ZDM tłumaczy się z "obwodnicy" Targówka | | targowek.info

ZDM tłumaczy się z „obwodnicy” Targówka

Dlaczego jest jak jest, i o ile remont znowu się przedłuży.

 

Odnosimy wrażenie, że miejscy urzędnicy wiedzą, jaką porażką jest remont tzw. „obwodnicy Targówka” (czyli ciągu ulic Ossowskiego, Handlowej, Barkocińskiej i Myszkowskiej), jednak muszą robić dobrą minę do złej gry.

Dlatego podając informację o kolejnym przesunięciu terminu zakończenia tej inwestycji (która, przypomnijmy, miała trwać tylko 7 miesiący – ale wydłużyła się już o rok) przy okazji próbują przekonać mieszkańców, że tak naprawdę wszystko się udało.

Główna informacja: prace wykończeniowe mają trwać do końca października. To już czwarty obiecywany termin (ostatni minął 30 września).

Podczas wykonywanych prac wprowadziliśmy szereg rozwiązań uspokajających ruch. Mają one poprawić bezpieczeństwo pieszych, co od kilku lat jest naszym priorytetem – zapewnia Zarząd Dróg Miejskich, podkreślając (o czym często zapominamy) że ta ciągnąca się bez końca inwestycja, to wspólna inicjatywa ZDM oraz urzędników i radnych dzielnicy Targówek.

Jakie zmiany uspokajają ruch i poprawiają bezpieczeństwo?

Przebudowa skrzyżowań ul. Handlowej z ul. Gorzykowską i ul. Pratulińskiej z Kołową. W ich miejsce pojawiły się ronda. Wyznaczyliśmy również nowe przejścia z azylami – przez ul. Handlową (między ul. Lusińską a ul. Kołową, przy ul. Lusińskiej, ul. Mokrej i ul. Szczepanika) i przez ul. Myszkowską (przy ul. Hodowlanej) – wylicza ZDM.

Niewątpliwe temu samemu służą też pobudowane niezliczone wysepki, zatoczki i szykany, powodujące, że kierowcy muszą jeździć slalomem. Faktycznie samochody jadą znacznie wolniej, choć czy jest to bezpieczniejsze rozwiązanie – szczególnie na kuriozalnych mini-rondach – to temat do dyskusji.

Nie da się jednak ukryć, że inwestycja zbliża się do końca i generalnie Targówek Mieszkaniowy wygląda teraz lepiej. Jak podkreślają urzędnicy remont obejmował wymianę 20 tys. m kw. płyt chodnikowych, budowę nowej drogi dla rowerów i ścieżki biegowej o nawierzchni nieutwardzonej. Pojawiło się ponad 200 nowych drzew i 28 tys. krzewów oraz ławki i stojaki dla rowerów.

Całość będziemy mogli ocenić po ostatecznym zakończeniu inwestycji – czyli, jeśli znów się nic nie opóźni, pod koniec października.

 

Najładniejsze wyremontowane fragmenty „obwodnicy Targówka” w obiektywie ZDM:

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

20 komentarzy na temat “ZDM tłumaczy się z „obwodnicy” Targówka

 • 14 października 2019 o godz. 07:34

  Chodnik położony na odpier… Wystarczy przejść się ulica handlowa i zobaczyć, jacy to partacze robili. Do tego jak wyglądał cały remont to nieśmieszny żart. Zaczęli rozkopy w 10 miejscach i każde 10 miejsc było robione tak ja prawdę po kilka miesiecy, zamiast iść kawałek za kawałkiem wzdłóż ulicy. Ronda – kwestia dyskusyjna, ale jak widzę jak autobusy muszą po nich się mieścić to współczuję ich kierowcom już teraz, a co dopiero będzie w zimę. Do teraz nie rozumiem, dlaczego na skrzyżowaniu Korzona i Trockiej nie ma ronda, a w dodatku brak przejscia dla pieszych z drugiej strony ulicy Trockiej. Bardzo niebezpiecznie dla wyjeżdżających z dróg podporządkowanych jak i pieszych. Według mnie „remont” jest porażką.

