Pozytywna Uwaga – świetna akcja, która powstała na Targówku | | targowek.info

Pozytywna Uwaga – świetna akcja, która powstała na Targówku

Akcja „Pozytywna Uwaga” ma spowodować, że w dzienniczkach uczniów pojawią się życzliwe komentarze od nauczycieli. Pomysł powstał w szkole nr 52 na Zaciszu, a podchwyciło go już kilkadziesiąt szkół z całej Polski!

 

„Jaś bił się z kolegą”, „Ewa rozmawiała na lekcji”, „Staś chodził po klasie” – takie wpisy w dzienniczkach ucznia (i bardziej nowocześnie – w Librusie) są powszechne. A przecież można inaczej.

„Gabrysia błyskawicznie chłonie wiedzę”, „Konrad jest bardzo aktywny na lekcjach”, „Chciałabym pochwalić Helenkę” – tak zaczynają się pozytywne uwagi, które wpisują uczniom nauczyciele w całej Polsce.

To właśnie jest cel ogólnopolskiej akcji „Pozytywna Uwaga”, która rusza w listopadzie 2019 roku. Już w tej chwili (końcówka października) przystąpiło do niej 60 szkół z całym kraju, od Szczecina po Jasło, w tym cztery z warszawskiego Targówka. I co kilka chwil dołączają kolejne placówki.

Co dla nas najważniejsze – właśnie na Targówku narodził się ten pomysł. Inicjatorką Pozytywnej Uwagi jest Anna Zapał, mama 12-letniego ucznia Szkoły Podstawowej nr 52 przy ul. Samarytanka. „Chcemy tylko zachęcić nauczycieli i rodziców do mądrego chwalenia uczniów. Niech nasze dzieci idą w świat przekonane, że nawet jak nie mają czerwonego paska, to są w czymś dobre” – mówi pani Anna.

Do jej pomysłu szybko przekonali się inni rodzice, nauczyciele i dyrekcja SP 52. Potem z ulicy Samarytanka idea stawiania pozytywnych uwag rozeszła się po Targówku, następnie po Warszawie a teraz idzie dalej w Polskę.

„Listopad to najbardziej ponury miesiąc w roku: dzieci są zmęczone, szybko robi się ciemno, a nauki jest coraz więcej. Otrzymanie w tym czasie pozytywnej uwagi od nauczyciela – oficjalnej, wpisanej do dzienniczka czy e-dziennika – będzie dla ucznia świetną motywacją do dalszych starań i lepszego zachowania” – czytamy na stronie internetowej projektu.

Aktualnie w akcji „Pozytywna Uwaga” biorą udział cztery szkoły z Targówka: SP 52 z ul. Samarytanka, SP 114 z ul. Remiszewskiej, SP 380 z ul. Krasiczyńskiej oraz British School – oddział Warszawa Targówek z ul. Głębockiej.

Mamy nadzieję, że tych szkół wkrótce będzie więcej – bo warto. A listopad dopiero się zaczyna!

 

zdjęcie na górze: rodzice i dzieci ze Szkoły Podstawowej 52 na Zaciszu/ fot. mat. prasowe/Pozytywna Uwaga

PRZECZYTAJ TEŻ:

7 komentarzy na temat “Pozytywna Uwaga – świetna akcja, która powstała na Targówku

 • 31 października 2019 o godz. 09:23

  A może by tak rozszerzyć tę ideę. Wyobraźmy sobie duży dziennik w naszym urzędzie gminy, a w nim pochwały dla konkretnych urzędników czy w ogólności dla radnych czy władz miasta:
  – „Pani X. obsłużyła mnie bardzo miło – pomogła mi wypełnić dziesięć wniosków, użyczyła własnego długopisu nawet”
  – „na Zaciszu wybudowano w mgnieniu oka Nowotrocką dzięki wstawiennictwu Pana Y., którą jeździ teraz autobus 500”
  – „Pan Z. nie wydał zgody na kolejną inwestycję deweloperską – odmówił wzięcia korzyści majątkowej”

 • 31 października 2019 o godz. 09:41

  Nie o tym jest akcja. Proszę wyjrzeć za okno, słońce świeci i zacząć dzień od pozytywnej uwagi. Pozd.

 • 31 października 2019 o godz. 10:08

  Ja pozytywne uwagi stosuje wszedzie. W domu, pracy, autobusie, urzedzie, sklepie. Wszedzie sie da. Jak to automatycznie poprawia komfort zycia zuwagowanych? nie wspominajac o moim, ze tak wielu fajnych ludzi wokol mnie.

 • 31 października 2019 o godz. 10:23

  @Magdalenka: Masz słuszność. Każdego trzeba docenić i pochwalić, gdy zrobi coś pozytywnego. Nawet za drobną, codzienną uprzejmość. Lepiej się żyje, funkcjonuje. To ładunek pozytywnej energii, której każdy potrzebuje. Nawet, gdy o tym nie wie.

 • 2 listopada 2019 o godz. 07:09

  Akcja, która jest na chwilę i ma nikły zasięg. W obecnym świecie sie nie chwali. Teraz jest wyścig szczurów. Musisz być lepszy od poprzedniej osoby. Za wszelką cenę. Każdy jest przeciwnikiem i każdego musisz pokonywać, by pokazać. Pokazać, że ty jesteś zwycięzcą, a reszta to przegrani i oni mają ci się podprządkować, a nie ty im. Smutne ale prawdziwe. No i żądza pieniądza. Więcej, wiecej, więcej…
  To tak na marginiesie.

 • 2 listopada 2019 o godz. 21:29

  Pozytywna uwaga
  ,,ratusz walczy z obskurnymi budami alkohole 24 dla lumpów”

  Zamykają kolejne dwie na Wyszogrodzkiej, wreszcie odetchniemy świeżym powietrzem, bez smrodu obszczymurków, bez potłuczonych butelek, lumpów z butelkami.
  Nareszcie służby mundurowe wykonują swoją powinność i sprawdzają okolice tych przybytków, małolatów w kolejkach po alkohol… i w tym momencie się obudziłem ale sen piękny! :-)

 • 13 listopada 2019 o godz. 22:07

  Moje dziecko chodzi do 52 i mam wrażenie że było dużo krzyku na początku a teraz cisza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.