Bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciwko HPV. Gdzie szczepić na Targówku?

26
Share

Macie dzieci w wieku od 12 do 13 lat? Teraz w Warszawie bezpłatnie możecie je zaszczepić przeciwko groźnej chorobie.

 

HPV (brzydsza nazwa to: wirus brodawczaka ludzkiego) jest chorobą, którą można przejść na wiele sposobów – od łagodnych brodawek na skórze po najgroźniejsze nowotwory, takie jak rak szyjki macicy.

Najgroźniejszy jest właśnie nowotwór. Lekarze podkreślają, że HPV jest w 100 procentach odpowiedzialne za raka szyjki macicy, w 87 procentach za raka odbytu, a w 70 procentach za raka pochwy. 

Choroba przenosi się drogą płciową – i tak naprawdę większość ludzi przechodzi zakażenie HPV, tyle że w łagodnej, często niezauważalnej formie. Niestety, nie wszyscy. Rak szyjki jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w grupie kobiet w wieku 15-44 lat.

Jedyną formą profilaktyki zabezpieczającą przed HPV, obok wstrzemięźliwości w kontaktach seksualnych, są szczepienia. Są one skutecznie w 96-100 procenat przypadków. Szczepionka zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne – lecz w Polsce nie jest obowiązkowa i zazwyczaj trzeba za nią zapłacić 300-400 zł.

Teraz władze Warszawy uruchomiły program bezpłatnych szczepień, w ramach którego organizowane są za darmo szczepienia dla dzieci (zarówno dziewczynek, jak i chłopców – mieszkańców Warszawy) w wieku od 12 do 13 lat. Pierwszą dzielnicą, w której projekt ruszył, jest nasz Targówek.

Gdzie można zaszczepić dziecko na HPV na Targówku?

Szczepienia są wykonywane w poradniach POZ dla dzieci po kwalifikacji lekarskiej w czterech przychodniach w naszej dzielnicy:
ul. Poborzańska 6
ul. Łojewska 6
ul. Rembielińska 6
ul. Tykocińska 34

Jak podaje ZOZ Targówek,  na kwalifikację do szczepień można zapisywać dzieci przez Centrum Obsługi Pacjenta (telefon 22 518 26 66) lub bezpośrednio w przychodniach.

Program szczepień jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.

Czytajcie też: Nocna opieka zdrowotna na Targówku – zmiana miejsca, nowy adres 

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx