została znacznie zwężona, wymuszając na kierowcach zwolnienie prędkości. To dobrze. Uczyniono to jednak budując wysepki, zatoczki i różnego rodzaju szykany, pomiędzy którymi samochody muszą jeździć slalomem. Dziwnie to wygląda i powoduje, że kierowcy nie czują komfortu ani bezpieczeństwa jazdy – uwierzcie nam, jechaliśmy tam niejednokrotnie.

Największym kuriozum są jednak – oczywiście – nowe ronda na targóweckiej „obwodnicy”.

Zbudowano ich już trzy, a jeszcze powstaje takie same czwarte. Wszystkie wyglądają identycznie: są tak wąskie i ciasne, że samochody osobowe przejeżdżają przez nie z trudem, a skręcające autobusy przegubowe nie mają najmniejszych szans, żeby się na nich zmieścić – więc jadą przez te ronda środkiem, po brukowanych wysepkach.

 

Nikt kierowów autobusów za to nie ściga, ponieważ – jak się wydaje – jest to zgodne z przepisami. Takie mini-ronda z przejezdną wyspą dla autobusów i ciężarówek są często spotykane w zachodniej Europie, a i my też mieliśmy już takie na Targówku kilka lat temu, które zbudowano jeszcze przed remontem „obwodnicy” (i dla którego, na marginesie, wymyśliśmy piękną nazwę Rondo Balcerka).

Czy jednak gdzieś poza Targówkiem te „przejezdne wyspy” umiejscowiono w takim zagęszczeniu, zbudowano z hałaśliwego bruku, i puszczono po nich kilkanaście linii autobusowych??? O tym nie jesteśmy przekonani…

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rondo? Jakie rondo? ⬆️? #autobus #ztmwarszawa #rondo #targówek #warszawa

Post udostępniony przez targowek.info (@targowek.info)

 

Remont ciągu ulic Ossowskiego – Handlowa – Barkocińska – Myszkowska miał początkowo trwać siedem miesięcy, a ciągnie się już od blisko dwóch lat. Aktualny termin zakończenia tej samorządowej inwestycji to 30 września 2019 r., czyli za mniej niż miesiąc.

 

wszystkie zdjęcia: targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

42 komentarzy na temat “Dużo problemów na „obwodnicy” Targówka [ZDJĘCIA]

 • 2 września 2019 o godz. 07:38

  Czy to jest tekst przygotowujący nas na kolejny aneks do aneksu do aneksu do umowy ? Z powodu że „niedasię” bo wicie, rozumicie, trudności obiektywne, zabytkowy bruk, najpierw padało a potem nie padało, było zimno w zimie a teraz „bo są zastrzeżenia i trzeba poprawić”?
  A kto nadzoruje inwestycje? A kto zatwierdził projekt? Nazwiska!

 • 2 września 2019 o godz. 08:40

  Gorzej jak w komediach Barei – projektanta pozbawił bym uprawnień do wykonyeania zawodu , decydenta kierującego projekt do reaizacji do sądu za defraudację państwowych pienięzy a wszystko do przebudowy – KOSZMAR zafundowany miieszkańcom.

 • 2 września 2019 o godz. 08:51

  Informowałem o tym TVN i mieli to gdzieś. To co buduje się na Targówku Mieszkaniowym to kpina z mieszkańców i bezpośrednie zagrożenia dla życia pieszych, rowerzystów i kierowców. Np. przy naszym bloku na P. Skargi 58A ścieżka rowerowa biegnie bezpośrednio przed wyjściem z klatek schodowych.
  Na dodatek zlikwidowano nam parking (w tym dla osoby niepełnosprawnej) na co najmniej 30 samochodów nie dając nic w zamian. Takie zmiany to ja mam tam, gdzie słońce nie dochodzi. A miasto milczy w imię dobrych sondaży wyborczych.

 • 2 września 2019 o godz. 08:53

  A mi się podoba i jestem za.

 • 2 września 2019 o godz. 09:03

  @Andrzej, gdzie niby ta ścieżka rowerowa biegnie przy wyjściu z klatek schodowych ? Ścieżka biegnie bliżej ulicy. W tym miejscu legalnych miejsc postojowych bylo max10, cala reszta to Janusze parkujący na chodniku. To dopiero bylo zagrożenie. Ciężko bedzie teraz przejsc 300m po Passerati ? Szukasz afery tam gdzie jej nie ma.

 • 2 września 2019 o godz. 09:09

  Wreszcie skończą się wyścigi po „obwodnicy” i przeganianie ludzi z przejść dla pieszych przez rozpędzonych mistrzów kierownicy w swoich łałdi.

 • 2 września 2019 o godz. 09:11

  Jeżeli jazda slalomem pomiędzy ciasno ustawionymi wysepkami ma zastąpić progi zwalniające to jestem za

 • 2 września 2019 o godz. 09:16

  Teraz takie ronda buduja wszedzie. Na pewno zrobiono kilka doktoratow i habilitacji na Politechnice Warszawskiej, ze to rozmiar idealny. Takie samo dwa tygodnie temu otwarli na Glebockiej.

 • 2 września 2019 o godz. 09:19

  „Wszystkie wyglądają identycznie: są tak wąskie i ciasne, że samochody osobowe przejeżdżają przez nie z trudem”. Jeżeli kierowca samochodu osobowego ma problem z przejechaniem po jezdni któregoś ronda na obwodnicy Targówka (np. tego na zdjęciu) to proponuję udać się do wydziału komunikacji w celu oddania prawa jazdy, gdyż najwyraźniej umiejętności nie pozwalają na prowadzenie pojazdu.
  Natomiast autobusy oczywiście mają jeździć tak jak jeżdżą czyli przez wysepki. Nawierzchnia wysepki ma natomiast zniechęcać januszy motoryzacji do jeżdżenia środkiem i bardzo dobrze, że taka jest.

 • 2 września 2019 o godz. 09:41

  Mam nadzieję, że wkrótce uporządkują wymalowania pasów drogowych. Obecnie wszystko nieczytelne, wprowadzające w błąd, siejące zamęt. Ot, budowlany bałagan a ruch już duży!!

 • 2 września 2019 o godz. 09:59

  jak działają przepisy pord na takim rondzie-nierondzie? kierowca osobówki ma obowiązek poruszać się jak na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym ale kierowca autobusu już nie? osobówka jedzie wolno po „rondzie” a zaraz za nim autobus jedzie na wprost, kto komu ustępuje?

 • 2 września 2019 o godz. 10:05

  Jedna drobna ale istotna uwaga: samochody firmy oczyszczającej Targówek mieszkaniowy poruszają się po świeżo ułożonych chodnikach (ul. Handlowa). Nasuwa się pytanie: czy to wina kierowcy że nie chce blokować wąskiej jezdni podczas załadunku śmieci trwającego kilka minut co posesja na wąskiej jezdni i w ten sposób niszczy dopiero co ułożony chodnik dla pieszych, czy też brak myślenia ze strony projektanta ulicy ? Gdzie służby straży miejskiej ? Odpowiedz jest tylko jedna: cały czas zawodzi „myślenie i nadzorowanie” ze strony władz stołecznego miasta. To tylko jeden z codziennych przykładów.

 • 2 września 2019 o godz. 10:21

  Pewnie robole za głowy się łapali gdy musieli taki projekt realizować.
  Ci sami ludzie projektowali autostradę Łodygową i pewnie ci sami zabiorą się za skrzyżowanie Solidarności i Szwedzkiej. Ja już się boje.

 • 2 września 2019 o godz. 10:36

  Takie mini rondka to zakała komunikacyjna. Kierujący spodziewają się ruchu na RONDZIE a tu autobusy jadą środkiem. Gdzie w przepisach KRD jest uregulowanie prawne takich sytuacji? Czy autobus jadący środkiem, a tym samym wbrew przepisom, ma pierwszeństwo przed pojazdem wjeżdżającym prawidłowo? Niby wjeżdża na rondo, ale potem już loteria, zaś interpretacja winy w sytuacji kolizji bywa absurdalna: nie zachował bezpiecznej odległości od pojazdu (sic!) poruszającego się niezgodnie z przepisami. Z drugiej strony ciąg zdarzeń skutkujący kolizją ma swój początek w nieprawidłowym ruchu pojazdów wymuszonych niewłaściwą organizacją ruchu, czy zatem kierowca autobusu jest winny skutkom wywołanym przez zbudowanie skrzyżowania, po którym on nie ma możliwości poruszać się prawidłowo? Generalnie, pomysłodawcę i projektanta tych minirondek pozbawiłbym uprawnień i stanowisk.

 • 2 września 2019 o godz. 10:38

  Rondo jest takie SAMO, a nie takie same!!!
  Może kupimy redakcji portalu słownik jęz. polskiego?

 • 2 września 2019 o godz. 11:03

  Przed niby rondem znaku drogowego informującego o ruchu okrężnym (rondzie) nie ma. Więc jest to rondo czy nie! Jak traktować to skrzyżowanie? Znaku rond brak.

 • 2 września 2019 o godz. 11:48

  Pamiętam obwodnicę jako tor wyścigowy dla motocyklistów i mam nadzieję, że wyłaniający się kształt nowej obwodnicy zakończy ten proceder!
  Co do rondek i stwierdzenia, że samochody przejeżdżają je z trudem, to się z tym kompletnie nie zgadzam. Pokonuję te ronda Citroenem C5 III, nie jest to małe auto, i nie mam z nimi najmniejszego problemu.
  Zgadzam się, że po obwodnicy obecnie jeździ się z lekkim strachem, ale wg mnie to ze względu na brak linii rozrysowanych na jezdni. Trzeba mieć z tyłu głowy, że poruszamy się po zmieniającym się co chwila placu budowy.
  Mi kształt nowej obwodnicy coraz bardziej się podoba.

 • 2 września 2019 o godz. 11:57

  Kiedy będą progi zwalniające na Borzymowskie i Trockiej? Obydwie ulicy przeżywają najazd samochodów ciężarowych z uwagi na zmiany w organizacji ruchu i trwające budowy, ale dzielnica zupełnie nie kontroluje sytuacji i nie zapewnia bezpieczeństwa pieszych i przede wszystkim dzieci idących do przedszkoli i szkół. Wzdłuż Borzymowskie i Trockiej lub w bliskim sąsiedztwie są 2 szkoły podstawowe i przynajmniej 3 przedszkola. Samochody jeżdżą tamtędy jak szalone, im większy tym szybciej.

 • 2 września 2019 o godz. 12:06

  Takie rondka są wszędzie na świecie, może i tak… Ale wszędzie na świecie firmie, która robi tą inwestycję już dawno by podziękowali. Szczerz, wolę już jeździć po „leżących policjantach” niż zygzakiem między szykanami. Cała ta inwestycja przypomina mi o tym, w jakim kraju żyję. Dramat!

 • 2 września 2019 o godz. 12:17

  Nie mogę zgodzić się z treścią artykułu. Abstrahując od ścieżki zdrowia dla niewidomych – to czysty absurd – w końcu będzie można powoli i bezpiecznie jechać obwodnicą. szykany są po to aby zmniejszyć prędkość. Na wielu odcinkach tej ulicy 50km/h to za wiele. Mam nadzieję, że nauczymy się w końcu jeździć powoli po mieście.

 • 2 września 2019 o godz. 12:18

  Na Trockiej jest pełno tirów jadących tranzytem. Powinny być wyeliminowane.

 • 2 września 2019 o godz. 12:27

  godz.12. Trocka, odcinek od świateł na Pratulińskiej do Korzona korek. Zobaczymy jak będzie dalej.

 • 2 września 2019 o godz. 12:45

  Te wysepki to jakaś tragedia! Ogólnie ten cały remont to jakiś nie wypali. Mogli nic nie ruszać źle nie było

 • 2 września 2019 o godz. 13:18

  Kiedyś wzdłuż całej ulicy można było parkować. Teraz zamiast zrobić pas parkingowy, to zrobili slalom między wyspami. Genialne i jakże polskie – czyli w tłumaczeniu ogólny – głupie i przeciwskuteczne.

 • 2 września 2019 o godz. 13:35

  50kmh to za dużo? to niedługo może 20kmh? może latarnika będziemy przodem puszczać przed autem żeby oznajmiał, że nadjeżdza auto… cofnijmy się może w rozwoju do wozów i koni?

 • 2 września 2019 o godz. 17:22

  Zmiany świetne. Spowolnienie ruchu znaczne. Dla mnie na plus, bo wcześniej jeździli jak wariaci a to nie Radzymińska a obwodnica, ulica zbiorcza z osiedla, a nie przelotowka. I nie martwcie się o autobusy, tych na rondach po otwarciu metra będzie duuuzo mniej. Za to będzie mnóstwo wwl i innych na osiedlowych uliczkach, wtedy będzie to większe zmartwienie niż konieczność jeżdżenia 40 a nie 70 km/h
  Wtedy, to co lubicie, ze skrajności w skrajność :)

 • 2 września 2019 o godz. 21:40

  Poza targówkiem jest na Białołęce takie rondo na Mehoffera a Hanki Ordonówny

 • 2 września 2019 o godz. 21:40

  Ja również jestem jak najbardziej za obecnym i docelowym kształtem tej inwestycji. A jeśli macie problem przez przejeżdżanie tymi rondami autem osobowym… naprawdę, oddajcie lepiej prawo jazdy.
  Właśnie w celu uspokojenia ruchu robi się te wysepki, zwężenia itp. Jest o wiele skuteczniejsze niż progi zwalniające i na pewno dużo bardziej estetyczne. Wam, droga redakcjo, nigdy się nie dogodzi.
  A ścieżka prowadząca pewnie będzie poprawiona.

 • 2 września 2019 o godz. 22:22

  już sobie wyobrażam tą jazdę slalomem w zimie i w nocy – zobaczymy, czy będzie mniej wypadków…

 • 2 września 2019 o godz. 22:24

  Jestem na nie! W jakim normalnym kraju zastosowano takie rozwiązanie?!
  Już sobie wyobrażam tą jazdę slalomem w zimie i w nocy – zobaczymy, czy będzie mniej wypadków…

 • 2 września 2019 o godz. 22:33

  Co wam tak strasznie przeszkadzają te WWL i inne podobne, warsiawiacy z prowincji. Juź zapomnieliście, źe to wasi ziomkowie?

 • 2 września 2019 o godz. 23:20

  Do Warszawiak z urodzenia, bo oni myślą, źe jak kupili mieszkanie w Warszawie to juź są warszawiakami a to błąd bo są tylko mieszkańcami Warszawy. Źeby być warszawiakiem trzeba się tu urodzić
  ale oni tego nie rozumieją

 • 3 września 2019 o godz. 00:04

  Akurat wysepki przy przejściach dla pieszych to super pomysł, bo o wiele łatwiej jest przejść przez ulicę, jak kiedyś… niestety kierowcy nie są zbyt skłonni do zatrzymywania się i przepuszczania pieszych, więc trzeba ich do tego zmuszać w taki sposób. Za to rondka są bez sensu :/. Strasznie wąsko przez nie jest.

 • 3 września 2019 o godz. 08:31

  „Dużo problemów na obwodnicy Targówka”? Tam problem jest tylko jeden, mianowicie dziadowska firma wykonująca ten remont, wraz z właścicielem firmy który, jest szwagrem szychy z ZDM-u albo łapownikiem.

 • 3 września 2019 o godz. 14:10

  @JestemAktywistąMiejskimStworzonymDoUprzykrzaniaŻyciaLudziomPracującym

  Wszystko co pomoże utemperować lokalnych Schumacherów to dobry pomysł. Wcześniej dużo kierowców jeździło tam jak wariaci, był przypadek że jeden mistrz kierownicy skończył na boisku SP 28. I tak jak stol napisał, jeśli masz problemy z przejechaniem tego odcinka czy ronda to rzeczywiście zastanawiam się skąd masz prawo jazdy.

 • 4 września 2019 o godz. 09:35

  Szkoda tylko,ze te ograniczenia nie znalazły zastosowania na ul Witebskiej,malej ale BARDZO niebezpiecznej uliczce osiedlowej!!! 80-100 km/h -to norma a dzieci, starszych ,spacerujach pieskow naprawde wielu- w koncu to ulica osiedlowa!!! Moze Wladni zauważą ten problem?????

 • 4 września 2019 o godz. 09:42

  Jestem mieszkańcem bloku przy ul. Kołowej to co obecnie się dzieje to tragedia w żaden sposób nie można dojechać rozkopane z każdej strony asfalt nie położony przejeżdżając niskim samochodem można urwać zawieszenie a robotnicy siedzą i nic nie robią kto to wszystko nadzoruje ?
  Ile ten bałagan może trwać ulice zwężone po co te chodniki dla biegaczy przybywa samochodów to zamiast pomyśleć jak usprawnić jazdę czy parkowanie to zrobiono ścieżki dla biegaczy rozumiem ścieżki rowerowe ale dla biegaczy absurd a przeprowadzając modernizację parku Wiecha nie pomyślano o takich ścieżkach.

 • 4 września 2019 o godz. 10:15

  Ta inwestycja to chyba zemsta urzędników na mieszkańcach osiedla. Projekt, to jak chory sen pijanego architekta. Nic tu nie nadaje się do użytku, ani jezdnie, ani ścieżki rowerowe. Realizacja, to potworny bałagan trwający już 2 lata i końca nie widać tego skandalu.

 • 5 września 2019 o godz. 00:25

  Ta „obwodnica” jest w pernamentnym remoncie. Zrywane i kładzione są różne nawierzchnie/ kostki/ latarnie/ dodatkowo bruk historyczny – tu wyjątkowo jest jakiś powód „obiektywny”. Także góry materiałów – czasami, w poukładane w miejscach absurdalnych, blokują notorycznie. Może gdyby to miało jakiś porządek – jedna strona w remoncie potem druga z uwzględnieniem przystanków oczywiście. A tu odwrotnie – slalom. Ponadto w bardzo wielu miejscach na są niebezpieczne „tereny góżyste” już jako wykończona nawierzchnia! Dodatkowo – poza stałymi – wędrujące z budową zwały piachu/ sterty kostki/ wystające rury – nieodseparowane, nieoznaczone często w sposób wystarczający. Dodatkowo wspomniane przez kogoś powyżej wadliwie oznaczone przejścia dla pieszych – tylko z jednej strony bez pasów/ drepczący w kółko ogrodnicy – „żartem” polewający wodę pod nogi. Całe lato snujący się robotnicy. Rano po 2gie śniadanie, potem po obiad, a i inne rzeczy – naprawdę jak się stoi w kolejce za taką ekipą to się „napatrzy”. W czasie pracy większość „w telefonach”- opierają się o te sterty nierzadko. Z bardzo dużą nonszalancją poruszające się pojazdy budowlane – nawet minidźwig omal nie zderzył się z autobusem, o „mijaniu o włos” samochodów i przechodniów – także na pasach opodal przedszkola nie wspominając. Przy przedszkolu te lekkie minisamochdy budowlane – koparka, dźwig z tych które na szczęście udało się minąć – robią wręcz rajdy, to się dzieje w środku dnia… A i efekt opłakany. W niektórych miejscach wygląda to jak „sen alkoholika” – ścieżki slalomem… O ulicy nie mówiąc. To jest „zagracona” uliczka teraz, a ma służyć mieszkańcom dużego skupiska bloków. Problem mają także samochody MPO – zawsze był kłopot z podjazdem w niektórych miejscach – teraz „śmieciary”robią „salta” na tych betonowych zakolach dodatkowo. Zdjęcia widać, ale przykładów jest dużo więcej.

 • 5 września 2019 o godz. 19:19

  Jechałam dzisiaj autobusem pierwszy raz od bardzo dawna obwodnicą Targówka i to co widziałam woła o pomstę do nieba.
  Przecieź oni tego remontu nie skończą do grudnia. To jakaś tragedia

 • 6 września 2019 o godz. 19:03

  Tych co to wymyślili i realizują za grube miliony powinno się odsunąć od zajmowanych stanowisk. Ronda zamiast usprawnić komunikację będą zarzewiem Kolizji /autobus jadący prosto przez rondo i inny pojazd jadący prawidłowo/. W zimie podczas opadów śniegu wystające wysepki mogą doprowadzać do dachowania. Musimy poznać tych decydentów bez wyobraźni.

 • 13 września 2019 o godz. 09:26

  Gołym okiem widać, że idiota to projektował, a drugi kretyn zatwierdził.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.