Problem z windykacją? Radca prawny radzi, co robić

31
Share

Jeden z mieszkańców Targówka od dłuższego czasu nie mógł poradzić się z uporczywym nękaniem ze strony firmy windykacyjnej. Co robić w takiej sytuacji, podpowiada radca prawny Joanna Regent-Cendrowska.

 

Osoby dotknięte problemami związanymi z długami za niespłacone kredyty i pożyczki, dotyka ten sam schemat działania firm windykacyjnych. W pierwszej kolejności otrzymujemy liczne wiadomości tekstowe z żądaniem do natychmiastowej spłaty zadłużenia, w drugiej kolejności wykonywane są połączenia telefoniczne (nawet do kilku razy dziennie), zdarza się również, że otrzymujemy wezwania do zapłaty wraz z projektem ugody pozasądowej, która może sprawiać wrażenie bardzo korzystnej. Z praktyki bywa różnie, czasami taka ugoda faktycznie jest korzystna i warto podjąć negocjację, a czasami jej warunki nie są do przyjęcia. Kiedy powyższe działania okażą się nieskuteczne, w niektórych przypadkach dołącza windykator terenowy.

Z bezprawnymi zachowaniami spotkał się jeden z mieszkańców Targówka, który od dłuższego czasu nie mógł poradzić się z uporczywym nękaniem po stronie jednej z firm windykacyjnych. Dopiero aktywność procesowa po stronie dłużnika spowodowała, że ostatecznie skierowano zawiadomienie do prokuratury, udało się również wykreślić wpisy o zadłużeniu z Krajowego Rejestru Dłużników.

Ten schemat potarza się za każdym razem, i to jest ten etap ostateczny, ale nie beznadziejny. Sytuacje są emocjonalne i trudne bo dotyczą nas samych. Trzeba wiedzieć o pewnych zasadach, których nie wolno pomijać:
* Zasada naczelna – to odbierać listy polecone od sądu, a gdy w tej kopercie jest nakaz zapłaty natychmiast skonsultować z prawnikiem – mamy dwa tygodnie do złożenia sprzeciwu.
* Druga zasada – nie podajemy żadnych danych osobowych pracownikom windykacji, my nie wiemy kto do nas dzwoni, tu chodzi o nasze bezpieczeństwo.
* Trzecia zasada – nie podpisujemy żadnych ugód i nie wpłacamy żadnych pieniędzy takim firmom bez rzetelnej konsultacji.

Jeżeli zapamiętamy te trzy zasady, całkiem możliwie że uda się wyjść z każdego długu obronną ręką. Pamiętajmy też, że każda bezprawna windykacja powinna zakończyć się zawiadomieniem do prokuratury


Joanna Regent-Cendrowska
Radca prawny
W razie pytań, kontakt z autorką do artykułu: tel. 669-134-666

 

zdjęcie: fot. Flickr/Hans Splinter

31
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx