Na Targówku mieszka 145 tys. ludzi. Chociaż w weekendy tylko 130 tys.

47
Share

Nowatorskie badania liczby mieszkańców Warszawy (i naszej dzielnicy).

 

Wg oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w dzielnicy Targówek mieszka 124 tys. mieszkańców. Lecz oficjalne dane a rzeczywistość to dwie różne rzeczy.

Urząd m.st. Warszawy sięgnął po nowatorską metodę oszacowania liczby mieszkańców Warszawy: analizę “big data” z sieci telefonii komórkowej. Stołeczny ratusz nawiązał współpracę z firmą Orange, która policzyła i przeanalizowała wszystkie aktywności telefoniczne odbywające się w jej sieci, np. wysłanie SMS czy zmianę lokalizacji telefonu.

Poniważ w dzisiejszych czasach telefony komórkowe mają praktycznie wszyscy, dzięki temu otrzymaliśmy całkiem wiarygodne dane na temat ilości osób przebywających w Warszawie o określonych porach dnia i tygodnia.

I tak okazuje się, że w Warszawie przebywa w ciągu dnia średnio 2,27 mln osób. Jednak 200 tys. z nich przyjeżdża do stolicy do pracy, a wieczorem wraca do siebie. Za mieszkańców miasta można uznać tych, którzy spędzali w Warszawie nie tylko dzień ale i noc – okazało się, że średnio jest to 2,07 mln ludzi. Lecz tylko w dni robocze. Na weekendy nasze miasto opuszcza blisko 200 tys. osób.

Podobny trend występuje też w naszej okolicy. Wg badań Orange w całej dzielnicy Targówek mieszka 145 tys. ludzi (ponad 20 tys. więcej niż myśli GUS!). Lecz w weekendy zostaje nas tylko 130 tys. – 15 tys. mieszkańców Targówka wyjeżdza na sobotę i niedzielę poza miasto.

Ciekawa jest też liczba osób przebywających na Targówku podczas dnia w dni robocze – średnio to 107 tys. osób. Czyli blisko 40 tys. mieszkańców naszej dzielnicy codziennie jedzie do pracy lub szkoły w innych rejinach Warszawy, najczęściej do Śródmieścia i na Mokotów.

Dzięki badaniu telefonii komórkowej dowiadujemy się także m.in. z jakich kierunków przyjeżdżają do Warszawy osoby, które w stolicy pracują, ale w niej w ogóle nie mieszkają. Zdecydowanym numerem 1 jest tutaj powiat wołomiński, z którego codziennie przyjeżdża do Warszawy aż 70 tys. osób (dla porównania z drugiego najpopularniejszego kierunku, powiatu pruszkowskiego, przybywa do stolicy tylko 48 tys. ludzi).

Nie musimy chyba dodawać, że najkrótsza droga dla tych 70 tysięcy mieszkańców powiatu wołomińskiego do pracy i szkół w Warszawie wiedzie, niestety, przez Targówek…

 

Badania przeprowadzano w maju 2019 roku, w czasie kiedy były „normalne dni pracy”, czyli bez świąt, długich weekendów itp. Dokładną metodologię oraz szczegółowe wyniki, znajdziecie tutaj.

 

zdjęcie: fot. UM Warszawa

 

47
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx