No to Targówek ma metro. Jak wasze wrażenia? | targowek.info

No to Targówek ma metro. Jak wasze wrażenia?

Pierwszy prawdziwy test wydłużonego metra nastąpi dzisiaj – w porannym i popołudniowym szczycie.

Pierwszy regularny pociąg II linii metra z pasażerami ruszył ze stacji Trocka w stronę centrum Warszawy w niedzielę 15 września 2019 r. dokładnie o godzinie 12:01. I był niemiłosiernie zatłoczony – na otwarcie metra na Targówku przybyły prawdziwe tłumy, na czele z władzami miasta i przedstawicielami rządu (którzy, jak na poziom wzajemnych relacji, byli wczoraj dla siebie nawzajem zaskakująco mili).

Najważniejsze: metro na Targówku jest i działa jak należy. Jeżdżą nie tylko pociągi, ale też schody ruchome i windy. Utrzymane w szarym kolorze stacje Trocka i Targówek Mieszkaniowy są stonowane, ale eleganckie. Dobrze wyglądają i w środku, i z zewnątrz.

Perony w środkowej części są szerokie i wygodne (ze słupami po środku), jednak bliżej krańców obu stacji, tam gdzie są schody, robi się wąsko i pomiędzy ścianą a skrajem peronu zostaje dla ludzi mało miejsca – feler regularnie powtarzający się na chyba wszystkich stacjach II linii metra.

Wczorajszego otwarcia nie wytrzymała duża szyba na stacji Trocka – czas jej wymiany będzie pierwszym testem sprawności służb technicznych metra na Targówku.

Obawy mogą budzić ławki z metalowych prętów, na których długo nie da się wysiedzieć – ale z drugiej strony po co na nich przesiadywać, skoro pociągi jeżdżą w szczycie co 3 minuty, a nawet w nocy co 15 min?

Cieszą za to umieszczone w podłodze udogodnienia dla niepełnosprawnych – nie metalowe, jak niemal w całej Warszawie, ale z tworzywa sztucznego. Dzięki temu nie powinny być takie śliskie, jak „starsze modele”.

Na razie na targóweckich stacjach nie działają jeszcze żadne sklepy czy punkty usługowe, nie zauważyliśmy też bankomatów, ale za to stoją równe rzędy czerwonych automatów do sprzedaży biletów ZTM, więc przynajmniej z ich zakupem nie ma problemów.

Za to na całej trasie, także w tunelach pomiędzy stacjami, działają sieci komórkowe.

Reasumując – nawet jeśli z metrem na Targówku nie jest idealnie, to jest bardzo dobrze!

Lecz prawdziwy test podziemnej kolei dopiero przed nami: gdy w porannym szczycie zaczną się zjeżdżać samochody chętnych do jazdy metrem, którzy nie znajdą wielu parkingów, oraz gdy za tydzień-dwa zmienią się trasy autobusów miejskich, z których wiele zniknie z Targówka na zawsze.

A jakie są Wasze wrażenia po pierwszych przejazdach metrem z Targówka (wczorajszych i dzisiejszych)? Zapraszamy do komentowania.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Wjazd pociągu na stację kolejową. Film koloryzowany ?? #dzień #pierwszy #targówek #warszawa #proszeodsunacsieodkrawedziperonu

Post udostępniony przez targowek.info (@targowek.info)

Nowe trasy autobusów na Targówku po otwarciu metra.

Rozkład jazdy metra M2: stacje Trocka, Targówek Mieszkaniowy

Raporty z budowy metra – jak powstawało metro na Targówku miesiąc po miesiącu

zdjęcie: targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

120 komentarzy na temat “No to Targówek ma metro. Jak wasze wrażenia?

 • 16 września 2019 o godz. 06:28

  Super, Faktycznie parking mały, więc tylko Ci którzy przyjadą po 5 mają szansę zaparkować autem. Ogólnie bardzo cieszy, mam nadzieje, że to rozładuje korki ;)

 • 16 września 2019 o godz. 06:29

  Czy to jest to samo metro, którego oddanie zostało obiecane przez PO na 2012 rok?

 • 16 września 2019 o godz. 06:55

  Strasznie sie cieszę ze oddano 3 nowe stacje i w końcu 2 linia po prawej stronie Wisły to fakt a nie odłamek

  Metro za 1 mld złotych to największa w moim życiu inwestycja na Pradze i dla Pragi!

  Jedzmy dalej – moze cos sie w Warszawie zmieni i nie będziemy mieszkańcami drugiej kategorii

 • 16 września 2019 o godz. 07:00

  Nie historyk to nie to samo, wówczas PO nawet o tym dzisiejszym metrze w ogóle nie myślało.

 • 16 września 2019 o godz. 07:05

  25 minut z Trockiej na Wilanowską – całkiem przyzwoity czas, Jan pewnie dłużej jedzie 500 na Gdański. ;)
  Targówek bardzo się zbliżył do centrum Warszawy.

 • 16 września 2019 o godz. 07:20

  Lepiej późno niż wcale. Teraz widać jakim błędem było nie bidowanie całego odcinka na Targówku tylko puszczenie 3 stacji na Wole. Trocka się zapcha.

 • 16 września 2019 o godz. 08:07

  A gdzie obiecane 269 przez św Wincentego-> Matki Teresy z Kalkuty? Jak najszybciej dostać się spod ratusza mili?

 • 16 września 2019 o godz. 08:23

  Informatorzy mówili, że autobusy pojadą nowymi trasami za DWA tygodnie.

  Jakie dziś wydają się głupie dywagacje sprzed trzech lat, co ważniejsze: bazarek czy metro. Dziś widzimy jaki skok cywilizacyjny dla dzielnicy daje metro i jak za bardzo cackano się z kupcami, niechcącymi oddać terenu.

  Ktoś już jechał dziś rano z Trockiej? Były tłumy?

 • 16 września 2019 o godz. 08:26

  @abc Odpowiedź brzmi: wczoraj. Obiecane 269 jeździ od wczoraj. Gratuluję Ci refleksu, orientacji i jeszcze paru rzeczy :)

 • 16 września 2019 o godz. 08:28

  Nie wiem jak wczesniej, ale o 8:00 rano na Trockiej bylo bardzo przyjemnie. Cisza, spokoj, ruch spory ale nie tlum, a parkingi obok stacje – polpuste

 • 16 września 2019 o godz. 08:28

  Odcinek Dworzec Wileński Szwedzka to nie jest metro, ale kolej dalekobieżna. Po drodze powinny być jeszcze że dwie nieduże stacje. Oczywiście tych stacji brak, a Szwedzka jest. Szwedzka stacja w polu, wybudowana chyba tylko po to, żeby zwiększyć zyski deweloperów.

  Czyli tam gdzie istnieje gęste miasto, to omijamy i uciekamy. Tam gdzie wieje wiatr z zaskoczenia robimy przystanek.

 • 16 września 2019 o godz. 08:30

  Czy ktoś wie, czy są parkingi dla rowerów przy nowych stacjach metra?

 • 16 września 2019 o godz. 08:38

  Anu. Może zrobić jedną wielką stacje? Od Bródna do Woli i od Kabat na Młociny.

 • 16 września 2019 o godz. 09:00

  Tunel pod Strzelecką jest pod kamienicami. Budowa stacji by musiała oznaczać wyburzenie.
  Z Czynszowej jest tramwaj 23 do Ratusza. Jedzie 11 minut, więc komunikacja jest bardzo dobra w porównaniu do Targówka wcześniej.

 • 16 września 2019 o godz. 09:09

  No tak. Tobie to by pewnie odpowiadało metro pod domem i pod fabryką. Aby tobie opowiadało.

  Zresztą przypomina mi to dyskusję o przystanku tramwajowym przy Julianowskiej. My już wsiedliśmy i jedziemy, po co więcej przystanków, następny dopiero tam, gdzie wysiadamy.

  Znasz definicję metra, jego filozofię, założenia? Znasz sieć metra w innych miastach?

  Tak, gęsto i często. Na ogół stacje niewielkie, dość skromne, bo mają spełniać przede wszystkim funkcje praktyczne – tak samo przemieszczają się ludzie z prostej stacji i z wytworu wyobraźni architekta.

  Tymczasem w Warszawie mamy stacje lotniskowce, co kilka kilometrów tonące w granitach, stali i szkle.

  Choćby pomiędzy Stadionem a Wileńskim powinna być jeszcze jedna stacja. Jeśli to było techniczne możliwe, ocierająca się o Warszawę Wschodnią.

  Wciąż czekamy na stację Plac Konstytucji i Muranów, bo warszawska odległość stacji w ścisłym centrum to kuriozum na skalę światową.

  Ale powiedzmy, że pierwszą linię budowaliśmy kilkadziesiąt lat temu, w biedzie, kryzysie. Ale po co robić to byle jak obecnie, kiedy mamy kilka razy wyższe PKB, kiedy ogromną część jest z dotacji?

 • 16 września 2019 o godz. 09:26

  Średnia odległość stacji metra w Warszawie to nieco ponad kilometr. Ze względu na brak Placu Konstytucji i Muranów w ścisłym centrum pomiędzy stacjami mamy 1,5 km. Tu nawiązujemy do wzorów sowieckich, bo moskiewskie metro ma średnio stacje co 1,8 km.

  Tymczasem Londyn i Paryż to średnia 0.5 km, a Berlin czy Wiedeń 0.7 km. Mowa oczywiście o średnich, bo stacje w innych miastach są i co 250 m.

 • 16 września 2019 o godz. 09:30

  Aga. Niestety nie ma. Dziś rano dużo rowerów poprzypinanych było do poręczy wokół wejść do stacji. Ktoś niestety zapomniał. Robi się bałagan.

 • 16 września 2019 o godz. 09:45

  „Dogęszczanie” stacji byłoby totalnym nieporozumieniem. Największa odległość pomiędzy stacjami wynosi 1534 m, najmniejsza 577 m. Przy odległości 1,5 km, znajdując się pomiędzy stacjami, w najgorszym przypadku do najbliższej stacji mamy 750 metrów czyli 8 min. spacerkiem. Gdyby stacje były dwa razy „gęściej”, jak przedmówca postuluje, ile wydłużyłby się czas podróży? O połowę? Zamiast na Daszyńskiego z Trockiej jechać 17 min. jechalibyśmy pół godziny.

 • 16 września 2019 o godz. 09:49

  Jest fajnie, o ile chce się jechać do Wileńskiego/do Centrum.
  Na razie jest luźno, bo autobusy zostały na starych trasach. Dopiero po zmianach w komunikacji naziemnej przekonamy się o faktycznym zapotrzebowaniu i zapełnieniu.
  Natomiast, jeśli ktoś( tak jak ja) jeździ codziennie do pracy na Bielany, to…metro przegra ze 156( o ile nie ma korka na Moście Grota). j Metrem jest zauważalnie wolniej, przede wszystkim przez tragiczną przesiadkę z M2 do M1, łącznikiem zaprojektowanym przez sprawnego umysłowo inaczej. Dlatego nie wierzę że 156 przetrwa do końca roku. Przecież „nie po to wybudowano metro takim nakładem środków, żeby przypadkowy pasażer mógł sobie wybierać, czym pojedzie”.
  No i czekamy na pierwszego samobójcę/pierwszy zagubiony plecak na stacji i, w związku z tym, zamknięcie, blokadę, wszyscy won, radźcie se sami bo służby pracują.

 • 16 września 2019 o godz. 09:56

  Stacje co 250 metrów? W ile się pokonuje odległość 250 metrów? w 3 minuty? to są Ci słynni orędownicy poruszania się rowerem / komunikacją / konno? Ja proponuję może stacje co 100 metrów równo z linijką! bo to przecież będzie wtedy każdemu blisko wszędzie. I metro będzie jechało 45 minut tylko do Wileńskiego. To na bank zachęci wszystkich do przesiadki!

  Uwielbiam te porównania do mitycznych idealnie skomunikowanych miast Europy Zachodniej, powtarzam ZACHODNIEJ! Tak się składa, że trochę większych miast w tej mitycznej Europie Zachodniej zwiedziłem, i to, że oni robią coś w dany sposób na pewno nie jest gwarantem, że jest to zrobione DOBRZE.

 • 16 września 2019 o godz. 09:56

  Pecet no to słabo,mam nadzieję że wkrótce się to zmieni, przecież tyle ludzi dojeżdża rowerem. Obowiązkowo powinien być parking i stacja veturilo – w sezonie wiele osób wybierze wtedy rower zamiast auta.

 • 16 września 2019 o godz. 09:59

  Ciekawe jak się mieści w metrze tłum z Targowka i Dw. Wileńskiego razem zebrany z rana a wracając do zmian tras autobusów to warto by powalczyć z ZTM o wsparcie 135 na Szwedzkiej. Może by tak łaskawie panowie decydenci puścili by te zabierane i tak z Targówka 162 przez Szwedzką i do Pl. Hallera. Obecna częstotliwość 135 jest można powiedzieć za słaba jak na częste metro. Jeszcze przesiadka do metra jest okej to w drugą stronę kiepsko. Wyprzedzam komentarze, nie mam własnego interesu w tej zmianie trasy 162 bo w tym rejonie nie korzystam z komunikacji ale jak widać jest to najsłabiej skomunikowana naziemnie stacja z tych 3-ch nowych na M2. Pomijam tramwaj 23 bo jest to pętla i od razu się nie pojedzie plus dojście. Opcja druga – dodatkowe kursy skrócone 135 z Pl. Hallera do (przykładowo: PKP Wileniak/Metro Stadion/PKP Wschodni-Lubelska)

 • 16 września 2019 o godz. 10:14

  Na Targówku dwie staje w odległości 700 metrów, a na znacznie większym Bródnie też tylko dwie, oddalone od siebie o 1,4 km. To jest w porządku?

 • 16 września 2019 o godz. 10:15

  Akurat argument spacerków między stacjami mnie nie przekonuję, bo mam taki zasięg, że w zasadzie po mieście mógłbym poruszać się pieszo – więc nie chodzi mi tu o wożenie „swojej osoby”, ale o urbanistykę. Choćby nie dalej jak w piątek wieczorem wracałem pieszo z Dworca Wschodniego na Bródno, nota bene prowadzać ze sobą rower szosowy w cenie samochodu o zgrozo bez pedałów.

  Ale wracając do meritum. Z niektórych wychodzi hipokryzja. Po co stacje za często, można podejść. Tylko, że my tu dyskutujemy o sprawach lokalnych. Jakoś nie widać protestów po co zbudowano dwie stacje na Targówku. Jechałem wczoraj i zanim pociąg rozpędził się Targówka Mieszkaniowego już hamował na Trockiej. Bardzo blisko. Można było zbudować jedną stację na cały Targówek i podchodzić spacerkiem.

  Ale to już inna sprawa. Jak nas nie dotyczy, to argumentujemy inaczej. Ale jeśli dotyczy nas bezpośrednio, to w naszej okolicy stacje już muszą być co chwila. Innych to chętnie przepędziły kilkaset metrów, ale od nas to proszę się odczepić, nie zniżymy się do spacerków.

  A propos spacerków, wczoraj wysiadłem z ostatniej stacji na Targówku i wróciłem z psem na Wysockiego pieszo.

 • 16 września 2019 o godz. 10:20

  Targówek miał mieć jedną stację. Układ dwóch stacji umożliwia zrobienie przesiadek z Marek, Ząbek etc. Ale początkowo stacja miała być tylko pod parkiem.

 • 16 września 2019 o godz. 10:28

  O tym pisałem właśnie, tylko gdzieś komentarz zniknął.

  Powtórzę więc jeszcze raz do tych niechętnych dogęszczaniu stacji. Dyskutujemy przede wszystkim lokalnie i najbardziej interesują nas Targówek i Trocka.

  Stacje położone blisko. Jadąc wczoraj miałem wrażenie, że pociąg nie zdążył się rozpędzić, już hamował.

  Mam nadzieję, że zwolennicy spacerków między stacjami, protestowali z powodu marnotrawstwa i wydania setek milionów na dodatkową stację.

  Niestety protest się nie udał i stacja powstała. Ale apeluję o wytrwałość. Po prostu omijajcie jedną stację i pieszo udajcie się na następną.

  Trudno będzie, co? Ale łatwo przepędzać innych w innej części miasta. Tyle o konfrontacji teorii z praktyką.

 • 16 września 2019 o godz. 10:55

  Aha i jeszcze jedno, bo jak widzę demagodzy podchwycili 250 m, czyli nie wartość średnia, ale jednostkowy, skrajny przykład.

  Nie twierdzę, że stacje powinny być co 250 m. Twierdzę, że na praskim odcinku brakuje ewidentnie dwóch stacji pomiędzy Stadionem i Wileńskim oraz pomiędzy Wieluńskim i Szwedzka. Nawet nazwy same się narzucają: Stara Praga i Nowa Praga.

  Tu chodzi i o sprawy czysto praktyczne, komunikacyjne, ale i coś nieco bardziej abstrakcyjnego. O rewitalizację, o odczarowanie, o zdjęcie odium.

  Ile to razy słyszałem, że Praga mogłaby stać się dzielnica turystyczna, artystyczną, restauracyjną. Z metrem byłoby to możliwe. Od razu byłoby więcej remontów, ludzie zaczęliby tu kupować mieszkania, inwestować w lokale na parterach. Pojawiłby się młodzi, kreatywni i stopniowo zastąpili starą praska wiarę.

  To było już w zalążku widać wczoraj. Ludzie, którzy w życiu nie byli na Pradze, wczoraj jeździło na Szwedzką na wycieczki, niemal jak na księżyc. Wiele z tych osób było zapewnie turystycznie tysiące kilometrów od Warszawy, ale bez metra nie pojawia się na Ząbkowskiej czy Brzeskiej.

  Ale u nas nie ma pojęcia „twórcze”, coś nie może być miastotwórcze, przyjaźniotwórcze. Ma tylko wozić. I jak pisałem wcześniej – w mojej okolicy proszę robić przystanki gęsto, a następny ma być tam, gdzie JA potrzebuję, resztę mam w nosie

 • 16 września 2019 o godz. 11:01

  anu, a co jest do oglądania na Ząbkowskiej i Brzeskiej? Ja wielokrotnie byłem w tych rejonach i wale mnie tam nie ciągnie. Praga =to jeden wielki, zaniedbany beton. Jak to miałaby być atrakcja turystyczna, to współczuje.

 • 16 września 2019 o godz. 11:08

  A czy nie można po prostu przyjąć do wiadomości, że układ stacji planowali specjaliści z dziedziny inżynierii komunikacji? Jak wynika z tego forum na inż. komunikacji zna się chyba więcej osób niż na medycynie. Proszę zrozumieć, że w tej dziedzinie prowadzi się m.in. Studia Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe (STEŚ). W inżynierii komunikacji NIE MA zdania „mi się zdaję”. To, co tutaj piszecie to jest właśnie „mi się zdaję”. Bez analiz, badań, symulacji, studiów… Bo gdzieś w Europie tak jest, bo jeśli rozstaw stacji jest taki w jednej dzielnicy, to musi być taki i w drugiej. Bo stacje można budować w dowolnym miejscu. Jeden ze „społecznych” (białołęckich?) „projektów” przebiegu trasy M2 zakładał jej wyprostowanie na Białołękę, omijając Zacisze. „Projektant” jednak nie zauważył, że przeprowadza linię prawie przez… cmentarz.

 • 16 września 2019 o godz. 11:27

  Dziś jechałem do pracy około 9. Na Trockiej wsiadało jakieś 30 osób, podobnie na Tykocińskiej i na Szwedzkiej- to ostatnie mnie zdziwiło bo stacja na pustkowiu, wieje jak na Sądzie Ostatecznym… Dopiero na Wileniaku zrobiło się tłoczno. Do placu Unii Lubelskiej jechałem z przesiadkami ok. 25 minut, kiedyś to było 45 minut więc różnica jest naprawdę duża. Poza tym bez korków, stania na światłach itd. Nie wyobrażam sobie jechać teraz autobusami nawet przyspieszonymi. Ale stare linie nadal jeżdzą, poza 269 nie dowożą nikogo z dalszych dzielnic i aglomeracji, pewnie jak ruszą linie z Białołęki, Ząbek i Marek to już Trocka będzie zapchana.

 • 16 września 2019 o godz. 11:32

  teraz czekamy, aż wokół stacji wprowadzą strfę płatnego parkowania !

 • 16 września 2019 o godz. 12:06

  269 to daliście tak na zachętę? Bo dzisiaj jak parasol stałam na pętli w oczekiwaniu na ww linię między 7.30 a 8.05 i nie było żadnego. Dalej nie wiem, bo zrezygnowałam.

 • 16 września 2019 o godz. 12:12

  Ale dzisiaj nie padało? To po co jak parasol?

 • 16 września 2019 o godz. 12:16

  Co do domorosłych inżynierów.

  A przepraszam, a kto planował I metra z Placem Konstytucji i Muranowem. Nie przypadkiem inżynierowie? A tymczasem owi domorosli inżynierowie reagują alergicznie na wszelkie sygnały o tym, że metro może być kiedykolwiek zrealizowane według projektu. A jakich używają argumentów? Ano takich jak powyżej w tym watku, że za blisko, że można podejść, że wydłuży się podróż.

  Czyli argument słaby, bo obrotowy. Raz inżynierów (tych prawdziwych) można użyć do obrony swoich tez, a drugi raz nie zważać na nich. Generalnie inżynierowie są dobrzy, kiedy można się nimi podeprzeć.

  A choćby Szwedzka. W zasadzie po co powstała? Chyba tylko po to, żeby zapachać dziurę pomiędzy Wileńskim a Targówkiem, nawet jak na warszawskie odległości za dużą. Bo jeśli ktoś chciał robić jakikolwiek węzeł przesiadkowy dla linii podmiejskich, to była okazja w postaci stacji za Stadionem – Kijowska, Wschodni.

  Dla jasności, stacja powinna być, ale bardziej w sercu Nowej Pragi.

  Bo teraz co obsługuje? Tesco, zajezdnię autobusową, ogródki działkowe?

  Tak, już widać, że ma rolę miastotwórczą. Zabudowują fabrykę Polleny, tylko szkoda, że nie zabudową dla wszystkich, a deweloperką. Presja deweloperska będzie też pewnie na zajezdnię i likwidowane Tesco na Stalowej.

  Czyli setki milionów złotych wydanych na zyski prywaciarzy. Wybudowaliśmy im metro, żeby oni mogli sprzedać tam swoje mieszkania.

  A ta stacja powinna oddziaływać pozytywnie na Nową Pragę, być bliżej niej. Bo żaden odgórny plam rewitalizacji Pragi nie zadziała. Miasto może tylko ten prowadzi stymulować, a tu metro byłoby doskonale. Miasto nie wyremontuje prywatnych mieszkań, kamienic.

  Tymczasem z metrem byłby w okolicy większy ruch w nieruchomościach. Zjawiloby się i hipsterzy, i orginałowie, ale i ludzie praktycznie, którzy chcieliby kupić coś taniej, choć nie tak zdeterminowani, żeby osiedlać się na Pradze dzisiejszej. To byłby proces. Stopniowa wymiana starszego pokolenia lokatorów na nowych.

  I w pewnym momencie byłoby przekroczenie masy krytycznej. W kamienicy zaczęliby przeważać ludzie, którym zależy. Zalożyliby wspólnotę, odnowili by kamienicę i to często z pietyzmem.

  Co do tego, że Praga nieciekawa. Znów teoria mija się z praktyką. Ileż to można się nasłuchać, jako to Warszawa chłodna, jakie to piękne zaułki gdzieś na świecie. Ileż to można się nasłuchać, jaka to Warszawa była piękna przed wojną.

  To oczywiście w teorii. A jak kawałek takiego miasta stoi, to już brzydki, ohydny itd. Tymczasem tak wygląda każde miasto z przełomu wieku. Kamienice, kamienice, podwórka studnie, wąskie, ciemne uloce. Taka dawna deweloperka, gdzie zabudowało się każdy metr, gdzie nie zawsze architektura była wibitna.

  Owszem Praga jest zaniedbana, ale jak pisałem, trzeba dać jej impuls rozwojowy. Nie żaden odgórny program, który nigdy nie zostanie zrealizowany, ale jeden sygnał. Miasto chce w te rejony sporo wadzić ludzi. Tymczasem miasto ten rejon pominęło przez brak stacji Stara Praga i Nowa Praga.

 • 16 września 2019 o godz. 12:33

  269 akurat przez pętlę nie przejeżdża.

 • 16 września 2019 o godz. 12:34

  Smęcisz. Lokalizacje stacji to obecnie możesz ustalać dla M3 a nie dla M2. :)

  Jak informuje Metro Warszawskie, wpłynęło 29 ofert na wynajem lokali na nowych stacjach, w tym jedna na stację Szwedzka, 14 na Targówek Mieszkaniowy oraz 14 na Trocką. O lokale ubiegały się spółki Świat Prasy, Media Press, LTR, SAB Andrzej Branicki, ARTPAT Patrycja Jagiełło, Żabka, Costa Coffee Polska, Kanapka Renata Niski Jolanta Wardak oraz Kolporter. Największym zainteresowaniem cieszył się jeden z lokali na Targówku Mieszkaniowym, o który walczyło sześć podmiotów.

 • 16 września 2019 o godz. 12:36

  Nie porównywałbym czasu przejazdu metrem do niby krótszego czasu przejazdu autobusem. Metro daje gwarancje że dojedziesz w określonym czasie (chyba że będzie awaryjna sytuacja) natomiast autobusem nigdy nie wiesz ile będziesz jechać ze względu na korki i czy autobus przyjedzie na czas. Argumenty dla niektórych tras typu – autobusem jest szybciej nie do końca są prawdziwe. Ogólnie metro to super środek komunikacji, jeździ często, nie stoi w korkach, w noce z pt/sb i z sb/nd jeździ do 3-4 rano co bardzo ułatwi np. powrót z imprezy w centrum.

 • 16 września 2019 o godz. 12:56

  Całe szczęście już działa, szkoda, że dalsza trasa jest tak poprowadzona, lepiej byłoby ominąć Bródno i dać na Białołękę. Na Bródnie mają 500 i tramwaje wystarczy im tego dobrego.

 • 16 września 2019 o godz. 13:28

  Idea metra jest taka, że stacje powinny być rozmieszczone np. jedna w dzielnicy a nie 5. Jak metro będzie stawało co 300 metrów to podróż będzie trwała tyle co autobusem. Stacja Muranów jest potrzebna, szkoda, że Ratusz-Arsenał nie ma wyjścia na Senatorską i Elektoralną tylko jedno w „polu”. Tak samo za placem Wilsona większość stacji np. Marymont zbudowana jest na pustkowiu zamiast skręcić w stronę gęsto zaludnionych Sadów Żoliborskich i Chomiczówki. Nie da się wszystkim zbudować metra pod nosem! Jeśli chodzi o 2 linię to uważam, że brakuje stacji Dworzec Wschodni połączonej z Wileńskim i tam zrobić przesiadki a nie na Stadionie Narodowym. Na Targówku mogłaby być jedna stacja na Pratulińskiej na wysokości parku, stacja Szwedzka na razie na odludziu a mogła powstać np. na skwerze przy 11 Listopada-wtedy i Nowa Praga i Praga II miałaby świetne połączenie. Stacja na Zaciszu jest moim zdaniem zbędna bo mieszka tam mało ludzi i przeważnie zamożnych z samochodami, stacja będzie w jakimś zaułku. Lepiej byłoby zbudować ją na dawnym polu PGR blisko Cmentarza Bródnowskiego. Metro nie powinno się kończyć na Bródnie ale przynajmniej na Żeraniu FSO i tam zrobić punkt przesiadkowy. W przyszłości mogłaby powstać odnoga np. z Białołęki na Odolany czy Okęcie i kto by chciał jechać na Pragę to by się przesiadł.

 • 16 września 2019 o godz. 13:35

  Kiedyś metro szło prostym szlakiem i nikt nie narzekał. W ten sposób M2 jechałoby Dw. Wileński- Szmulowizna- Targówek Fabryczny – Elsnerów – Ząbki… Albo Stadion Narodowy- plac Hallera – Rondo Starzyńskiego- Żerań. I też wiele osób korzystałoby z tego. Mam nadzieję, że nawet jak otworzą metro na Bródnie to będzie zachowana linia obwodowa łącząca rejon Żuromińskiej, osiedle na polu PGR, Cmentarz Bródnowski- to ważne zwłaszcza w czasie Wszystkich Świętych. Można zaoszczędzić linii cmentarnych bo wystarczy tylko dowozić ludzi z metra do Gościeradowskiej. Mnie się jechało wygodnie, mało ludzi na razie, wolne miejsca siedzące, dopiero na Wileńskim wparowały delegacje z pociągów podmiejskich :)

 • 16 września 2019 o godz. 13:56

  Po o takie bezsensowne komentarze, stacja mogła by być tu a tam jest niepotrzebna itp.? M2 jest już do końca zaprojektowane, trwa budowa ostatnich odcinków i ma sensu dywagować nad układem stacji, który nigdy się nie zmieni. Jedynie nad wydłużeniem jest sens prowadzić dyskusję, jak np. z ostatniej obecnie stacji na Bródnie do torów PKP co zapowiadał nawet Trzaskowski chociaż nie wiem co mu z tego zostanie. O odnodze na Białołękę też można ewentualnie myśleć ale to już w dłuższej perspektywie bo brak odgałęzienia na obecnie budowanej stacji Zacisze znacznie utrudni tą koncepcję.

 • 16 września 2019 o godz. 14:02

  Największe wrażenie zrobiła na mnie popękana szyba na wejściu do metra, przy sklepie Topaz, przy ulicy Trockiej. Prezes Lejk oglądał osobiście..

 • 16 września 2019 o godz. 14:40

  Jeśli chodzi o „zostawiony” plecak i zawieszenie kursowania, to na linii M1 uruchamiane są wtedy autobusy zastępcze „M za metro”. Tutaj też pewnie tak będzie, więc nie ma co straszyć.

 • 16 września 2019 o godz. 14:53

  anu, weź pod uwagę, że między Szwedzką, a Wileńskim jest wiele starych kamienic, których stan mógłby nie pozwolić na budowę kolejnej stacji w swoim sąsiedztwie. Nie mówiąc o tym, że pewnie część tych kamienic musiałaby zostać wyburzona, by zwolnić miejsce pod plac budowy. Gdybyś chciał budować stacje metra co kilkaset metrów, unieruchomiłbyś znaczną ilość terenu. Gdyby miała powstać jeszcze jedna stacja na Kondratowicza (z Rembielińskiej do Malborskiej przecież tak daleko, 1.5 km!), to Bródno byłoby obecnie całkowicie wyłączone z funkcjonowania.

 • 16 września 2019 o godz. 15:50

  A mnie sie jechalo swiwtnie, bylem w pracy 15 minut wczesniej niz zazwyczaj i wlasnie wracam ta sama trasa:)

 • 16 września 2019 o godz. 16:29

  No dzisiaj zdecydowanie bardziej tłoczno w M2. Zadziwiająco dużo ludzi dotarło do Trockiej, porównując do autobusów, które o tej samej godzinie przyjeżdżały jeszcze w zeszłym tygodniu. Chyba 199 to za mało w kierunku Radzymińskiej.
  Ale ogólnie super szybko.

 • 16 września 2019 o godz. 17:05

  Jedno 199 do metro Trocka to za malo. Autobus z zabek który dojechal na metro o 7.30 pękal w szwach. Dosiadali sie pasazerowie na Mlodziencze, Ruzyckiej itd jedna wielka masakra. Do pracy dojechalam spóźniona rano. Blagam dajcie wiecej linii do metra!!!

 • 16 września 2019 o godz. 17:30

  Wie ktoś może, czy te bunkry na powierzchni (tylko od stacji, nie wentylatory) oraz ścianki między ruchomymi a zwykłymi schodami będą jakoś otynkowane lub czymś pokryte? Te gołe prefabrykaty sprawiają wrażenie, jakby nie starczyło budżetu…

 • 16 września 2019 o godz. 17:55

  Kiedy 700-tki dojadą na Trocką? dopiero za tydzień?

 • 16 września 2019 o godz. 17:56

  Czekałem aż ktoś zwróci uwagę na te tandetne bunkry – wejścia. To jest jakaś masakra. Nie musi być mega drogo żeby było estetycznie. Można byłoby chyba chociaż otynkować ten beton (ponoć artystyczny). Nie wiem, czy teraz taka moda żeby surowy beton albo zardzewiała blacha pretendowała do jakiegoś trendu w sztuce???

 • 16 września 2019 o godz. 18:23

  Metro nie powinno mieć żadnej stacji.

 • 16 września 2019 o godz. 18:41

  A kiedy 527 dojadę do Metra Trocka? Wie ktoś?

 • 16 września 2019 o godz. 19:01

  O, sloiki z Białołeki sie odezwały, które żądają metra! I co jeszcze? Kupiliście na zadupiu mieszkani bo tanie, przyjechaliście prosto z pola i kurna luksow chciecie? A podatki gdzie placicie. Nie dosc ze brudasy to jeszcze zlodzieje przyjechly z tych wioch. Jak planowali metro na Targowek to jeszcze blokow na Derbach nie bylo. Wracac wiesniaki na pole i swiniami w chlewie sie zajmowac. A w wyborach tez glosujecie na tych swoich wsiach. Precz z wami !

 • 16 września 2019 o godz. 19:23

  Spokojnie Mirku, bo Ci się aż wykrzyknik zaczął odklejać od ostatniego wyrazu.
  Autobusy mają zmienić trasy za dwa tygodnie.

 • 16 września 2019 o godz. 21:50

  Ja się boję jeździć metrem. Co będzie jak się wywroce i potlucze?

 • 16 września 2019 o godz. 22:04

  W związku z niezadowoleniem estetów i na widok betonu otwieram konkurs architektoniczny o statuetkę Kamizelki Wędkarskiej z Krawatem . Czym zamaskować beton? Propozycje są następujące:

  – boazerią;
  – lamperią;
  – tynkiem z potłuczonymi butelkami
  mieniącymi się w słoncu;
  – malowidłami łowickimi;
  – lastryko;
  – płytkami łazienkowymi;
  – muralem o tematyce patriotycznej;
  – dywanem w orientalne wzory;
  – papą;
  – blachą falistą;
  – eternitem,
  – budką z zapiekankami.

  Nagrodę wręczy Prezes Związku Architektów Balkonowych i Ogródkowych. Laureat drugiego miejsca otrzyma spawarkę i kratkę do urozmaicenia balkonu. Natomiast osoba z trzeciego miejsca otrzyma puszkę farby olejnej

 • 17 września 2019 o godz. 02:12

  Wy tam na Białołęce nie macie nawet sensownej linii tramwajowej, a marzy wam się metro za miliardy haha. Możecie tam marzyć ile chcecie ale dla waszej wiadomości budowa trzech ostatnich stacji + zajezdni z 11 torowiskami za ostatnią z nich zaczęła się w bieżącym roku i trwa od kilku miesięcy, nie będzie żadnej odnogi w stronę Białołęki od stacji Zacisze, cokolwiek wam powie Trzaskowski lub inny prezydent po nim nic tego nie zmieni- planów budowy metra na Białołękę nie ma i wątpię, że będą. Cieszcie się, że w planach jest linia tramwajowa na Zieloną Białołękę trochę tą waszą dzielnice zbliży do Warszawy.

 • 17 września 2019 o godz. 02:18

  Kilka komentarzy przeczytanych i już wiem jakie osly mieszkają w mojej dzielnicy. Metro to epokowa inwestycja dla tego zadupia Warszawy. Jest dla ludzi pracujących, dojazd do pracy, do pacjentów skrócił mi się kilkukrotnie. Do tej pory zawalałem ulicę samochodem. Babcie, bezrobotni, wasze bazarki i autobusiki. Pamiętam ten krzyk o bazarek, teraz o autobus. Wybudowali nam metro za miliard złotych, za miliard złotych a wy nie bo autobusiki do parku, kuzynki, gołębie karmić. Autobusy dostaną inne dzielnice które ich potrzebują. Tak jak kiedyś Targówek. Mam nadzieję że na miejscu tego obskurnego bazaru jak najszybciej powstanie jakieś przyzwoite centrum handlowe gdzie po wyjściu z metra zrobię zakupy i do domu. To wszystko są inwestycje dla ludzi pracujących którzy robią na ten kraj. Wyjścia wyglądają super.

 • 17 września 2019 o godz. 05:56

  Poruszenie jak w kurniku. Cywilizacja i tutaj zawitała i cóż my z tym zrobimy teraz.

  Gdyby to metro wybudowano 100 lat temu, byłby powód do zadowolenia a i mentalność byłaby inna. Mniej dziobania, to na pewno.

 • 17 września 2019 o godz. 07:41

  anu jak zwykle wpada w swój idiotyczny ton i robi mało elegancką kobietę z logiki. Pomiędzy stacją na dworcu Wileńskim a Stadionie Narodowym jest 1.15km i liczę od oznaczeń na mapie, bo gdym się uparł to liczył bym od najbliższych wejść i pewnie można by zejść poniżej 1km. Stawianie stacji gęściej na tym odcinku jak i w którymkolwiek momencie 2 linii metra po wschodniej stronie Wisły było by skrajnym nieporozumieniem i zwyczajną głupotą.

 • 17 września 2019 o godz. 07:57

  Anonim, zmiana tras autobusów dopiero za dwa tygodnie? Przecież wcześniej mówiło się najwyżej o tygodniu! Dowcipnisie z tego ZTM, Bródno od razu dostało swój autobus na Trocką a reszta ma sobie czekać. Z Radzymińskiej aby dojechać do metra na Trocką trzeba teraz gnieść się w 199, albo oczywiście po staremu turlać się autobusami do Wileńskiego co przy już normalnie działającym metrze jest absurdem.

 • 17 września 2019 o godz. 08:29

  Zanim puszczą planowanymi trasami autobusy, muszą skończyć rozbabrane do tej pory rondko przy Kołowej, oraz obwodnicę Targówka. Gdyby nie te nieskończone inwestycje, wraz z metrem ruszyłyby nowe linie autobusowe.

 • 17 września 2019 o godz. 08:36

  @Anu, ciekawie piszesz, ale co do meritum się nie zgadzam. Ze stacji Dworzec Wileński do stacji Szwedzka na piechotę jest 16 min. (według Google’a). Oznacza to, że praktycznie z każdej części Nowej Pragi do metra można dojść w ok. 8 min. Po co więc dodatkowa stacja na tym odcinku, tym bardziej, że jest również tramwaj na Czynszową? Po co dodatkowa stacja pomiędzy Stadionem Narodowym a Dworcem Wileńskim (12 minut na piechotę)? Po co wyginanie metra w stronę Wschodniego, skoro co kilka minut między Wschodnim a Stadionem masz pociąg? Nie twierdzę, że obecnie stacje są rozmieszczone idealnie, ale raczej będą robiły swoją robotę. Dodawanie nowych stacji to wydłużanie czasu jazdy, a metro musi zachować właściwy balans między dostępnością i czasem przejazdu. Poza tym, jak zauważyli piszący wcześniej, ta dyskusja dziś nie ma już sensu, bo jest po fakcie. Skupiłbym się raczej na optymalizacji tras autobusowych. Zastanawiam się nad 269, które docelowo w drodze z Bródna ma zajeżdżać najpierw na położoną dalej stację Targówek Mieszkaniowy (przez ul. Kołową), a dopiero w drodze powrotnej jechać na Trocką. Pytanie, czy nie lepszy jest wariant, który funkcjonuje obecnie jako zastępczy? Im krótszy dystans do pokonania autobusem, tym lepiej.

 • 17 września 2019 o godz. 09:22

  Odwiedziłem wczoraj skrzyżowanie nad Metro Trocka. JAK TAM JEST WĄSKO! Te skręcające autobusy ledwo się wyrabiają, a co będzie przy dołożeniu kolejnych linii?

 • 17 września 2019 o godz. 09:57

  Św. Wincenty przecież przy dołożeniu kolejnych nie zrobi się wężej, dwa naraz przecież skręcać nie będą najwyżej jeden za drugim :)

 • 17 września 2019 o godz. 10:02

  A W 500 DALEJ SAJGON

 • 17 września 2019 o godz. 11:56

  JAN, CZY TY MYŚLISZ, ŹE JAK PISZESZ DUŹĄ LITERĄ TO JESTEŚ MĄDRZEJSZY OD INNYCH?

 • 17 września 2019 o godz. 12:02

  Adaśko, skoro sprawdzasz czasy przejść w google maps, to udowadniasz, że teoria kłóci się z praktyką. Jak już wyżej pisałem, teoretycy chętnie zachęcają do spacerów innych w innych częściach miasta, a sami najchętniej wsiadaliby do metra przez piwnicę.

  Ja tylko zwracam uwagę na absurd polegający na tym, że w centrum stacje są rzadziej niż na peryferiach. Rekordowe odległości mamy między Politechnika i Centrum oraz Centrum i Arsenał. Dla naszej części miasta centrum jest właśnie odcinek między Stadionem i Dworcem Wileńskim. I jest to odcinek znacznie dłuższy niż między Targówkiem a Trocką.

  A jakoś narzekań dotyczących obecnej końcówki metra, że za blisko, że można się przejść, że niepotrzebnie wydłuża czas przejazdu, jakoś nie słyszę. Rozwiązanie zagadki jest proste. W komentarzach dominują bezpośrednio zainteresowani, mieszkańcy Targówka. Oni powinni mieć oczywiście metro pod nosem, ale tylko oni, jak ktoś mieszka w innej części miasta, to już może się przejść, bo dodatkową stacja przedłuża przejazd.

  Metro ma wiele błędów, wiele z nich to oszczędności czy unikanie utrudnień. Tymczasem metro buduje się na setki lat. Wobec dziesiątek miliardów na całą sieć, cena kilku dodatkowych małych stacji nie jest duża. Wobec praktyczności dla wielu pokoleń, wykopki trwające kilkanaście miesięcy są pomijalne.

  O dokończeniu według pierwotnych założeń I linii mówi się regularnie. Obecnie nie chodzi już nie tyle o koszty, a o ponowny paraliz komunikacyjny. Doskonały przykład, że jak już budujemy, rozkopujemy, to róbmy to perspektywicznie. Budowa metra boli, ale jak ma boleć, to raz. Jak ma boleć to niech będzie tego efekt.

  Bo oszczędności i na pieniądzach, i na utrudnieniach widać co krok. Tymczasem pieniądze obecnie są, ba pokrywamy tylko 25 procent kosztów. Utrudnienia? Niby wydawało się to niemal tragedią, a chwila moment i na Targówku mamy przestrzeń wielokrotnie ładniejszą niż przed budową

  Choćby to przesuwanie stacji, żeby nie blokować skrzyżowań. Jest tego wiele na funkcjonującej części, ale i na budowanej.

  Zaczęło się od przesunięcia stacji Bankowy na północ al. Solidarności. Efekt, widoczny też w innych lokalizacjach, to przeciążenie jednego czoła stacji i pustki na drugim. W przypadku Arsenalu odcięło to przy okazji od metra mocno zabudowana obecnie Grzybowską i Królewską, a jednocześnie zmniejszyło sens budowy Muranowa (ja osobiście widziałbym stację dodatkową obecnie właśnie na Grzybowskiej).

  Ale tak samo jest u nas. Wileńska powinna być symetrycznie pod Radzymińską, obecnie jest tragicznie niesymetrycznie obciązona. Podobnie jest na Daszyńskiego, Centrum, podobnie budują na Bemowie. Cóż z tego, że beznadziejny układ będziemy mieli na dziesiątki lat, ważne, ważne że narzekania były mniejsze przez 2 lata.

  Choćby Stadion, aż prosiło się, żeby jedno czoło było tam gdzie obecnie, a drugie wychodziło na Targową. Też mówienie, że Stadion jest obecnie centrum przesiadkowym, jest fikcją. To, że gdzieś można się przesiąść nie czyni z tego miejsca centrum przesiadkowego. To widać zresztą w praktyce, ruch niewielki. I dobrze, bo gdzie te tzw. potoki pasażerskie miałby się zmieścić. W starym tunelu PKP. Malutkie wejście do metra jest tylko z jednej strony nasypu kolejowego, na wąziutkim chodniczki, który obsługuje również przystanek autobusowy.

  Metro ma być praktyczne? To po co stacja Centrum Nauki. Przesuwali, przesuwali z Powiśla, aż zrobili na wygwizdowie. Latem może ktoś tam przyjedzie na piwo, przez resztę roku pustki.

  Powiśle, Stadion, Szwedzka. Stacje uciekające od miasta, w polu. Doskonały prezent dla deweloperów, którzy z powodu bliskości metra zarobią dodatkowe setki miliony prowizji. Bo te przestrzenie się zapełnia, ale niestety nie budynkami użyteczności publicznej.

  I niech nikt nie mówi, że nie ma pieniędzy. Wystarczy wrócić do Stadionu. Przypominam, że stacja zostala zbudowana z rozmachem, bo potencjalnie typowano tam połączenie z metrem z Grochowa. Ba, tam są dwie w pełni wyposażone stacje. Druga nie jest w stanie surowym, pod klucz. Bo może, w przyszłości…. będą tam tory odstawcze. Jest to całkiem prawdopodobne, bo pomysły na metro z Gocławia są już inne. Po co miałoby nadrabiać drogi do Stadionu, skoro jeśli kiedykolwiek powstanie, można je puścić bezpośrednio do centrum. A pewnie będą na na naciski, że skoro już utopiliśmy pieniądze w Stadionie, to filmy je konsekwentnie dalej.

  Choćby te dwie ogromne stacje Stadion. Koszty tam poniesione w dużym stopniu pokryłby koszty Placu Konstytucji, Muranowa/Grzybowskiej czy choćby jakiś dodatkowych stacji na Pradze.

 • 17 września 2019 o godz. 12:12

  anu ty byś pół miasta wyburzył. Wileńska nie może być przesunięta bo tory odstawcze dochodzą do 11 Listopada. Tam by trzeba bloki wyburzać, by zbudować tory odstawcze. :) Patrz gdzie była komora do wyciągania tarcz, tam sięga stacja.

 • 17 września 2019 o godz. 12:46

  Stanowczo protestuję przeciwko publikowaniu postów zmęczonego źyciem, samotnego emeryta, zabijającego nudę i czas przed komputerem i zamęczającego ludzi swoimi mądrościami z dnia na dzień coraz dłuźszymi. Widać Anu, źe ci się nudzi bez roboty ale moźe zacznij produkować się na innym portalu bo dłuźej tego nie zdzierźymy.

 • 17 września 2019 o godz. 12:50

  Gdzie jest obiecany autobus na ul. Tarnogórskiej ??????? Jak mam dojechać do tego cholernego metra ??????? Co za kolejny gniot.

 • 17 września 2019 o godz. 13:10

  Ale ja nie nie zamierzam postulować obecnie przesunięcia Wileńskiej, to już historia. Tory odstawcze, wyciąganie tarcz? Trzeba było budować dalej jeśli coś kolidowało, przynajmniej do Szwedzkiej za jednym zamachem. Za Szwedzka to już zupełna dzicz, tereny przemysłowe, kolejowe, krzaki, ogródki działkowe.

  I to są te dziadowskie oszczędności. Ułatwiono sobie coś na chwilę, a beznadziejny układ stacji pozostanie na wiele pokoleń. Stacji nie byle jakiej, bo pewnie najważniejszej na na tym brzegu Wisły. A o takim a nie innym układzie przesądzila pewnie przede wszystkim obawa o dłuższe zamknięcie Radzymińskiej.

  Tak przy okazji, które bloki na Targówku czy na Bródnie, zburzono/będą zburzone. Tu też konieczne były/będą tory odstawcze i wyciąganie tarcz.

 • 17 września 2019 o godz. 13:17

  Zaciszanka przecież teraz nie ma żadnych nowych autobusów poza 269. W tej chwili nie tylko ty nie możesz dojechać do tego metra.

 • 17 września 2019 o godz. 13:17

  A mnie nurtuje taka rzecz. Metro przejeżdża trasę w 17 min. Czyli właściwie mógłbym jechać na bilecie 20 minutowym. Tyle, że kasuje bilet w bramkach i czekam 7 min. na pociąg. W pociągu, w 23 min. podróży kontrola biletów, bilet już nieważny… Przepraszam, za co płacę? Za jazdę czy za stanie na peronie? Oczywiście przed bramkami jest tablica wyświetlająca co do 10 sek. kiedy nadjedzie pociąg, ale to chyba głupie żebym czekał przed bramkami a potem gonił po schodach. W autobusie czy tramwaju płacę za faktyczny czas przebywania w pojeździe – wchodzę i dopiero kasuję bilet.

 • 17 września 2019 o godz. 13:43

  Wyciąganie tarcz będzie na ul. Łokietka. Tory odstawcze pod Bazyliańską.

 • 17 września 2019 o godz. 13:55

  do ~!?
  To niech Rodzina sprzeda jeszcze ze dwa ary i kupisz sobie bilet 90-dniowy. Problem zniknie!
  A jeśli nie, to idź na piechotę do Metro Targówek Mieszkaniowy i tam już Twoje grosze wystarczą na przejazd.

  PS> Qźwa, jak mnie w..ją takie liczykrupy !!!
  PS2> Przepraszam!! Ale nie Liczykrupę!!

 • 17 września 2019 o godz. 13:58

  Jeżeli chodzi o oszczędności to w przypadku I linii metra da się to zauważyć jak np. brak tych dwóch brakujących stacji czy niepraktyczne usytuowanie stacji Ratusz-Arsenał aby nie rozkopywać Al. Solidarności i Pl. Bankowego. Natomiast w przypadku II linii metra na szczęście uniknięto tych błędów i w zasadzie prawie wszystkie stacje są zbudowane praktycznie, jedynie można się przyczepić do usytuowania stacji CNK, a głównie chodzi o wyjścia przy Wiśle które zimą mogą być w małym stopniu wykorzystywane w stosunku do wyjść zachodnich, ale to też miało swój cel czyli przybliżenie Wisły mieszkańcom i turystom więc coś za coś. Poza tym trudno się już przyczepić do tej linii metra o usytuowanie stacji, nie popełniano tych błędów co w przypadku I linii, nie bano się całkowitego rozkopania Pl. Wileńskiego bo był rozkopany przez prawie cały okres budowy, już dłużej i tak nie można było :) Na Bródnie też nikt nie bał się na szczęście rozkopania Kondratowicza czy Rembielińskiej tak więc można powiedzieć, że po naszej stronie Wisły II linia metra będzie mieć praktyczne usytuowanie wszystkich stacji.

 • 17 września 2019 o godz. 14:12

  @Anu, zaczynasz wyciągać coraz bardziej absurdalne wnioski. Korzystanie z weryfikowalnych danych Google’a w żaden sposób nie stoi w konflikcie z praktyką. Bądź poważny.

 • 17 września 2019 o godz. 14:42

  @!? Nie wiem jak sytuacja wygląda na nowych stacjach ale na starych kasownik jest przy wyjściu z windy na peron. Zjeżdżasz i czekasz przy kasowniku a jak pociąg wjeżdża to kasujesz :) No i kiladziesiąt groszy w kieszeni…

 • 17 września 2019 o godz. 15:14

  1. Należy wg mnie przedłużyć 23 tak by zahaczało o przyszłą stację Stalowa, a także o stację metra Szwedzka.
  2. Do tej stacji metra wg mnie też należy przedłużyć jakiś autobus, najlepiej ze Wschodniego, a jak nie to chociaż 162.
  3. Wg mnie jak wyżej opisane przez kogoś 156 powinno iść do natychmiastowej likwidacji, a ewentualnie na Żerań FSO wydłużyć dajmy na to 199, wiem stworzy się bardzo długa linia i z wysokimi pewnie opóźnieniami, ale za to nie będzie idiotycznej planowanej 156, a już 1 bida potworek o nazwie 160 zacznie za niedługo istnieć. A w zamian na Wschodni puszczamy linie co w przyszłości niedalekiej połączyło by się z planowaną trasą 262.

 • 17 września 2019 o godz. 15:44

  Jak dojechać z Zacisza do Trockiej i z Trockiej na Zacisze ???? Autobusik 199 który co pół godziny jeździ. A piszą że małe zainteresowanie. W autobusie 527 informacja ze metro uruchomione…. Dajcie normalny autobus i nie co pół godziny to się od razu chętni znajdą.

 • 17 września 2019 o godz. 16:22

  W autobusie 527 informacja, że metro uruchomione ale nijak od strony Białołęki nie można do Metra Trocka dojechać. To po co ta informacja? Mogli chociaż jeden autobus puścić do Trockiej 527 albo 160 tak jak na Bródno na razie jeden puścili .

 • 17 września 2019 o godz. 19:07

  Ludzie, proszę Was nie dyskutujcie z Anu, bo tylko prowokujecie go do coraz dłuźszych odpowiedzi. To jakiś nawiedzony oszołom.

 • 17 września 2019 o godz. 19:10

  Tu się stale produkuje kilku oszołomów, anu nie jest jedyny ale pisze najdłuźsze komentarze

 • 17 września 2019 o godz. 19:16

  Lektor na nowych stacjach zdecydowanie za głośny i ogólnie nieprzyjemny głos. Syn sie wystraszył. Nie rozumiem czemu nie ustawiono tego samego lektora co na „starych” stacjach. Poza tym wszystko pięknie.

 • 17 września 2019 o godz. 20:05

  Z Zacisza (starego) nie ma jak dojechać do Metra Trocka. Będzie lepiej gdy puszczą 212 i uruchomią 262 przez ul.Łokietka.

 • 17 września 2019 o godz. 20:19

  Anu przestań popisywać się ignorancją i brakiem wyobraźni. Stacja na Szwedzkiej jest oczywiście potrzebna. Niedługo będzie tam przystanek PKP „Stalowa” i oczywiście będzie to stacja przesiadkowa. Kiedyś będzie wybudowana obwodnica Śródmieścia i znowu będzie się przesiadało na Szwedzkiej. Ale jest inna arcyważna sprawa. Niestety o tym się nie mówi. W okolicach tej stacji powinien być wybudowany terminal przesiadkowy na metro dla jadących autobusami z przedmieść. Wjazd od strony Targówka, potem pod torami i plac przesiadkowy między torami, zajezdnią autobusową a parkingiem supermarketu. Zamiast kierować cały ruch na Trocką

 • 17 września 2019 o godz. 20:32

  Rozbita szyba to smutny widok.

 • 17 września 2019 o godz. 20:43

  Dzisiaj pod moim blokiem na parkingu co drugi samochód miał rejestrację WWL a na bazarku na Trockiej stali klienci narzekali, źe nie mieli gdzie parkować bo wszystkie miejsca zajęte.

 • 17 września 2019 o godz. 20:49

  Tak, przesiadki na PKP Stalowa. Życzę powodzenia. Po co ludzie mają wysiadać i drałować kilkaset metrów do metra Stalowa? Chyba nie po to, żeby jechać dłużej z geniuszami z Targówka. Jeśli mają się przesiadać, to jednak bliżej jest na Stadionie. Poza tym pociągiem dojadą znacznie dalej, do Centrum czy na Ochotę.

  Poza tym metro jest jednak inwestycją warszawską i jak pisałem wcześniej, szkoda że stacja bliżej Nowej Pragi nie będzie silniejszym impulsem jej rewitalizacji. Ale widocznie stać nas na to, żeby potencjalnie ułatwiać przesiadki podatnikom z Legionowa czy Nowego Dworu.

  Poza tym nie oszukujemy się. Centrum przesiadkowym jest Wileński i mogła być stacja metra bliżej Wschodniego. Obecny Stadion i jakaś tam Stalowa, to pobożne życzenia i modły o to, żeby jakiś pijany obywatel pomylił się i przesiadł bez sensu.

 • 17 września 2019 o godz. 21:09

  Anu dzisiaj nie odchodzi od komputera i nie odpuszcza, tylko zamęcza nas komentarzami

 • 17 września 2019 o godz. 21:35

  No to teraz do Ropucha na Mokrej metrem bedo jeździć…

 • 17 września 2019 o godz. 23:29

  Wspaniałe te komentarze. Wspaniałe. Od razu wiem, że to Polska.

 • 18 września 2019 o godz. 07:28

  @Mieszkanka Trockiej

  Jak będzie autobus z Marek do Metra, to myślę, że będzie mniej aut. A tak tylko samochodem.

 • 18 września 2019 o godz. 13:59

  Jak czytam te komentarze to wierzcie mi , że wcale nie jestem zaskoczony że co raz większa głupota siedzi w waszych głowach , dlatego zamiast do metra , na piechotę górą i może dotlenicie swoje mózgownice , jeśli je macie a poważnie gdzie straż miejska i policja , aby ulica Zamiejska od Pratulinskiej była przejezdna dla służb wywozacych śmieci i innych , bo w godzinach od 7 do 17 to przerąbane , wiesniaki z Wołomina i okolic parkują jak chcą i to jest problem? ???

 • 18 września 2019 o godz. 15:01

  I jak, są jakieś nowe wiadomości kiedy ruszą pozostałe autobusy do Metra Trocka? Długo jeszcze będziemy się wlec po staremu?

 • 18 września 2019 o godz. 17:15

  Ma być frezowana Trocka w sobotę i niedzielę. I pewnie przerabiany wlot w Radzymińską.
  Co tak wszyscy teraz płaczą nad tymi autobusami, jak wcześniej chcieli wszystko bez zmian, po staremu. :)

  Teraz przynajmniej pociąg z Trockiej jest przyzwoicie pusty do Wileńskiego.

 • 18 września 2019 o godz. 17:59

  NO K….. ZROBILI METRO. Co to oznacza dla mieszkańców ulic najbliżej stacji:
  Wychodzą na wielki parking. Zero możliwości wjazdu karetek, straży pożarnej i innych bo
  cwaniaki mają bezpłatny parking!!!! Skandal !!!!!! Ograniczyć wjazd obcych aut na Zamiejską, Askenazego – wpieprzać mandaty świętym krowom na zakrętach i skrzyżowaniach.

 • 18 września 2019 o godz. 18:23

  A jaki przyjmiesz klucz do identyfikacji obcego? Bo wg rejestracji to nie zadziała dobrze za bardzo. A z miejsc niedozwolonych należy po prostu codziennie wywozić takie auta. Straż miejska powinna codziennie patrolować okolice stacji. To wystarczyłoby do zniechęcenia przyjeżdżania tutaj nie mając pewności czy znajdzie się legalne miejsce do parkowania.

 • 18 września 2019 o godz. 21:48

  Metro rewelacja, dla mnie duże udogodnienie i właśnie postanowiłem na stałe przesiąść się z samochodu do metra, dotychczas zniechęcała mnie stacja na wileńskim i zderzenie z cywilizacją wschodu, ale teraz to już luz, wsiadam bez tłoku na czystej i jasno oświetlonej stacji, oszczędzam całe 5 minut i mogę spokojnie poczytać co tam na świecie w trakcie jazdy do i z pracy, latem przyjemny chłodek, zimą ciepło i nie zmienia się błyskawicznie temperatura przy otwarciu drzwi jak w autobusie, nie szarpie, samochodem nie zajeżdża żaden dzban drogi jak to się zdarza podróżując autobusem czy tramwajem. Niby wygodniej jest własnym autkiem, ale stanie w korkach mnie nie zwilża i komfort psychiczny stawiam ponad walkę z nie ogarami na drodze, wybieram metro, autobus i tramwaj też się nie umywają :)

 • 19 września 2019 o godz. 10:09

  Pierwszą linię metra zaczęto budować od Kabat a nie od Politechniki więc gdyby ta filozofia przyświecała naszym decydentom to teraz otwieraliby stację na Żeraniu linii prowadzącej od Legionowa. Jak dla mnie bez sensu zrobili Politechnikę bo mogli od razu na placu Konstytucji (byłoby bliżej Politechniki) a tak większość osób wysiada w polu i musi spory kawałek dojść. Podobnie na Bielanach… Na Targówku mogłaby być jedna stacja w parku, też by nikt nie protestował. Stacja na Nowej Pradze powinna się znajdować na skwerze przy 11 Listopada, Stacja Stadion mogłaby być od razu na Wschodnim, Powiśle bliżej Topiel, logika zaczyna się na Woli. Druga linia nie powinna się kończyć na Bródnie ale na Białołęce. Od Kondratowicza powinna być jeszcze stacja Podgrodzie i dalej w stronę Nowodworów. A najwyżej Kondratowicza puścić tramwaj do ratusza.

 • 19 września 2019 o godz. 10:16

  Mam pytanie do mieszkających nad linią lub w pobliżu stacji. Czy czujecie- szczególnie nocą- drgania gdy przejeżdża pociąg?

 • 19 września 2019 o godz. 10:18

  Blisko torów odstawczych, czyli tam gdzie są rozjazdy – nie.

 • 19 września 2019 o godz. 11:03

  Z tym drganiami to zależy od wielu czynników: rodzaj gruntu, stan konsolidacji / zagęszczenia, lokalna GŁĘBOKOŚĆ tuneli, która przecież się zmienia, tor w łuku, lokalnie zwrotnice, hamowanie / przyspieszanie pociągu… Pewnie przy stacjach gorzej niż w pobliżu tuneli szlakowych.

 • 19 września 2019 o godz. 11:44

  A co z zielenią dookoła stacji Trocka? Od wyjścia ze stacji Trocka w stronę Gajkowicza 19 wydeptana przez trawnik ścieżka – czy nie można położyć tu chodnika? Miały być też posadzone drzewa, a jest pusty trawnik i trochę rozdeptanych krzaków wzdłuż chodnika od ul. Gajkowicza.

 • 19 września 2019 o godz. 14:43

  Wreszcie doczekaliśmy się metra, korzystam codziennie od otwarcia naszego odcinka.
  Podobają mi się jasne chłodne przestrzenie, myślałem że będzie gorzej wyglądać, ale wiele zyskuje taka forma po bezpośrednim kontakcie.
  Traci niestety centralny odcinek, w porównaniu z nowymi stacjami wyglada pstrokato i na starszy niż jest faktycznie.
  Ciekawe jest, że nowe stacje za Wisłą nie bedą okradzione z kolorów, szkła i dekoracji z materiałów wysokiej jakości. Nie mówi się że maszyniści bedą olśnieni podczas wjazdu itp idiotyzmów.
  Najważniejsze że jest metro na Targówku, a że kasa na wykończenie zgodnie z projektem który wygrał wyparowała, to już nikogo nie interesuje, bo projekt zawsze można zmienić na inny,, zostało przyklepane i cieszcie się że metro dostaliście.

 • 19 września 2019 o godz. 19:53

  Juź w maju zwracałam się o ułoźenie chodnika w miejscu szeroko wydeptanej ścieźki prowadzącej przez trawnik od przystanku 199 w kierunku Gajkowicza 15. Dotarłam do najwaźniejszej osoby, która o tym decyduje i usłyszałam, źe na chodniki nie ma pieniędzy. Źadne prośby ani argumenty nie docierały do tego Pana. W źaden sposób nie mogę tego zrozumieć tym bardziej, że przywracali wtedy Pratulińską i tereny wokół metra. Za miesiąc połowa trawników będzie wydeptana bo nasi rodacy uwielbiają skracać sobie drogę.

 • 19 września 2019 o godz. 21:00

  Chodzi o Zacisze, domki chyba wytrzymają (?) ale czy będzie słychać/czuć te pociągi?

 • 19 września 2019 o godz. 23:29

  Jak tunel przebiega dokładnie pod niektórymi domkami na Zaciszu jak np. przy Blokowej czy Zaciszańskiej to może być odczuwalne niestety.

 • 20 września 2019 o godz. 07:15

  Metro dotarło na Targówek, a nie na Zacisze. Teraz to się możesz pytać, czy słychać pociągi metra na Pradze Północ, bo tam przebiega pod kamienicami.
  Na Woli przebiega pod wysokimi blokami, więc za pół roku też będzie wiadomo.
  Na Targówku przy Trockiej nie ma obecnie żadnych złych efektów.

  A pierwszy tydzień minął z metrem bardzo dobrze. Duża przewidywalność czasu przejazdu, brak wpływu pogody i szybkość. :)
  Rano przesiadka na Świętokrzyskiej zajmuje ze 2 minuty.
  Po południu jest większy tłok, więcej osób jedzie na Targówek.

 • 20 września 2019 o godz. 13:22

  Na Woli nie zmieniono projektów stacji, są ładne, na Targówku blacha perforowana, jesteśmy obywatelami drugiej kategorii?

 • 21 września 2019 o godz. 13:59

  A pod Ropuchem nadal piją i oddają mocz w krzakach przy balkonach bloków na Gajkowicza…

 • 21 września 2019 o godz. 16:52

  U nas nie ma żadnego Ropucha.

 • 21 września 2019 o godz. 16:57

  O są rozkłady na zmiany od 30, z 527 zrobili ekspres z Żuromińskiej do metra Trocka bez przystanków.

 • 21 września 2019 o godz. 18:54

  527 po prostu omija przystanek przy Cmentarzu Bródnowskim jak zawsze omijało gdy jechało do Arkadii, ale będzie miał dodatkowy przystanek na Św. Wincentego koło Circle.

 • 21 września 2019 o godz. 20:56

  Ropuch jest na Mokrej 33A – znowu chleją pod sklepem…

 • 22 września 2019 o godz. 18:21

  Najnowszy news dla lemingów: jutro rano z dużym opóźnieniem Rabiej otworzy stojaki na rowery przy Trockiej a wieczorem kilka lat temu obiecywany parking park and ride przy Trockiej otworzy Trzaskowski. Trzymajcie się i pamiętajcie Bób, humus, włoszczyzna!!!!! Jak mawia nasza kandydatka do sejmu.

 • 22 września 2019 o godz. 18:22

  Czemu koło Topaza tak wali szambem?

 • 26 września 2019 o godz. 15:02

  Metro ma Targówku jest skromne , jasne, funkcjonalne, piękne i po prostu eleganckie. I takie będzie długo bo piękno leży w prostocie. A układanie tynku i płytek na betonie …….. nie przetrzyma próby czasu i odpadnie. Moim zdaniem to najładniejsze , najjaśniejsze stacje w Warszawie i ponad czasowe. Poczekajmy jak to oceni młodsze pokolenie na 20 lat. Wystrój 1 linii jest bazarowy. Stacja centrum i te kolory i płytki to jest po prostu kicz :-)

 • 3 października 2019 o godz. 13:09

  Czy będzie otwarte przejście piesze z metra na ulicę Gilarską/Łokietka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.