 • 14 października 2019 o godz. 08:51

  Tak być nie może, inwestycja opóźniona o ponad rok i nikt za to nie będzie odpowiadał, firma realizująca powinna zapłacić słone kary. Przez dłuższy czas nic się nie działo, później też pojedynczy robotnicy się pojawiali. Mieszkańcy a zwłaszcza matki z wózkami i niepełnosprawni, musieli z trudem się przemieszczać, często i gęsto na granicy niebezpiecznych sytuacji i zagrożeń.
  Jeżeli chodzi o ronda, to sądzę że powinna wypowiedzieć się policyjna drogówka, czy jest to zgodne z kodeksem drogowym, że autobusy komunikacji miejskiej przejeżdżają na wprost ronda, a pozostali użytkownicy nie, sam byłem świadkiem pewnych zagrożeń w takich sytuacjach.
  Kary naliczone dla firmy realizującej remont, powinny być przestrogą dla realizacji następnych inwestycji. Nie może być tak , że po prostu nic się nie stało.

 • 14 października 2019 o godz. 09:42

  Tak, to jest zgodne z przepisami, że autobusy i ciężarówki przejeżdżają po wyspie centralnej ronda. :)
  Po to zresztą ta wyspa centralna jest tak zbudowana, żeby mogły na nią wjechać.

 • 14 października 2019 o godz. 10:02

  Skrzyżowanie Korzona i Trockiej to trochę poza tematem – choć i tam rondo mogłoby się przydać – zarówno dla uspokojenia ruchu (i zmniejszenia ryzyka dla wyjeżdżających z podporządkowanej), jak i większej płynności.

 • 14 października 2019 o godz. 15:31

  To jest jeden wielki tor przeszkód dla użytkowników ulicy. Jakiś idiota wymyślił taką jezdnię. Kierowcy autobusów muszą się nieźle na manewrować.

 • 14 października 2019 o godz. 15:33

  Kolejny popis ludzi odpowiedzialnych za infrastrukturę. Oby tak dalej!

 • 14 października 2019 o godz. 16:19

  Jeśli kierowcy nie przestrzegają ograniczeń prędkości, to muszą mieć fizyczne szykany, żeby ją ograniczyć. Żeby pieszy mógł przejść przez jezdnię, muszą być wysepki na środku. W końcu, żeby kierowcy nie parkowali przed wysepkami, i żeby mógł się zmieścić autobus muszą być zrobione ostrogi.
  To jest tylko zabezpieczenie przed „jadę szybko ale bezpiecznie” i przed parkowaniem gdzie popadnie. :)

 • 14 października 2019 o godz. 21:19

  „Faktycznie samochody jadą znacznie wolniej, choć czy jest to bezpieczniejsze rozwiązanie – szczególnie na kuriozalnych mini-rondach – to temat do dyskusji.” – droga redakcjo, jak zwykle czepiacie się czego tylko da, ale w tym aspekcie przesadziliście. Oczywistym jest, że skutek wolniej jadących aut jest wzrost bezpieczeństwa. I w tym celu powstają te wszystkie szykany, wysepki itp. Aby nie było jak poprzednio prostego, przyjemnego (dla wariatów) odcinka pozwalającego rozpędzić się do ponad 80 km/h i więcej.
  Nie przepadam za porównywaniem się do zachodu, ale popatrzcie chociażby na ulice w Holandii, gdzie jest mnóstwo wysepek, ruchów wahadłowych, szykan itp., dzięki czemu auta mogą jechać max 30 km/h (mówię o małych, lokalnych ulicach). I co jest bardzo bezpieczne.

 • 14 października 2019 o godz. 22:27

  Szkoda, ze zostaly przy okazji zlikwidowane miejsca parkingowe przy lokalach usługowych/handlowych. Patrz cukiernia, weterynarz, fryzjerzy…

 • 15 października 2019 o godz. 07:39

  Podczas opadów śniegu zobaczymy test naszej obwodnicy .Jak kostka która lubi lód wpływać będzie na pokonywanie zakrętów. Służby Miejskie odśnieżanie.

 • 15 października 2019 o godz. 09:22

  Cały remont to kpina, zapraszam zobaczyć jak jest ułożona kostką.

 • 15 października 2019 o godz. 10:52

  Grunt że szwagry, jeden z ZDM-u a drugi z firmy „remontującej” obwodnicę są zadowoleni. Deal z miastem się udał.

 • 16 października 2019 o godz. 14:02

  Ronda powinny zyskać nazwy, Antoniuk, Trzaskowski, Hanka bo sama idea remontu prezentuje ich podejście do Targówka czyli dajmy mu ochłapy.

 • 16 października 2019 o godz. 15:41

  Antoniuk to nie ta liga. Musi być Lech Kaczyński.

 • 16 października 2019 o godz. 16:28

  Do Pana Marka: Nie byłam i nie jestem za szybką jazdą po naszej obwodnicy, ale czytając co Pan pisze mam wrażenie, że ma Pan coś wspólnego z ZDM. Proszę się przejść po pasach Barkocińska/Ossowskiego od strony przedszkola. Jest to przejście na łuku obwodnicy, gdzie zrobiono dodatkowo miejsca parkingowe tuż przed samym przejściem dla pieszych po wewnętrznej stronie ulicy. Miejsca parkingowe zasłaniają widok nadjeżdżających aut. I proszę sobie wyobrazić taką sytuację; stojąca kobieta z dzieckiem próbująca przejść po pasach, ale zasłaniają jej widok stojące samochody. Groza!!! Dodatkowo super długie cypelki na przejściu dla pieszych. Niedługo to będziemy jeździć chyba tylko rowerami, bo przyznaję mała jest odległość od końca miejsca parkingowego po prawej stronie ulicy a zaczynającym się cyplem po środku. Nie wiem kto to projektował ale chyba nikt przy zdrowych zmysłach. Czy architekt tego CUDU był już na tym miejscu i oglądał swoje dzieło? Panie Marku, Pana też zapraszam do obejrzenia . Trochę realizmu przy remoncie przydałoby się tu, najpierw proszę obejrzeć dokładnie przeróbki ZDM a dopiero później się wypowiadać. Jeszcze jedna sprawa do architekta , biegał Pan już po opadach deszczu po ścieżce dla biegaczy? Chodząc po niej jak jest mokra można się przewrócić a co dopiero biegać, jest niesamowicie śliska. Gratuluję super zmian na Targówku.

 • 16 października 2019 o godz. 18:05

  Przykre, ale nie ma nic wspólnego z ZDM (ani ZTM, ani budową, ani…). W każdym temacie tu jest sugerowanie nalotu a to pracowników ZTM, a to ZDM… i tylko przy tym można mieć wątpliwości co do zdrowych zmysłów. ;)

 • 17 października 2019 o godz. 10:57

  Panie Marku podkreślam jeszcze raz, szybka jazda po naszym osiedlu nie podlega dyskusji, nie powinno tego by być. Ale z Pana opisu wynika , że chyba jest Pan zadowolony ze zmian jakie zostały przeprowadzone na naszej obwodnicy. Nie będę komentować Pana zdania bo to nie ma sensu.
  Życzę Panu owocnego użytkowania nowej inwestycji.

 • 17 października 2019 o godz. 23:02

  Zima. Będzie ślisko – ludzie będą łamali felgi na tych szykanach i wypadali z tych szurniętych rond. Nieodśnieżonych! Skoro chce zniszczyć ruch samochodowy, to może od razu postawcie na wjazdówkach na Targówek (Barkocińska, Trocka, Gorzykowska, Borzymowska, Kołowa, Smoleńska, Kołowa,Skargi, Biruty) zakazy wjazdu – problem z głowy. „Miasto będzie wasze” albo tych z grupy „Miasto jest nasze”. Banda!

 • 21 października 2019 o godz. 19:14

  To jest chaos a nie remont.

 • 29 października 2019 o godz. 15:49

  „Pojawiło się ponad 200 nowych drzew i 28 tys. krzewów” tylko, że bardzo dużo z nich uschło. A zresztą wycieli znacznie więcej niż posadzili. Koło wyjścia z metra, przy Gajkowicza 19 i 17 pusty trawnik, bez drzew. A można by tu jakieś posadzić, jest tyle wolnego miejsca i zasłonić te okropne wyjścia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.