Kamery w damskiej szatni na basenie Polonez | | targowek.info

Kamery w damskiej szatni na basenie Polonez

Dyrekcja OSiR-u Targówek wycofuje się z niefortunnego pomysłu instalacji monitoringu w basenowych przebieralniach. Choć nie całkowicie.

 

W ostatnich dniach października osoby korzystające z pływalni Polonez (OSiR Targówek) przy ul. Łabiszyńskiej czekało spore zaskoczenie. W basenowych szatniach, w których mieszkańcy przebierają się przed i po wejściu do wody, pojawiły się… kamery.

Kamery monitoringu zawisły pod sufitami we wszystkich trzech szatniach: męskiej, damskiej oraz rodzinnej. I natychmiast spowodowały oburzenie – szczególnie kobiet.

„Jak to możliwe, że w tak intymnym miejscu, jakim jest przebieralnia na basenie, publiczna placówka zamontowała kamery?” – zaalarmowała targowek.info jedna z naszych czytelniczek.

Monitoring w damskiej i męskiej szatni

Sprawdziliśmy – i rzeczywiście. Kamery monitoringu zostały wycelowane w wejścia do szatni oraz w zamykane szafki depozytowe, z daleka od kabin przeznaczonych do przebierania. Jak się dowiedzieliśmy, chodziło o zabezpieczenie przed złodziejami. W ostatnim czasie odnotowano bowiem na Polonezie serię włamań do zamykanych cyfrowo szafek, w których użytkownicy basenu zostawiają ubrania, ale też portfele czy smartfony. Skradzione rzeczy były warte tysiące złotych.

Jednak w basenowych realiach roznegliżowane osoby często chodzą po całej szatni – szczególnie, że w damskich i męskich szatniach na Polonezie zbyt wielu zamykanych kabin do przebierania nie ma. Kamery mogły więc takie rozebrane osoby przypadkowo nagrać.

Oburzone głosy szybko dotarły do dyrekcji OSiR-u, która po kilkudniowym zastanowieniu zareagowała najlepiej, jak powinna – w połowie tego tygodnia kamery w damskiej i męskiej szatni zostały zdemontowane. Jak się dowiadujemy: na zawsze.

Kamery nigdy nie zostały uruchomione

Jacek Pużuk, dyrektor OSiR Targówek, zapewnia nas, że kamery na Polonezie nie działały ani przez sekundę i nigdy nikogo nie nagrały.

– Ani w szatni damskiej, ani męskiej, już nie ma kamer. Zostały zamontowane, ale dwa dni później zdemontowane. Były tak ustawione aby monitorować tylko i wyłącznie szafki depozytowe i nie obserwowały kabin przeznaczonych do przebierania. Te kamery nigdy nie zostały uruchomione i na pewno w tych szatniach nie będą działać – mówi w rozmowie z portalem targowek.info Jacek Pużuk.

Dyrektor targóweckiego OSiR-u podkreśla, że nie było celem ośrodka podglądanie kogokolwiek, a w przypadku uruchomieniu monitoringu, dostęp do nagrań miałby mieć tylko kierownik obiektu, informatyk oraz upoważnione organy (np. Policja).

Monitoring w szatni rodzinnej

Już po pierwszych informacjach,  że kamery w szatniach budzą kontrowersje, kierownictwo ośrodka zmieniło zdanie i wycofało się z projektu. Kamery zniknęły – lecz nie ze wszystkich szatni. Dalej wiszą (choć jeszcze nieczynne) w zbudowanych roku temu szatnich rodzinnych, w których rodzice obu płci przebierają się razem ze swoimi dziećmi.

– Wziąż zastanawiamy się nad uruchomieniem kamer w szatniach rodzinnych. W tych koedukacyjnych szatniach z założenia nikt nie chodzi rozebrany i jest tam kilkanaście przebieralni, w których można się dyskretnie przebrać. Decyzje w sprawie uruchomienia kamer w szatni rodzinnej podejmiemy w ciągu najbliższych dni – informuje nas Jacek Pużuk.

Kamery na złodziei

A skąd w ogóle pomysł, żeby w szatniach basenu Polonez instalować monitoring? Dyrektor OSiR Targówek tłumaczy, że świetnie sprawdził się w innych miejscach i sytuacjach.

– Jakiś czas temu zainstalowaliśmy kamery na zewnątrz pływalni, przed wejściem do budynku. Nagrały kradzież roweru. Zdjęcie złodzieja zostało opublicznione, dzięki temu został on szybko złapany przez policję i więcej kradzieży rowerów już u nas nie było – podkreśla dyrektor Pużuk.

Jednak z włamaniami do basenowych szafek na Polonezie, po oburzeniu pań korzystających z damskich szatni, ośrodek będzie musiał poradzić sobie w inny sposób.

 

zdjęcie na górze: pływalnia Polonez w OSiR Targówek przy ul. Łabiszyńskiej / fot. archiwum targowek.info

 

Basen Polonez nawet stał się „dziełem sztuki” – czytaj tutaj.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

8 komentarzy na temat “Kamery w damskiej szatni na basenie Polonez

 • 8 listopada 2019 o godz. 18:58

  To jest skandal! Trzeba odwołać burmistrza Antonika i prezydenta Trzaskowskiego ! To nich wina !
  A tak na serio. Mimo wszystko oburzające. A złodziej i tak ukradnie, bo mu nic nie grozi. Niska szkodliwość społeczna.

 • 9 listopada 2019 o godz. 08:35

  Skandalem to jest stan tego basenu… brudno, sluz na plytkach, metna woda… i tak od miesiecy. Prysznicy polowe nie dziala

 • 9 listopada 2019 o godz. 09:28

  Jak ukradnie się włamie do szafki i ukradnie kluczyki oraz dokumenty do samochodu za 100tyś i nim odjedzie to nie jest niska szkodliwość.

 • 9 listopada 2019 o godz. 11:34

  Ja zawsze jestem oburzony jak mnie filmują lub fotografują, bo obiektyw mnie pogrubia

 • 10 listopada 2019 o godz. 05:02

  Niesłychane, a gdzie szatnie dla pozostałych gender? Pan/i (?) Trzaskowski powinien zainterweniować. Trzeba dobudować na szybko 60 nowych szatni i zarezerwować trochę miejsca dla nienazwanych jeszcze gender. Poza tym dlaczego autor nadał taki feministyczny tytuł, mężczyźni to nie ludzie? Gdzie tu równe traktowanie wszystkich płci.

 • 12 listopada 2019 o godz. 16:30

  a na basenie dalej syf i ubóstwo

 • 20 listopada 2019 o godz. 15:56

  Idiota wymyśłał. Kamerę montuje się w szafce, by było widac twarz osoby do niej zaglądającej

 • 26 listopada 2019 o godz. 09:36

  Dobre, a sptróbujcie tam wyjąć telefon żeby dziecku zdjęcie zrobić.. Ochrona przylatuje, straszy policją. Za to kamery już moga być.. Dyrektor obiektu to chyba jakiś opóźniony w rozwoju człowiek..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.